۶ نکته درباره‌ی سفر پاییزی؛ چطور از سفر در زیباترین فصل سال لذت ببریم؟

۶ نکته درباره‌ی سفر پاییزی؛ چطور از سفر در زیباترین فصل سال لذت ببریم؟

به نقل از دیجیکالا:

با شروع فصل پاییز، معمولا سفرها کمتر می‌شوند. مدارس باز می‌شوند و بسیاری از خانواده‌ها نمی‌توانند مسافرت کنند. عده‌ای دیگر، آب‌وهوای متغیر پاییز را برای سفر مناسب نمی‌‌دانند. اما اگر عاشق پاییز باشید و محدودیتی برای مدرسه و دانشگاه نداشته باشید، با در نظر گرفتن چند نکته، در این فصل سال هم می‌توانید یک سفر پاییزی فراموش‌نشدنی را تجربه کنید. در ادامه با دیجی‌کالامگ همراه باشید و در مورد این نکته‌ها بخوانید.

۴ مزیت سفر پاییزی

۴ مزیت سفر پاییزی

شاید تا به حال، پاییز را برای سفر انتخاب نکرده باشید. سفر در پاییز مزیت‌های متعددی دارد که باعث می‌شود بسیاری از افراد، این فصل را برای سفر انتخاب کنند. در ادامه به چند مورد از این مزیت‌ها اشاره می‌کنیم. این مزیت‌ها را بخوانید شاید شما هم وسوسه شوید که این سفر را امتحان کنید.

۱. خلوت بودن مقصدهای گردشگری و اقامتگاه‌ها

معمولا در پاییز حجم سفرها کمتر می‌شود. تقریبا تمام خانواده‌هایی که دانش‌آموز دارند، در این فصل سفر نمی‌کنند. دانشجوها فرصت کمتری برای سفر دارند. بسیاری از افراد با آب‌وهوای پاییز میانه‌ی خوبی ندارند و این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا مقصدهای گردشگری، خلوت‌تر باشند. در نتیجه اقامتگاه‌ها هم خلوت‌تر می‌شوند و دیگر محدودیتی برای رزرو نخواهید داشت.

جاذبه‌های گردشگری خلوت‌تر می‌شوند و با خیال راحت می‌توانید از آن‌ها لذت ببرید. مسیرهای پیاده‌روی، صف تهیه‌ی بلیت، طبیعت و… همه خلوت هستند و اگر از جمعیت زیاد و صف‌های طولانی فراری هستید، فرصت خوبی برای سفر است. به‌خصوص اگر بتوانید روزهای ابتدا و وسط هفته را برای سفر انتخاب کنید.

۲. ارزان‌تر شدن سفر

معمولا در فصل‌هایی که سفر کمتر می‌شود، خدمات گردشگری هم ارزان‌تر می‌شوند. به‌خصوص هزینه‌ی اقامتگاه‌ها که یکی از مهم‌ترین و بیشترین هزینه‌های سفر را به خود اختصاص می‌دهد. البته فصل پاییز برای بسیاری از مقصدهای گردشگری، آف‌سیزن یا فصل خلوت گردشگری نیست اما فصل شلوغ هم نیست. در واقع فصلی بین این دو فصل سفر است. هزینه‌های شما احتمالا از روزهای آخر هفته‌ی تابستانی بسیار کمتر می‌شود.

۳. آب‌وهوای مطبوع

در این فصل احتمال تغییرات آب‌وهوایی و بارندگی وجود دارد اما خبری از گرمای شدید تابستان و سرمای سوزناک زمستان نیست. تنها چیزی که ممکن است شما را آزار بدهد، بارندگی است. بارندگی هم اگر خیلی شدید باشد شاید بعضی از تفریحات شما را مختل کند. در روزهای بارانی می‌توانید از تفریحاتی که در فضای بسته است لذت ببرید؛ مثلا خرید از بازارهای سرپوشیده، کافه‌گردی، بازدید از موزه و…

۴. زیبایی طبیعت

اگر از علاقه‌مندان به طبیعت باشید، یکی از مهم‌ترین تفریحات شما در سفر، بازدید از جاذبه‌های طبیعی است. در پاییز، طبیعت در زیباترین شکل خود منتظر حضور شماست. اگر عاشق طبیعت و عکاسی باشید، این فرصت را برای سفر از دست نمی‌‌دهید.

