۱۲ تصمیم جنجالی مارول که نشان می‌دهد آن‌ها در بحران به سر می‌برند

۱۲ تصمیم جنجالی مارول که نشان می‌دهد آن‌ها در بحران به سر می‌برند

گزارش جدیدی منتشر شده که جزئیات سال پر فراز و نشیبی که استودیو مارول از سر گذراند را فاش می‌کند؛ فراز و نشیب‌هایی که روی خروجی بسیاری از پروژه‌های اخیر و آینده دنیای سینمایی مارول تأثیر گذاشته و این فرنچایز بزرگ و محبوب را در بحران قرار داده است. استودیوی مارول، دنیای سینمایی اختصاصی خود را با فیلم «مرد آهنی» (Iron Man) در سال ۲۰۰۸ آغاز و پس از آن برای مدتی طولانی محبوبیت گسترده‌ای را تجربه کرد اما حالا شرایط را باید متفاوت بدانیم.

دنیای سینمایی مارول در برنامه‌ای منظم فیلم‌های سینمایی خود را منتشر می‌کرد و این فیلم‌ها یکی پس از دیگری به محبوبیت و فروش بالا می‌رسیدند، این روند درنهایت به محبوبیت و فروش بی‌سابقه دو فیلم «انتقام‌جویان: جنگ بی‌نهایت» (Avengers: Infinity War) و «انتقام‌جویان: پایان بازی» (Avengers: Endgame) در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ ختم شد. متأسفانه، پس از افزایش گسترده محتوای دنیای سینمایی مارول با آغاز «حماسه چندجهانی» و تولید سریال‌های تلویزیونی این فرنچایز در شبکه دیزنی+، استودیوی مارول با یک سری مشکلات بزرگ روبه‌رو شد که اکنون همه آن‌ها آشکار شده‌اند.

در ۱ نوامبر ۲۰۲۳ مجله ورایتی مقاله‌ای منتشر کرد که در آن چندین حقیقت بزرگ درباره وضعیت فعلی دنیای سینمایی مارول فاش شد و خبر از یک بحران تمام‌عیار داد. این گزارش که عمدتاً بر پیامدهای دستگیری جاناتان میجرز درباره اتهامات ضرب و شتم در مارس ۲۰۲۳ متمرکز بود، به این امر اشاره داشت که آینده او به عنوان بازیگر کانگ فاتح به خطر افتاده است.

کتاب طراحی کمیک به روش مارول اثر استن لی انتشارات پادینا

همچنین موضوعاتی از پشت پرده چندین پروژه اخیر دنیای سینمایی مارول مانند سریال «شی‌هالک: وکیل دادگستری» (She-Hulk: Attorney at Law)، «مرد مورچه‌ای و زنبورک: شیدایی کوانتومی» (Ant-Man and the Wasp: Quantumania) و «بلید» (Blade) در این گزارش روشن شد. این گزارش در پی ماه‌ها انتقاد از استودیو مارول به دلیل عدم کیفیت جلوه‌های ویژه پروژه‌های جدید آن، فیلمنامه‌های ضعیف و تأخیرهای گسترده در اکران چندین پروژه مورد انتظار، تهیه و منتشر شده است. اگرچه بحران به وجود آمده فرصت جدیدی برای رشد چشمگیر استودیو مارول را فراهم کرده، اما باید دید آن‌ها چطور با تمام این مشکلات روبه‌رو خواهند شد. در ادامه به ۱۲ مشکل بزرگی که زمینه‌ساز بحران حال حاضر دنیای سینمایی مارول بوده‌اند خواهیم پرداخت.

۱.‌ استودیو مارول پس از دستگیری جاناتان میجرز درباره حماسه چندجهانی تجدیدنظر کرد

جاناتان میجرز

گزارش مجله ورایتی درباره بحران مارول، در درجه اول روی جنجال‌های اخیر پیرامون جاناتان میجرز تمرکز کرده؛ میجرز در مارس ۲۰۲۳ به اتهام ضرب و شتم دستگیر شد و هنوز در انتظار محاکمه است. میجرز به عنوان نسخه‌ای از کانگ فاتح در فصل ۱ سریال «لوکی» (Loki) در فاز ۴ دنیای سینمایی مارول ظاهر شد و از آن زمان به عنوان شخصیت شرور اصلی حماسه چندجهانی شناخته می‌شود. با این حال دستگیری او مدت کوتاهی پس از انتشار «مرد مورچه‌ای و زنبورک: شیدایی کوانتومی» آینده او را در دنیای سینمایی مارول به خطر انداخت. ورایتی گزارش می‌دهد که مدیران استودیو مارول در جلسه‌ی سالانه خود در پالم اسپرینگز باهم ملاقات کردند تا درباره اقدامات لازم در این رابطه صحبت کنند. این‌طور که به نظر می‌رسد، آن‌ها در نظر دارند کل حماسه چندجهانی را طوری بازنویسی کنند تا کانگ فاتح دیگر شخصیت شرور اصلی آن نباشد.

