۸ اپلیکیشن سفر عالی برای ثبت خاطرات ماجراجویی‌هایتان

۸ اپلیکیشن سفر عالی برای ثبت خاطرات ماجراجویی‌هایتان

به نقل از دیجیکالا:

اگر عاشق سفر باشید، احتمالا یکی از کارهایی که دوست دارید انجام دهید، ثبت خاطرات سفر، مسیر سفر، تصاویر و یادگاری‌هایی است که از سفرهای خود دارید. این روزها که برای هر کاری یک اپلیکیشن وجود دارد، از بین اپلیکیشن‌هایی که تولید شده، می‌توانید نمونه‌هایی را برای ثبت خاطرات سفر استفاده کنید. در ادامه با چند مورد از این اپلیکیشن‌ها آشنا می‌شوید.

خاطره‌نویسی دیجیتال چیست؟

سفرنامه نویسی دیجیتال با اپلیکیشن سفر

زمانی که خبری از اینترنت و گوشی‌های هوشمند نبود، خیلی از افراد دفترهایی داشتند و در آن خاطرات روزانه‌ی خود را ثبت می‌کردند. این کار شاید در ابتدا برایتان جالب به نظر نرسد اما وقتی نوشته‌های قدیمی خود را می‌خوانید، متوجه می‌شوید که چقدر کار ارزشمندی انجام داده‌اید.

با فراگیر شدن گوشی، کامپیوتر و اینترنت، خاطره‌نویسی و ثبت خاطرات سفر به فضای دیجیتال منتقل شده است. این روش، مزیت‌های زیادی دارد. مثلا می‌توانید در کنار خاطره‌هایی که می‌نویسید، عکس، ویدیو، لینک و… هم اضافه کنید.

برای ثبت خاطرت سفر به شکل دیجیتال، گزینه‌های مختلفی دارید. یکی از روش‌هایی که قبلا رواج داشت، وبلاگ‌نویسی سفر بود. کسانی که زیاد اهل سفر بودند، وبلاگ می‌زدند و تجربه‌های خود را می‌نوشتند. این تجربه‌ها برای دیگران هم مفید بود و حتی همین وبلاگ‌ها گاهی اوقات به‌ منبع درآمد افراد تبدیل می‌شد.

با گسترش گوشی‌های هوشمند، این روزها با نصب یک اپلیکیشن می‌توانید تمام امکانات لازم برای ثبت دیجیتالی خاطرات سفر خود را در اختیار داشته باشید و اگر دوست داشته باشید آن را می‌توانید با تمام دنیا به اشتراک بگذارید.

۵ ویژگی اپلیکیشن سفر

ویژگی های اپلیکیشن سفر

این روزها برای هر هدفی که اپلیکیشن‌ها را جست‌وجو کنید، انواع اپلیکیشن‌ها را پیدا می‌کنید که تنوع بسیار زیادی دارند. در این شرایط، معمولا برای انتخاب یک اپلیکیشن، سردرگم می‌شویم. انواع اپلیکیشن سفر ساخته شده که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند و نمی‌توان یک گزینه را برای همه معرفی کرد. شما باید با توجه به انتظارات خودتان، بهترین نمونه را انتخاب کنید.

برای انتخاب اپلیکیشن سفر، این ویژگی‌ها را در نظر بگیرید:

۱. امکانات و قابلیت‌ها

ویژگی‌های کلیدی اپلیکیشن را بررسی کنید. چه فرقی با دیگر اپلیکیشن‌ها دارد و مزیت اصلی آن چیست؟ آیا امکاناتی که شما نیاز دارید در اختیارتان می‌گذارد؟ ویژگی‌های رایج اپلیکیشن سفر معمولا شامل موارد زیر است:

