۶ نکته‌ی مهم برای خرید بهترین لباس زمستانی نوزاد که باید بدانید

۶ نکته‌ی مهم برای خرید بهترین لباس زمستانی نوزاد که باید بدانید

اگر در زمستان صاحب فرزند شده‌اید، احتمالا مهم‌ترین دغدغه‌تان این است که چگونه به او لباس بپوشانید. لباس زمستانی برای نوزادان باید طوری باشد که بتوانید نوزاد تازه متولد شده را به راحتی از خانه بیرون ببرید. هر اندازه که مشتاق بیرون رفتن از خانه باشید، بهتر است که نوزاد را برای مدتی طولانی در معرض هوای سرد شدید قرار ندهید. بااین‌حال، رسیدن هوای تازه به فرزندتان اهمیت دارد. پزشکان معتقدند که نوزادی که سن او از ۳ هفته بیشتر است را می‌توان برای ۱۵ تا ۳۰ دقیقه پیاده‌روی در زمستان از خانه خارج کرد. برای این کار، باید طریقه صحیح لباس پوشیدن نوزاد را بدانید.

چگونگی تنظیم دمای بدن نوزادان

احتمالا می‌دانید که نوزادان تازه متولد شده دمای بدن خود را به‌خوبی بزرگ‌سالان تنظیم نمی‌کنند. بدن آن‌ها تقریبا ۴ برابر سریع‌تر از بزرگ‌سالان گرما را از دست می‌دهد. علت این مسئله نیز تا حدی به این مسئله بازمی‌گردد که سطح بدن آن‌ها نسبت به اندازه آن بسیار بیشتر است. در نتیجه، بسیار سریع‌تر خنک می‌شود.

نگه داشتن نوزاد در دمای نامناسب می‌تواند برای او خطرناک باشد و گرما یا سرمای بیش از حد برای او مشکل‌ساز می‌شود. نوزادی که در هوای بسیار سرد قرار بگیرد در معرض خطر هیپوترمی یا سرمازدگی است و نوزادی که در دمای بسیار گرم باشد ممکن است جان خود را از دست بدهد. علائم سرمازدگی نوزاد شامل رنگ‌پریدگی پوست، لرز و تنفس آهسته می‌شوند. نشانه‌های گرمازدگی شدید نوزاد نیز صورت برافروخته، عرق کردن بسیار و در برخی از مواقع تنفس سریع هستند.

قطعا دوست ندارید که فرزند تازه متولد شده شما دچار یکی از این دو حالت شود. به همین دلیل، آگاهی از روش صحیح لباس پوشیدن نوزاد و بهترین لباس زمستانی برای نوزادان اهمیت بسیاری دارد.

ست 5 تکه لباس نوزادی کد C15
۱۰۳,۰۰۰
۹۲,۷۰۰
تومان
خرید انواع لباس نوزادی

مشاهده همه

نکات مهم برای لباس پوشاندن به نوزاد

ست لباس زمستانی نوزاد

هیچ راه دیگری ندارید. اگر می‌خواهید نوزاد خود را در روزهای سرد زمستانی همراه با خود بیرون ببرید، باید مطمئن شوید که او لباس مناسبی پوشیده است. برای این کار، باید به ۶ نکته مهم توجه کنید.

۱. چند لایه لباس پوشاندن

وقتی نوبت به لباس پوشاندن به نوزادان و کودکان نوپا در زمستان می‌رسد، چند لایه لباس پوشاندن به آن‌ها اهمیت می‌یابد. چند لباس به نوزاد بپوشانید تا هر موقع که گرم یا سرد شد، لباس‌های او را بر اساس دما کم یا زیاد کنید.

۲. لایه لباس‌های زیرین

لایه‌های لباس زیرین نوزاد اهمیت بسیاری دارند. لباس‌هایی از جنس پشم یا پلی‌آستر بهترین لباس‌های زیر برای نوزاد هستند. بهتر است که این لباس‌ها از جنس پارچه پشمی مرینوس باشند.

۳. گرم و خشک ماندن نوزاد

هنگام انتخاب لباس رویی نوزاد به دنبال ویژگی‌های فنی و پارچه مناسب باشید. برای گرم و خشک ماندن نوزاد، مطمئن شوید که کاپشن یا لباس رویی او دارای درجه ضد آب حداقل ۱۵۰۰ میلی‌متر یا بیشتر باشد.

۴. جزئیات لباس

هنگام انتخاب لباس زمستانی برای نوزادان، باید به جزییاتی مانند کلاه‌های جداشدنی از لباس توجه کنید. چنین لباس‌هایی کودک را گرفتار نمی‌کنند. زیپ لباس نوزاد نیز باید راحت بالا و پایین برود. آسترهای نرم برای لباس نوزاد نیز از پوست حساس او محافظت می‌کنند.