۶ نکته برای لذت بردن از سفر پاییزی

نکات سفر پاییزی

سفر پاییزی در کنار تمام مزیت‌هایی که دارد، ممکن است به دلایل مختلف، مشکلاتی هم برای شما ایجاد کند. مثلا تغییرات سریع آب‌وهوا و بارندگی شاید برنامه‌های شما را به هم بریزد. برای اینکه مشکلی برای سفر شما ایجاد نشود و از تمام لحظه‌های سفر به بهترین شکل استفاده کنید، به این نکته‌ها توجه کنید.

۱. انتخاب دقیق زمان‌بندی سفر

زمان‌بندی سفر شما به فعالیت‌هایی که دوست دارید در سفر انجام دهید، بستگی دارد. اگر حضور در طبیعت و لذت بردن از زیبایی‌های پاییز هزاررنگ برای شما اهمیتی ندارد و بیشتر به جاذبه‌های شهری علاقه دارید، فرقی نمی‌کند که اوایل پاییز را انتخاب کنید یا اواخر پاییز. حتی در سرمای اواخر پاییز هم می‌توانید سفر کنید و از دیدن جاذبه‌ها لذت ببرید.

اما اگر جاذبه‌های طبیعی را دوست دارید، باید زمان‌بندی سفر شما متناسب با تغییر فصول در مقصد باشد. پس، با توجه به مقصد، در مورد زمان مناسب سفر تحقیق کنید.

۲. برنامه‌ریزی برای تفریحات فضای باز

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر پاییزی لذت بردن از زیبایی‌های طبیعت است. پس، اگر پاییز را برای سفر انتخاب می‌کنید حتما زمانی را برای لذت بردن از طبیعت در نظر بگیرید. در این فصل، هوا خیلی سرد یا خیلی گرم نیست. پس بدون دغدغه می‌توانید در فضای باز حضور پیدا کنید.

از جمله تفریحاتی که می‌توانید برای این فصل در سفر برنامه‌ریزی کنید می‌توان به کوه‌پیمایی، پیاده‌گردی در طبیعت، زیپ‌لاین، حضور در پارک‌های ساحلی، چیدن میوه‌های فصل و… اشاره کرد. در بعضی از مقصدهای گردشگری، می‌توانید در باغ‌ها حاضر شوید، خودتان میوه‌های فصل را بچینید و از خرید بدون واسطه همراه با گشت‌وگذار در طبیعت لذت ببرید.

۳. انتخاب لباس مناسب سفر پاییزی

لباسی که برای سفر انتخاب می‌کنید، اهمیت زیادی دارد. به‌ویژه در فصلی مثل پاییز که آب‌وهوا تغییرات زیادی دارد و ممکن است ناگهانی سرد شود. احتمال بارندگی هم وجود دارد در نتیجه باید از قبل فکر همه‌جا را بکنید.

بهترین ترفند برای انتخاب لباس‌هایی که می‌برید، لایه لایه پوشیدن است. برای این فصل نباید لباس‌های خیلی ضخیم و سنگین بردارید. چون به احتمال زیاد، به کارتان نمی‌آید یا شاید فقط یک بار بپوشید. به‌جای پوشیدن لباس‌های ضخیم و گرم، چندلایه لباس بپوشید که بتوانید به‌راحتی لباس‌های خود را کم و زیاد کنید.

برای این فصل انواع هودی، سوییشرت‌های زیپ‌دار، بارانی و اگر به طبیعت‌گردی می‌روید انواع بادگیرهای ورزشی مناسب است. زیر این لباس‌ها می‌توانید تیشرت یا بلوز با ضخامت متوسط بپوشید و هر زمان که احساس گرما کردید، لباس رویی را دربیاورید.

۴. آخرین فرصت برای غذا خوردن در فضای باز

یکی از فرصت‌هایی که در سفر پاییزی نباید از دست بدهید، امتحان کردن رستوران‌های جدید و غذا خوردن در فضای باز است. در ابتدای پاییز هنوز هم آب‌وهوا برای غذا خوردن در فضای باز مناسب است و بسیاری از رستوران‌ها این امکان را برای شما فراهم می‌کنند تا هم‌زمان با لذت بردن از طبیعت زیبای پاییزی، غذایتان را نوش جان کنید.

