۱۱ نکته‌ی مهم که قبل از خرید مایکروفر حتما باید بدانید

۱۱ نکته‌ی مهم که قبل از خرید مایکروفر حتما باید بدانید

به نقل از دیجیکالا:

مایکروفر این دستگاه پرحاشیه، می‌تواند ابزاری کاربردی در آشپزخانه شما باشد. چراکه چالش یخ زدایی مواد غذایی را از جمله مرغ و گوشت به راحتی حل می‌کند. با وجود آن می‌توانید همیشه چیپس خانگی تازه داشته باشید یا خیلی سریع باقی‌مانده‌ی غذای روز قبل را گرم و استفاده کنید. فکر کردن به این کاربردها می‌تواند شما را قانع کند که دست به خرید مایکروفر بزنید، اما بدون تخقیق و مطالعه ممکن است خرید شما چندان با موفقیت پیش نرود.

جالب است بدانید که طی بررسی‌های صورت گرفته اکثر مردم پس از خرید این دستگاه با چالش‌هایی مواجه شده‌اند. به عنوان نمونه می‌توان به عدم یخ‌زدایی قسمت‌های داخلی مرغ منجمد یا کوچک بودن اندازه‌ی دستگاه اشاره کرد. بنابراین قیمت و قدرت همیشه شاخص‌های قابل اعتمادی برای توانایی پخت یا یخ‌زدایی مایکروفر نیستند. حتی در مواردی عدم شناخت کافی از انواع مدل‌ها، افراد را به دردسر انداخته است، چراکه دستگاه خریداری شده قابلیت‌های مدنظر فرد را نداشته است. این در حالی است که معمولا افراد هزینه زیادی برای خرید دستگاه داده‌اند.

به طور کلی بهترین مایکروفر، دستگاهی است که گرمادهی خوبی داشته باشد و به طور یکنواخت یخ‌زدایی کند. استفاده از آن ساده باشد و راحت تمیز شود. جالب است بدانید که با انتخاب مدل مناسب، حتی می‌توانید یک اجاق کوچک برای کباب کردن یا پختن غذا داشته باشید. به این معنی که با یک انتخاب آگاهانه، دستگاهی مناسب با کاربردهای بیشتری خریداری خواهید کرد. در این مقاله قصد داریم تا راهنمای جامعی را برای خرید انواع مایکروفر ارائه دهیم. همچنین در کنار آن از باورهای اشتباه و رایج درباره این دستگاه پرده بر می‌داریم.

انواع مایکروفر

نکاتی که باید پیش از خرید مایکروویو بدانیم

در بازار لوازم خانگی عموما با سه نوع مایکرفر مواجه هستیم:

 • مایکروفر ساده (Microwave): نوعی دستگاه که تنها عملیات‌های گرم کردن غذا و یخ‌زدایی انجام می‌دهد.
 • مایکروفر گریل (Grill Microwave): این نوع از دستگاه‌های پخت و پز، علاوه بر گرم کردن و یخ‌زدایی قابلیت گریل کردن هم دارد.
 • مایکروفر ترکیبی (Combination Microwave): این نوع از ابزارهای آشپزخانه مانند فر معمولی قابلیت برشته و کباب کردن مواد را در کنار دیگر قابلیت‌های معمول دارند.

مایکروفر ساده

نوع ساده این دستگاه از جمله ارزان‌ترین نوع مایکروفر و مناسب برای یخ‌زدایی ساده و گرم کردن غذا است. لازم به ذکر است که این دستگاه حجم داخلی کمتری نسبت به مایکروفر ترکیبی دارد. در واقع هدف از طراحی این مدل انجام کارهای ساده مانند گرم کردن سوپ و غذاهای آماده است. مایکروفر معمولی از نظر اندازه کاملا جمع و جور است، بنابراین اگر می‌خواهید کارهای ساده‌ی گرمایشی را سریع‌تر از اجاق‌های معمولی انجام دهید، انتخاب این مدل می‌تواند گزینه خوبی باشند.

نکات مثبت
 • ارزان‌ترین مدل بین انواع مایکروفرهای موجود در بازار
 • کوچک و جمع و جور
 • متنوع در طرح و رنگ
نکات منفی
 • محدودیت عملکرد (عدم امکانِ سرخ کردن و کباب کردن غذا)
 • فضای کوچک داخلی در مقایسه با مایکروفرهای ترکیبی

مایکروفر گریل

خرید مایکروویو گریل

مایکروفر گریل می‌تواند تمام کارهای معمولی را که از مایکروفر استاندارد (ساده) انتظار دارید به راحتی انجام دهند. علاوه بر این، غذا را به خوبی برشته و طلایی رنگ می‌کند. این دستگاه قابلیت‌های پخت گریل و مایکروفر را به طور جداگانه یا به صورت ترکیبی دارد. به عنوان مثال شما می‌توانید با استفاده از مایکروفر گریل در حین گرم کردن کیک تمشک، روی آن هم طلایی و برشته کنید.