۵. راحت پوشیدن لباس

لباس گرم نوزاد

اگر لباس نوزادی پسرانه یا دخترانه‌ای که انتخاب می‌کنید، سرهمی است، باید پوشاندن و درآوردن آن ساده باشد. لباس سرهمی باید از جلو به اندازه کافی گشاد باشد تا تعویض پوشک یا درآوردن لباس نوزاد در حالت خوابیده را بسیار ساده‌تر کند.

۶. لباس‌های سفر

اگر به فکر لباس زمستانی برای نوزادان هستید، باید به لباس‌هایی برای سفر و ماشین‌سواری آن‌ها نیز فکر کنید. نشستن نوزاد در خودرو ممکن است باعث شود که او به‌سرعت گرم و سرد شود. بنابراین، باید کلاه، دستکش و کاپشن و کتی مناسب برای او انتخاب کنید تا بتوانید دمای بدن او را به‌سادگی تنظیم کنید.

انتخاب لباس زمستانی برای نوزاد

آیا نوزادان به لباس زمستانی نیاز دارند؟ نوزاد برای زمستان به چه لباسی نیاز دارد؟ ضروری‌ترین لباس برای نوزادان در زمستان چیست؟ این سؤالات برخی از سؤالاتی هستند که والدینی که به‌تازگی صاحب فرزند شده‌اند از خود می‌پرسند. اگر نوزاد تازه متولد شده‌ای دارید، دانستن نحوه لباس پوشیدن او برای زمستان می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد.

یکی از نکاتی که باید موقع انتخاب لباس زمستانی برای نوزادان در نظر بگیرید، سن آن‌هاست. یک نوزاد تازه متولد شده احتمالا نمی‌تواند مدت زمانی طولانی را در بیرون از خانه بگذراند چون همان‌طور که توضیح دادیم، نمی‌تواند دمای بدن خود را مثل بزرگسالان تنظیم کند. بنابراین، باید او را نزدیک بدن خود نگه دارید.

بدن کودکان نوپا که می‌توانند راه بروند یا بدوند، گرما تولید می‌کند. بنابراین، انتخاب لباس‌هایی که آن‌ها را بیش از حد گرم نمی‌کند ایده‌آل خواهد بود. در عین حال، باید لباسی برای آن‌ها انتخاب کنید که بتوانند بدون هیچ محدودیتی حرکت کنند.

نکته‌ی مهم دیگری که باید موقع انتخاب لباس زمستانی نوزاد به آن توجه داشته باشید موقعیت مکانی شما است. بعضی از مناطق سردتر از سایر جاها هستند. ممکن است در زمستان دمای هوای منطقه محل زندگی شما به زیر صفر درجه سانتی‌گراد برسد یا شاید هیچ وقت نشانگر دماسنج‌تان به زیر صفر نرسد. اگر هوا به‌شدت سرد و برفی باشد، یعنی کودک نوپای شما روزهای به مراتب سردتری را تجربه می‌کند. به همین علت، باید لباس مناسب پوشیده باشد تا بتوانید همراه با او برف‌بازی کنید.

خرید انواع ژاکت و پلیور نوزاد

مشاهده همه

لباس‌های مناسب نوزاد برای داخل خانه در زمستان

در وهله‌ی اول، بهتر است که دمای هوای داخل خانه را کنترل کنید. مطمئن شوید که دمای مناسب برای نوزاد شما یعنی ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد حفظ می‌شود. نگه داشتن دمای اتاق در این محدوده، کار حفظ دمای مناسب برای کودک را ساده می‌کند.

در مرحله‌ی بعدی باید به پوشیدن چند لایه لباس توجه کنید. چند لایه لباس پوشیدن باعث می‌شود که لباس‌ها را بر اساس دمای بدن فرزندتان تنظیم کنید. با وجود این، بسیاری از والدین نمی‌دانند که یک نوزاد باید چند لایه لباس بپوشد. برای اینکه نوزادتان گرم بماند، باید یک لایه بیش از آنچه با آن راحت است به او لباس بپوشانید. برخی از لباس‌هایی که می‌توانید موقع زمستان در خانه به نوزاد بپوشانید، عبارت‌اند از:

  • لباس خواب؛
  • سرهمی نوزاد زمستانی؛
  • کیسه خواب؛
  • قنداق؛
  • پتو؛
  • شلوار جوراب‌دار نوزاد.

