۱۰ کتاب فانتزی و علمی-تخیلی ایرانی

۱۰ کتاب فانتزی و علمی-تخیلی ایرانی

به نقل از دیجیکالا:

امروزه تعداد زیادی از مخاطبان ایرانی فیلم‌ها و سریال‌های دو ژانر محبوب فانتزی و علمی-تخیلی را دنبال می‌کنند و از آن‌ها لذت می‌برند. برای مثال، فارغ از بحث سلیقه کمتر کسی سریال «بازی تاج و تخت» (Game of Thrones) یا سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها» (The Lord of The rings) را تماشا نکرده است. این موضوع برای سریال «وست ورلد» (West World)، سه‌گانه «ماتریکس» (The Matrix) و مجموعه فیلم‌های «جنگ ستارگان» (Star Wars) نیز صدق می‌کند. افزایش تعداد طرفداران و بینندگان چنین آثاری میان مخاطب ایرانی به این معنا است که غالب این افراد از آثار فانتزی و علمی-تخیلی استقبال می‌کنند و با گشت و گذار در دنیای خیال سرگرم می‌شوند.

این موضوع را می‌توان در بازار کتاب هم به وضوح مشاهده کرد. از کتاب «کتابخانه نیمه‌شب» که در ژانرهای فانتزی و علمی-تخیلی دسته‌بندی می‌شود، فقط در نشر کتاب کوله‌پشتی نزدیک به ۱۳۰هزار نسخه به فروش رفته است. اخیراً مجموعه کتاب‌های «تلماسه» ترجمه انتشارات تندیس هم در ژانر علمی-تخیلی پرفروش بوده‌اند. می‌توان برای اثبات آشنایی و استقبال مخاطب ایرانی از این دو ژانر مثال‌های بیشتری زد، اما نکته اصلی غریبه بودن مخاطب با کتاب‌های فانتزی و علمی-تخیلی ایرانی است. چرا  مخاطب علی‌رغم علاقه‌اش به داستان‌هایی که در این دو ژانر دسته‌بندی می‌شوند، کتاب‌های نویسندگان ایرانی را نمی‌خواند؟

چه در شبکات اجتماعی و چه در بحث‌ها و گفت‌وگوها بارها درباره پتانسیل بالای تاریخ و افسانه‌های ایرانی برای خلق داستان‌های فانتزی گفته‌اند. در سال‌های اخیر کتاب‌های بیشتری در این دو ژانر منتشر شده‌اند؛ هم تعداد مؤلفان ایرانی در این ژانرها افزایش یافته و هم ناشران تمایل بیشتری برای انتشار چنین آثاری نشان داده‌اند. اما با وجود علاقه روزافزون مخاطب ایرانی به این سبک داستان‌ها، فروش کتاب‌‌های تألیفی ژانرهای فانتزی و علمی-تخیلی در اغلب موارد به زحمت به ۲۰۰۰ نسخه می‌رسد. استقبال کم مخاطب از کتاب‌های فانتزی و علمی-تخیلی فارسی دلایل متعددی دارد، مانند نوپا بودن این دو ژانر در ادبیات فارسی، تبلیغات کم و مسائلی از این قبیل. اما مسئله دیگری وجود دارد که از اهمیت بالاتری برخوردار است: مشخص نبودن رده‌سنی کتاب‌ها و فراهم نبودن معرفی‌های گیرا از کتاب‌های تألیفی.