نکات مثبت
 • در کنار گرم کردن و یخ‌زدایی از غذا، قابلیت برشته و طلایی کردن دارد
 • اندازه‌ی مناسبی در حد یک مایکروفر معمولی دارد (اندازه‌ی بهینه)
 • قیمت پایین‌تری نسبت به مایکروفرهای ترکیبی دارد
 • اغلب دارای قفسه‌های فلزی به منظور انجام فرآیند گریل به صورت بهتر هستند
نکات منفی
 • قابلیت کانوکشن (Convection) ندارد. کانوکشن یکی از پرکاربردترین قابلیت‌های مایکروفر‌های مدرن است که در کنار استفاده از امواج انرژی، قابلیت تزریق حرارت به محفظه هم دارند. این قابلیت در فرآیند پخت کیک، شیرینی یا پیتزا بسیار با اهمیت است.
 • اغلب از مایکروفرهای ساده گران‌تر هستند

مایکروفر ترکیبی

مایکروفر ترکیبی

مایکروفرهای ترکیبی، گران‌ترین نوع این دستگاه در بین مدل‌های مختلف این محصول هستند، ولی قابلیت‌های زیادی دارند. وجود عملکرد گریل و گرمایش همرفت (دارای فن هوای گرم) در این دستگاه به این معنی است که می‌توانید غذای خود را پخته و طلایی کنید. لازم به ذکر است که عملکرد این دستگاه بسیار سریع‌تر از اجاق‌های معمولی است. این مسأله در بحث عدم آسیب حرارتی به مواد مغذی موجود در غذا، بسیار با اهمیت است.

نکات مثبت
 • با استفاده از مایکروفر ترکیبی می‌توان پخت و پز را مشابه فر معمولی انجام داد
 • با استفاده از این مدل عملیات پخت و پز بسیار سریع انجام می‌شود
 • نسبت به دیگر مدل‌ها دارای فضای داخلی بزرگ‌تری است
نکات منفی
 • قیمت بالایی در مقایسه با دو مدل دیگر دارد
 • نسبت به مایکروفرهای معمولی حجیم‌تر و جاگیرتر است

انواع مایکروفر از نظر محل قرارگیری

از دیگر فاکتورهای مهم در خرید مایکروفر توجه به مکان‌ مورد نظر به منظور تعبیه‌ی دستگاه در فضای آشپزخانه است. چراکه مکان قرارگیری این دستگاه تأثیر مستقیمی بر قیمت، قابلیت‌ها، اندازه و نحوه‌ی نصب آن دارد. به طور کلی مایکروفرها با توجه به محل قرارگیری و نصب در دو دسته توکار و روکار تقسیم‌بندی می‌شوند.

۱. مایکروفر روکار

مایکروفرهای روکار معمولا روی پیشخوان یا میز قرار می‌گیرند و قابلیت حمل و جابه‌جایی در آشپزخانه دارند. این مدل از مایکروفرهای از جمله محبوب‌ترین گزینه‌‌ها در بین کاربران به حساب می‌آیند. البته باید در نظر داشته باشید که در صورت انتخاب این مدل، قسمتی از فضای روی پیشخوان شما اشغال می‌شود که برای بعضی از افراد خوشایند نیست.

۲. مایکروفر توکار

در کنار مدل‌های روکار نوع دیگری از مایکروفرها در بازار وجود دارند که به مدل‌های توکار یا داخلی معروف هستند. به طور کلی نوع توکار مایکروفر در داخل کشو یا بالای اجاق گاز سوار می‌شود و گران‌تر از مدل‌های روکار است. لازم به ذکر است که مدل‌های معرفی شده در بخش قبلی را می‌توان به صورت توکار و بدون هیچ‌گونه مشکلی خریداری کرد.

آشنایی با کاربردهای مایکروفر

نکات قبل از خرید مایکروفر

هر چند که در بخش معرفی انواع مایکروفر به کاربردهای متنوع مدل‌های مختلف آن اشاره کردیم، اما در این قسمت نگاه کلی‌تری به تمام کاربردهای این دستگاه می‌اندازیم.

۱. کیک و شیرینی‌پزی

از مایکروفر می‌توان در پخت شیرینی، کیک و نان استفاده کرد. در واقع با استفاده از این دستگاه کیک‌ها به همان اندازه‌ی فر گاز نرم و برای خوردن خوب خواهند بود. جالب است بدانید که پخت یک کیک شکلاتی در مایکروفر تنها پنج دقیقه زمان می‌برد که در مقایسه با روش معمول پخت بسیار سریع‌تر است.

۲. گرم کردن مجدد غذا

تا حد زیادی اصلی‌ترین دلیل استفاده از یک مایکروفر گرم کردن مجدد غذا است، چراکه مایکروفر این وظیفه را به طور بسیار کارآمدی انجام می‌دهد و مواد مغذی ضروری را حفظ می‌کند. در واقع، مایکروفرها تقریباً در گرم کردن مجدد هر نوع غذایی، عالی عمل می‌کنند.

۳. پخت و پز آسان

در حالی که اکثر مردم معمولاً استفاده از اجاق گاز را برای پخت و پز می‌پسندند، شما می‌توانید بسیاری از غذاها را در مایکروفر خود بپزید. مایکروفرهای ترکیبی که کامل‌ترین مدل این دستگاه‌ها هستند، برای پخت، کباب کردن، برشته کردن، جوشاندن و بخارپز کردن مواد غذایی استفاده شوند. همچنین تطبیق‌پذیری مایکروفر به شما این امکان را می‌دهد که همه‌ی این کارها را بدون نیاز به وسایلی جداگانه انجام دهید.