  • ورود متن
  • آپلود عکس و ویدیو
  • برچسب‌گذاری جغرافیایی
  • داده‌های آب و هوا

۲. سازگاری با پلتفرم‌ها

نکته‌ی مهم دیگر، سازگاری اپلیکیشن سفر با پلتفرم‌های مختلف است. آیا این پلتفرم مبتنی بر وب است یا روی سیستم‌ عامل‌های اندروید و iOS کار می‌کند؟ آیا از طریق ویندوز هم به آن دسترسی دارید؟ ممکن است بخواهید هم‌زمان هم از گوشی و هم از لپتاپ برای ویرایش خاطرات خود استفاده کنید. یا اینکه دو گوشی با دو سیستم عامل مختلف داشته باشید. حتما تطبیق‌پذیری اپلیکیشن سفر را در نظر بگیرید.

۳. امکان همگام‌سازی و پشتیبان گرفتن

حتما بررسی کنید که آیا این اپلیکیشن سفر قابلیت همگام‌سازی با پلتفرم‌های مختلف و اپلیکیشن‌های دیگر را دارد یا نه. و اینکه آیا می‌توانید از اطلاعات خود پشتیبان بگیرید تا خاطرات‌تان را از دست ندهید. ممکن است بخواهید اپلیکیشن مورد استفاده‌ی خود را تغییر دهید یا داده‌های خود را جای دیگری هم ذخیره کنید. پس باید به این فاکتور هم توجه کنید.

۴. امکان خروجی گرفتن و به اشتراک گذاشتن

اگر دوست دارید خاطرات خود را با دیگران هم به اشتراک بگذارید، حتما باید به این ویژگی اپلیکیشن دقت کنید. علاوه بر این، باید باید بتوانید از آن در فرمت‌های مختلف خروجی بگیرید تا اگر مشکلی برای اپلیکیشن یا گوشی شما پیش آمد به خاطرات خود دسترسی داشته باشید.

۵. سابقه‌ی شرکت سازنده

حتما اپلیکیشن سفر را از یک منبع معتبر دانلود و نصب کنید. شرکتی که سابقه‌ی دقیقی ندارد، ممکن است نتواند به‌خوبی از پس مدیریت اپلیکیشن بربیاید و روزی تصمیم بگیرد که آن را برای همیشه تعطیل کند. مطمئنا آخرین چیزی که دوست دارید دریافت کنید، یک ایمیل از طرف این شرکت‌ها برای برداشتن اطلاعاتتان است قبل از اینکه برای همیشه پاک شوند.

بهترین اپلیکیشن سفر

اپلیکیشن سفر

برای شروع می‌توانید یکی از این اپلیکیشن‌ها را انتخاب کنید و امکانات آن را با توجه به نیاز خود، بررسی کنید.

اپلیکیشن Day One

این اپلیکیشن در صد فهرست ما قرار دارد چون بسیار کارآمد و کامل است و از سال ۲۰۱۱ فعالیت می‌کند. با توجه به بازخورد مخاطبان و کاربران، به روزرسانی این اپ مرتب انجام می‌شود. این اپلیکیشن، رابط کاربری بسیار زیبا و منظمی دارد و با سیستم عامل‌های iOS و اندروید سازگار است. می‌توانید خاطرت سفر خود را با متن و عکس بنویسید و اطلاعات مرتبط با لوکیشن را هم اضافه کنید.

یکی از ویژگی‌های این اپلیکیشن این است که هر روز، یکی از خاطرات ثبت شده در همان روز در سال‌های اخیر را به شما نشان می‌دهد.

نسخه‌ی رایگان این اپلیکیشن سفر برای نیازهای معمولی و برای آشنا شدن با محیط نرم‌‌افزار، کافی است اما محدودیت در تعداد عکس‌ها شاید برای شما مناسب نباشد و بخواهید اشتراک نرم‌افزار را تهیه کنید که ماهی کمتر از ۳ دلار است. با پرداخت این مبلغ بدون هیچ محدودیتی در تعداد، می‌توانید فایل صوتی، عکس، نقاشی، ویدیو و… به خاطرات خود اضافه کنید.