۲. چیزی نمانده بود که کانگ فاتح با دکتر دووم جایگزین شود

دکتر دووم

طبق گزارش مجله ورایتی، یکی از بزرگ‌ترین تغییراتی که در استودیو مارول از آن صحبت شده، جایگزین کردن کانگ فاتح با یک ابرشرور برجسته دیگر از دنیای مارول است. این امر نشان می‌دهد به احتمال زیاد استودیو برنامه‌هایی برای معرفی دکتر دووم به جای کانگ در نظر گرفته است. دکتر دووم اغلب به عنوان دشمن چهار شگفت‌انگیز و انتقام‌جویان شناخته می‌شود و شایعه شده که در بازسازی جدید «چهار شگفت‌انگیز» (Fantastic Four) برای اولین بار در دنیای سینمایی مارول حضور پیدا خواهد کرد. بدیهی است که با وجود صحبت کردن در این باره، این برنامه‌ها به نتیجه خاصی نرسیدند، چرا که هر گونه تغییر بزرگی دردسرهای مخصوص به خود را به همراه خواهد داشت. از آنجایی که از همان ابتدا کانگ فاتح برای حماسه چندجهانی انتخاب شده بود، سخت می‌توان او را با یک شخصیت شرور دیگر جایگزین کرد.

کتاب Marvel Comics اثر Sean Howe انتشارات Harper

۳. قسمت آخر فصل ۲ سریال «لوکی» زمینه را برای حضور کانگ فاتح در انتقام‌جویان ۵ آماده کرد

سریال لوکی

فصل ۲ سریال «لوکی» در ۵ اکتبر ۲۰۲۳ پخش شد که داستان آن بلافاصله پس از وقایع پایانی فصل ۱ شروع ‌می‌شد. در فصل ۲ شاهد بازگشت تام هیدلستون، اوون ویلسون، سوفیا دی مارتینو و باقی شخصیت‌های سریال بودیم. جاناتان میجرز نیز به عنوان نسخه دیگری از کانگ فاتح، به نام ویکتور تایملی، در فصل ۲ «لوکی» حضور پیدا کرد. قسمت آخر سریال «لوکی» در ۹ نوامبر منتشر شد و علاوه بر حیرت‌زده کردن بینندگان با نتیجه نهایی، نوید این را داد که کانگ فاتح شخصیت شرور اصلی فیلم «انتقام‌جویان: سلسله کانگ» (Avengers: The Kang Dynasty) خواهد بود. پس از سریال «لوکی» بازگشت کانگ و جنگ او در مقیاس چندجهانی قطعی است. اما آیا با وجود حاشیه‌های به وجود آمده برای جاناتان میجرز، استودیو مارول تمایلی به جایگزین کردن بازیگر این شخصیت دارد یا خیر؟ سؤالی که به احتمال زیاد زودتر از آنچه که به نظر می‌رسد، پاسخ آن را دریافت خواهیم کرد.

۴. فیلم‌های «شانگ‌چی» (Shang-Chi) و «جاودانگان» (Eternals) برای دنیای سینمایی مارول حکم آزمون و خطا را داشتند

شانگ چی

 