هر کتابی مخاطب هدف دارد. اگر شما پی‌گیر رمان‌های کارآگاهی/جنایی باشید، به راحتی می‌توان رمان‌های خوب این ژانر را به شما معرفی کرد تا از خواندن‌شان لذت ببرید. چرا که بارها تجربه مطالعه چنین آثاری را داشته‌اید و با سبک و سیاق این داستان‌ها آشنایی کامل دارید. در رابطه با دو ژانر فانتزی و علمی-تخیلی به علت گستردگی و تنوعی که دارند، این موضوع کمی پیچیده‌تر است. برای مثال شما ممکن است از کتابی مانند «تلماسه» خوش‌تان بیاید، اما از خواندن «سولاریس» لذت نبرید؛ در حالی که هر دو کتاب در ژانر علمی-تخیلی دسته‌بندی می‌شوند. از همین رو، چون کتاب‌های ایرانی فانتزی و علمی-تخیلی پدیده‌ای تازه در ادبیات فارسی به شمار می‌آیند، معرفی آن‌ها باید با دقت بیشتری انجام شود تا به تدریج مخاطب سلیقه‌ی خود را بشناسد و با توجه به سلیقه خود متوجه شود که چگونه از میان‌ تمام کتاب‌های این دو ژانر دست به انتخاب بزند.

در فهرست پیش رو تعدادی از کتاب‌های خوب فانتزی و علمی-تخیلی که به دست نویسندگان ایرانی نوشته شده‌اند را به شما معرفی می‌کنیم. سعی داشته‌ایم در این فهرست سلایق مختلف را در نظر داشته باشیم و کتاب‌های متنوعی را در فهرست بیاوریم.

۱.‌ رمان «بیست و سه»

 • نویسنده: رضا قرالو
 • ناشر: انتشارات پیدایش
 • ژانر: علمی‌-تخیلی، ماجراجویی
 • رده‌سنی: نوجوان

رمان «بیست و سه» نوجوانان را با تخیل ماجراجویانه‌اش به وجد می‌آورد و در عین حال با روایت داستان خاطره‌انگیز خود مخاطب بزرگسال را با احساسات نوستالژیک احاطه می‌کند. داستان در دهه شصت به وقوع می‌پیوندد و خواننده را به بلوک بیست و سه پایگاه هوایی تبریز می‌برد تا داستان پسر نوجوان و خیالبافی به نام پاشا را تعریف کند. تحقیر و تمسخر از جانب هم‌کلاسی‌های پاشا برای او به یک امر عادی و روزمره تبدیل شده است. پاشا به خاطر علاقه زیادی که به کتاب‌های ژول ورن یا کتاب‌هایی مانند «پارک ژوراسیک» دارد، حتی از بزرگ‌ترها هم زخم زبان می‌شنود، اما اتفاقی برای پاشا می‌افتد که دیگر نه خیال‌پردازی است و نه سربه‌هوایی. او بر حسب تصادف وارد یک دنیای موازی می‌شود. آنجاست که پاشا زن شمشیرزن و روباه دست‌آموز او را می‌بیند و ماجراهای اصلی «بیست و سه» آغاز می‌شوند.

«بیست و سه»‌ بچه‌های دهه شصتی پایگاه هوایی را به دنیاهای موازی منجمد و تاریک می‌برد و با انواع و اقسام معماها درگیر می‌کند. رمان «بیست و سه» مخاطب بزرگسال را در زمان به عقب می‌برد و مانند یک آلبوم عکس خاطره‌ها را زنده می‌کند؛ از مسابقه‌های دوچرخه‌سواری گرفته تا جمع کردن عکس فوتبالیست‌ها، شیطنت در انباری همسایه‌ها یا بالا رفتن از مخزن آب و رفاقت‌هایی که به خاطر فوتبال ایجاد یا تمام می‌شد. «بیست و سه» که یک رمان علمی-تخیلی نوجوانانه به شمار می‌آید از انتشارات پیدایش منتشر شده و یک دنباله هم خواهد داشت.

رمان «بیست و سه» را به نوجوانان کتابخوان، دوستداران مبحث دنیاهای موازی و همه دهه شصتی‌های خاطره‌باز پیشنهاد می‌کنیم.

