۷ گیاهی که می‌توانند بدون نور خورشید زنده بمانند

۷ گیاهی که می‌توانند بدون نور خورشید زنده بمانند

به نقل از دیجیکالا:

گیاهان می‌توانند به عنوان دکوراسیون خانه‌ی شما را جذاب کرده و فضا را زنده‌تر کنند. گیاهان به طور طبیعی هوا را از طریق فتوسنتز تصفیه می‌کنند، البته گیاهان بهترین تصفیه‌کننده‌های هوا نیستند. اما مطالعات نشان داده‌اند که گیاهان می‌توانند خلق و خوی ما را بهبود بخشند و اضطراب را کاهش دهند. در شرایط کم نور، زنده ماندن گیاهان ممکن است دشوار باشد. بنابراین نگهداری گیاهان در اتاق‌هایی که فاقد پنجره هستند مانند حمام و دفاتر اغلب دشوار است. در ادامه با معرفی ۷ گیاه مقاوم که بدون نور خورشید زنده می‌مانند با ما همراه باشید.

۱. برگ عبایی

اولین گیاهی که نیاز به نور زیاد ندارد برگ عبایی است. این گیاه برای برای زنده ماندن به نور کم نیاز دارد. در واقع این گیاهان در اکثر شرایط رشد می‌کنند و اغلب در اثر مراقبت و نگهداری بیش از حد آسیب می‌بینند. به عنوان مثال با آبیاری بیش از حد این گیاه آسیب می‌بیند. از شرایط نگهداری این گیاه مقاوم این است که از نور مستقیم خورشید دور بماند، در غیر این صورت برگ‌های آن می‌سوزند. برگ عبایی به کندی رشد می‌کند، بنابراین اگر در طول زمان رشد کمی نشان داد نگران نباشید. این گیاه را به طور منظم آبیاری کنید، خاک را مرطوب نگه دارید، اما خیس نباشد. برگ عبایی با برگ‌های ضخیمش به خانه شما جانی دوباره می‌دهد. همچنین یک گیاه بی‌خطر برای گربه‌ها و سگ‌ها است زیرا غیر سمی است.

بیشتر بخوانید: ۷ مرحله‌ی تعویض گلدان برای مراقبت بهاری از گیاهان آپارتمانی

۲. گندمی

نگهداری گیاه گندمی

گیاه گندمی گیاه مقاوم دیگری برای فضای تاریک و کم نور است. این گیاه نیاز به نور ندارد و چه در نور غیرمستقیم و چه در گوشه‌ای تاریک می‌تواند رشد کند. برای مراقبت از این گیاه باید آن را به طور منظم هرس کنید و یک بار در هفته آبیاری کنید. گیاه گندمی را می‌توانید درون یک سبد قرار دهید تا آویزان شود و نمایی جذاب به خانه شما بدهد. همچنین این گیاه برای گربه‌ها و سگ‌ها سمی نیست.

۳. زاموفیلیا

گیاهان آپارتمانی

گیاه مقاوم زاموفیلیا برای زنده ماندن به نور کمی نیاز دارد. در واقع می‌تواند در شرایط کم نور با یا نور مصنوعی رشد کند. بنابراین برای فضا‌های تاریک خانه‌ ایده‌آل است. نور مستقیم و روشن خورشید می‌تواند به برگ‌های زاموفیلیا آسیب برساند. اگر فراموش می‌کنید گیاهان خود را آبیاری کنید، نگران نباشید. زاموفیلیا برای مدت طولانی می‌تواند در شرایط بی‌آبی نیز دوام آورد. مراقب باشید که این گیاه برای حیوانات خانگی و انسان سمی شناخته شده است. در واقع اگر بلعیده شود سمی است.

۴. بامبو لاکی

برای دیزاین خانه بامبو یک گیاه شیک است. این گیاه بسیار مقاوم است و در شرایط کم نور به رشد خود ادامه می‌دهد و می‌تواند در خاک یا به طور مستقیم در آب کاشته شود. این گیاه سریع رشد می‌کند، بنابراین ممکن است نیاز به هرس داشته باشد. این گیاه همچنین آب و هوای گرم را ترجیح می‌دهد. این گیاه اگر مستقیماً در آب گذاشته شود باید هر دو هفته یکبار آب را عوض کنید. این گیاه همچنین برای حیوانات سمی است.

بیشتر بخوانید: ۶ علت رایج زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

۵. اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم یا زنبق صلح از گیاهان آپارتمانی محبوب هستند. این گیاهان نیاز به نگهداری بسیار کمی دارند و در عین حال ظاهری ظریف دارند که واقعاً می‌تواند به خانه شما جذابیت ببخشند. این گیاه مقاوم در شرایط نوری کم می‌تواند به رشد خود ادامه دهد حتی می‌تواند در نور فلورسنت زنده بماند، اگرچه احتمال گل دادن این گیاه کم می‌شود. اگر می‌خواهید اسپاتی فیلوم گل بدهد باید آن را در جایی با نور روشن و غیر مستقیم قرار دهید. برای مراقبت از این گیاه باید خاک را مرطوب نگه می‌دارد، اما خیس نباشد. خاک باید بتواند آب اضافی را نیز تخلیه کند تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری شود، بنابراین مطمئن شوید که گلدان دارای سوراخ است. هر چند وقت یکبار برگ‌ها را پاک کنید. این کار به جذب نور نیز کمک می‌کند. زنبق صلح برای حیوانات خانگی سمی است.

۶. دراسنا

این گیاه برای دکور خانه بسیار زیبا است. مراقبت از این گیاه آسان است و برای رشد فقط به نور کم تا متوسط نیاز دارند. اگرچه نور روشن و غیر مستقیم برای رشد این گیاه بهتر است. دراسنا محیط مرطوب را دوست دارد، بنابراین در حمام یا آشپزخانه بهتر می‌ماند، با این حال به آب کمتری نسبت به سایر گیاهان نیاز دارد. آب پاشیدن به برگ‌های این گیاه نیز می‌تواند به رشد بهتر این گیاه کمک کند.

۷. پاپیتال

نحوه‌ی نگهداری گیاهان آپارتمانی

اگر گیاهی مقاوم و تزیینی می‌خواهید پاپیتال یا عشقه را انتخاب کنید. این گیاه رشد سریعی دارد و به راحتی با یک قلمه کوچک تکثیر می‌شود. بنابراین بهتر است آن را در گلدانی نگهداری کنید که بتوانید مرتباً آن را هرس کنید. این گیاه عاشق نور روشن و غیر مستقیم خورشید است، اما در شرایط کم نور نیز زنده می‌ماند و به رشد خود ادامه می‌دهد. این گیاه باید زمانی آبیاری شود که خاک خشک باشد و معمولاً هفته‌ای یک بار به آب نیاز دارد. همچنین برای حیوانات خانگی سمی است.

بیشتر بخوانید: ۷ اشتباه‌ی رایج که گیاهان آپارتمانی را نابود می‌کنند

کلام آخر

گیاهان برای دکوراسیون خانه ضروری است و محیط خانه را زنده و شاداب نگه می‌دارد. همه گیاهان به نور نیاز ندارند. برای مثال زنبق صلح، بامبو و گندمی در شرایط نوری کم می‌توانند رشد کنند. بنابراین برای قسمت‌های تاریک خانه می‌توانید از این گیاهان استفاده کنید. البته توجه داشته باشید بیشتر این گیاهان برای حیوانات خانگی سمی هستند.

منبع: TomsGuide