۷ نشانه که می‌گوید به خرید معتاد هستید | نکاتی برای مقابله با اعتیاد به خرید

۷ نشانه که می‌گوید به خرید معتاد هستید | نکاتی برای مقابله با اعتیاد به خرید

آیا تا به حال برای بهتر شدن روحیه خود خرید کرده اید؟ خرید تراپی ممکن است در کوتاه‌مدت کار کند، اما اگر به عادت تبدیل شود، می‌تواند منجر به اعتیاد شود.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از انتخاب، علائمی را که نشان می‌دهد خرید کردن شما به اعتیاد تبدیل شده است و نحوه رهایی از آن را بیاموزید.

خرید تراپی یا بهتر کردن روحیه با خرید

همه ما قبلاً یک یا دو بار اصطلاح “خرید درمانی ” را شنیده‌ایم، اغلب وقتی شخصی پروسه‌ی جدایی را طی میکند به همچین چیزی احتیاج دارد و احساس میکند که خرید کردن حالش را بهتر میکند.

ما این کار را برای فرار یا حواس پرتی موقت از هر احساسی که در حال حاضر نمی‌خواهیم با آن روبرو شویم انجام می‌دهیم. البته، این به هیچ وجه شبیه درمان حرفه‌ای نیست، که معمولاً برعکس عمل می‌کنیم. در درمان حرفه‌ای روی مقابله و مدیریت آن احساسات دشوار کار می‌کنیم.

اگر خرید کردن برای شما عادت نشده، لزوماً ناسالم هم نیست. مانند بسیاری از چیزها در زندگی، اینجا هم موضوع اصلی اعتدال است. با این حال، اگر خریدشروع به تبدیل شدن به یک عادت کند و منجر به خرید بیش از حد شود، ممکن است زمان آن رسیده باشد که یک قدم به عقب بردارید.

۷ نشانه که به خرید معتاد هستید

کمی خرید کردن اینجا و آنجا اعتیاد محسوب نمی‌شود. اما اگر میل به خرید زیاد شد و شروع به تأثیرگذاری بر سایر بخش‌های زندگی‌تان کرد، ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل عمیق‌تر باشد. اگر نگران عادات خرید خود هستید، در اینجا مواردی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید:

۱. خرید اجباری: میل غیرقابل کنترل برای خرید، اغلب برای اقلامی که بعداً متوجه می‌شوید غیر ضروری هستند.

۲. سرخوشی موقت: داشتن حس تسکین، هیجان یا سرخوشی هنگام خرید.

۳. احساس گناه و پشیمانی: احساس شرم و پشیمانی پس از خرید، شاید حتی دروغ گفتن در مورد خریدهایتان.

۴. تشدید گرایش به خرید: خرید بیشتر و بیشتر برای دریافت همان حس هیجان

۵. فشار مالی: خرج کردن فراتر از توان خود، به طور بالقوه ایجاد بدهی و باز کردن حساب‌های اعتباری جدید برای قدرت خرید بیشتر.

۶. نادیده گرفتن فعالیت‌ها یا مسئولیت ها: خرید بر روابط، کار و سلامت شما تأثیر می‌گذارد

۷. وابستگی عاطفی: 
اتکا به خرید برای ایجاد احساس بهتر

۷ نشانه که می‌گوید به خرید معتاد هستید | نکاتی برای مقابله با اعتیاد به خرید

آیا خرید شما را خوشحال می‌کند؟

در حالی که خرید ممکن است باعث افزایش موقت و افزایش عزت نفس شما شود، به ندرت منجر به رضایت واقعی می‌شود. این امر مخصوصاً اگر خرید کردن به اعتیاد تبدیل شود، بیشتر می‌شود، زیرا راهی ناسالم برای مدیریت یا فرار از درد است.

برخی افراد حتی ممکن است حس اضطراب و ناامیدی پیدا کنند اگر احساس کنند کنترلی بر عادات خرج کردن خود ندارند یا بدهکار هستند، به هر حال، ناامنی مالی یکی از بزرگترین دلایل استرس در زندگی افراد است که می‌تواند به اضطراب و افسردگی منجر شود.

به طور کلی، مطالعات و بررسی‌های بی شماری هستند که نشان می‌دهند که اولویت دادن به فعالیت‌های مادی گرایانه با سلامت پایین روان مرتبط است. به طور خاص، سطح سرزندگی کمتر و افسردگی، اضطراب و آسیب روانی بیشتر است.

رضایت و شادی واقعی اغلب در جنبه‌های ساده‌تر و عمیق‌تر زندگی، مانند روابط، تجربیات مثبت، احساس امنیت، و رشد شخصی نهفته است.

