۵ نشانه که ثابت می‌کند اسنیپ در فیلم‌های «هری پاتر» قهرمان بود

۵ نشانه که ثابت می‌کند اسنیپ در فیلم‌های «هری پاتر» قهرمان بود

به نقل از دیجیکالا:

از زمان انتشار اولین فیلم از مجموعه‌ی «هری پاتر»، سوروس اسنیپ به عنوان یک ضدقهرمان شناخته شد. اما پس از اکران قسمت آخر مجموعه، مخاطبان متوجه شدند که پشت اعمال او نیات شیطانی نبوده. در نتیجه و با وجود این تناقض، می‌توان اسنیپ را شخصیتی مثبت دانست یا اینکه همچنان شخصیتی منفی محسوب می‌شود؟ مجموعه‌ی «هری پاتر» روایتگر داستان زندگی پسری‌ست که در مقابل لرد ولدمورت، تاریک‌ترین جادوگر تاریخ می‌ایستد و با او مبارزه می‌کند. موفقیت کتاب‌های این مجموعه باعث شد که فیلم‌های سینمایی هری پاتر هم ساخته شوند. این فیلم‌ها بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ ساخته و منتشر شد.

با توجه به این‌که به‌زودی سریال هری پاتر ساخته خواهد شد، زمان خوبی‌ست که در شخصیت سوروس اسنیپ دقیق‌تر شده و از خود بپرسیم او در نهایت یک شخصیت منفی بود یا شخصیتی مثبت؟ اسنیپ در زمان ورود هری پاتر، رون ویزلی و هرمیون گرنجر به عنوان استاد درس معجون‌سازی در هاگوارتز مشغول بود. او خیلی زود رفتارهایی از خودش نشان داد که باعث می‌شد تصور کنیم با این ۳ نفر دشمن است. اما وقتی در قسمت پایانی مجموعه متوجه نیات اسنیپ و تلاش او در حفاظت از هری در مقابل ولدمورت می‌شویم، رفتارهای او معنای دیگری به خود می‌گیرند. در نتیجه می‌توان برگشت و بار دیگر نکات ظریفی را که در این رفتارها نهفته بررسی کرد.

۱. اسنیپ نیات خود را در همان قسمت اول نشان داد

سوروس اسنیپ

چند سرنخ در قسمت اول هری پاتر هستند که نشان می‌دهند اسنیپ شخصیت مثبتی است. اولین سرنخ در زمان معرفی اسنیپ اتفاق می‌افتد. در صحنه‌ی کلاه گروه‌بندی، هنگامی که اسنیپ معرفی می‌شود، زخم هری شروع به سوزش می‌کند. اسنیپ در واکنش به این اتفاق خیلی سریع سرش را به سمت کوییرل بر می‌گرداند. اهمیت این واکنش در این است که کمی بعد متوجه می‌شویم کوییرل ولدمورت را پنهان کرده. در حالی که در نگاه نخست تصور می‌کردیم دلیل سوزش زخم هری، حضور اسنیپ است.

کمی بعدتر و در طول اولین جلسه‌ی کلاس معجون‌سازی، اسنیپ از او می‌پرسد که اگر ریشه‌ی پودری آسفودل را به دم‌کرده‌ی گیاه افسنطین اضافه کند چه چیزی به دست می‌آورد. طرفداران یک معنای مخفی و هوشمندانه از این ترکیب برداشت کرده‌اند؛ آسفودل نوعی سوسن است که به انگلیسی هم‌نام مادر هری، یعن لیلی است و معنای حسرت می‌دهد. افسنطین هم به معنای غیبت است. ترکیب این دو گیاه پیام حسرت و تأسف اسنیپ از مرگ لیلی را متبادر می‌کند. البته نمی‌دانیم رولینگ آگاهانه این ترکیب را انتخاب کرده یا صرفاً یک تصادف دلنشین رخ داده.