باید لباس‌هایی انتخاب کنید که پارچه‌هایی راحت و قابل تنفسی دارند. شما نمی‌خواهید که فرزند کوچکتان در چندین لایه لباس گرم، چسبنده و تنگ گیر بیفتد و دچار گرمازدگی شود. لباس‌هایی با پارچه‌های راحت و قابل تنفس انتخاب کنید تا فرزندتان در لباس‌های ضخیم و تنگ پیچیده نشود. لباس‌ خواب‌هایی که از جنس پارچه پشمی مرینوس ساخته شده‌اند، انتخابی عالی هستند.

پارچه پشمی مرینوس دمای بدن را به طرز مؤثری تنظیم می‌کند، گردش هوا را ممکن می‌سازد و در عین حال پوست نوزاد را خشک نگه می‌دارد. در نتیجه، گرما و راحتی نوزاد تضمین می‌شود.

لباس‌های مناسب نوزاد برای خوابیدن در زمستان

لباس پشمی نوزاد

لباس پوشاندن به نوزاد برای خواب در فصل زمستان نیز می‌تواند دشوار باشد. لباس نوزاد باید او را در طول شب گرم کند اما باعث گرمازدگی او نشود. گرمای بیش از حد در طول شب می‌تواند خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) را افزایش دهد که یکی از نگرانی‌های جدی والدین است.

توجه به لباس خواب نوزاد در زمستان اهمیت بسیاری دارد. لباس او باید ایمن، راحت و متناسب با دما باشد. پتوها و کیسه‌های خواب که به صورت قنداق درمی‌آیند و به‌راحتی جابه‌جا می‌شوند، گزینه‌های پرطرفداری هستند. پتوهای قنداق‌شو و کیسه‌های خواب چهارفصل همه‌کاره برای نوزادان در محیط‌های سردتر عالی هستند. این پتوها و کیسه‌ خواب‌ها دما را طرز مؤثری تنظیم می‌کنند و احتمال سرمازدگی یا گرمازدگی نوزاد را کاهش می‌دهند.

علاوه‌براین، کیسه‌ خواب‌های نوزاد با توجه به ایمنی نوزاد طراحی می‌شوند و طول و عرض آن‌ها برای استفاده نوزاد در حال رشد مناسب است. به‌علاوه، این پتوها و کیسه خواب‌ها طرح‌های بسیار متنوعی دارند و شما حتما از میان آن‌ها طرح دل‌خواه خود را پیدا می‌کنید.

لباس‌های مناسب نوزاد برای فضای باز زمستانی

لباس زمستانی سرهمی

وقتی زمان آن فرا می‌رسد که در زمستان همراه با نوزاد خود از خانه خارج شوید، باید برای آن دقیقا برنامه‌ریزی کنید. برای این کار، باید از لایه‌های لباس که با پوست نوزاد در تماس هستند، شروع کنید. یک سرهمی آستین بلند که شلواری بلند دارد برای روزهای بسیار سرد سال مناسب است.

لباس‌های نازک کنترل دمای بدن نوزاد را ساده‌تر می‌کنند. بهتر است که به جای چندین لباس ضخیم، چند لباس نازک انتخاب کنید تا تنظیم دمای بدن نوزاد ساده‌تر باشد. علاوه‌براین، باید از سر و دست و پاهای نوزاد خود محافظت کنید چون این اندام‌ها بسیار زودتر سرد می‌شوند. کلاه برای نوزاد ضروری است چون نوزادان از طریق سر گرمای بسیار را از دست می‌دهند. چند دستکش گرم، چند جوراب راحت و چند چکمه نیز انتخاب کنید تا پای فرزندتان گرم و خشک بماند. مطمئن شوید که این لباس‌ها در بدن نوزاد راحت جا می‌شوند و برای او گشاد نیستند.

فراموش نکنید که لباس نوزاد را باید بر اساس دما و شرایط بیرون از منزل تنظیم کنید. اکسسوری‌هایی مانند روکش کالسکه نیز می‌تواند نوزاد را حین پیاده‌روی گرم نگه دارد. بنابراین، با توجه به این نکته لباس نوزاد را انتخاب کنید تا موقع قدم زدن با کالسکه ناگهان سرد و گرم نشود.

بهترین لباس زمستانی برای نوزادان

لباس سرهمی نوزاد

برای اینکه ست لباس نوزاد برای فصل زمستان را درست انتخاب کنید، باید علاوه بر نکات مهم درباره انتخاب لباس زمستانی برای نوزادان، نمونه‌هایی از این لباس‌ها را هم بشناسید. در ادامه، ۷ نمونه لباس زمستانی کودک از لباس‌های زیرین گرفته تا لباس‌های رویی را می‌خوانید. شما می‌توانید بر اساس ویژگی‌های این لباس‌ها، لباس نوزادی دخترانه یا پسرانه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

۱. ست لباس خواب نوزاد از جنس پارچه پشمی مرینوس

لباس پشمی کودک

مهم‌ترین ویژگی این لباس خواب جنس آن است. پشم مرینوس عایق بسیار خوبی در برابر سرما محسوب می‌شود و خاصیت ضدالکتریسیته ساکن دارد. لباس خوابی از جنس این پارچه رطوبت پوشک نوزاد را نشان می‌دهد و بر خلاف سایر لباس‌ها وزن سبک‌تری دارد. علاوه‌براین، چنین لباسی کمتر بو می‌گیرد و فرزند شما را دچار خارش نمی‌کند.

