4 تفاوت کوادکوپتر و هلی شات، کدام بهتر است؟

4 تفاوت کوادکوپتر و هلی شات، کدام بهتر است؟

هلی شات بخریم یا کواد کوپتر؟ برای اینکه پاسخ این سوال را بدانید، باید ابتدا با تفاوت های کوادکوپتر و هلی شات آشنا شوید. در این مطلب تفاوت های هلی شات و کوادکوپتر از نظر وزن، سایز، قیمت، کیفیت دوربین و … بیان شده است.

کوادکوپتر و هلی شات، دو نوع پهپاد هستند که امروزه به عنوان یک ابزار مهم صنعتی، عکاسی و همچنین یک وسیله سرگرمی بسیار محبوب شده اند. هر دوی این هواپیماها دارای چهار موتور هستند که به آنها اجازه می‌دهد تا به صورت عمودی پرواز کنند. با این حال، تفاوت‌های اساسی بین کوادکوپتر و هلی شات وجود دارد که در این مطلب می خواهیم به مقایسه این تفاوت ها بپردازیم.

کوادکوپتر چیست؟

کواد کوپتر یک نوع هواپیما یا پهپاد بدون سرنشین است که عمدتا برای تفریح، عکاسی و فیلمبرداری استفاده می شود. کوادکوپتر معمولا اندازه و قیمت ارزانی دارد، زیرا بیشتر مدل ها، دوربین دار نیستند و مدل هایی که دوربین دار هستند هم از کیفیت بالایی برخوردار نیستند. یک کواد کوپتر از قسمت های مهمی مانند بدنه، موتور، کنترلر پرواز، رادیو کنترلر و دوربین تشکیل شده است.

هلی شت چیست؟

هلی شات هم مانند کوادکوپتر یک نوع هواپیمای بدون سرنشین است که دوربین هایی با کیفیت بالایی دارند. هلی شات انواع مختلفی مانند هلیشات حرفه ای، هلی شات نیمه حرفه ای و تفریحی که بر اساس کاربرد، نوع دوربین، اندازه و قیمت دسته بندی می شوند.

تفاوت کوادکوپتر و هلی شات

هلی شات و کواد کوپتر از جهات مختلفی مانند اندازه و وزن، دوربین، امکانات و قابلیت ها، کاربرد و قیمت با هم تفاوت دارند. در ادامه به تفاوت های کواد کوپتر و هلی شات از جهات مختلف به طور کامل می پردازیم.

تفاوت کواد کوپتر و هلی شات از نظر اندازه و وزن

کواد کوپترها معمولاً اندازه کوچکی دارند که بین 5 0 تا 100 سانتی متر متغیر هستند، اما هلی شات‌ معمولاً بزرگتر از کوادکوپتر است. این هواپیماها معمولاً در اندازه‌های 100 تا 200 سانتی‌متر در دسترس هستند. کوادکوپترها معمولاًسبک وزن هستند و وزن آنها به 2 کیلوگرم هم نمی رسد. هلیشات‌ در مقابل سنگین تر از کوادکوپتر است و وزن آنها معمولا بیشتر از 2 کیلوگرم است.

مقایسه هلیشات و کوادکوپتر از نظر دوربین

یکی از مهم ترین تفاوت های کوادکوپتر و هلی شات در جنس دوربین آنهاست. برخی از مدل های کواد کوپتر اصلا دوربین ندارند و برخی از مدل های کواد کوپتر دوربین دار، از کیفیت بالایی برخوردار نیستند. کوادکوپترها معمولاً رزولوشن پایینی دارند و نمی‌توانند تصاویر و فیلم‌هایی با کیفیت خیره‌کننده ثبت کنند. نقطه قوت هلی شات، وجود دوربین های با وضوح بالا با کیفیت عالی عکس و فیلم برداری است. رزولوشن بالای دوربین های هلیشات باعث شده که بتواند عکس و فیلم های بدون لرزش با وضوح بالا را در حین پرواز ضبط کند.

4 تفاوت کوادکوپتر و هلی شات، کدام بهتر است؟

تفاوت کوادکوپتر و هلی شات از جهت ویژگی های پیشرفته

هنگام خرید کواد کوپتر یا هلیشات باید امکانات پیشرفته ای مانند ردیابی سوژه، جی پی اس، قابلیت پرواز خودکار، عکس برداری پانوراما و سه بعدی را در نظر بگیرید، خصوصا اگر پهپاد را برای عکاسی و فیلم برداری از رویدادها می خواهید. به طور کلی به جز برندهای معروف کوادکوپتر مانند DJI که امکانات خیلی خوبی دارند، بیشتر مدل های کواد کوپتر قابلیت های محدودی دارند اما هلی شات ها بسته به مدل و برندشان از ویژگیهای پیشرفته تصویربرداری برخوردار هستند.

