۱۰ موسیقی برتر فیلم‌ها و سریال‌های فانتزی

۱۰ موسیقی برتر فیلم‌ها و سریال‌های فانتزی

آثار ژانر فانتزی چه در قالب سریال‌های تلویزیونی و چه در قالب فیلم‌های سینمایی، موسیقی‌های متن شگفت‌انگیزی را به مخاطبان شناسانده. اما ۱۰ موسیقی متنی که در این فهرست آورده شده، در میان تمام آثار فانتزی برجسته‌اند و برتری آشکاری دارند.

موسیقی متن همواره بخش مهمی از تولید هر فیلم سینمایی یا سریال تلویزیونی به حساب می‌آید؛ به خصوص که این عناصر توانایی این را دارند که یک پروژه را به موفقیت یا شکست برسانند. یک موسیقی متن قوی می‌تواند تجربه مخاطب را با بالا بردن وزن احساسی صحنه‌ها عمیق‌تر و بهتر کند. در عین حال یک موسیقی متن نامناسب که با آن صحنه به خصوص همخوانی ندارد، می‌تواند داستان اثر و تجربه مخاطب از آن را به انحراف بکشاند.

با وجود اینکه موسیقی متن قوی و مناسب برای هر فیلم و سریالی الزامی است، اما مسأله ژانر فانتزی و احتیاج آن به موسیقی‌های متن خارق‌العاده، متفاوت است. چرا که آثار فانتزی اغلب به داستان‌های حماسی متمایل‌اند و چگونه می‌توان یک صحنه حماسی خلق کرد بدون آنکه یک موسیقی متن حماسی و درخور، در آن صحنه احساسات بینندگان را تصاحب کند؟

گاهی اوقات موسیقی متن مناسب تنها یک آوای ساده در پس‌زمینه است که مخاطب را در مسیر درستی قرار می‌دهد، گاهی اوقات نیز این موسیقی متن می‌تواند یک آهنگ واقعاً حماسی باشد که آن صحنه را به یاد ماندنی می‌کند. بهترین موسیقی‌های متن این توانایی را دارند که در زمان مناسب در پس‌زمینه قرار بگیرند و ثابت کنند که موسیقی‌ متن، بخشی ضروری از برخی از بهترین فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی تمام دوران هستند.

۱.‌ سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها» (Lord Of The Rings)

ارباب حلقه‌ها

موسیقی متن سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها» ساخته هاوارد شور به راحتی یکی از به‌یادماندنی‌ترین موسیقی‌های متن تاریخ سینما است. حماسی‌ترین لحظات موسیقایی «ارباب حلقه‌ها» برخی از باشکوه‌ترین صحنه‌ها تاریخ ژانر فانتزی را تشکیل داده‌اند و این را تا حد زیادی به موسیقی‌های متن هاوارد شور مدیونیم.

موسیقی‌ متن «ارباب حلقه‌ها» به خودی خود می‌تواند بینندگان را به هیجان بیاورد و هیجان هر صحنه‌ای را دوچندان کند، چرا که این موسیقی متن با تغییر ضرباهنگ، هر لحظه مهمی را اعلام می‌کند و تأکید بیشتری روی آن لحظه ایجاد می‌کند تا مخاطب بداند در حال تماشای یک لحظه حیاتی است.

در میان موسیقی‌های متن سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها»، «The Lighting of the Beacons» به طور ویژه‌ای باورنکردنی و خارق‌العاده است، موسیقی متنی که یکی از بزرگ‌ترین لحظات کل سه‌گانه را به اوج می‌رساند.

انگشتر مردانه برانت مدل ارباب حلقه ها ساده حکاکی لیزری

۲.‌ سریال «بازی تاج و تخت» (Game Of Thrones)

بازی تاج و تخت

موسیقی متن جذاب و گوش‌نواز سریال «بازی تاج و تخت» به دست رامین جوادی ساخته شده، کسی که امروز جایگاه خود را به عنوان یکی از برجسته‌ترین آهنگسازان جهان تثبیت کرده است. در حالی که بازیگران، کارگردانان و نویسندگان سریال «بازی تاج و تخت» همگی نقش مهمی در موفقیت باورنکردنی آن ایفا کرده‌اند، تصور «بازی تاج و تخت» بدون موسیقی‌های متن درخشان رامین جوادی و موسیقی به یاد ماندنی تیتراژ، دشوار است. در هر زمان و هر کجا که موسیقی تیتراژ سریال شنیده شود، همه می‌دانند این موسیقی به سریال «بازی تاج و تخت» تعلق دارد.