۴. جوشاندن و بخارپز کردن

از آنجایی که مایکروفرها مواد را تنها در چند دقیقه در مقایسه با اجاق گاز می‌جوشانند، مواد به طور یکنواخت گرما می‌بینند و به خوبی می‌جوشند. همچنین این دستگاه برای پخت غذای بخارپز به‌ویژه انواع سبزیجات به کار می‌آید. همانطور که می‌دانید بخارپز کردن سبزیجات در مقایسه با جوشاندن به حفظ مواد مغذی در غذا کمک می‌کند و زمان کمتری می‌گیرد.

۵. قابلیت ضدعفونی کنندگی‌

شاید جالب باشد اگر بدانید که مایکروفرها می‌توانند به ضدعفونی کردن وسایل آشپزخانه مانند تخته‌های برش گوشت یا موارد مشابه کمک کنند. فقط کافیست این وسایل را در مقداری آب لیمو خیس کنید و آن‌ها را به مدت یک دقیقه در مایکروفر گرم کنید. با این کار هم وسایل آشپزخانه ضدعفونی می‌شود و هم بوی بد آن‌ها را از بین می‌برد.

۶. آب‌دار کردن مرکبات

یکی دیگر از کارهای جالبی که می‌توانید با مایکروفر انجام دهید این است که مرکبات را آب‌دارتر و لذیذتر کنید. بنابراین، دفعه بعد که یک لیمو یا پرتقال را از یخچال خود خارج کردید، بلافاصله آبگیری نکنید. بلکه فقط به مدت ۲۰ ثانیه آن را در مایکروفر قرار دهید، سپس می‌توانید میوه‌ای پر آب‌تر برای آبمیوه‌گیری داشته باشید.

۷. یخ زدایی موادغذایی

از مایکروفر برای یخ‌زدایی سبزیجات یا گوشت منجمد استفاده می‌شود. زیرا فرآیندی سریع است که از هدر رفتن بیش از حد آب (روش سنتی) جلوگیری می‌کند و شکل اولیه مواد را حفظ می‌کند.

۸. سیر برشته با مایکروفر

اگر اهل امتحان کردن طمع‌های متنوع و عالی هستید، بدون شک عاشق سیر برشته در بسیاری از غذاها خواهید شد. در حالی که تفت دادن یک پیاز یا سیر حدود ۲۰ دقیقه زمان می‌برد، می‌توانید آن را تنها در ۵ دقیقه با استفاده از مایکروفر برشته کنید. برای انجام این کار ابتدا سیر را مزه‌دار کنید، سپس آن را با پوشش پلاستیکی بپوشانید و در مایکروفر قرار دهید. تمام!

تفاوت مایکروفر با سولاردام

بهترین مارک مایکروفر

از جمله سوالات رایج در بازار خرید انواع مایکروفر، شناخت تفاوت‌های سولاردام با مایکروفر است. سولادام ترکیبی از مایکروفر و دستگاهی برای انتشار امواج گرمایی است. درون سولاردام‌ها المنت‌های گرمایی وجود دارد که با روشن شدن دستگاه شروع به کار می‌کنند. در چنین حالتی از قسمت پایین دستگاه، جریان هوای گرم به سمت مواد غذایی می‌رود تا بدین شکل قسمت زیرین مواد غذایی به خوبی پخته و گرم شوند. لازم به ذکر است که این قابلیت در مایکروفرهای ساده وجود ندارد.

۱۱ نکته‌ی کلیدی قبل از خرید مایکروفر

علی‌رغم هدف نسبتاً ساده این دستگاه‌های پخت و پز، مایکروفرها می‌توانند از نظر ویژگی‌ها و لوازم جانبی ارائه شده به طرز قابل توجهی متفاوت باشند. همچنین باید خاطر نشان کرد، آزمایش‌های مختلف نشان می‌دهد که قدرت مایکروفر شاخص مناسب و قابل استنادی برای سنجش عملکرد دستگاه نیست؛ زیرا در بین انواع مدل‌های این ابزار، مدل‌هایی ۷۰۰ واتی وجود دارند که می‌توانند به خوبی و سرعت یک مایکروفر ۱۰۰۰ واتی غذا را پخته و آماده کنند. حال با این مقدمه، به سراغ ارائه ۱۱ نکته مهم قبل از خرید مایکروفر می‌رویم.

۱. شیشه‌ای با وضوح دید بالا

به دنبال مایکروفری با درب شیشه‌ای مناسب (وضوح دید بالا) به همراه نور داخلی کافی باشید، چراکه بررسی مواد غذایی را آسان می‌کند. لازم به ذکر است که پوشش‌های بازتابنده نور یا شیشه‌های توری شکل به منظور تماشای داخل مایکروفر به هیچ وجه مناسب نیستند.

۲. درب بزرگ

به یاد داشته باشید که وجود درب باز شونده‌ی بزرگ، داخل و خارج کردن ظروف سنگین یا داغ را بسیار آسان‌تر می‌کند.

۳. برنامه‌های پخت خودکار

بررسی و توجه به قابلیت برنامه‌ریزی دستگاه برای پخت و پز از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا با داشتن چنین امکانی، تنها کافیست که نوع غذا را وارد کنید! مایکروفر به طور خودکار زمان و قدرت لازم برای پخت آن را تنظیم می‌کند. جالب است بدانید که مدل‌های پیشرفته دارای حداکثر ۳۰ برنامه، از جمله برنامه‌های خاص برای بو دادن ذرت یا برشته کردن غذا هستند.