۵. جست‌وجو در بلاگ‌ها و پیج‌های محلی

بهترین راه برای اینکه از جاذبه‌های گردشگری یک منطقه اطلاع پیدا کنید، جست‌وجو در بلاگ‌ها و پیج‌های محلی است؛ یعنی پیج‌هایی که اهالی یک شهر اداره می‌کنند و در آن، در مورد شهر محل زندگی خود توضیح می‌دهند. با کمک این پیج‌ها می‌توانید جاذبه‌های گردشگری کمتر شناخته شده را پیدا کنید و یک سفر پاییزی متفاوت داشته باشید.

۶. انتخاب وسایل ضروری برای سفر پاییزی

انتخاب وسایل ضروری برای سفر پاییزی

برای این سفر باید وسایلی ببرید که در سفر تابستانی نیازی نیست. مهم‌ترین وسایل شما به آب‌وهوای مقصد بستگی دارد. در این فصل احتمال بارندگی وجود دارد پس این وسایل و لباس‌ها را حتما همراه داشته باشید:

چتر

همیشه یک چتر همراهتان باشد چون نمی‌دانید که چه زمانی باران غافلگیرتان می‌کند. سعی کنید چترهای کوچک و سفری ببرید که بتوانید همیشه در کیف خود بگذارید. اگر چتر دوست ندارید، حتما پانچوهای ضدآب همراه داشته باشید. یا بادگیرهای مشتی ضدآب که در یک کیف بسیار کوچک جمع می‌شوند و می‌توانید داخل کیف دستی خود بگذارید.

چتر مدل PJ-110659
۳۹۹,۰۰۰
تومان
خرید انواع چتر

مشاهده همه

کلاه و دستکش

اگر سفر شما در ماه آخر پاییز و نزدیک به زمستان باشد، احتمالا سرمای هوا از راه رسیده است. حتما کلاه و دستکش و شال همراه داشته باشید تا سرما نخورید.

خرید انواع کلاه زنانه و مردانه

مشاهده همه

کفش‌های ضدآب

صندل‌ها و کفش‌های تابستانی برای این فصل مناسب نیستند. حتما کفش ضدآب همراه ببرید. هم برای طبیعت‌گردی و هم برای گشت‌وگذار در شهرها از کفشی استفاده کنید که برای زمان بارندگی مناسب باشد.

کفش پیاده روی مدل 418FSS
۷۵۰,۰۰۰
۳۷۵,۰۰۰
تومان
خرید انواع کفش ورزشی

مشاهده همه

جوراب اضافه

طبیعت‌گردی ممکن است باعث خیس شدن جوراب شما شود. همیشه جوراب اضافه داشته باشید چون پوشیدن جوراب خیس در سرمای پاییز، اصلا خوشایند نیست.

کرم ضدآفتاب

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کرم ضدآفتاب فقط برای تابستان است. اما این یک باور اشتباه است. در پاییز حتی روزهایی که هوا ابری است، استفاده از کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید.

ماسک بهداشتی

در فصل‌های پاییز و زمستان، بیماری‌های تنفسی شدت می‌گیرد. اگر دوست ندارید در سفر پاییزی بیمار شوید، ماسک بزنید. به‌خصوص اگر در جاهایی رفت و آمد می‌کنید که جمعیت زیادی حضور دارند که معمولا در جاذبه‌های گردشگری شلوغ، این اتفاق می‌افتد.

خرید انواع ماسک تنفسی

مشاهده همه

جمع‌بندی

سفر در پاییز

سفر پاییزی فرصت خوبی برای لذت بردن از طبیعت در زیباترین حالت ممکن و بهره بردن از آب‌وهوای مطبوع و گاهی بارش باران است. اگر دوست دارید سفر پاییزی را تجربه کنید، با نکته‌هایی که بالاتر گفتیم می‌توانید سفری بدون دردسر را تجربه کنید و از این فصل نسبتا خلوت سال برای لذت بردن از اوقات فراغت خود استفاده کنید.

منابع: Advnture و Rci