کتاب بیست و سه اثر رضا قرالو انتشارات
پیدایش

۲. مجموعه داستان «خرداد بود که خلیج یخ زد»

 • نویسنده: سورن کریمی
 • ناشر: انتشارات کتابسرای تندیس
 • ژانر: فانتزی، علمی-تخیلی
 • رده‌سنی: بزرگسال

کتاب «خرداد بود که خلیج یخ زد» مجموعه ۷ داستان کوتاه در ژانرهای فانتزی و علمی-تخیلی است که همه آن‌ها در جنوب ایران به وقوع می‌پیوندند و مفاهیمی مانند انزوا و شرارت را به تصویر می‌کشند. شخصیت‌های خاکستری و ضدقهرمان در نقش پروتاگونیست‌های این ۷ داستان ظاهر می‌شوند؛ قاتلی که آغشته به خون مقتولانش لب ساحل قصد خودسوزی دارد، هنرپیشه‌ای که در حافظیه دوستش را به قتل رسانده، یک قاچاقچی فراری و هنرمند کینه‌جویی که در جزیره هرمز پایان بشریت را رقم می‌زند. در «خرداد بود که خلیج یخ زد» همه شخصیت‌ها به نوعی با انزوا درگیر شده‌اند، به نحوی که مشخص نیست به خاطر انزوا شرور شده‌اند یا به خاطر شرارت‌شان منزوی؟

داستان‌های «خرداد بود که خلیج یخ زد» چه از منظر نثر و روایت، چه از منظر داستانی متنوع هستند و هرکدام تجربه‌های ادبی متفاوتی به شمار می‌آیند. برای مثال، داستان «خرداد بود که خلیج یخ زد» ریتم تندی دارد و حادثه‌محور است، در حالی که داستان‌های «از زمین آمد» و «نخستین سخنان شر» با روایت پیچیده و ضرباهنگ آهسته‌شان سعی دارند ذهن خواننده را با مفاهیمی که ارائه می‌دهند درگیر کنند. دو داستان مذکور بیشتر به ژانر علمی-تخیلی نزدیک‌اند، در حالی که ۵ داستان دیگر در ژانر فانتزی دسته‌بندی می‌شوند.

کتاب «خرداد بود که خلیج یخ زد» واقعیات روزمره شهرهای جنوب کشور را با وهم و خیال پیوند داده و از تابستان یک آنتاگونیست منفور، و از یک بیگانه بی‌جسم هم‌صحبتی دلسوز برای پسری جوان ساخته است. این کتاب را انتشارات کتابسرای تندیس منتشر کرده است و ما آن را به دوستداران داستان کوتاه فارسی، ادبیات جنوب و آن دسته از مخاطبان فانتزی و علمی-تخیلی که دغدغه‌های اجتماعی را می‌پسندند، پیشنهاد می‌کنیم.

کتاب خرداد بود که خلیج یخ زد اثر سورن کریمی انتشارات کتابسرای تندیس

۳. مجموعه کتاب «دشت پارسوا»

 • نویسنده: مریم عزیزی
 • ناشر: انتشارات افق
 • ژانر: فانتزی
 • رده‌سنی: نوجوان و جوان

«دشت پارسوا» یک داستان فانتزی تمام‌عیار است که شامل ابعاد خارج از زمان، نژادهای جادویی مختلف و نبرد خیر و شر می‌شود. در «دشت پارسوا» با ماندانا توسی همراه می‌شویم، آدمی‌زادی که بنا بر دلایلی خلاف قوانین سرزمین جادو، به دشت پارسوا آورده می‌شود. با ورود ماندانا به دشت پارسوا مهم‌ترین قانون جوامع جادوگری زیر پا گذاشته می‌شود، اما با گذر زمان ماندانا توانایی‌های جادویی خاصی از خود نشان می‌دهد که توجه حاکمان سه‌گانه سرزمین را جلب می‌کند. هرچه از حضور ماندانا در دنیای جادوگران می‌گذرد، علت رفتار مشکوک حاکمان سرزمین و قوانین سختگیرانه‌شان واضح‌تر می‌شود و ماندانا درمی‌یابد به دنیای خطرناکی قدم گذاشته و برای دوام آوردن در دنیای جادوگران باید آماده رویارویی با هر چیزی باشد.