۴. یخ‌زدایی خودکار

اکثر مایکروفرها دارای تنظیمات خودکار یخ‌زدایی بر اساس نوع غذا و با کمترین میزان گرمادهی هستند. همچنین در برخی مدل‌ها شاهد تنظیمات یخ‌زدایی خاصی برای غذاهای مشخصی هستیم.

۵. برنامه‌نویسی چند مرحله‌ای

این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد که حالت‌های مختلف پخت و پز را به ترتیب برنامه‌ریزی کنید. به عنوان مثال با وجود برنامه‌نویسی چند مرحله‌ای در مایکروفر می‌توانید طور خودکار بین عمل یخ‌زدایی و پختن شام جا به جا شوید.

۶. لوازم جانبی

در هنگام خرید دستگاه به پک لوازم جانبی آن از جمله سینی‌های فلزی و توری‌های داخلی دقت کنید.

۷. صفحه‌ی لمسی

با وجود صفحه‌ی کنترل لمسی، فشار دادن دکمه‌های دستگاه نسبت به نوع معمولی به تلاش بسیار کمتری نیاز دارد. البته در صورتی که به دنبال دکمه‌های کنترلِ معمول هستید؛ بزرگ بودن آن‌ها و عدم نزدیکی بیش از حد به هم را در نظر داشته باشید.

۸. برچسب‌های واضح و دقیق

به یاد داشته باشید که دکمه‌های کنترل دستگاه باید به وضوح برچسب‌گذاری شده باشند. منظور از وضوح استفاده از نوشته‌هایی با فونت بزرگ و واضح است. همچنین نمایشگرهای دیجیتال، باید روشن و به راحتی قابل خواندن باشند. در صورت داشتن مشکل بینایی از وجود دکمه‌های صدادار (بیپ) در دستگاه مطمئن شوید.

۹. قابلیت پخت پیتزا

پخت پیتزا با استفاده از مدل‌های گریل یا مایکروفر ترکیبی، بهتر است. زیرا مدل‌های گریل به ترد شدن خمیر پیتزا و طلایی شدن آن کمک می‌کند.

۱۰. قابلیت بخارپز کردن سبزیجات

استفاده از این قابلیت شاید در نگاه اول کمی غیرجذاب و حتی سخت به نظر برسد، اما پس از کمی تمرین و کار کردن با مایکروفر، می‌توانید از آن به عنوان راهی سریع و سالم برای پخت و پز استفاده کنید. مدل‌های گران‌تر ممکن است دارای بخارسازهای داخلی باشند.

۱۱. فضای خالی اطراف سینی

وجود فضای خالی زیاد در داخل مایکروفر به شما این امکان را می‌دهد تا با درجه آزادی بیشتری اقدام به پخت و پز کنید. بنابراین برای راحتی در استفاده از دستگاه به این نکته توجه داشته باشید.

بررسی اندازه‌های مختلف مایکروفر بر حسب لیتر

خرید مایکروویو

در بازار لوازم خانگی، مایکروفرها در هر اندازه‌ای وجود دارند. همانطور که اشاره شد، مایکروفرهای ساده معمولا کوچک‌ترین مدل در بین انواع مدل‌ها هستند؛ در حالی که اندازه برخی از مایکروفرهای ترکیبی تقریباً دو برابر نوع ساده و گریل است. البته باید توجه کنید که مهم‌تر از اندازه‌ی خارجی این دستگاه، بحث ظرفیت داخلی آن است. در همین راستا جالب است بدانید که مایکروفرهای هم اندازه می‌توانند از نظر فضای قابل استفاده با یکدیگر متفاوت باشند.

در حالی که تولیدکنندگان به طور کلی از ظرفیت داخلی دستگاه حرف می‌زنند، هیچ‌گاه اشاره‌ای به این مسأله نمی‌کنند که، ظروفی با چه اندازه‌ای را می‌توان در مایکروفر قرار داد؟ درواقع مهم است بدانید، عریض‌ترین ظرفی را که می‌توانید بدون کج کردن آن از درب رد کنید و در داخل دستگاه بگذارید چه سایزی است؟ مایکروفرهای ترکیبی ظرفیت بسیار بیشتری نسبت به مایکروفرهای ساده یا استاندارد دارند. در واقع یک دستگاه ترکیبی با اندازه متوسط، می‌تواند ظرفی به عرض ۳۵ سانتی‌متر را درون خود جای دهد. در حالی که این عدد برای یک مایکروفر ساده ۲۹ سانتی‌متر است.

از طرفی در حالت کلی، آگاهی از ظرفیت مایکروفر بر اساس تعداد اعضای خانوار، می‌تواند به خریدی دقیق‌تر کمک کند. بنابراین جدول زیر را به منظور مقایسه‌ی ظرفیت‌های مختلف مایکروفر بر حسب لیتر ارائه می‌کنیم:

تعداد اعضای خانواده قابلیت‌ها مدل دستگاه ظرفیت مناسب
۲ الی ۴ نفر پخت ساده، یخ‌زدایی و گرم کردن مایکروفر ساده (مینی) ۱۵ الی ۲۰ لیتر
۲ الی ۴ نفر خوراک‌پزی، یخ‌زدایی، گرم کردن و شیرینی‌پزی مایکروفر گریل یا مایکروفر ترکیبی ۲۱ الی ۲۵ لیتر
۴ الی ۶ نفر پخت ساده، یخ‌زدایی و گرم کردن مایکروفر ساده ۲۶ الی ۳۰ لیتر
بیش از ۶ نفر خوراک‌پزی، یخ‌زدایی، گرم کردن و شیرینی‌پزی مایکروفر گریل یا مایکروفر ترکیبی ۳۱ لیتر به بالا

