۷ نشانه که می‌گوید دوست‌تان به ادامه‌ی ارتباط با شما بی‌علاقه است

۷ نشانه که می‌گوید دوست‌تان به ادامه‌ی ارتباط با شما بی‌علاقه است

به نقل از دیجیکالا:

مواقعی در زندگی وجود دارد که به نظر می‌رسد شخصی که مدت‌ها با او دوست بوده‌اید دیگر به ارتباط با شما علاقه‌ ندارد. آشنایی با نشانه های پایان دوستی به شما کمک می‌کند که دوستان واقعی خود را راحت‌تر بشناسید. برای اینکه درباره‌ی این موضوع بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی امروز دیجی‌کالا مگ را تا انتها بخوانید.

چرا شناخت دوستی‌های واقعی مهم است؟

از آنجا که انسان ‌موجودی اجتماعی است، طبیعی است که همیشه از ارتباط با دیگران و همراهی با آن‌ها لذت ببرید. پیدا کردن دوستان خوب و حفظ آن‌ها بخش مهمی از زندگی اجتماعی و روزمره‌ی شما است، اما پس از یک سن خاص ممکن است یافتن افراد هم‌فکری که مایل باشند شادی‌ها، ترس‌ها و نگرانی‌های خود را با شما به اشتراک بگذارند، کمی دشوار باشد.

اگر با شخص جدیدی آشنا شده‌اید یا یک دوست قدیمی دارید، ممکن است مطمئن نباشید که آیا او به ادامه‌ی ارتباط با شما علاقه دارد یا خیر. به گفته‌ی کارشناسان، اگر دائما سعی می‌کنید به دوست‌تان نزدیک شوید و ارتباط با او را حفظ کنید، اما او منفعل یا بی‌علاقه به نظر می‌رسد، این احتمالا نشانه‌ی این است که برای رابطه با شما ارزش قائل نیست و نمی‌خواهد رابطه‌ی دوستی را ادامه دهد.

تمام دوستی‌ها به نتیجه نمی‌رسند و افراد اغلب به‌دلایل مختلف، از تغییر علایق گرفته تا مشغله‌ی کاری، از هم دور می‌شوند. از آنجا که زمان شما محدود است، باید انرژی خود را صرف برقراری ارتباط با کسانی کنید که واقعا برایتان ارزش قائل هستند. اگر احساس می‌کنید که کسی نمی‌خواهد دوست شما باشد، احتمالا زمان آن فرا رسیده است که رابطه با او را کنار بگذارید.

نشانه های پایان رابطه دوستی چیست؟

گاهی اوقات، به‌راحتی می‌توانید تشخیص دهید که طرف مقابل به برقراری ارتباط با شما بی‌علاقه است، اما در بعضی موارد نشانه‌ های پایان رابطه دوستی چندان واضح نیستند. روابط در طول زمان تغییر می‌کنند و ممکن است متوجه شوید افرادی که قبلا روی رابطه با شما سرمایه‌گذاری بیشتری می‌کردند، در حال حاضر از شما دور شده‌اند. در این بخش، چند نشانه وجود دارد که نشان می‌دهد دوست‌تان تصمیم دارد رابطه‌ی خود را قطع کند:

۱. هیچ‌وقت پیش‌قدم نمی‌شود

نحوه ارتباط با دوست

نمی‌توان انکار کرد که زندگی روزمره با مشغله‌های فراوان همراه است، اما یکی از علائم هشداردهنده‌ی پایان رابطه‌ دوستی این است که شما تنها کسی هستید که اولین قدم را برای شروع گفت‌وگو برمی‌دارد، خواه با تماس تلفنی، پیامک یا ایمیل. همچنین ممکن است متوجه شوید که دوست‌تان اغلب اوقات در دسترس نیست یا زمان زیادی می‌گذرد تا به پیام‌های شما پاسخ دهد. در نتیجه، ‌به‌تدریج این احساس را پیدا می‌کنید که همیشه شما تماس می‌گیرید و طرف مقابل برای حفظ ارتباط تلاش نمی‌کند.

۲. شور و اشتیاق ندارد

برای اینکه بتوانید به نشانه های پایان دوستی پی ببرید، باید پاسخ‌ها و واکنش‌های طرف مقابل را به‌دقت بررسی کنید. ممکن است متوجه شوید که دوست‌تان به سوالات شما پاسخ تک‌کلمه‌ای می‌دهد یا وقتی صحبت می‌کنید، در او شور و شوق واقعی نمی‌بینید.

نباید انتظار داشته باشید که افراد در حین صحبت کردن با شما به‌شدت هیجان‌زده شوند، اما دوستی یک خیابان دو طرفه است. اگر همیشه این‌طور به نظر می‌رسد که دوست‌تان ترجیح می‌دهد به جای ارتباط با شما کار دیگری انجام دهد، این نشانه‌ی آن است که احتمالا علاقه‌ی زیادی به ایجاد ارتباط ندارد.