چرا همیشه بیشتر و بیشتر می‌خواهیم؟

ما همیشه بیشتر میخواهیم. اغلب به لطف شرطی شدن فرهنگی و غریزه بقا، به دست آوردن چیزهای خوب می‌تواند حداقل به طور موقت احساس بهتری در ما ایجاد کند. به‌علاوه، انجام یک خرید عالی می‌تواند باعث افزایش عزت نفس شما شود و به شما کمک کند حس زرنگی خود را بازیابید.

اما حقیقت این است که اعتیاد به خرید اغلب نتیجه ترکیبی از عوامل و مشکلات است، مانند وضعیت سلامت روان، تنهایی، عزت نفس پایین، و بزرگ شدن در یک فرهنگ مادی. خرید می‌تواند راهی برای مدیریت رنج باشد. خرید یک فرار، لذت و افزایش بالقوه در عزت نفس ارائه می‌دهد.

۷ نشانه که می‌گوید به خرید معتاد هستید | نکاتی برای مقابله با اعتیاد به خرید

نکاتی برای مقابله با اعتیاد به خرید

تغییر طرز فکر و رفتارتان آسان نیست، به خصوص وقتی که مربوط به یک وسواس یا اعتیاد باشد رهایی نیاز به تلاش، درون نگری و از همه مهمتر حمایت دارد.

با خودت صادق باش

اگر اصلاً نگران عادات خرید خود هستید، ممکن است وقت آن رسیده که بنشینید و با خودتان روراست باشید. یک دفتر خاطرات و خودکار بردارید و از خود بپرسید که عادات خرج کردن شما چگونه بر شما تأثیر می‌گذارد و چه چیزی می‌تواند کمک کند.

یک جامعه حامی پیدا کنید

ما برای زندگی با حمایت‌های اجتماعی برنامه ریزی شده ایم، بنابراین گفتن به عزیزانی که به آن‌ها اعتماد دارید، می‌تواند احساس راحتی و ایمنی مورد نیاز را به شما بدهد. اگر مطمئن نیستید که چگونه برخورد میکنند، گروه‌های پشتیبانی آنلاین یا حضوری زیادی با متخصصان آموزش دیده و افرادی که دقیقاً همین حس مشابه شما را تجربه می‌کنند وجود دارد.

کمک حرفه‌ای را امتحان کنید

اگر می‌خواهید روی مکانیسم‌های مقابله‌ای برای مدیریت استرس کار کنید، با آموزش این موضوع با کتاب یا اطلاعات رایگان آنلاین شروع کنید. برای پشتیبانی شخصی، یک درمانگر را در نظر بگیرید تا ابزارهایی را که برای ایجاد عادات کاهش استرس نیاز دارید، به دست آورید. تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که گروه درمانی می‌تواند سودمند باشد.

روی مهربانی و ابزارهای جدید مقابله تمرکز کنید

سلامت روان مستقیماً به نحوه مراقبت از بدن و احساسات خود بستگی دارد. به یک قدم ساده که می‌توانید هر روز برای مراقبت از خود با مهربانی بردارید فکر کنید. سپس، می‌توانید تمرکز خود را بر یادگیری نحوه مدیریت احساسات دشوار به روشی جدید شروع کنید .

برخی از نمونه‌ها شامل یادداشت روزانه، مدیتیشن، تمرین مهربانیبه خود و تکنیک‌های کنترل هیجان مانند پیاده‌روی، دیدن یک دوست یا خوردن یک وعده غذایی سالم است.

ذهن آگاهی را تمرین کنید

تحقیقات نشان می‌دهد که ذهن آگاهی و احساس قدردانی با مادی گرایی پایین مرتبط است. در حالی که تغییر طرز تفکر یک شبه کار آسانی نیست، تمرین قدردانی و تمرین‌های ذهن آگاهی روزانه ممکن است به شما کمک کند ذهنیت خود را در مورد آنچه واقعاً برای احساس رضایت به آن نیاز دارید تغییر دهید. میتواند به شما کمک کند تا احساسات خود را راحت‌تر متوجه شوید و مدیریت کنید و هوس‌ها و اجبارها را کاهش دهید.

در مورد خرید نیز با تمرکز بر کمک اطرافیان و محدود کردن خود فکر کنید. با کاری شبیه به همراه آوردن یک دوست برای اینکه حواسش به شما باشد یا صبر کردن یک روز قبل از خرید چیزی که قصد خرید آن را نداشتید.

در پایان، در حالی که اصطلاح خرید درمانی ممکن است به عنوان یک شوخی مطرح شود، می‌تواند به چیزی جدی‌تر تبدیل شود. روی آوردن به خرید، یا هر چیزی که باعث افزایش یا فرار از احساسات دشوار می‌شود، می‌تواند منجر به اعتیاد شود.