مایکروفر چگونه کار می‌کند؟

میکروفر چطور کار می‌کند

آشنایی با نحوه‌ی عملکرد دستگاه مایکروفر می‌تواند به درک پاسخ سوالاتی از جمله مضر بودن پخت و پز با مایکروفر، کمک کننده باشد.
به طور کلی مایکروفرها با استفاده از امواج انرژی (امواج الکترومغناطیس) کار می‌کنند. این امواج درست همانند امواج رادیویی (Radio Waves) هستند، با این تفاوت که طول موج کوتاه‌تری دارند. زمانی‌که دستگاه روشن می‌شود، این امواج بر مولکول‌ها و آب میان‌بافتی غذا تأثیر می‌گذارند. در واقع عبور امواج انرژی باعث ارتعاش این مولکول‌ها می‌شود و در اثر این ارتعاشات، انرژی حرارتی (گرمایی) به وجود می‌آید. به این ترتیب مایکروفر غذای گرم و دلپذیری را به شما تحویل می‌دهد.

آیا پختن غذا با مایکروفر مضر است؟

در ابتدا باید بدانید که برخی از مواد مغذی (به عنوان مثال ویتامین C) زمانی که در معرض گرما قرار می‌گیرند، تجزیه می‌شوند. این اتفاق در هر حالتی چه با مایکروفر و چه یک اجاق گاز معمولی اتفاق می‌افتد. بنابراین از آنجایی که زمان پخت و گرمادهی در مایکروفر کوتاه‌تر از اجاق است؛ پخت با مایکروفر می‌تواند عملکرد بهتری در حفظ و عدم تجزیه ویتامین‌های حساس به گرما مانند C و سایر مواد مغذی داشته باشد.

در مورد سبزیجات، باید بدانید که آبپز کردن آن‌ها، بخشی از ارزش غذایی این مواد را از بین می‌برد. زیرا مواد مغذی داخل سبزیجات در هنگام آبپز کردن به آب وارد می‌شوند. به عنوان مثال، کلم بروکلی دارای ماده‌ای به نام گلوکوزینولات (Glucosinolate) است که با آبپز شدن از بین می‌رود. این ماده همان چیزی است که از نظر برخی افراد به‌خصوص کودکان، عاملی برای طعم منزجرکننده‌ی بروکلی است. اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید این ماده خاصیت ضدسرطان دارد. بنابراین بخارپز کردن روش بهتری برای حفظ ارزش غذایی سبزیجات است. از آنجایی که مایکروفرها قابلیت بخارپز کردن دارند، استفاده از آن در مقایسه با سایر روش‌ها بهتر است.

بخارپز و کباب کردنِ غذا بهترین روش برای حفظ مواد مغذی و ویتامین‌های آن است و مایکروفر می‌تواند این کار را با سرعت بالایی انجام دهد.

باورهای اشتباه و رایج درباره مایکروفر

استفاده از مایکروفر در زمان بارداری

همانطور که در بخش قبلی اشاره شد، روش پختی که به بهترین وجه مواد مغذی را حفظ می‌کند، رویه‌ای است که سریع باشد و در کمترین زمان ممکن غذا را گرم کند. همچنین در طول پخت تا حد امکان از مایعات کمتری استفاده شود. در همین راستا مایکروفر همان دستگاهی است که با این معیارها مطابقت دارد. استفاده از این ابزار با مقدار کمی آب اساساً می‌تواند غذا را از داخل بخارپز کند. در واقع این روشی است که بیشتر از سایر راهکارها می‌تواند ویتامین‌ها و مواد معدنی غذا را حفظ کند. بنابراین غذای مایکروفر واقعاً سالم است. اما در کنار وجود چنین توضیحاتی همچنان باورهای اشتباه درباره استفاده از مایکروفر وجود دارد که در این قسمت چند نمونه از رایج‌ترین نمونه‌ها را بررسی می‌کنیم.

 1. استفاده از مایکروفر در دوران بارداری بسیار خطرناک است!
  تاکنون هیچ مطالعه‌ای وجود هر گونه ارتباط بین استفاده از مایکروفر با مشکلات دوران بارداری را اثبات نکرده است. از طرفی امروزه با نسل جدیدی از مایکروفرها رو به رو هستیم که در صورت آسیب یا خرابی کاملا خاموش می‌شوند. امواج مایکروفر به ندرت نشت می‌کنند. حتی اگر هم نشت کنند، در مقادیر بسیار کم است که عملاً قابل تشخیص نیستند. اما در صورتی که باز هم نگرانی در این خصوص دارید، توصیه می‌کنیم که در صورت آسیب دیدگی مابکروفر از آن استفاده نکنید.
 2. مایکروفر، غذا را به امواج رادیواکتیو آلوده می‌کند!
  همانطور که در بخش بررسی کارکرد مایکروفر هم توضیح دادیم، این دستگاه تنها با امواج الکترومغناطیسی کار می‌کند. امواج الکترومغناطیسی کاملا ماهیتی متفاوت از امواج رادیواکتیو دارند. امواج رادیواکتیو منشا درون هسته‌ای دارند و هیچ ارتباطی با امواج مورد استفاده در مایکروفر ندارند.

