۱۰ واقعیت جالب درباره استن لی؛ خالق شخصیت‌های مارول

۱۰ واقعیت جالب درباره استن لی؛ خالق شخصیت‌های مارول

به نقل از دیجیکالا:

وقتی نام استن لی را می‌شنوید، به احتمال زیاد تصویر ابرقهرمانانی مانند مرد عنکبوتی، هالک شگفت‌انگیز و مرد آهنی در ذهنتان نقش می‌بندد. استن لی با داستان‌های هیجان‌انگیز خود در مورد قدرت‌های مافوق بشری، مارول کامیکس را تأسیس کرد، تبدیل به ستاره‌‌ای بزرگ برای میلیون‌ها نفر شد و نامش را برای همیشه در تاریخ کمیک جاودانه کرد. از آنجا که شخصیت این هنرمند تا حد زیادی تحت‌الشعاع ابرقهرمان‌هایی که خلق کرده قرار گرفته هنوز واقعیت‌های شگفت‌‌انگیز زیادی در مورد خود او وجود دارد که بسیاری از طرفداران مارول نمی‌دانند.

۱. استن لی برای کوتاهی موهایش نیازی به آرایشگر نداشت

لی در صفحه‌ی دوم کتابش فاش کرد که در طول زندگی بزرگسالی خود هرگز به آرایشگر مراجعه نکرده است. در واقع همسر استن لی حکم آرایشگرش را هم داشت و به طرز ماهرانه‌ای موهای او را مرتب می‌کرد.

۲. مادرش یکی از اولین و بزرگترین قهرمانان او بود

مادر او یکی از اولین و مشتاق‌ترین حامیان او بود. در کودکی، لی خود را در آثار نویسندگانی مانند مارک تواین، سر آرتور کانن دویل، ژول ورن و اچ جی ولز غرق کرده بود. مادرش اغلب او را در حال خواندن این آثار می‌دید و هر کاری را که انجام می‌داد درخشان می‌دانست و به او اعتماد به نفس می‌داد: «مادرم فکر می‌کرد هر کاری که انجام می‌دهم عالی است و احتمالا من اعتماد به نفسم را مدیون او هستم.»

۳. استن لی مدتی به عنوان نویسنده‌ی آگهی فوت کار می‌کرد

لی قبل از ورود به قلمرو داستان‌های خارق‌العاده با شخصیت‌های تخیلی، در یک دفتر خبری واقع در نیویورک به‌عنوان یک نویسنده‌ی آگهی فوت کار می‌کرد. با این حال، غم و اندوه ذاتی این شغل باعث شد تا در نهایت از سمت خود استعفا دهد.

۴. کاپیتان آمریکا اولین فرصت مهم را در اختیار او گذاشت

تنها یک هفته پس از کارش در تایملی کامیکس، لی از این فرصت استفاده کرد و یک کمیک دو صفحه‌ای کاپیتان آمریکا نوشت. او با نام مستعار استن لی (که بعداً نام قانونی او شد) این کار را انجام داد. این تلاش اولیه راه را برای چاپ کمیک کامل او در شماره ۵ کاپیتان آمریکا که در ۱ اوت ۱۹۴۱ منتشر شد هموار کرد.

۵. او فیلم‌های آموزشی ارتش را به همراه تعدادی از شخصیت‌های معروف دیگر از جمله دکتر سوس نوشت

لی پس از انتقال از سپاه سیگنال ارتش در نیوجرسی، به‌ عنوان نمایشنامه‌نویس در بخش فیلم آموزشی در کوئینز با هشت مرد دیگر کار کرد که  چند نفرشان بسیار مشهور بودند: نویسنده‌ی برنده جایزه پولیتزر، ویلیام سارویان، چارلز آدامز کاریکاتوریست (خلق خانواده آدامز)، فرانک کاپرا کارگردان «این یک زندگی شگفت‌انگیز» و تئودور گیزل، معروف به دکتر سوس.

۶. لی با یک کمیک ضد مواد مخدر از مقررات مرجع کد کمیک سرپیچی کرد

مرد عنکبوتی و استن لی

در سال ۱۹۷۱، لی نامه‌ای از وزارت بهداشت، آموزش و رفاه دریافت کرد که در آن از او خواسته بودند در یکی از کتاب‌ها پیامی ضد مواد مخدر بگنجاند. او داستان مرد عنکبوتی را مطرح کرد که در آن هری به دلیل جدایی دچار سوء مصرف شده. CCA به دلیل اشاره به مواد مخدر، مهر خود را به داستان نکوبید و آن را تایید نکرد اما لی ناشرش مارتین گودمن را متقاعد کرد که به هر حال این کمیک را اجرا کند.

۷. رنگ سبز هالک نتیجه خطای پرینتر بود

قرار بود این کاراکتر خاکستری باشد، اما به گفته‌ی لی، پرینتر به سختی رنگ را ثابت نگه داشت. بنابراین رنگ این موجود به طور اتفاقی سبز شد.

۸. همسر لی، ناخواسته ماشین تحریر عزیز او را طی یک مشاجره‌ی شدید شکست

این ماشین تحریر برای استن لی ارزش احساسی داشت زیرا از آن برای نوشتن اولین شماره‌های شخصیت‌های محبوبی مانند مرد عنکبوتی و چهار شگفت‌انگیز استفاده کرده بود. لی به شوخی از نبود eBay در آن زمان ابراز تاسف کرد و گفت که اگر قطعات ماشین تحریر را به حراج می‌گذاشت پول زیادی به جیب می‌زد.

۹. به طرز غم‌انگیزی مجموعه مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های لی در آتش سوخت

پس از نقل مکان خانواده‌اش به لس آنجلس، لی استودیویی را در ون نایز تأسیس کرد و نوارهای ویدئویی حاوی ضبط‌هایی از سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های خود را آنجا نگه می‌داشت. علاوه بر این‌ها، او مجسمه‌ی نیم‌تنه‌ی همسرش را هم در همان مکان نگه می‌داشت. اما متأسفانه، ساختمان در آتش سوخت و این ضبط‌ها و آثار ارزشمند از بین رفتند. به نظر آتش سوزی عمدی و مشکوک بود اما با این وجود هیچ کس هرگز متهم به این جنایت نشد.

۱۰. او حضور افتخاری خودش را در فیلم‌ «چهار شگفت‌انگیز» دوست داشت

با شروع فیلم مرد عنکبوتی که در سال ۲۰۰۲ منتشر شد، استن لی با حضور کوتاهش در فیلم‌های مختلف طرفداران مارول را خوشحال می‌کرد. او گفت که حضورش در Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007) از داستان عروسی رید و سو ریچاردز الهام گرفته شده است که در آن او و جک کربی، تلاش می‌کنند تا مراسم را خراب کنند اما موفق نمی‌شوند.

محصولات مارول در دیجی‌کالا

مشاهده همه

منبع: mentalfloss