فیگور مدل هری پاتر کد 01 مجموعه 3 عددی

۲. اسنیپ هری را در بازی کوییدیچ نجات داد

سوروس اسنیپ در بازی کوییدیچ

سرنخ بعدی برای رسیدن به پاسخ اینکه آیا اسنیپ شخصیت بدی‌ست یا نه، در جریان اولین مسابقه‌ی کوییدیچ هری به دست می‌آید. در طول بازی، کوییرل مشغول طلسم‌کردن جاروی هری بود. اما هرمیون به اشتباه فکر می‌کرد این اسنیپ است که این کار را می‌کند. در حالی که اسنیپ مشغول خنثی‌کردن طلسم‌های کوییرل بود. در فیلم، هرمیون ردای اسنیپ را آتش می‌زند و این اتفاق، حواس کوییرل را هم پرت می‌کند و باعث نجات هری می‌شود. در کتاب اما، هرمیون در حال دویدن به سمت اسنیپ، با کوییرل برخورد می‌کند و این‌گونه در جریان طلسم او وقفه می‌اندازد.

اکشن فیگور مدل هری پاتر کد 0650

۳. اسنیپ سپر نجات هری و دوستانش شد

سوروس اسنیپ و هری و رون و هرمیون

پاسخ پرسشمان درباره‌ی ماهیت شخصیت اسنیپ به قسمت اول مجموعه خلاصه نمی‌شود. در «هری پاتر و زندانی آزکابان»، اسنیپ بار دیگر نشان داد که به امنیت هری اهمیت می‌دهد. وقتی که ریموس لوپین تبدیل به یک گرگینه شد، اسنیپ جلوی هری و رون و هرمیون آمد خود را سد راه لوپین کرد. این حرکت او، جلوه‌ای کاملاً تازه به او بخشید. در طی سال تحصیلی، لوپین موفق شده‌بود با استفاده از معجون مخصوص، در روزهایی که تبدیل به گرگینه می‌شود هشیاری خود را حفظ کند. اما در پی هرج و مرجی که بازگشت سیریوس و ماجراهای او و پیتر پتیگرو به همراه داشت، آن شب فراموش کرد معجونش را بخورد. وقتی لوپین شروع به تغییرشکل کرد، اسنیپ خیلی سریع خودش را رساند و در مقابل سه دوست قرار گرفت.

۴. اسنیپ برای کشتن دامبلدور دست‌دست کرد

آلبوس دامبلدور و سوروس اسنیپ

یکی از بزرگ‌ترین لحظاتی که مخاطبان را وا داشت تا از خود بپرسند اسنیپ شخصیتی مثبت است یا منفی، لحظه‌ای بود که او دامبلدور را کشت. پیش از اینکه مشخص شود این قتل از پیش برنامه‌ریزی شده بوده و به درخواست خود دامبلدور بوده، اغلب این اتفاق را دلیلی برای منفی‌بودن شخصیت اسنیپ تلقی می‌کردند. با این‌حال، وقتی برمی‌گردیم و صحنه را دوباره تماشا می‌کنیم، متوجه تعلل و نارضایتی اسنیپ در این کار می‌شویم. در صدای او لغزشی بود که نشان‌دهنده‌ی عدم تمایل او برای انجام این کار بود. در واقع، دامبلدور و اسنیپ نقشه‌ی این قتل را کشیده‌بودند تا اسنیپ بتواند اعتماد ولدمورت را جلب کند.

کتاب هری پاتر اثر ج. ک. رولینگ انتشارات کتابسرای تندیس 13 جلدی

۵. دلیل پنهان‌ماندن چهره‌ی حقیقی اسنیپ

سوروس اسنیپ و لیلی پاتر

اسنیپ یکی از رازآمیزترین شخصیت‌های مجموعه‌ی هری پاتر را داشت. دلیل این شخصیت پیچیده، تنها گمراه کردن مخاطب نبوده. شخصیت اسنیپ از اختلال اضطراب پس از سانحه رنج می‌برد. او در حالی که عاشق لیلی بود، از جیمز متنفر بود. او در هری هم جیمز و هم لیلی را می‌دید و در حالی که به‌خاطر لیلی از او محافظت می‌کرد، به‌خاطر جیمز از او دل خوشی نداشت. تمام این احساسات پیچیده، باعث می‌شد که شخصیت نهایی اسنیپ هم پیچیده شود و صاحبش را به شخصیتی کامل تبدیل کند.

منبع: Screen Rant