چگونه مایکروفر را تمیز کنیم؟

با توجه به میزان استفاده خود می‌توانید به صورت هفته‌ای یا یک بار در ماه با یک شوینده ملایم داخل مایکروفر را پاک کنید. اگر تصمیم به تمیز کردن مایکروفر خود با استفاده از مواد شوینده دارید، تنها کافیست که کاسه‌ای از آب گرم همراه با کمی ماده شوینده در داخل مایکروفر قرار دهید. دستگاه را روشن کنید و حدود یک دقیقه یا تا زمانی که آب شروع به بخار شدن کند، دستگاه را روشن نگه دارید. پس از گذشت چند دقیقه از خاموش کردن دستگاه، با یک اسفنج تمیز داخل مایکروفر را پاک کنید. لازم به ذکر است که طی فرآیند تمیز کردن دستگاه حتما به سقف مایکروفر توجه ویژه‌ای داشته باشید.

بار دیگر تمام سطوح داخلی را با یک پارچه تمیز و خیس پاک کنید، پس از آن با دستمال کاغذی خشک یا پارچه نرم کل مایکروفر را خشک کنید. همچنین قسمت بیرونی مایکروفر شامل درب، دستگیره، دکمه‌های کنترل، قسمت بالا و کناره‌های آن را پاک کنید.

بررسی نکات مهم در حفظ و نگهداری مایکروفر

چگونه مایکروفر را تمیز کنیم

با پیروی از چند نکته کلید و در عین حال ساده، می‌توانید مایکروفر خود را تمیز و در شرایط بهتری نگه‌داری کنید تا خیلی زود مجبور به تعویض آن نشوید.

 • داخل مایکروفر را همیشه تمیز نگه دارید
  با پاک کردن منظم داخل مایکروفر، بوی بد ناشی از پخت غذا در آن را کاهش داده و از ایجاد لکه‌ها و خوردگی جلوگیری می‌کنید. جالب است بدانید که وجود باقی‌مانده‌ی غذا در دستگاه می‌تواند انرژی لازم برای گرم کردن غذای مدنظر شما را جذب کند. در نتیجه کارایی سیستم شما کاهش می‌یابد.
 • سطح بیرونی آن را تمیز کنید
  گرد و غبار و چربی می‌تواند در قسمت بیرونی مایکروفر شما، به‌ویژه روی دکمه‌های کنترل جمع شود و طبیعتا با گذشت زمان پاک کردن آن‌ها با مشکل خواهد بود. بنابراین سطح خارجی مایکروفر خود را همچون سطح داخلی آن مرتب تمیز کنید. لازم به ذکر است که نواحی اطراف مایکروفر مانند کانتر یا کابینت هم باید تمیز شوند.
 • از ظروف مخصوص مایکروفر استفاده کنید
  ظروف پلاستیکی قابل استفاده در مایکروفر نیستند و در طی فرآیند پخت غذا ذوب می‌شوند. همچنین حرارت دیدن ظروف غیرمایکروفری شما را در معرض مواد سمی ناشی از گرم شدن پلاستیک قرار می‌دهد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که ظروف مورد استفاده شما دارای برچسب ایمن برای مایکروفر هستند. به طور کلی سینی‌ها و ظرف‌های قابل استفاده در مایکروفر اغلب از سرامیک، شیشه یا پلاستیک سخت ساخته شده‌اند.
 • روی غذای خود را بپوشانید
  در هنگام استفاده از دستگاه از یک پوشش پلاستیکی ایمن روی غذای خود استفاده کنید. زیرا در طول فرآیند مایکروفر شدن غذا، ممکن است در اثر گرما دیدن، مواد غذایی به اطراف بپاشد. بنابراین برای جلوگیری از برخورد آن‌ها با دیواره‌های مایکروفر و تمیز کردن راحت‌تر آن، از درب یا پوششی بر روی غذا استفاده کنید.
 • متریال فلزی را در مایکروفر قرار ندهید
  به دلیل رسانش قوی فلزات، با خروج امواج انرژی از مایکروفر، فلز به سرعت گرم می‌شود و گرمایش یکنواخت داخل دستگاه را بهم می‌ریزد. پس متریال فلزی و حتی آلومینیوم را در داخل مایکروفر قرار ندهید.
 • از بسته شدن درب دستگاه مطمئن شوید
  به یاد داشته باشید که اگر درب مایکروفر آسیب دیده یا درزگیر آن ترک خورده است، دیگر غذا به طور یکنواخت پخته نمی‌شود. حتی در مواردی از جمله در نمونه‌های قدیمی، شاهد نشت امواج انرژی هم خواهیم بود.
 • اصولی و درست تمیز کنید
  سطح داخلی یا بیرونی دستگاه را با دستمال‌های نخی یا اسفنج‌های تمیز کننده مخصوص تمیز کنید. همچنین هنگامی که مایکروفر خالی است، دستگاه را روشن نکنید، زیرا ممکن است امواج مایکروفر به دیوارهای داخلی آسیب برسانند.

پرفروش‌ترین مایکروفرهای موجود در بازار

همانطور که می‌دانید در زمینه تولید انواع مایکروفر، شرکت‌های مختلفی در حال فعالیت هستند که مارک‌های سامسونگ (Samsung)، پاناسونیک (Panasonic)، بوش(Bosch)، میدیا (Midea) ال جی (LG) و فِلر (Feller) از جمله شناخته‌ترین و خوش‌نام‌ترین برندها هستند. اما برای پاسخ به سوال بهترین مدل مایکروفر چیست باید به سراغ علاقه کاربران و پرفروش‌های این بازار برویم، چراکه تجربه افراد در استفاده از یک محصول، یکی از بهترین روش‌ها برای تشخیص کالایی با ارزش خرید بالا است.