اپلیکیشن Journey

این اپلیکیشن با وجود امکانات فراوانی که در اختیار کاربر می‌گذارد، علاوه بر ثبت خاطرات سفر برای بسیاری از کارهای شما قابل استفاده است. امکان ثبت اطلاعات جغرافیایی برای مشخص کردن دقیق لوکیشن شما در طول سفر و تفریح، اضافه کردن اطلاعات آب‌وهوا و حتی امکان ثبت حالات روحی شما در آن لحظه، از ویژگی‌های این اپلیکیشن سفر است. می‌توانید عکس‌هایتان را مستقیم از دوربین گوشی وارد این ژورنال کنید و لحظه‌های زیبای زندگی را ثبت کنید.

از مهم‌ترین ویژگی‌های این اپ می‌توان همگام سازی اتوماتیک و حتی قابلیت اضافه کردن عکس از اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی مختلف را نام برد. ویرایشگر متن این اپلیکیشن هم بسیار کامل است و می‌توانید حتی به قسمتی از متن، لینک هم بدهید. برای تماشای محتوای خود چند دسته‌بندی دارید. یکی از طریق اسکرول کردن تصاویر، دیگری روی نقشه و در نهایت بر اساس تقویم و تاریخ ثبت رویدادها.

این اپلیکیشن را می‌توانید یک بار برای همیشه با مبلغ ۱۸ دلار بخرید. اما امکان پرداخت هزینه‌ی ماهانه هم دارد.

اپلیکیشن Daylio

این اپلیکیشن خاطره‌نویسی روزانه، فقط مخصوص سفر نیست بلکه به‌عنوان یک اپ برای رهگیری حال‌وهوای روزانه و حتی ثبت عادات و فعالیت‌ها قابل استفاده است. اگر خیلی اهل نوشتن نیستید و دوست دارید فقط با عکس و ایموجی، حال و روز خود را ثبت کنید، این اپلیکیشن سفر انتخاب خوبی برای شماست. در واقع این اپ برای کسانی که اهل نوشتن سفرنامه و متن‌های طولانی هستند و همه چیز را در قالب نوشته ثبت می‌کنند، مناسب نیست. بلکه فقط برای ثبت کردن لحظه‌ها و حال‌وهوای شماست. اگر دنبال یک اپ ساده و سرراست هستید که امکانات کمتری داشته باشد، Daylio را انتخاب کنید.

مهم‌ترین ویژگی این اپلیکیشن سادگی و مینیمال بودن آن است. لازم نیست مدت زیادی را صرف ثبت کردن حال‌وهوای خود کنید و به‌سادگی در کمتر از یک دقیقه، خاطره‌ای از سفر را ثبت می‌کنید. بعدا می‌توانید آن را در قالب پست‌هایی در فیسبوک و اینستاگرام به اشتراک بگذارید.

این اپ با نسخه‌ی رایگان هم بسیار کارآمد است و امکانات زیادی در اختیارتان می‌گذارد. هزینه‌ی اشتراک آن ماهی ۳ دلار است و فقط با نسخه‌ی پرمیوم می‌توانید در قالب PDF از داده‌های خود خروجی بگیرید.

چراغ قوه UV مدل HW-F600
۲۸۴,۰۰۰
تومان
خرید بهترین تجهیزات و وسایل سفر

مشاهده همه

اپلیکیشن Evernote

ممکن است از قبل، در حال استفاده از Evernote برای سازمان‌دهی زندگی و مسائل کاری خود باشید. در این صورت با امکانات این اپ به‌خوبی آشنایی دارید و می‌دانید که برای سفرنامه‌نویسی آنلاین هم بسیار مناسب است. در واقع همیشه لازم نیست برای هر کار، یک اپلیکیشن جدید نصب کنید. بسیاری از اپلیکیشن‌هایی که داریم و برای کارهای مختلف از آن‌ها استفاده می‌کنیم، قابلیت‌های زیادی دارند و برای اهداف مختلفی قابل استفاده هستند. اپلیکیشن Evernote که معمولا برای برنامه‌ریزی و یادداشت‌برداری استفاده می‌شود، امکانات خوبی برای نوشتن خاطرات سفر همراه با اضافه کردن فایل‌های صوتی و تصویری و ویدیویی دارد.