مخاطب پا به پای ماندانا با سه نژاد جادویی آناد، ویدان و پری آشنا می‌شود که هر کدام در یکی از ۳ قلعه اصلی دشت پارسوا سکونت دارند. هرچند که دورگه‌ها و غیرجادوگرها نیز در دشت پارسوا حضور دارند و زندگی می‌کنند، اما رابطه ساکنین دشت پارسوا با نژاد آدمی‌زاد خصمانه است. به همین دلیل حضور ماندانا در دشت پارسوا به یک بحران بزرگ تبدیل می‌شود و کل دنیای جادوگران را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ قوانین شکسته شده‌اند و آدمی‌زادی با قدرت‌های جادویی وارد دشت شده، حال چه باید کرد؟

مجموعه شش جلدی «دشت پارسوا» که از نشر افق انتشار یافته است مناسب مخاطب نوجوان و جوان است. این مجموعه فانتزی ایرانی را به دوستداران مدرسه‌های جادوگری، موجودات افسانه‌ای و طرفداران هری پاتر پیشنهاد می‌کنیم.

کتاب دشت پارسوا اثر مریم عزیزی جلد اول

۴. رمان «طلسم لوناری»

 • نویسنده: مصطفی اوصانلوی
 • ناشر: انتشارات پیدایش
 • ژانر: فانتزی، علمی-تخیلی
 • رده‌سنی: نوجوان

«طلسم لوناری» یک رمان فانتزی ایرانی با المان‌های ژانر علمی‌-تخیلی است که به مسائلی همچون جنگ، بزرگ شدن با والدین غیرعادی و مسئولیت‌پذیری می‌پردازد. در رمان، شیراز سیاره‌ای کوچک است که تنها یک شهر دارد. شیرازی‌ها دشمنان خونینی دارند که ساکن نیمه تاریک ماه هستند. ماه‌نشینان تاریک به پرخاشگری و وحشی‌گری‌ شهرت دارند و حتی ساکنان نیمه روشن ماه را از خانه‌های خود رانده‌اند و بخشی از آن‌ها را آواره شیراز کرده‌اند. حالا پس از سال‌ها ماه‌نشینان به سلاحی مخفی دست پیدا کرده‌اند و تصمیم گرفته‌اند یک بار دیگر به شیراز حمله کنند و این بار قصد دارند به هر قیمتی که شده، پیروز میدان شوند.

در رمان «طلسم لوناری» با امیر همراه می‌شویم، او یکی از کودکان کار شیراز است که پدرش در گذشته اصل و نصبی داشته، اما حالا به خاطر اتفاقاتی که در گذشته رخ داده، هوش و حواس ندارد و نقشی در بزرگ شدن امیر ایفا نمی‌کند. وقتی ماه‌نشینان حمله می‌کنند امیر کم سن و سال است، اما در اولین روزهای جنگ امیر مسبب اتفاقاتی می‌شود که بعدها لقب امیر جادوگرکش را به او می‌دهند. در هجوم ناگهانی ماه‌نشینان، امیر چگونه به مقاومت شیراز کمک می‌کند؟ ماه‌نشینان چطور موفق شده‌اند ماه را کنترل کنند و از آن مانند یک سلاح علیه شیرازی‌ها استفاده کنند؟

رمان «طلسم لوناری» برای نوجوانان نوشته شده، اما آن‌قدر در پرداخت مفاهیم و مسائل مدنظر خود خوب عمل کرده که مطالعه آن برای مخاطب جوان و بزرگسال هم خوشایند خواهد بود. داستان پر از طنازی‌های جورواجور است، گاه مخاطب را می‌خنداند و گاه دلهره جنگ را به دل خواننده خواهد انداخت. «طلسم لوناری» از انتشارات پیدایش انتشار یافته است. این کتاب را به همه شیرازی‌های اهل کتاب و خیال، علاقه‌مندان به ادبیات کودک و نوجوان و بچه‌های خیال‌دوستی که تازه کتاب خواندن را شروع کرده‌اند، پیشنهاد می‌کنیم.