مایکروویو پاناسونیک مدل NNST34HM

روی هم رفته مایکروفر پاناسونیک مدل NN-ST34 اغلب نیازهای افراد را برطرف می‌کند و بهترین نوع مایکروفر تلقی می‌شود. دستگاهی که به عنوان محصولی قدرتمند و در عین حال ساده شناخته می‌شود. در واقع این مدل از مایکروفر به اندازه‌ی کافی شیک به نظر می‌رسد و مناسب اکثر آشپزخانه‌ها با هر اندازه‌ای است. پاناسونیک NN-ST34 یک مایکروفر اینورترِ پرقدرت، با اندازه‌ی مناسب است که تقریباً تمام قابلیت‌های مورد نیاز از جمله تنظیمات یخ‌زدایی، شیرینی‌پزی، پخت و پز و گرمادهی را دارا است.

فناوری اینورتر (Inverter Technology) در این مدل به شما این امکان را می‌دهد که میزان توان مایکروفر را تنظیم کنید. به عبارت ساده‌تر، با این تکنولوژی، می‌توانید غذاها را به طور ملایم گرمادهی، آبپز و حتی بخارپز کنید. در واقع با این فناوری می‌توان از گرم شدن بیش از حد مواد غذایی جلوگیری کرد، بنابراین هیچ طعم و ماده مغذی از بین نمی‌رود و پخت سریع‌تر و کیفیت نهایی بهتری را تجربه خواهید کرد. همچنین مصرف برق دستگاه هم به میزان قابل توجهی کم می‌شود.

این مدل مایکروفر ۱۰ کیلوگرم وزن دارد و اندازه آن ۴۸۵ میلی‌متر (پهنا) در ۲۸۷ میلی‌متر (ارتفاع) است. عمق این محصول ۴۰۰ میلی‌متر است و تا ۲۵ لیتر ظرفیت قابل استفاده دارد. در یک کلام، مایکروفر پاناسونیک مدل NN-ST34 دستگاهی قدرتمند با قیمتی مناسب است که نیازهای شما را به خوبی برطرف کند.

مایکروویو جی پلاس مدل GMW-M347W

اگر به دنبال یکی از زیر مجموعه‌های شرکت صاحب‌نام گلدیران هستید مسلما جی‌پلاس می‌تواند نظر شما را جلب کند. مایکروویو جی پلاس مدل GMW-M347W محصولی باکیفیت از این شرکت است که از جمله مشخصه‌های آن می‌توان به امکان تنظیم توان و زمان دلخواه اشاره کرد، که نقش مهمی در پخت مواد غذایی متنوع دارد. در کنار این ویژگی این کالا امکان گریل کردن و پشتیبانی از حالت کانوکشن را دارد و با ظرفیت ۳۴ لیتری برای خانواده‌ای با جمعیت متوسط کاربردی است. لازم به ذکر است که وزن این دستگاه تنها ۱۵ کیلوگرم است.

مایکروویو جی پلاس مدل GMW-M347W

مایکروویو جی پلاس مدل GMW-M347W

۱۷,۲۰۰,۰۰۰
۱۶,۴۰۰,۰۰۰ تومان

مایکروویو پاناسونیک مدل NN-ST34NB

این مدل مایکروفر مشخصاتی کاملا مشابه با مدل قبلی دارد، با این تفاوت که در مشخصات مربوط به اندازه، وزن و البته قیمت با یکدیگر متفاوت هستند. مایکروویو پاناسونیک مدل NN-ST34NB مجهز به منویی با ۹ دستور پخت خودکار است و از جمله کاربردی‌ترین مدل‌ها در بازار مایکروفر به حساب می‌آید. مشخصات کلی این ماکروفر شامل توان ۸۰۰ واتی، قابلیت پشتیبانی از تنظیم زمان، مجهز به قفل کودک و صفحه نمایش لمسی می‌شود. همچنین این کالای خانگی دارای ظرفیت ۲۵ لیتری و وزن ۱۲ کیلوگرمی است و اندازه آن ۴۸۵ میلی‌متر (پهنا) در ۲۸۷ میلی‌متر (ارتفاع) و عمق ۴۰۰ میلی‌متر است.

مایکروویو پاناسونیک مدل NN-ST34NB

مایکروفر سامسونگ مدل ۳۵۱۳

این مدل را می‌توان از جمله مایکروفرهای ساده در نظر گرفت که دارای لعاب سرامیکی داخلی است. جنس روکش داخلی این مدل قابلیت بالایی از نظر تمیز کردن دارد، چراکه لکه‌های چربی به راحتی از سطح آن جدا می‌شوند. علاوه بر این، روکش‌های سرامیکی نسبت به پلاستیک یا فولاد ضدزنگ در برابر خراش و لکه مقاوم‌تر هستند. این مدل دستگاه دارای حالت ECO است که قابلیت کار (به جز پخت و پز) با بهینه‌ترین میزان قدرت را به منظور صرفه‌جویی در مصرف انرژی دارد. مایکروفر سامسونگ مدل ۳۵۱۳ دارای ۴۸۰ میلی‌متر پهنا و ارتفاع ۳۶۰ میلی‌متر است. عمق دستگاه ۳۹۰ میلی‌متر، وزن آن چیزی در حدود ۱۲ کیلوگرم و ظرفیت قابل استفاده آن ۲۳ لیتر است.

