۱۲ چیزی که هرگز نباید در زیرزمین نگهداری کنید

۱۲ چیزی که هرگز نباید در زیرزمین نگهداری کنید

به نقل از دیجیکالا:

زیرزمین خانه برای کسانی که انباری ندارند یک گزینه‌ی عالی است و می‌توان وسایلی که همیشه استفاده نمی‌شوند مانند چمدان را در آن قرار داد. اما قطعاً نمی‌توان همه چیز را در زیرزمین نگهداری کرد، زیرا جدا از ایجاد شلختگی می‌تواند صدمات جبران ناپذیری ناشی از آب گرفتگی، آفات، تغییرات دما و رطوبت را به وسایل وارد کند. در ادامه چیز‌هایی هرگز نباید در زیرزمین نگهداری کنید را بررسی می‌کنیم.

۱. غذای فاسد شدنی

نگهداری مواد غذایی

حشرات یا شاید بدتر از آن جوندگان می‌توانند غذا را بو کنند و به بسته‌بندی‌های پلاستیکی یا کاغذی راه پیدا کنند. علاوه بر این غذا می‌تواند در شرایط نامناسب سریع‌تر فاسد شود. به همین ترتیب از نگهداری ویتامین‌ها، دارو‌ها و مکمل‌ها در زیرزمین خودداری کنید. نگهداری مواد غذایی مانند سبزیجات کنسرو شده که در آن کاملاً کیپ و بسته است در زیرزمین خانه مانعی ندارد. در غیر این صورت بهتر است یک انباری مستقل در آشپزخانه ایجاد کنید و سایر مواد غذایی را آن جا نگهداری کنید.

۲. غذا‌ی حیوانات خانگی

غذای سگ، گربه یا هر نوع غذای دیگری برای حیوانات خانگی مانند غذای انسان نباید در زیرزمین نگهداری شود، زیرا آفات می‌توانند وارد بسته‌ها شوند. سعی کنید غذای حیوانات را در جایی با دمای متعادل مانند آشپزخانه، اتاق لباسشویی طبقه بالا یا حتی یک گلخانه نگهداری کنید.

۳. پارچه‌های نازک و ظریف

هر گونه وسایل ظریف و نازک مانند لباس نوزاد، حیوانات عروسکی یا لباس‌های عروسی، خز، چرم و جیر را نباید در زیرزمین نگهداری کرد، زیرا به شدت مستعد به کپک زدن هستند. امکان نگهداری برخی از لباس‌ها بسته به جنس آن‌ها در زیرزمین خانه وجود دارد. این لباس‌ها باید کاملاً بسته‌بندی شوند، به درستی برچسب ‌زده شوند و به دلیل مشکلاتی مانند آب گرفتگی و کنه‌های گرد و غبار در قفسه‌هایی بالاتر از کف زمین قرار بگیرند.

 ۴. ملحفه

نگهداری از ملحفه

ملحفه‌ها نیز به همان دلایل نگهداری لباس نباید در زیرزمین نگهداری شوند. بالش‌ها، پتو‌ها، ملحفه‌ها و حتی کیسه‌های خواب اگر در معرض رطوبت زیاد قرار بگیرند به احتمال زیاد کپک می‌زنند و بوی رطوبت می‌گیرند. بهتر است وسایل خواب را درون کمد یا زیر تخت نگهداری کنید.

۵. اسباب بازی

از نگهداری اسباب‌ بازی‌ها در زیرزمینی که در معرض تغییر دما است، خودداری کنید. اسباب بازی‌های فلزی ممکن است زنگ بزنند و اسباب بازی پلاستیکی یا چوبی به دلیل رطوبت بیش از ممکن است کپک بزنند. بهتر است از روش تعویض اسباب‌ بازی استفاده کنید. همچنین می‌توانید برخی از اسباب بازی‌ها را جمع کنید و در قفسه‌های اتاق بازی یا اتاق جایزه نگهداری کنید و هر بار چند اسباب بازی به کودک خود بدهید.

۶. وسایل کاغذی

نحوه نگهداری کتاب

رطوبت زیرزمین می‌تواند باعث از بین رفتن کاغذ شود. کاغذ نه تنها کپک و کپک را جذب می‌کند، بلکه به مرور زمان تغییر رنگ می‌دهد و نوشته‌ها ناخونا می‌شود. بنابراین به شدت توصیه می‌شود که کاغذ‌ها، عکس‌ها، کتاب‌ها، مجلات، روزنامه‌ها و آثار هنری را به کلی از زیرزمین خانه دور نگه دارید. برای نگهداری وسایل کاغذی می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

  • کاغذ‌های مهم مانند اظهارنامه مالیاتی یا اسناد بیمه را در یک کمد کوچک بایگانی در یک فضای اداری یا آشپزخانه قرار دهید.
  • مدارک ضروری مانند گواهی تولد، فوت یا ازدواج، حکم طلاق، گذرنامه، سند خانه، سند خودرو و موارد دیگر را در گاوصندوق نسوز نگه دارید.
  • عکس‌ها را در جعبه یا آلبوم قرار دهید و برای امنیت بیشتر آن‌ها را به صورت دیجیتالی اسکن کنید.
  • هر کتابی را که دیگر نمی‌خواهید اهدا کنید یا در قفسه‌های خانه به عنوان دکور قرار دهید.