کتاب طلسم لوناری اثر مصطفی اصانلوی انتشارات پیدایش

۵. رمان «بند دیوان»

 • نویسنده: بهزاد قدیمی
 • ناشر: انتشارات کتابسرای تندیس
 • ژانر: فانتزی، تاریخی
 • رده‌سنی: بزرگسال

«بند دیوان» یک رمان فانتزی تاریخی است که مخاطب خود را به ایران باستان می‌برد تا داستان رها شدن گروهی از دیوها را درست در میانه جنگ با روم روایت کند. راد یکی از موبدان بالارتبه ایران به شمار می‌آید که جایگاه ویژه‌ای نزد شاهنشاه و درباریان دارد. اما راد آن موبد مقدسی که همه فکر می‌کنند نیست،‌ چرا که او دیوها را از بند خود آزاد کرده. راد از کرده خود پشیمان شده و در جهت جبران اشتباه خود قدم برمی‌دارد، اما او زمان اندکی برای این کار دارد و استباد، مخوف‌ترین دیو، قدم به قدم او را دنبال می‌کند و اگر دستش به راد برسد، لحظه‌ای در نیست و نابود کردن او تأمل نخواهد کرد.

رمان ما را با شخصیت‌های مختلف مانند بهرام، آرش و آذرنوش آشنا می‌کند و با ده‌ها پرسش متفاوت،‌ از جمله راز جاودانگی راد مخاطب را دنبال خود می‌کشاند. «بند دیوان» بارها خواننده خود را غافلگیر می‌کند و با تخیلی که با تاریخ آمیخته شده، به وجد می‌آورد. شخصیت‌های رمان اغلب به نوعی پرداخته شده‌اند که خواننده نتواند آن‌ها را خوب یا بد خطاب کند؛ داستان هم به خودی خود پر از مسائل اخلاقی‌ای است که درک مخاطب را از خیر و شر به چالش می‌کشد.

رمان «بند دیوان» از سوی اتشارات کتابسرای تندیس انتشار یافته و مناسب مخاطب بزرگسال است. این کتاب را به دوستداران اساطیر و تاریخ ایران، طرفداران فانتزی‌های تاریخی و حماسی ایرانی و همه علاقه‌مندان ژانر فانتزی پیشنهاد می‌کنیم.

کتاب بند دیوان اثر بهزاد قدیمی انتشارات کتابسرای تندیس

۶. مجموعه کتاب «کوارتت نهایی»

 • نویسنده: آرمینا سالمی
 • ناشر: انتشارات باژ
 • ژانر: علمی-تخیلی
 • رده‌سنی: جوان و نوجوان

«فراخوان رنگ‌ها» جلد اول مجموعه دوجلدی «کوارتت نهایی» با دختری تهرانی به نام رها شروع می‌شود. رها به واسطه توانایی‌هایی که دارد، بدون آنکه باخبر شود برای دو گروه از مستعدها به یک مهره حیاتی تبدیل می‌شود. صلح‌گرها و حامیان دو گروه از افرادی با توانایی‌های فرابشری هستند که سال‌هاست با یکدیگر سر جنگ دارند. از آنجایی که توانایی‌های رها به ندرت یافت می‌شود، هر دو گروه سری برای جذب رها تلاش می‌کنند، تلاش‌هایی که به سقوط هواپیمای رها و کشته شدن انسان‌های بی‌گناه ختم می‌شود.