مایکروویو سامسونگ مدل 3513

مایکروویو جی پلاس مدل GMW-M346S

مایکروویو جی پلاس مدل GMW-M346S، یک محصول میان‌رده، ترکیبی و خوش‌ ساخت است که در کنار کیفیت، نسبت به سایر رقبای خود قیمت مناسبی هم دارد. از امکانات این مایکروفر می‌توان به انواع برنامه‌ی پخت و یخ‌زدایی خودکار اشاره کرد که کاربر را قادر می‌سازد تنها با انتخاب نوع ماده‌غذایی غذای مورد نظر را طبخ کند. از دیگر ویژگی‌های مایکروویو جی پلاس مدل GMW-M346S می‌توان به نمایشگر لمسی، قابلیت گریل کردن غذا، پخت ترکیبی، پشتیبانی از قفل کودک و امکان تنظیم توان و زمان اشاره کرد.

لازم به ذکر است که جنس روکش داخلی این محصول فلزی و مجهز به تکنولوژی اینورتر است. NN-GD692S دارای ۱۵ کیلوگرم وزن است و اندازه آن ۵۱۹ میلی‌متر (پهنا) در ۳۱۵ میلی‌متر (ارتفاع) است. همچنین عمق این محصول ۴۹۰ میلی‌متر است و تا ۳۴ لیتر ظرفیت قابل استفاده دارد.

مایکروویو جی پلاس مدل GMW-M346S

مایکروویو مدل ال جی MH 8265 CIS

مایکروویو مدل ال جی MH 8265 CIS یکی دیگر از پرفروش‌های بازار است که مهم‌ترین مشخصه‌ی آن ظرفیت بالای ۴۲ لیتری است. این سیستم با بهره‌برداری از اینورتر هوشمند، غذاها را سریع‌تر آماده می‌کند و به وسیله کنترل دمای دقیق‌تر، امکان پخت بهتر مواد غذایی را فراهم می‌کند. مایکروویو ۴۲ لیتری ال جی، از امکان یخ‌زدایی و خاصیت ضدباکتری پشتیبانی می‌کند آن هم در حالی که وزنی به اندازه‌ی ۱۵ کیلوگرم دارد. عمق و ارتفاع این محصول به ترتیب ۳۳ و ۶۰ میلی‌متر است.

مایکروویو مایدیا مدل EC142A5L

یکی دیگر از کالاهای باکیفیت و منتخب سایت دیجی‌کالا مایکروویو مایدیا مدل EC142A5L که از جمله مشخصات آن می‌توان به ظرفیت ۴۲ لیتری، سیستم یخ‌زدایی، پشتیبانی از حالت کانوکشن، دارای هشدار پخت غذا، صفحه‌ی چرخان شیشه‌ای، مجهز به حالت گریل، تایمر قابل تنظیم، وزن ۲۴ کیلوگرمی و عمق ۴۶۹ میلی‌متری اشاره کرد. این کالای پخت و پز قادر به پشتیبانی از ۱۰ برنامه‌ی اتوماتیک پخت است و توان آن به ۱۰۰۰ وات می‌رسد.

مایکروویو مایدیا مدل EC142A5L

مایکروویو کنوود مدل MWL210

مایکروویو کنوود مدل MWL210 گزینه‌ای ۲۵ لیتری است که توانی به اندازه‌ی ۱۰۰۰ وات دارد. این نوع مایکروفر خانگی از ۸ برنامه‌ی پخت و پز مختلف پشتیبانی می‌کند و وزن آن تنها در حدود ۱۶ کیلوگرم است. همچنین این محصول از ۵ سطح حرارت برخودار است و همراه با قفل کودک به بازار ارائه شده است.

مایکروویو کنوود مدل MWL210

جمع‌بندی

هدف ما از این نوشتار آشنایی کامل و دقیق شما با انواع مایکروفرهای موجود در بازار بود تا بتوانید با شناخت کافی و اختصاص دادن مبلغی معقول، یک مایکروفر کاربردی و در عین حال با طراحی مناسب را خریداری کنید. همچنین در طول این راهنما بر خود لازم دانستیم تا از باورهای اشتباه در خصوص استفاده از مایکروفر پرده برداریم. چراکه با وجود دانش کافی و به دور از باورهای غیرعلمی، زندگی برای همه‌ی ما راحت‌تر خواهد شد.

منابع: Which?Harvard Health Publishing

پاسخ به سوالات متدوال
آیا استفاده از مایکروفر در دوران بارداری خطرناک است؟
تاکنون هیچ مطالعه‌ای وجود هر گونه ارتباط بین استفاده از مایکروفر با مشکلات دوران بارداری را اثبات نکرده است. از طرفی امروزه با نسل جدیدی از مایکروفرها رو به رو هستیم که در صورت آسیب یا خرابی کاملا خاموش می‌شوند. امواج مایکروفر به ندرت نشت می‌کنند. حتی اگر هم نشت کنند، در مقادیر بسیار کم است که عملاً قابل تشخیص نیستند.
آیا مایکروفر غذا را رادیواکتیو و سمی می‌کند؟
بهترین مایکروویو موجود در بازار چیست؟