این اپلیکیشن سفر در تمام پلتفرم‌های رایج و پرکاربرد مثل iOS، اندروید، مک و ویندوز کار می‌کند. نسخه‌ی رایگان این اپلیکیشن در ماه امکان ۶۰ مگابایت آپلود فایل را فراهم می‌کند. اگر می‌خواهید فایل‌های بزرگ‌تر مثلا ویدیوهای طولانی را اضافه کنید، باید اشتراک آن را بخرید که ماهانه ۱۰ گیگابایت ظرفیت آپلود در اختیار شما می‌گذارد.

اپلیکیشن Travel Diaries

اگر دنبال مجموعه‌ای از امکانات لازم برای سفرنامه‌نویسی هستید، این اپلیکیشن سفر گزینه‌ی خوبی است و نیاز شما را کاملا برآورده می‌کند. در واقع اگر دنبال اپلیکیشنی هستید که لزوما به سفر اختصاص داشته باشد، همین گزینه را انتخاب کنید. این اپ امکان اضاف کردن عکس و نقشه و حاشیه‌نویسی را برایتان فراهم کرده است.

با این اپ می‌توانید مسیر سفر خود را ثبت کنید و ماجراجویی‌های سفرتان را با دیگران به اشتراک بگذارید. این اپ در نسخه‌ی وب و روی پلتفرم‌های iOS و اندروید قابل دسترسی است. البته این اپ فقط با اینترنت کار می‌کند در نتیجه شاید برای سفرنامه‌نویسی در مقصدهایی که دسترسی به اینترنت ندارند، گزینه‌ی خوبی نباشد.

از ویژگی‌های این اپلیکیشن می‌توان به تنوع فونت و استایل برای نوشتن متن و طراحی مسیر سفر اشاره کرد. همچنین، سفرنامه‌ی شما می‌تواند شامل نقشه‌ی مسیر، عکس سفر و برنامه‌ی سفر باشد. متاسفانه این اپلیکیشن سفر، نسخه‌ی رایگان ندارد و هزینه‌ی ماهانه‌ی عضویت در آن یک دلار است.

اپلیکیشن Diaro

اپلیکیشن Diaro یک همراه قابل‌اعتماد برای میلیون‌ها نفر است که خاطرات سفر خود را با آن ثبت می‌کنند. امکانات متعدد این اپلیکیشن از جمله امکان اضافه کردن عکس و متن، تگ و… باعث شده که اپلیکیشنی کامل و بی‌نقص باشد. همچنین افزودن امکان ثبت لوکیشن، آن را به یک دفترچه‌ی خاطرات کامل تبدیل می‌کند که تمام جزییات سفر را می‌توانید به آن اضافه کنید.

طراحی رابط کاربری این اپ بسیار زیبا و چشم‌نواز و دوستدار کاربر است. در نتیجه کار ثبت خاطرات سفر را برای شما به یک کار لذت‌بخش تبدیل می‌کند. این اپلیکیشن روی نسخه‌های وب، پلتفرم‌های iOS و اندروید در دسترس است.

مهم‌ترین ویژگی این اپلیکیشن سفر چندزبانه بودن آن است. همچنین کاربری ساده و جذاب، آن را به یکی از بهترین نمونه‌های اپلیکیشن سفر تبدیل می‌کند. نسخه‌ی رایگان این اپ، امکانات خوب و کافی دارد اما برای داشتن آزادی عمل بیشتر در استفاده از اپ، می‌توانید ماهی ۱۰ دلار هزینه‌ی عضویت آن را بپردازید.