در ادامه به بررسی برخی از این قابلیت‌های پیشرفته هلی شات خواهیم پرداخت:

 • ردیابی سوژه: ردیابی سوژه یکی از قابلیت‌های پیشرفته هلی شات‌ها است که به آنها اجازه می‌دهد تا به صورت خودکار یک سوژه را دنبال کنند. این قابلیت برای فیلم‌برداری از ورزش‌های هوایی یا حیوانات بسیار مفید است.
 • تصویربرداری پانوراما: تصویربرداری پانوراما یکی دیگر از تفاوت های کواد کوپتر و هلی شات است که هلی شات این ویژگی را دارد اما کوادکوپتر ندارد. با قابلیت تصویربرداری پانوراما می توانید تصاویری با زاویه دید وسیع ثبت کنید. این قابلیت برای ثبت مناظر طبیعی یا ساختمان‌های بلند بسیار مفید است.
 • تصویربرداری سه‌بعدی: اگر هلی شات شما مجهز به قابلیت تصویربرداری سه بعدی باشد، می توانید تصاویری با عمق بالا بگیرید. این قابلیت برای ایجاد محتوای واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده بسیار مفید است.

تفاوت قیمت کوادکوپتر و هلی شات

از آنجایی که هلی شات دوربین و امکانات پیشرفته تری نسبت به انواع کواد کوپتر دارد، بنابراین انتظار می رود که قیمت این محصول هم گران تر از کوادکوپتر باشد. البته برای خرید این پهپادها باید خیلی دقیق تر شوید و مدل به مدل و برند به برند باهم مقایسه کنید.

کاربردهای کوادکوپتر

یکی از تفاوت های کوادکوپتر و هلیشات در کاربردهای آنهاست. شما باید بدانید که کواد کوپتر و هلی شات هر یک در چه موقعیت هایی استفاده می شود و سپس باتوجه به نیازها و موقعیت خود بین کواد کوپتر و هلی اشات یکی را انتخاب کنید.

کوادکوپترها کاربردهای مختلفی دارند که عبارتند از:

 • سرگرمی و تفریح: کوادکوپترها برای انجام کارهایی مانند پرواز در فضای باز، انجام حرکات نمایشی و تصویربرداری هوایی ساده استفاده می‌شوند.
 • عکاسی و فیلم‌برداری هوایی: کواد کوپتر برای عکاسی و فیلم‌برداری هوایی از مکان‌های مختلف مانند مناظر طبیعی، ساختمان‌ها و رویدادهای ورزشی نیز استفاده می‌شوند، البته به شرطی که مجهز به دوربین های با وضوح و کیفیت بالا باشند.
 • کاربردهای صنعتی و تجاری: کوادکوپترها برای کاربردهای صنعتی و تجاری مانند نقشه‌برداری، بررسی‌های هوایی و تحویل کالا استفاده می‌شوند.
 • کوادکوپترها می‌توانند برای تحویل کالاهای کوچک و سبک استفاده شوند. این هواپیماها می‌توانند برای تحویل غذا، دارو و سایر اقلام استفاده شوند.

4 تفاوت کوادکوپتر و هلی شات، کدام بهتر است؟

کاربردهای هلی شات

هلی شات‌ها کاربردهای مختلفی دارند که عبارتند از:

 • عکاسی و فیلم‌برداری هوایی: مهم ترین کاربرد هلی شات، در ضبط تصاویر و ویدیوها است. هلی شات‌ها ابزاری عالی برای عکاسی و فیلم‌برداری هوایی هستند. این هواپیماها می‌توانند تصاویر و فیلم‌هایی با کیفیت بالا و زاویه دید وسیع ثبت کنند.
 • کاربردهای صنعتی و تجاری: هلی شات‌ها در کاربردهای صنعتی و تجاری مختلفی استفاده می‌شوند. این هلیکوپتر ها برای انجام کارهایی مانند نقشه‌برداری، بررسی‌های هوایی و تحویل کالا استفاده می‌شوند.
 • کاربردهای صنعتی و تجاری: هلی شات‌ها در کاربردهای صنعتی و تجاری مختلفی استفاده می‌شوند. این هواپیماها برای انجام کارهایی مانند نقشه‌برداری، بررسی‌های هوایی و تحویل کالا استفاده می‌شوند.
 • نقشه‌برداری: هلی شات‌ها می‌توانند برای ایجاد نقشه‌های دقیق از مناطق مختلف استفاده شوند. این هواپیماها می‌توانند تصاویر و فیلم‌های هوایی را با سرعت بالا ثبت کنند که می‌توان از آنها برای تولید نقشه‌های دقیق استفاده کرد.
 • بررسی‌های هوایی: هلی شات‌ها می‌توانند برای بررسی ساختمان‌ها، پل‌ها و سایر سازه‌ها استفاده شوند. این هواپیماها می‌توانند تصاویر و فیلم‌های هوایی دقیقی را از مناطقی که دسترسی به آنها دشوار یا خطرناک است ثبت کنند.
 • تحویل کالا: مشابه کوادکوپتر از هلیشات‌ها می‌توان برای تحویل کالاهای کوچک و سبک مانند تحویل دارو، غذا و … استفاده کرد.

جمع بندی مقاله فرق هلی شات و کوادکوپتر

در مجموع، کوادکوپترها و هلی شات‌ها هر دو نوع پهپاد هستند که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند. کوادکوپترها گزینه مناسبی برای افرادی هستند که به دنبال یک هواپیمای بدون سرنشین ارزان‌قیمت و سرگرم‌کننده هستند. هلی شات‌ها گزینه مناسبی برای افرادی هستند که به دنبال یک هلیکوپتر با کیفیت بالا و قابلیت‌های پیشرفته هستند.