اگرچه آینده جاناتان میجرز در دنیای سینمایی مارول بحث داغ این روزهای استودیو مارول است، اما در گزارش ورایتی به پروژه‌ها و شخصیت‌های دیگر نیز اشاره شده. از جمله افزوده شدن شخصیت‌های شانگ‌چی و جاودانگان در فاز ۴. این گزارش با اشاره به افزایش تعداد پروژه‌های استودیو مارول پس از فیلم «انتقام‌جویان: پایان بازی» و روایت جدید فرنچایز، از تنوع پروژه‌های متفاوت حرف می‌زند و می‌گوید که این شلختگی در روایت کلان، برای هواداران بسیار گیج‌کننده بوده است. این حقیقت که مارول درست پس از اتمام حماسه بی‌نهایت و در آغاز حماسه چندجهانی دست به آزمون و خطا می‌زند و شخصیت‌های جدیدی مانند شانگ‌چی و جاودانگان را وارد دنیای خود می‌کند، ایده چندان خوبی نبوده و مخاطب را گیج‌تر کرده است. شاید بهتر بود استودیو مارول پس از «پایان بازی» آثار آشناتری تولید کند و از ایجاد شاخه‌های جدید در روایت کلان خود بپرهیزد که در این صورت، احتمالا از بحران فعلی دور می‌شد.

کتاب Marvel Studios Visual Dictionary اثر Adam Bray انتشارات دیکی

۵. فیلم «مارول‌ها» (The Marvels) ۴ هفته فیلمبرداری مجدد به‌علاوه مشکلاتی با کارگردان را پشت سر گذاشت

مارول ها

فیلم «مارول‌ها» که ۱۰ نوامبر ۲۰۲۳ اکران شد، جدیدترین فیلم سینمایی استودیو مارول است که بازگشت بری لارسون، تیونا پریس و ایمان ولانی را در مقام سه ابرقهرمان کیهانی رقم می‌زند. این پروژه نیز از مشکلات پشت صحنه بی‌بهره نبوده است. طبق گزارش ورایتی فیلم «مارول‌ها» ۴ هفته فیلمبرداری مجدد را پشت سر گذاشته تا داستان درهم و برهم فیلم منسجم شود. این ۴ هفته فیلمبرداری مجدد به قیمت ۲۵۰ میلیون دلار خرج برداشته و هزینه‌های تولید فیلم را افزایش داده است. آن هم در حالی که این فیلم در گیشه، در اولین هفته اکرانش، با وجود آنکه صدرنشین شد، اما فقط ۴۷ میلیون دلار فروخت. فروش فیلم در گیشه‌های بین‌المللی نیز پایین بوده و در هفته نخست به ۶۳ میلیون دلار رسیده. علاوه بر همه این‌ها، کارگردان «مارول‌ها»، نیا داکوستا، ماه‌ها قبل از پایان مراحل پس از تولید فیلم، سراغ پروژه دیگری رفته؛ کاری که به هیچ وجه برای «مارول‌ها» و خود مارول خبر خوبی به حساب نمی‌آید.

۶. استودیو مارول برای تولید و انتشار فیلم «مرد مورچه‌ای و زنبورک: شیدایی کوانتومی» عجله کرد

شیدایی کوانتومی

تاریخ اکران فیلم «مارول‌ها» بارها عقب افتاد، یکی از این عقب افتادن‌ها با تعویض تاریخ یک پروژه دیگر همراه شد؛ «مرد مورچه‌ای و زنبورک: شیدایی کوانتومی» جایش را با «مارول‌ها» عوض کرد و بدین ترتیب، دنباله «مرد مورچه‌ای» پیتون رید چند ماه جلوتر از زمان مقرر شده اکران شد. این موضوع فشاری غیرضروری روی هنرمندان جلوه‌های ویژه و کسانی که روی مراحل پس از تولید فیلم کار می‌کردند گذاشت. متأسفانه این موضوع منجر به جلوه‌های ویژه بی‌کیفیت در برخی از صحنه‌های فیلم شد. هواداران مارول که با فیلم‌های قبلی توقع‌شان مدام بالا و بالاتر رفته بود، نتوانستند کیفیت ضعیف جلوه‌های ویژه «شیدایی کوانتومی» را تحمل کنند و موج انتقادها روانه استودیو مارول شد.