اپلیکیشن Polarsteps

این اپلیکیشن با رهگیری اتوماتیک مسیر سفر، کار ثبت اطلاعات و خاطرات سفرتان را بسیار راحت‌تر می‌کند. با وجود تکنولوژی GPS، لوکیشن فعلی شما در لحظه ثبت می‌شود و نقشه‌ی زیبایی از مسیر سفرتان در نهایت در اختیار شما خواهد بود. این ویژگی، اپلیکیشن Polarsteps را از دیگر نمونه‌های مشابه خود متمایز می‌کند.

این اپلیکیشن در واقع برای عکاسان سفر طراحی شده که دوست دارند برخی از خاطرات و ماجراهای سفر را هم ثبت کنند. اگر دنبال یک اپ کامل می‌گردید که خاطرت سفر شما را به زیبایی هر چه تمام‌تر ثبت کند و بتوانید آن را با دوستان و خانواده‌ی خود به اشتراک بگذارید، حتما این گزینه را امتحان کنید.

مهم‌ترین ویژگی این اپلیکیشن قابلیت GPS tracking است. با این ویژگی، محل دقیق ثبت هر عکس را می‌دانید و می‌توانید یک یادداشت به آن اضافه کنید. این ویژگی سال‌های بعد وقتی به عکس‌های سفرتان نگاه می‌کنید برایتان جذاب و ارزشمند خواهد بود.

جالب است بدانید که این اپلیکیشن کاملا رایگان است! البته اگر بخواهید یک ژورنال چاپ شده از سفرتان داشته باشید، در آن صورت باید هزینه‌ای برای دریافت خروجی مناسب چاپ، بپردازید.

اپلیکیشن Waffle Journal

این اپلیکیشن سفر به‌خاطر یک ویژگی، از بقیه‌ی گزینه‌ها به‌عنوان یک برنامه‌ی ژورنال‌نویسی متمایز است و آن ویژگی، امکان خاطره‌نویسی مشترک است و به شما امکان می‌دهد تجربیات سفر خود را با دیگران مستند کنید و به اشتراک بگذارید؛ احتمالاً کسانی که در همان سفر با شما هستند. رویکرد منحصر‌به‌فرد آن، همکاری را تقویت می‌کند و به دوستان، خانواده یا همسفران اجازه می‌دهد تا در مجله‌ی شما مشارکت کنند. با قابلیت افزودن داستان‌ها، عکس‌ها و خاطرات، همه می‌توانند یک دفتر خاطرات سفر جمعی ایجاد کنند که زیبایی ماجراهای شما را به تصویر می‌کشد.

این برنامه با ادغام عناصر چند رسانه‌ای، فراتر از سفرنامه‌نویسی سنتی است. می‌توانید عکس‌ها، فیلم‌ها و صداهای ضبط شده را اضافه کنید. این اپلیکیشن البته به طور خاص، یک اپلیکیشن سفر نیست؛ بنابراین هیچ یک از آن ویژگی‌های نقشه را که برنامه‌های سفر وجود دارند در اختیار نخواهید داشت؛ اما می‌تواند یک گزینه‌ی عالی برای آن دسته از سفرهای گروهی باشد که افراد دوست دارند ماجراهای سفر خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. ویژگی‌های اشتراک‌گذاری اجتماعی، نمایش ماجراجویی‌های سفر در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی یا از طریق ایمیل، با این اپ بسیار آسان است.

جمع‌بندی

اپلیکیشن ثبت خاطرات سفر

اپلیکیشن سفر با در اختیار گذاشتن امکاناتی مثل نوشتن متن، اضافه کردن عکس و لوکیشن و اشتراک‌گذاری محتوا، به شما فرصت می‌دهد تا خاطرات و جذابیت‌های سفر خود را ثبت کنید و بعدا با لبخندی بر لب، آن‌ها را مرور کنید. اگر به سفرنامه‌نویسی دیجیتال علاقه دارید، یکی از این اپلیکیشن‌ها را انتخاب کنید و به جاده بزنید.

منبع: Alittleadrift