رها به جزیره صلح‌گرها می‌رود تا آنجا توانایی‌های خود را بیشتر بشناسد، با دنیای مستعدها آشنا شود و برای نبرد پیش رو با حامیان آموزش ببیند. «کوارتت نهایی» پر از شخصیت‌های گوناگون از ملیت‌های متفاوت است، کسانی که پس از ساکن شدن در جزیره صلح‌گرها نام متفاوت و نمادینی برای خود انتخاب می‌کنند و براساس توانایی‌های فرابشری خود در گروه‌های مختلف دسته‌بندی می‌شوند. در ابتدا رها در جزیره احساس تنهایی و غربت می‌کند، اما خیلی زود با دیگران آشنا می‌شود، کسانی مثل جری و نیک که از او دربرابر خطرات فزاینده‌ای که تهدیدش می‌کند، حفاظت می‌کنند.

مجموعه دو جلدی «کوارتت نهایی» از انتشارات باژ انتشار یافته و در بین مخاطبان جوان و نوجوان به محبوبیت بالایی دست پیدا کرده. این مجموعه از طریق شخصیت‌پردازی‌های برجسته خود به مسائلی مانند تأثیر آسیب‌های روحی دوران کودکی بر آینده افراد، افراطی‌گرایی و مفهوم حقیقی صلح می‌پردازد. «کوارتت نهایی» را به دوستداران کتاب‌هایی مانند «بازی‌های عطش» و علاقه‌مندان به داستان‌های هیجان‌انگیزی که با پیچش‌های داستانی متعدد مخاطب خود را غافلگیر می‌کنند، پیشنهاد می‌کنیم.

کتاب کوارتت نهایی فراخوان رنگ ها اثر ارمینا سالمی نشر باژ جلد 1

۷. مجموعه کتاب «گورشاه»

 • نویسنده: سیامک گلشیری
 • ناشر: انتشارات افق
 • ژانر: فانتزی
 • رده‌سنی: نوجوان

«گورشاه» یک مجموعه پنج جلدی فانتزی است که جلد نخست آن «دختران گمشده» نام دارد. داستان با گم شدن خواهر نیما آغاز می‌شود، پسر نوجوانی که هیچ نشانه‌ای از خواهرش پیدا نمی‌کند و به ناچار، از نویسنده‌ای کمک می‌خواهد که پیش‌تر درباره مسائل فراطبیعی داستان نوشته. به عقیده نیما داستان‌های این نویسنده واقعیت دارند و او می‌تواند به پیدا کردن خواهرش کمک کند. در ابتدا نویسنده نیما را جدی نمی‌گیرد، اما وقتی می‌بیند تعداد دخترانی که به این شیوه گم شده‌اند کم نیست، تصمیم می‌گیرد در رابطه با این موضوع به نیما کمک کند. همین امر پای او را به دنیایی باز می‌کند که حتی در داستان‌های خیال‌انگیز خود هم تصورش را نمی‌کرده.

در ادامه داستان نیما و دوستانش برای پیدا کردن تمام دختران گمشده راهی سرزمینی جادویی می‌شوند که گورشاه و سپاهیان وحشتناکش در حال تباه کردن و فتح آن هستند. حال نیما باید برای رسیدن به قصر شاه‌یوناس، در حالی که سربازان گورشاه او را شکار می‌کنند، با انواع و اقسام موجودات اسرارآمیز روبه‌رو شود و از جنگل‌ها و کوه‌هایی عبور کند که خطرهای‌شان ناشناخته و بی‌‌حد و اندازه است. آیا نیما موفق می‌شود دختران گمشده را از دست گورشاه رها کند و به خانه بازگرداند؟

مجموعه فانتزی «گورشاه» برای مخاطب نوجوان نوشته شده و از سوی انتشارات افق انتشار یافته است. این مجموعه کتاب را به نوجوانان کتاب‌خوان و علاقه‌مندان به داستان‌های ماجراجویانه فانتزی پیشنهاد می‌کنیم.