کتاب Marvel Ultimate Fact Book Are You a Marvel Expert اثر Melanie Scott انتشارات دیکی

۷. جلوه‌های ویژه سریال «واندا ویژن» (WandaVision) و «شی‌هالک: وکیل دادگستری» پس از انتشار قسمت اول تکمیل شدند

واندا ویژن

مشکلات اخیر استودیو مارول فقط به فیلم‌های سینمایی آن مربوط نمی‌شود، چرا که چندین سریال تلویزیونی این فرنچایز که از شبکه دیزنی+ منتشر شده‌اند نیز به واسطه افزایش تولید محتوا و تقسیم شدن تمرکز و منابع شبکه، دچار مشکل شده‌اند. ورایتی در گزارش خود به دو سریال «واندا ویژن» و «شی‌هالک: وکیل دادگستری» به عنوان دو نمونه اصلی چنین مشکلاتی اشاره می‌کند. طبق این گزارش زمانی که پخش این دو سریال در شبکه دیزنی+ آغاز شد، همچنان برخی از صحنه‌های سریال در حال تغییر پیدا کردن بودند و کارهای نهایی جلوه‌های ویژه در حال انجام شدن بود. این تنها یکی از عواقب خروج ویکتوریا آلونسو، مدیر قدیمی استودیو مارول، به شمار می‌آید که حالا به اوج خود رسیده.

۸. در اصل اولین باری که شی‌هالک به نسخه ابرقهرمانی خود تبدیل شد، در قسمت ۸ سریال اتفاق می‌افتاد

بحران مارول

سریال «شی‌هالک: وکیل دادگستری» در آگوست سال ۲۰۲۲ در دیزنی+ منتشر شد و تاتیانا ماسلانی را در نقش جنیفر والترز به مخاطبان معرفی کرد. والترز وکیلی بود که پس از قرار گرفتن در معرض خون پسرعمویش، بروس بنر (با بازی مارک رافلو)، به شی‌هالک تبدیل شد. در نسخه‌ای از سریال که به نمایش درآمد، در همان قسمت اول شاهد دگرگونی والترز به شی‌هالک هستیم. اما گزارش مجله ورایتی حقیقت حیرت‌انگیزی را افشا کرده. طبق این گزارش طرح اولیه داستان بدین گونه نبوده است. در حقیقت ما تا قسمت ۸ سریال که قسمت ماقبل آخر است، دگرگونی والترز را نمی‌بینیم و او تا این قسمت، به شی‌هالک تبدیل نمی‌شود. این موضوع به خودی خود فقدان جدی نظارت بر فیلمنامه را در استودیو مارول نشان می‌دهد. به دلیل همین فقدان بود که هنرمندان جلوه‌های ویژه تمام تلاش خود را کردند تا این مشکل را در مراحل پس از تولید سریال برطرف کنند و دگرگونی شی‌هالک را در همان قسمت اول به نمایش بگذارند.

ماگ کاکتی طرح She-Hulk مدل mgh39873

۹. نزدیک بود شخصیت بلید در فیلم اختصاصی خود به یک شخصیت فرعی تبدیل شود

بلید مارول

شاید پر فراز و نشیب‌ترین پروژه دنیای سینمایی مارول، بازسازی «بلید» باشد. در این فیلم ماهرشالا علی، بازیگر برنده جایزه اسکار، نقش شخصیت اصلی را بازی خواهد کرد. اولین بار کوین فایگی در سال ۲۰۱۹ به طور رسمی درباره فیلم «بلید» صحبت کرد و تولید آن را تأیید کرد. اما از آن زمان تاکنون، این پروژه‌ی مارول دو کارگردان و پنج نویسنده عوض کرده و تعطیلی مراحل تولید را درست مدت کوتاهی قبل از فیلمبرداری تجربه کرده است تا آن‌هم به نوعی بحران دچار شود. طبق گزارش مجله ورایتی در یکی از نسخه‌های فیلمنامه، فیلم «بلید» قرار بود داستانی را با محوریت زنان روایت کند و مملو از پند و اندرزهایی درباره زندگی باشد. در این نسخه از «بلید»، ماهرشالا علی نقش اصلی را ایفا نمی‌کرده. بدیهی است که همه این‌ها می‌بایست تغییر می‌کردند، چرا که ماهرشالا علی باید ستاره فیلمی باشد که اولین حضور رسمی او در دنیای سینمایی مارول به حساب می‌آید.

