20 روش خانگی برای رفع تیرگی زیر چشم (ماسک های خانگی)

20 روش خانگی برای رفع تیرگی زیر چشم (ماسک های خانگی)

در مقاله علت سیاهی دور چشم گفتیم که افزایش سن، استرس و بی خوابی و همچنین آلرژی و حساسیت باعث پف و تیرگی زیر چشم می شوند.

درمان سیاهی دور چشم بستگی به علت اصلی ایجاد آن دارد با این حال، برخی از روش های خانگی وجود دارند که می توانند به مدیریت این مشکل کمک کنند.

در ادامه همراه باشید تا با بهترین درمان های خانگی رفع سیاهی دور چشم در طب سنتی بیشتر آشنا شوید؛

روش های خانگی برای از بین بردن سیاهی دور چشم

1. کمپرس سرد استفاده کنید

یک کمپرس سرد می تواند به کاهش تورم و کوچک شدن رگ های خونی گشاد شده زیر چشم کمک کند. این روش می تواند پف و سیاهی دور چشم را درمان کند.

چند قطعه یخ را لای یک دستمال پارچه ای تمیز بگذارید و بر روی چشم ها قرار دهید.

همچنین می توانید یک دستمال نخی را با آب سرد مرطوب کنید و به مدت 20 دقیقه آن را بر روی چشم ها بگذارید، اگر پارچه گرم شد یا اینکه یخ آب شد این روند را تکرار کنید.

2. خواب کافی داشته باشید

کم خوابی باعث رنگ پریدگی می شود و این می تواند باعث واضح تر شدن سیاهی دور چشم شود. متخصصان توصیه می کنند که هر شب هفت تا هشت ساعت بخوابید تا احتمال سیاهی دور چشم کاهش یاید.

3. هنگام خواب سر خود را بالاتر قرار دهید

در حالی که بی خوابی شبانه می تواند باعث تیرگی دور چشم شود گاهی اوقات نحوه خوابیدن هم در ایجاد این مشکل نقش دارد.

سر خود را با چند بالش بلند کنید تا از احتباس مایعات در زیر چشم که باعث ایجاد پف و سیاهی دور چشم می شود، جلوگیری کنید.

4. چای کیسه ای بر روی چشم ها بگذارید

استفاده از چای کیسه ای سرد شده بر روی چشم ها می تواند باعث رفع تیرگی دور چشم شود و ظاهر آن ها را بهبود بخشد. چای حاوی کافئین و آنتی اکسیدان است که می تواند به تحریک گردش خون کمک کند، رگ های خونی را کوچک کرده و احتباس مایعات را در زیر پوست شما کاهش دهد.

دو چای سیاه یا سبز کیسه ای را به مدت پنج دقیقه در آب گرم خیس کنید، بگذارید 15 تا 20 دقیقه در یخچال سرد شوند و سپس آن ها را به مدت 10 تا 20 دقیقه روی چشمان بسته خود بگذارید. بعد از بر داشتن چای های کیسه ای چشمان خود را با آب خنک بشویید.

5. آرایش کنید

در حالی که آرایش و مواد آرایشی سیاهی دور چشم را درمان نمی کنند، می توانند به رفع موقت آن کمک کنند. به عنوان مثال کانسیلر ها می توانند تیرگی زیر چشم ها را بپوشانند.

انواع ماسک برای رفع سیاهی زیر چشم

6. خیار

خیار دارای خاصیت قابض است که می تواند پوست شما را سفت کند، همچنین به عنوان روشن کننده پوست شناخته شده و می تواند برای درمان سیاهی دور چشم مفید باشد.

خیار را به صورت حلقه حلقه برش داده و بگذارید 30 دقیقه در یخچال سرد شوند. برش ها را به مدت 10 دقیقه بر روی چشم ها قرار داده و سپس با آب بشویید.

این کار را حداقل دو روز در هفته و حداقل برای یک هفته تکرار کنید.