کتاب گورشاه کتاب اول دختران گمشده اثر سیامک گلشیری نشر افق

۸. رمان «دختر آن‌سوی آینه»

 • نویسنده: اَلیستا آقایی
 • ناشر: انتشارات کتابسرای تندیس
 • ژانر: علمی-تخیلی، فانتزی
 • رده‌سنی: جوان و نوجوان

رمان «دختر آن‌سوی آینه» با ترکیب المان‌های دو ژانر علمی-تخیلی و فانتزی و بهره‌ گرفتن از ایده دنیای موازی، داستان حیرت‌انگیزی از سفر یک دختر جوان به دنیایی دیگر روایت می‌کند تا راهی برای نجات هر دو جهان پیدا کند. داستان ما را به دنیایی مشابه دنیای خودمان می‌برد،‌ با این تفاوت که آینه‌ها ناگهان کاربرد خود را از دست می‌دهند. آینه‌ها به جای انعکاس تصاویر، تبدیل به درگاه‌هایی به یک جهان دیگر می‌شوند. جهانی فروپاشیده و سقوط کرده که با موجودات وحشی و مرگ‌خویی به نام دگرآشوبان پر شده، موجوداتی که از طریق آینه‌ها به دنیای ما می‌آیند.

شش سال از جنگ بزرگ و خانمان‌سوزی که میان دگرآشوبان و ساکنان زمین اصیل (دنیای اصلی) در گرفت می‌گذرد. حالا مردمان جهان به شرایط جدید عادت کرده‌اند و زندگی‌های خود را با آن وفق داده‌اند. در همین حین دختر جوانی به نام بلورا درمی‌یابد برخلاف دیگران آینه‌ها هنوز تصویر او را منعکس می‌کنند. چه چیزی باعث شده بلورا با همه تفاوت داشته باشد؟ آیا پاسخ این معما در آن‌سوی آینه، در جهان دیگر، نهفته است؟ به هر حال بلورا دل را به دریا می‌زند و از آینه‌ عبور می‌کند. از دگرآشوبان گرفته تا ربات‌های قاتل، خطرهای زیادی بلورا و همراهانش را در مسیری که انتخاب کرده‌اند تهدید می‌کنند، اما بلورا مصمم به راه خود ادامه می‌دهد تا راه نجاتی پیدا کند.

رمان «دختر آن‌سوی آینه» را انتشارات کتابسرای تندیس منتشر کرده. داستان با اشاره به ناهنجاری‌های فرهنگی و سفر درونی قهرمان داستان، لایه‌های عمیق‌تری در روایت خود به وجود آورده که برای مخاطب جوان جالب توجه است. این کتاب را به کسانی که از داستان‌های علمی-تخیلی سبک لذت می‌برند، طرفداران داستان‌های دنیای موازی و آن دسته از خوانندگان که چاشنی عاشقانه را در داستان‌های علمی-تخیلی و فانتزی می‌پسندند، پیشنهاد می‌کنیم.

کتاب دختری آن سوی آینه اثر آلیستا آقایی انتشارات کتابسرای تندیس

۹. مجموعه کتاب «نفرین‌شدگان ماه»

 • نویسنده: نازنین جودت
 • ناشر: انتشارات هوپا
 • ژانر: فانتزی
 • رده‌سنی: جوان و نوجوان

«نفرین‌شدگان ماه» یک سه‌گانه فانتزی هراس‌انگیز است که جلد نخست آن «شوومان» نام دارد. داستان با رسیدن حوریا شمیسا به روستای شوومان آغاز می‌شود. حوریا که با آب و هوای سرد میانه خوبی ندارد، به خاطر درگذشت معلم قبلی روستا، برخلاف میل خود به آنجا انتقالی گرفته و باید حداقل برای یک سال تحصیلی شوومان و هوای سردش را تحمل کند. از همان بدو رسیدن به شوومان، حوریا متوجه می‌شود مردم شهر از شوومانی‌ها دل خوشی ندارند و شاید حتی از آن‌ها می‌ترسند. وقتی حوریا به شوومان می‌رسد، کمابیش مردم شهر را درک می‌کند، چرا که شوومانی‌ها واقعاً رسم و رسوم و رفتار عجیب و غریبی دارند؛ از خط ناشناخته‌‌شان گرفته تا علاقه بی‌اندازه‌ای که به رنگ‌های زرد و قرمز نشان می‌دهند.

