10 گیاه مناسب برای محیط اداری و میز کار با نگهداری آسان

10 گیاه مناسب برای محیط اداری و میز کار با نگهداری آسان

افراد پر مشغله معمولا بیشتر اوقات شبانه روز را در دفتر کار خود می گذرانند، آن ها صبح زود قبل از طلوع خورشید پشت میز کار می نشینند و شب ها بعد از غروب خورشید از محیط کار خارج می شوند و کسانی هستند که قدم زدن در دل طبیعت و بهره بردن از فضای سبز و آرامش بخش در برنامه ریزی روزانه آن ها جایی ندارد.

اگرچه این سناریو در زندگی بسیاری از افراد در عصر مدرن دیده می شود اما با چند تکنیک ساده و استفاده از گیاهان آپارتمانی زیبا می توان فضای سبز را به محیط های اداری، اتاق و میز کار هدیه کرد.

در ادامه قصد داریم به معرفی 10 گیاه آپارتمانی برای دفتر و محیط کار بپردازیم. با کوکا همراه باشید.

1. گیاه مار (سانسوریا)

گیاهان مناسب برای اداره
گیاهان مناسب برای اداره

گیاه مار که به نام زبان مادر شوهر نیز شناخته شده از گیاهانی است که به مراقبت دائمی نیاز ندارد و به همین دلیل برای افرادی که تجربه چندانی در پرورش گیاهان آپارتمانی ندارند بسیار مناسب است. کافیست هر هفته یک بار به آن آب بدهید و از رشد آهسته آن لذت ببرید!

نکته مهم درباره گیاه مار این است که همه انواع آن به یک اندازه رشد نمی کنند، هنگام خرید به این مسئله توجه داشته و از خرید گونه هایی که رشد بیشتری دارند خودداری کرده و به دنبال انواع کوتاه تر آن مانند فیوتورا سوپربا یا ویتنی باشید.

2. گل بنفشه آفریقایی

گل بنفشه آفریقایی
گل های مناسب برای روز میز کار

بنفشه آفریقایی از گل های پر طرفدار آپارتمانی است که به خصوص در دهه 70 میلادی در دنیا بسیار محبوب بوده است.

این گیاه گل های زیبا و برگ های کرک دار مخملی دارد و در رطوبت و دمای متوسط به خوبی رشد می کند و با این که برای گل دادن باید نور کافی دریافت کند اما به منبع نور حساس نیست و یک لامپ فلورسنت نیز برایش کفایت می کند.

بنفشه های کوچک تر قطر کمتر از 15 سانتی متر دارند، به همین دلیل در کمترین فضا نیز به رشد خود ادامه داده و برای اتاق کار و قرار دادن روی میز عالی هستند.

3. پیچک انگلیسی

پیچک انگلیسی
گیاهان مناسب برای داخل شرکت

محیط کار را تنها با یک گل رونده زیبا به نام پیچک انگلیسی می توان به فضایی شاد و ملایم تبدیل کرد. کافیست ساقه آن را به داربست کوچکی وصل کنید تا با بهره گیری از طبیعت رونده آن به مرور یک اثر هنری زیبا روی میز یا اتاق کارتان خلق شود.

پیچک انگلیسی به نور و آبیاری متوسط برای رشد نیاز دارد.

4. گیاه زی زی (زاموفیلیا)

گیاه زی زی
گیاهان زیبا برای دکوراسیون داخلی دفتر کار

گیاه زی زی گیاهی مقاوم است که به راحتی در مکان کم نور و با آب و رطوبت کم می تواند به رشد خود ادامه دهد و به همین دلیل به عنوان یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی و دفاتر کار شناخته شده است.

زی زی بومی آفریقا است و با نورهای فلورسنت نیز رشد خوبی دارد. این گیاه با برگ های نردبانی شکل زینت بخش اتاق کارتان می شود اما اگر به دنبال آن هستید که به میز کار خود جلوه مدرن و شیک ببخشید توصیه می کنیم از گونه جدید زی زی (راون) با برگ های تقریبا سیاه روی میز سفید رنگ استفاده کنید.

5. آلوئه ورا

آلوئه ورا
گیاهان مناسب محیط کار

گیاه آلوئه ورا تا زمانی که نور روشن و کافی برای آن فراهم باشد آسان و خوب رشد خواهد کرد. اگر میزی نزدیک پنجره دارید کارتان بسیار راحت است، کافی ست آلوئه ورا را نزدیک آن قرار داده و هر دو هفته آن را آبیاری کنید.