7. گوجه فرنگی و لیمو ترش

گوجه فرنگی خاصیت سفید کننده خوبی دارد، هم عوامل روشن کننده گوجه فرنگی و هم ویتامین C موجود در لیمو ترش می توانند به روشن تر شدن تیرگی زیر چشم ها کمک کند.

یک قاشق چای خوری آب گوجه فرنگی را با نصف قاشق چای خوری آب لیمو ترش تازه مخلوط کنید. مخلوط را روی سیاهی دور چشم بمالید، بگذارید 10 دقیقه بماند و سپس با آب بشویید.

این کار را دو بار در روز به مدت یک هفته انجام دهید.

8. برگ نعناع

برگ نعناع می تواند باعث افزایش جریان خون در پوست زیر چشم شده و به درمان تیرگی دور چشم کمک کند.

برگ های تازه نعناع را خرد کرده و زیر چشم ها بمالید، بگذارید 5 دقیقه بماند و سپس چشمان خود را با آب خنک بشویید.

همچنین می توانید برگ های خرد شده نعناع را با عسل یا روغن زیتون ترکیب کرده و زیر چشم ها بمالید.

9. شیر یا شیر بادام سرد

شیر به دلیل مقادیر بالای ویتامین هایی که دارد می تواند با پاکسازی، آبرسانی و تغذیه کردن پوست به رفع سیاهی دور چشم کمک کند.

شیر همچنین خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد، تولید سلول های پوستی جدید را افزایش داده و باعث ترمیم آن می شود.

پد پنبه ای را در شیر تازه و سرد خیس کنید و بر روی چشم ها بگذارید، بگذارید 20 دقیقه بماند و سپس با آب سرد بشویید و خشک کنید.

این ماسک را سه بار در روز برای چند هفته استفاده کنید.

10. شیر و بادام خرد شده

بادام دارای خواص ضد التهابی است، به عنوان مرطوب کننده، نرم کننده و جوان کننده پوست شناخته شده و باعث کاهش تیرگی دور چشم می شود.

تعدادی بادام را یک شب در آب خیس کنید سپس آن ها را با مقدار کمی شیر مخلوط کنید. مخلوط را 10 دقیقه زیر چشم ها بمالید و بعد با آب خنک بشویید و خشک کنید.

این ماسک را هفته ای سه بار تکرار کنید.

11. شیر و جوز هندی

جوز هندی به دلیل مقادیر بالای مواد مغذی و ویتامین هایی که دارد باعث رفع تیرگی دور چشم می شود.

نصف قاشق چای خوری پودر جوز هندی را با مقداری شیر ترکیب کنید تا خمیری درست شود. خمیر را زیر چشم ها بمالید، بگذارید 20 دقیقه بماند و سپس با آب ولرم بشویید.

این ماسک را هفته ای سه بار تکرار کنید.

12. سیب زمینی خام

سیب زمینی خام دارای مواد سفید کننده طبیعی است که می توانند سیاهی دور چشم را درمان کنند.

سیب زمینی خام را رنده کرده و آب آن را بگیرید سپس یک پد پنبه را در آن خیس کنید، به مدت 10 تا 15 دقیقه بر روی چشم ها بگذارید و بعد با آب سرد بشویید.

این کار را یک یا دو بار در روز برای چند هفته تکرار کنید.

13. گلاب

گلاب یکی از بهترین مواد طبیعی برای جوان سازی و آرامش پوست می باشد. همچنین گلاب به عنوان یک قابض خفیف عمل کرده و خستگی چشم را درمان می کند.

دو پد پنبه ای را در گلاب خیس کنید و به مدت 15 دقیقه روی پلک های بسته خود قرار دهید.

این کار را دو بار در روز برای چند هفته انجام دهید.