حوریا مهمان خانه شیخ بادزار است، ریش‌سفید روستای شوومان. پس از آنکه شیخ گردنبندی با نوشته‌هایی به خط شوومانی به حوریا می‌دهد، به طرز باورنکردنی‌ و عجیبی مشکل حوریا با سرما حل می‌شود. شیخ با تأکید به حوریا می‌گوید تا زمانی که در شوومان است نباید به هیچ وجه گردنبند را از گردنش دربیاورد، و با وجود هراس غریبی که پیوسته به جان حوریا می‌افتد، او حرف شیخ را جدی می‌گیرد. اما یکی از شاگردان تخس و بدقلق او در مدرسه گردنبندش را پاره می‌کند و پس از آن اتفاقاتی برای حوریا می‌افتد که تنها با جادو و دخالت موجودات فراطبیعی می‌توان آن‌ها را توجیه کرد. راز مردم شوومان چیست؟ آیا شیخ بادزار عمداً و با نقشه قبلی حوریا را به شوومان کشانده؟ و درنهایت چه بلایی قرار است سر این خانم معلم جوان بیاید؟

سه‌گانه «نفرین‌شدگان ماه» از سوی انتشارات هوپا انتشار یافته و مناسب مخاطب جوان و نوجوان است. داستان با استفاده از راوی اول‌شخص مرز بین خیال و واقعیت را به چالش کشیده و مدام خواننده خود را به شک می‌اندازد. این مجموعه را به دوستداران داستان‌های فانتزی هراس‌انگیز و علاقه‌مندان به داستان‌هایی که در محیط‌های بومی و روستایی ایرانی روایت می‌شوند پیشنهاد می‌کنیم.

کتاب نفرین شدگان ماه اثر نازنین جودت انتشارات هوپا

۱۰. مجموعه داستان «تهران ۹۴۱۳»

 • نویسنده: گروه نویسندگان
 • ناشر: انتشارات باژ
 • ژانر: علمی‌-تخیلی
 • رده‌سنی: بزرگسال

مجموعه داستان «تهران ۹۴۱۳» مجموعه‌ای از ۸ داستان‌ کوتاه علمی-تخیلی است که هر کدام به دست نویسنده‌ای متفاوت نوشته شده. کتاب «تهران ۹۴۱۳» درست مثل سریال «عشق، مرگ و ربات‌ها» (Love Death + Robots) با داستان‌هایی که هر کدام چه از منظر ایده، پرداخت یا روایت از زمین تا آسمان با هم متفاوت‌اند مخاطب خود را هر بار با شیوه‌ای جدید حیرت‌زده می‌کند؛ از زندان‌های فوق پیشرفته و مخوف گرفته تا سفر اشتباهی به آینده تهران و به تصویر کشیدن تکنولوژی‌های بی‌مانند آن موقع یا مواجه شدن گروهی از بیگانگان با چهارشنبه‌سوری در ایران.

کتاب «تهران ۹۴۱۳» تحت عنوان مجموعه «افسون‌نامه» از انتشارات باژ منتشر شده. داستان‌های منتشرشده در این کتاب از داستان‌های برگزیده مسابقه ملی افسانه‌ها در ژانر علمی-تخیلی است. این کتاب را به دوستداران داستان کوتاه،کتاب‌های آنتالوژی و طرفداران ژانر علمی-تخیلی پیشنهاد می‌کنیم.

کتاب افسون نامه جلد دوم تهران 9413 اثر جمعی از نویسندگان نشر باژ