۷. یادگاری‌ها

یادگاری‌ها می‌توانند شامل تی‌شرت‌های دبیرستان، نامه‌ها یا کارت پستال‌ها، عکس‌ها، مدال‌ها، میراث خانوادگی و موارد دیگر باشند. در صورت وقوع یک فاجعه مانند آب گرفتگی این وسایل از بین ‌می‌روند. بهتر است این وسایل ارزشمند را در یک قفسه‌ی بلند در یک کمد قرار دهید. همچنین می‌توانید برخی از یادگاری‌ها را به قاب تبدیل کرده و به دیوار آویزان کنید.

قفسه فلزی مدل NP_3F
۵۲۲,۰۰۰
۴۰۷,۱۶۰
تومان
قفسه فلزی مدل مشبک M48
۷۷,۰۰۰
۶۹,۳۰۰
تومان
انواع قفسه

مشاهده همه

۸. مبلمان و دکوراسیون خانه

هر چیزی که از چوب ساخته شده است می‌تواند به راحتی در یک زیرزمین با رطوبت بالا ترک بخورد، بنابراین از گذاشتن مبلمان در زیرزمین خانه خودداری کنید. وسایل عتیقه و فرش‌ها را نیز نباید در زیرزمین قرار دهید. برای نگهداری فرش آن را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و به طور عمودی در گوشه‌ای از خانه نگه دارید. بهتر است برای نگهداری مبل از دوست یا خانواده خود بخواهید مدتی آن را نگهداری کنند.

۹. هیزم

سطوح بالای رطوبت می‌تواند چوب را پوسیده و فاسد کند، در نتیجه قرار دادن هیزم‌های خریداری شده در زیرزمین می‌تواند برای شما هزینه ایجاد کند. برای نگهداری هیزم فضایی در اتاق نشیمن یا بیرون ایجاد کنید.

۱۰. وسایل الکترونیکی

نگهداری وسایل الکترونیکی قدیمی

تغییرات دما و رطوبت می‌تواند به راحتی وسایل الکترونیکی را خراب کند. در نتیجه اگر یک پخش‌کننده‌‌ی DVD  قدیمی در زیرزمین دارید قطعاً تا الان خراب شده است. می‌توانید فضایی را در میز تلویزیون، میز قهوه یا کمد دفتر کار باز کنید و وسایل الکترونیکی قدیمی را در آن قرار دهید. همچنین اگر از این وسایل استفاده‌ای ندارید می‌توانید آن را به مرکز بازیافت تحویل بدهید.

۱۱. باتری

باتری‌ها نیز مانند وسایل الکترونیکی پس از قرار گرفتن در معرض رطوبت برای مدت زمان طولانی می‌توانند فرسوده شوند. باتری همچنین می‌تواند گاز‌های مضر آزاد کند و حتی اگر هوا خیلی گرم باشد منفجر شود. بنابراین توصیه می‌شود باتری‌ها را به طور کامل از زیرزمین خانه دور نگه دارید. باتری‌ها را در دمای خنک و خشک نگهداری کنید.

۱۲. مواد شیمیایی قابل اشتعال و خطرناک

در بیشتر مواقع قوطی‌های رنگ و مواد تمیزکننده در زیرزمین نگهداری می‌شوند. اما این کار خطرناک است، به خصوص اگر منبع گرمایشی در زیرزمین وجود دارد. هر چیزی که قابل اشتعال است از رنگ گرفته تا پروپان باید دور از آبگرمکن، کوره یا حتی خشک‌کن نگهداری شود. اگر مواد شیمیایی در مکانی با تهویه‌ی مناسب نگهداری نشوند، نشت کرده و گاز‌های خطرناکی آزاد می‌کنند و اگر ظرف خیلی داغ شود، مایعات یا گاز‌های قابل احتراق ممکن است منفجر شوند. مطمئن شوید این مواد در فضای باز و دور از هرگونه گرما قرار دارد. از یک قفسه‌ی بلند در گاراژ یا سوله برای نگهداری آفت کش‌ها، کود‌ها، مواد شیمیایی و قوطی‌های رنگ استفاده کنید.

کلام آخر

زیرزمین خانه معمولاً به عنوان انباری استفاده می‌شود و وسایل زیادی را در آن جا قرار می‌دهیم. اما بهتر است از نگهداری برخی از وسایل مانند مواد غذایی، وسایل چوبی و کاغذی، پارچه و مواد قابل احتراق در زیرزمین خودداری کنید. باتری‌ها و قوطی‌های رنگ در صورتی که در معرض گرما قرار بگیرند ممکن است منفجر شوند و باعث خسارات جبران ناپذیری شوند.

منبع: bhg