14. روغن بادام شیرین

روغن بادام شیرین حاوی ترکیبات فعال زیستی است که دارای خاصیت نرم کننده بوده و با بهبود رنگ پوست به کاهش ظاهری رگ های خونی زیر پوست چشم کمک می کنند.

2-3 قطره روغن بادام شیرین را بر روی یک پد پنبه ای بریزید و آن را زیر چشم ها ماساژ دهید، بگذارید یک شب بماند و صبح روز بعد با آب بشویید.

هفته ای یک بار این ماسک را به کار ببرید.

15. آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا حاوی ترکیباتی است که از ایجاد رنگدانه زیاد جلوگیری می کند همچنین می تواند پوست دور چشم را آبرسانی کرده و سیاهی دور چشم را درمان کند.

ژل آلوئه ورا را روی سیاهی دور چشم بمالید و به آرامی ماساژ دهید. بگذارید یک شب بماند و صبح روز بعد آن را بشویید.

این ماسک را هر شب استفاده کنید تا نتیجه بگیرید.

16. آب لیمو ترش

لیمو ترش منبع غنی ویتامین C است. ویتامین C خاصیت روشن کنندگی پوست را دارد و با کاهش رگ های خونی در پوست زیر چشم به رفع سیاهی دور چشم کمک می کند.

مقداری آب لیمو ترش تازه را با استفاده از یک پد پنبه ای دور چشم ها بمالید، بگذارید 15 دقیقه بماند و سپس با آب سرد بشویید.

این درمان را 2 بار در هفته به مدت 3 تا 4 هفته تکرار کنید.

احتیاط : آب لیمو ترش می تواند باعث ایجاد احساس سوزش در پوست شما شود. پس توصیه می شود که قبل از استفاده از آبلیمو مقداری از آن را بر روی بازو بمالید اگر واکنشی نداشت آن را برای دور چشم استفاده کنید.

17. روغن گل سرخ

گل سرخ حاوی پرو آنتوسیانیدین هاست که می توانند مانع از ایجاد سیاهی دور چشم شوند.

2 قطره روغن گل سرخ را با مقداری روغن نارگیل به عنوان روغن حامل ترکیب کنید و با استفاده از یک پد پنبه ای دور چشم ها بمالید. بگذارید یک شب بماند و روز بعد با آب بشویید.

این ماسک را هر شب استفاده کنید.

18. عصاره شیرین بیان

تحقیقات نشان می دهد که عصاره شیرین بیان اثرات مهاری بر روی تیروزیناز را نشان می دهد و از این طریق به رفع سیاهی دور چشم کمک می کند.

3-4 قطره عصاره شیرین بیان را با یک کپسول ویتامین K ترکیب کنید تا خمیری ایجاد شود، این خمیر را زیر چشم ها بمالید، بگذارید 10 دقیقه بماند و سپس با آب خوب بشویید.

این ماسک را 2 تا 3 بار در هفته استفاده کنید.

19. زعفران

ترکیبات فعال زیستی مانند کاروتنوئید ها و ریبوفلاوین های موجود در زعفران به کاهش رنگدانه های پوست کمک کرده و باعث رفع سیاهی دور چشم می شوند.

3 تا 4 رشته ی زعفران را به مدت 2 ساعت در 1/4 فنجان شیر بخیسانید. شیر را صاف کرده و آن را روی پوست اطراف چشم بمالید، بگذارید 10 دقیقه بماند و سپس با آب بشویید.

این ماسک را هر روز استفاده کنید تا نتیجه بگیرید.

20. روغن هسته انگور

تحقیقات نشان می دهد که روغن هسته انگور حاوی ترکیبات فعال زیستی است که باعث کاهش ملانین شده و به رفع سیاهی دور چشم کمک می کنند.

2-3 قطره روغن هسته انگور را به آرامی در زیر چشم ها بمالید، بگذارید یک شب بماند و روز بعد با آب بشویید.

این ماسک را هر شب به مدت چند هفته استفاده کنید.

منابع : healthline – stylecraze