۱۰. صحبت‌هایی درباره برگرداندن اعضای اصلی انتقام‌جویان صورت گرفته است

بحران مارول

هیچ‌کدام از مشکلات و مسائلی که در گزارش مجله ورایتی آمده از چشم مدیران استودیو مارول و شرکت دیزنی دور نمانده. باب ایگر، مدیرعامل شرکت دیزنی، حتی به این نکته اشاره کرد که افزایش محتوا در دیزنی+ تمرکز و توجه {روی سریال‌ها} را کاهش داده است. این امر منجر به بحث‌های مهمی در استودیو مارول شد، از جمله بحثی که به احیای مجدد و اتحاد دوباره اعضای اصلی گروه انتقام‌جویان مربوط می‌شد. این امر مستلزم بازگرداندن رابرت داونی جونیور در نقش مرد آهنی و اسکارلت جوهانسون در نقش بیوه سیاه بود، شخصیت‌هایی که در فیلم‌های اخیر «انتقام‌جویان» کشته شدند. یکی از نکاتی که در این باره مطرح می‌شود، گران بودن برگرداندن این ستاره‌های سرشناس به نقش‌های قبلی‌شان است. در حالی که استودیو مارول هنوز هیچ تصمیمی درباره این موضوع نگرفته، اما با وجود همه مشکلات و بحران حال حاضر، احیای انتقام‌جویان یک راه مطمئن برای برافروختن دوباره اشتیاق میان هواداران دنیای سینمایی مارول است.

مجله THE AVENGERS ORIGINS 1 جولای 2015

۱۱. پس از شکست فیلم «شیدایی کوانتومی» استودیو مارول برای کنار گذاشتن جاناتان میجرز برنامه‌ریزی کرد

کانگ فاتح

در گزارش مجله ورایتی در رابطه با جاناتان میجرز، گفته شده که استودیو مارول پس از دستگیری این بازیگر، تصمیم گرفته تا مشخص شدن نتیجه دادگاه و صدور حکم صبر کند و بعد درباره سرنوشت این بازیگر در دنیای سینمایی مارول تصمیم بگیرد. با این وجود، استقبال ناامیدکننده‌ای که از فیلم «مرد مورچه‌ای و زنبورک: شیدایی کوانتومی» شد، تأثیر زیادی روی استودیو مارول گذاشت. فارغ از مسائل حقوقی پیرامون جاناتان میجرز، آن‌ها به طور جدی در حال تجدید نظر درباره حماسه چندجهانی هستند. این واقعیت که «شیدایی کوانتومی» آن‌طور که استودیو مارول در نظر داشت عملکرد خوبی نداشت، باعث شد آن‌ها نگران شوند. اگر باقی فیلم‌هایی که کانگ فاتح در آن‌ها حضور دارد، مانند قسمت پنجم «انتقام‌جویان»، با استقبالی مشابه استقبال از «شیدایی کوانتومی» روبه‌رو شوند، آن موقع مارول ضرر بسیار هنگفتی متحمل خواهد شد. به همین دلیل است که مدیران مارول در حال تجدید نظر و گرفتن تصمیم‌های جدید هستند تا شاید بتوانند از این بحران احتمالی فاصله بگیرند.

مجله ANT-MAN 1 آوریل 2020

۱۲. استودیو مارول با گروهی از نویسندگان برای فیلمنامه «مردان ایکس» (X-Men) صحبت‌ کرده است

بحران مارول

در سپتامبر ددلاین مقاله‌ای منتشر کرد که حاوی گزارشی از استودیو مارول بود؛ در این گزارش گفته شده بود که استودیو مارول به‌زودی با گروهی از نویسندگان ملاقات خواهد کرد تا ایده‌های آن‌ها را درباره پروژه‌های «مردان ایکس» در دنیای سینمایی مارول، بشنوند. از سال ۲۰۱۹ تاکنون، این بزرگ‌ترین پیشرفت در جهت حضور جهش‌یافتگان در دنیای سینمایی مارول است. حالا طبق گزارش مجله ورایتی، این روند از قبل آغاز شده و دارد مسیر خود را طی می‌کند. با توجه به قسمت سوم فیلم «ددپول» (Deadpool) و فیلم «چهار شگفت‌انگیز»، همه می‌دانستیم که «مردان ایکس» دیر یا زود به دنیای سینمایی مارول قدم می‌گذارند و بالأخره رویای کنار هم قرار گرفتن مردان ایکس و انتقام‌جویان به حقیقت بدل خواهد شد. اما شنیدن اخبار پیشرفت این روند و چگونگی ورود جهش‌یافتگان به دنیای سینمایی مارول به خودی خود جذاب است و نوید این را می‌دهد که پس از حضور این شخصیت‌های محبوب، دنیای سینمایی مارول دوباره روزهای اوج خود را تجربه کند.

کتاب X-Men and Philosophy اثر جمعی از نویسندگان انتشارات Wiley

منبع: Screenrant