۲. رامپر نوزادی جوراب‌دار

این لباس نوزادی هم اگر از جنس پارچه پشمی مرینوس باشد برای نوزاد ایده‌آل است. این رامپر به دلیل قابلیت تنظیم دمای بدن نوزاد نه‌تنها در زمستان بلکه در تمام طول سال قابل استفاده خواهد بود.

۳. سرهمی نوزاد زیپ‌دار

اگر به دنبال لباس زمستانی مقرون‌به‌صرفه‌تری هستید، بهتر است به یک سرهمی نوزاد زیپ‌دار فکر کنید. زیپ این نوع سرهمی به تنظیم دمای بدن فرزند شما کمک می‌کند. اگر نوزاد احساس گرما کند، کافیست زیپ لباس او را باز کنید تا کمی خنک شود.

سرهمی نوزادی طرح ستاره کد a60
۱۳۰,۰۰۰
۱۱۷,۰۰۰
تومان
خرید انواع سرهمی نوزاد

مشاهده همه

۴. کاپشن دوروی نوزادی

کاپشن دورو اگر از برندی معتبر مثل کلمبیا باشد، به بهترین لباس زمستانی برای نوزادان تبدیل می‌شود. چنین کاپشنی از یک طرف آب را به‌خوبی دفع می‌کند و از طرف دیگر پشم گرم و نرم گوسفند، نوزاد یا کودک نوپای شما را در روزهای سرد و یخبندان گرم نگه می‌دارد.

۵. کاپشن نوزادی

کاپشن نوزادی ساده‌تر از برند خوش‌نامی مانند نورث فیس نیز می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌های شما باشد. چنین کاپشنی نوزاد شما را گرم نگه می‌دارد و در برابر عوامل مختلف مثل باد و باران از او محافظت می‌کند. دقت کنید که پارچه آستر کاپشن نوزاد ضد آب باشد تا از او در برابر باران و برف شدید محافظت کند.

کاپشن نوزادی مدل M14
۳۴۰,۰۰۰
تومان
کاپشن نوزادی مدل 3aei
۶۸۵,۰۰۰
تومان
خرید انواع کاپشن نوزاد

مشاهده همه

۶. کلاه زمستانی نوزاد

لباس گرم زمستانی نوزاد

برای انتخاب کلاه زمستانی نوزاد باید به دنبال کلاهی باشید که صورت او را هم گرم نگه دارد. کلاهی بسیار گرم و نرم و دولایه با آستری از جنس پارچه شرپا برای نوزاد نرم و راحت خواهد بود. بهتر است برای نوزادتان کلاهی بخرید که بند دارد و روی سر او محکم می‌شود.

۷. دستکش نوزادی

دستکش همان اکسسوری است که موقع خروج از خانه اهمیت می‌یابد. دستکش نوزاد باید ضد آب باشد و به نوزاد اجازه بدهد تا در کالسکه راحت حرکت کند. معمولا والدین برای نوزاد خود دستکش‌هایی با اندازه بزرگتر انتخاب می‌کنند تا بتواند دو زمستان آن‌ها را بپوشد. بهتر است دستکش نوزاد بندهایی برای محکم شدن داشته باشد تا روی دست او محکم شوند. دستکش زمستانی نوزاد باید آستری از جنس پارچه شرپا داشته باشد تا دستان او گرم بمانند.

سخن پایانی

تولد نوزاد در زمستان برای والدین دغدغه‌هایی به همراه دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها انتخاب لباس مناسب برای اوست. لباس زمستانی برای نوزادان باید گرم و راحت باشد و از آن‌ها در برابر سرمازدگی و حتی گرمازدگی ناشی از گرمای داخل خانه در زمستان محافظت کند. در این مقاله، نکات مهمی که باید موقع انتخاب لباس زمستانی نوزاد بدانید را توضیح دادیم. با توجه به نمونه لباس‌های زمستانی مناسب برای فصل سرد نیز می‌توانید بهترین لباس‌ها را برای نوزاد خود تهیه کنید تا در طول فصل سرد در محیطی گرم و راحت رشد کند و بزرگ شود.

منبع: latinxmontessori