۳. رفتار او با شما بی‌ادبانه است

با بررسی نحوه‌ی صحبت کردن طرف مقابل می‌توانید به علاقه‌ی او نسبت به خودتان پی ببرید. یک دوست واقعی با لحن آرام صحبت می‌کند، اما شخصی که شما را دوست خود نمی‌داند ممکن است رسمی‌تر به نظر برسد، پاسخ‌های کوتاه بدهد و حتی گاهی اوقات رفتار بی‌ادبانه داشته باشد، نیش و کنایه بزند یا شما را تحقیر کند. این اظهار نظرها ممکن است چندان به چشم نیایند یا شوخی به نظر برسند، اما می‌توانند نشانه‌هایی از جدی بودن داشته باشند و رابطه را تضعیف ‌کنند.

۴. از ملاقات با شما اجتناب می‌کند

متاسفانه، یکی از آزاردهنده‌ترین راه‌های تشخیص نشانه های پایان دوستی این است که ببینید هر چند وقت یک‌بار دوست‌تان را ملاقات می‌کنید. ممکن است وقتی او را برای صرف عصرانه یا سایر رویدادها دعوت می‌کنید، همیشه بهانه بیاورد که نمی‌تواند در روز مشخص شده به دیدن‌تان بیاید. در مواردی حتی احتمال دارد دعوت شما را بپذیرد، اما در روز موعد آن را لغو کند. این بهانه‌ها و کنسلی‌های مداوم نه‌تنها روی دوستی شما بلکه روی بهزیستی‌تان تاثیر منفی دارند. چون به شما این احساس را می‌دهند که برای طرف مقابل اولویت ندارید.

۵. به اندازه‌ی شما تلاش نمی‌کند

خرید کادو برای دوست

احوال‌پرسی، ارسال هدیه و رفتارهای مشابه همگی راه‌های ساده‌ای هستند که از طریق آن‌ها نشان می‌دهید دوست‌تان چقدر برای شما مهم است. اگر متوجه شدید که شما در حین رابطه تلاش بیشتری می‌کنید، احتمالا طرف مقابل به رابطه با شما به چشم دیگری نگاه می‌کند و آن را کمتر از یک رابطه‌ی دوستی می‌داند.

۶. در رسانه‌های اجتماعی با شما تعامل ندارد

همیشه از روی میزان تعامل در رسانه‌های اجتماعی نمی‌توان استحکام روابط دوستانه را ارزیابی کرد، اما توجه به این موضوع می‌تواند تصویر واضح‌تری از وضعیت واقعی رابطه ارائه دهد. اگر دوست‌تان مطالب شما در رسانه‌های اجتماعی را تایید نمی‌کند یا حتی سعی می‌کند آن‌ها نادیده بگیرد، این می‌تواند به این معنی باشد که نمی‌خواهد در آن فضا با شما دیده شود.

توجه داشته باشید که همه‌ی مردم به یک شکل از رسانه‌های اجتماعی استفاده نمی‌کنند. بنابراین، اگر کسی در این رسانه‌ها با شما ارتباط کمتری دارد، نباید همیشه این تصور را داشته باشید که به شما بی‌علاقه است.

۷. فقط در مورد علایق خود صحبت می‌کند

در بعضی موارد خاص، ممکن است دوست‌تان به تماس‌های شما به‌موقع پاسخ بدهد یا به‌طور مرتب شما را ملاقات کند، اما مکالماتی که با او دارید همیشه یک‌طرفه باشند؛ یعنی دوست‌تان به آنچه که برای شما اتفاق می‌افتد اهمیت نمی‌دهد و فقط در مورد دستاوردها و اتفاقات زندگی خود صحبت می‌کند.

یک دوست واقعی مایل است به صحبت‌های شما درباره‌ی زندگی‌تان و هر کار هیجان‌انگیزی که انجام داده‌اید گوش دهد. اما در رابطه‌ی یک‌طرفه مجبور هستید نقش یک شنونده‌ی خاموش را بازی کنید.

کلام پایانی

دوستی بخش ارزشمند زندگی است. یک دوست واقعی هم در شادی‌ها در کنار شما است و هم هنگام مشکلات به کمک‌تان می‌آید. به همین دلیل، هنگام انتخاب دوست باید مراقب باشید.

وقتی شخصی شما را به‌عنوان دوست به حساب نمی‌آورد، به این معنی است که وارد یک رابطه‌ی یک‌طرفه شده‌اید. همان‌طور که نمی‌توانید انتظار داشته باشید با همه دوست باشید، قرار نیست همه با شما رابطه‌ی دوستی برقرار کنند. به همین دلیل، ضروری است که نشانه‌ های پایان دوستی را بدانید و وقت خود را صرف کسانی نکنید که به شما علاقه ندارند.

اگر رفتارهای دوست‌تان نشان‌دهنده‌ی بی‌علاقگی او است، سعی کنید نسبت به خودتان احساس بدی نداشته باشید. همه‌ی افراد با هم سازگار نیستند و ممکن است اتفاقی در زندگی طرف مقابل رخ دهد که مانع دوستی شما باشد. در عوض، انرژی خود را به سمت کسانی متمرکز کنید که پذیرای شما هستند. عبور از این وضعیت ناامیدکننده ممکن است سخت باشد، اما در درازمدت وضعیت شما را بهتر می‌کند.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: verywellmind