آلوئه باربادنسیس معمولی برای فضاهای اداری مدرن بسیار جذاب است، همچنین می توانید از انواع کوتاه تر آن مانند مینیبل یا دندان ببری که فضای کمتری اشغال می کنند استفاده کنید.

6. فیلودندرون

فیلودندرون
گیاهان آویزی برای دیزاین داخلی شرکت

فیلوندرون چه در یک دفتر کار آفتاب گیر یا یک گوشه دنج به خوبی به رشد خودش ادامه می دهد و برگ های سبز و براق و ساقه های رونده اش را به رخ سایر گیاهان آپارتمانی خواهد کشید!

اگرچه از این گیاه بیشتر به صورت آویزی استفاده می شود اما با تکیه دادن آن به یک داربست کوچک نیز می تواند جلوه بی نظیری به فضای اتاق بخشید.

فیلودندرون برای حفظ سبزی و شادابی نیاز به رطوبت کافی دارد و باید به آبیاری آن توجه ویژه ای داشته باشید.

7. تیلاندسیا

تیلاندسیا
تیلاندسیا

تیلاندسیا از گیاهان هوازی است که مانند هر گیاه هوازی دیگر برای رشد به خاک و کاشته شدن در گلدان نیاز ندارد بلکه می توانید آن را به همراه سایر گیاهان کوچک هوازی در گوی های شیشه ای زینتی یا ظروفی با طرح های عجیب و غریب قرار داده یا روی چوب نصب و آویزان کنید.

گیاه تیلاندسیا به خانواده بروملیاد (آناناس) تعلق دارد و صدها گونه مختلف از آن یافت می شود که دارای شاخ و برگ های سبز، نقره ای یا گلگون هستند.

از آن جا که گیاهان هوازی در طبیعت بین شاخه های سایه دار درختان رشد می کنند برای رشد نیاز به نور چندانی ندارند اما اگر تیلاندسیا را در بخشی از اتاق که نور کافی به آن می رسد نگهداری کنید احتمال بیشتری دارد که گل بدهد.

هر هفته حتما به برگ های تیلاندسیا آب اسپری کنید تا برگ های آن رطوبت کافی و مورد نیاز خود را دریافت کنند.

8. اگزالیس

اگزالیس
اگزالیس

گیاه اگزالیس از گیاهان فوق العاده جذاب است که چه با گل یا بدون گل رنگ و طراوت خاصی به میز کار شما خواهد بخشید.

این گیاه در ظاهر بسیار شبیه شبدر است و بعضی انواع آن به عنوان علف هرز طبقه بندی شده اند اما برخی گونه ها از جمله زینفاندل با برگ های بنفش عمیق و گل های زرد برای استفاده در آپارتمان ها عالی هستند و به رطوبت کم برای رشد نیاز دارند.

با این حال اگر می خواهید از جلوه رنگ اگزالیس نهایت استفاده را ببرید باید آن را در نور روشن کافی نگهداری کنید.

9. بگونیا رکس

بگونیا رکس
بگونیا رکس

برای افزودن فضای سبز به میز کار خود از گونه های جواهری شکل بگونیا رکس غافل نشوید! همه زیبایی این گیاه به شاخ و برگ های منحصر به فرد آن است که در انواع مختلف خال خالی، رگه دار و حتی طرح های چرخشی با سایه رنگ های متنوع نقره ای، بنفش، قرمز و سبز یافت می شود.

بگونیا رکس در نور ملایم به خوبی رشد می کند اما باید به رطوبت آن توجه کافی داشته باشید.

10. بامبو خوش شانس

بامبو
بامبو

لاکی بامبو برخلاف نام آن یکی از صدها گونه بامبوهای واقعی محسوب نمی شود بلکه نام علمی آن Dracaena sanderiana است و به خانواده ذرت تعلق دارد.

لاکی بامبو از گیاهان آسان رشد برای آپارتمان و محیط های اداری است که به نور کمی برای رشد نیاز دارد و هم در آب و هم در خاک به رشد خود ادامه می دهد اگرچه نباید آب زیاد ساقه های آن را بپوشاند زیرا ریشه های رشد کرده از ساقه می تواند زیبایی آن را تحت تاثیر قرار دهد.

باغبانان خوش ذوق ساقه بامبو خوش شانس را به اشکال مختلف و جالب از جمله مارپیچی، بافته یا حتی قلب شکل می دهند و بامبو خوش شانس با این که رشد کندی دارد در نهایت از هر شکل و قالبی که به آن داده شده پیشی خواهد گرفت!

در ادامه بخوانید : گیاهان مناسب سرویس بهداشتی

منبع: thespruce