یکی از لحظات خاص سریال که با وجود موسیقی متن رامین جوادی به یاد ماندنی شده، لحظه نابودی سپت بیلور (کلیسای بزرگ کینگزلندینگ) به دست سرسی است. کافی است تصور کنید این صحنه به جای موسیقی «نور هفت» (Light of the Seven) هیچ موسیقی متنی در پس‌زمینه خود نداشت، یا حتی بدتر، موسیقی متن نامناسبی داشت، آیا در آن حالت باز هم آن‌قدر هیجان‌انگیز و پرتعلیق می‌بود؟

یکی دیگر از موسیقی‌های متن رامین جوادی در سریال «بازی تاج و تخت» که حتماً باید به آن اشاره کرد، موسیقی «شاه شب» (The Night King) است؛ یک شاهکار بی‌بدیل که تا سال‌های سال خاطره‌اش از ذهن طرفداران سریال پاک نخواهد شد.

گردنبند مردانه مدل بازی تاج و تخت استارک j-11159

۳. مجموعه فیلم‌های «دزدان دریایی کارائیب» (Pirates Of The Caribbean)

دزدان دریایی کارائیب

«دزدان دریایی کارائیب» یکی دیگر از فرنچایزهای بزرگ فانتزی است که بخش زیادی از موفقیت خود را مدیون موسیقی‌ متن فوق‌العاده‌اش است. کلاوس بادلت و هانس زیمر آهنگسازان مطرح و شناخته‌شده‌ای هستند که اکثر موسیقی‌های متن فیلم‌های این فرنچایز را خلق کرده‌اند و به وسیله آن‌ها، فیلم‌های «دزدان دریایی کارائیب» را به حس عظمت و هدفمندی آغشته کرده‌اند.

موسیقی متن جک اسپارو، شخصیت اصلی این فرنچایز، به خوبی شخصیت او را نشان می‌دهد و به ویژگی‌هایی مانند حیله‌گری و بی‌ثباتی‌اش، به یک اندازه اشاره می‌کند. علاوه بر همه این‌ها، موسیقی متن اصلی «دزدان دریایی کارائیب» را داریم، همان موسیقی هیجان‌انگیز که هر صحنه‌ای را به یک صحنه حماسی و پرجنب‌وجوش تبدیل می‌کند. به احتمال زیاد همین حالا که مشغول خواندن این مقاله هستید، صدای این موسیقی متن به یاد ماندنی در ذهن‌تان طنین انداخته!

گردنبند مدل دزدان دریایی کارائیب

۴. مجموعه فیلم‌های «هری پاتر» (Harry Potter)

هری پاتر

موسیقی متن فراموش‌نشدنی «هری پاتر» که به دست یکی از بهترین آهنگسازان تاریخ، جان ویلیامز، خلق شد اکنون بخشی جداناپذیر از فرنچایز است. همان‌طور که می‌دانید شبکه HBO قصد دارد سریال «هری پاتر» را بسازد، بنابراین اگر قرار است بازسازی «هری پاتر» دربرابر فیلم‌های اصلی آن حرفی برای گفتن داشته باشد، باید همان حس و حال جادویی را در موسیقی متن هم به وجود بیاورد.

آن احساس گیجی که با ظاهر شدن لوگوی برادران وارنر به مخاطبان دست می‌دهد و بلافاصله با پخش موسیقی متن هدویگ دنبال می‌شود، واقعاً غیرقابل جایگزین است. موسیقی متن آغازین فیلم بیننده را آماده می‌کند تا از تماشای باقی فیلم نهایت لذت را ببرد. علاوه بر این‌ها، لحظات اکشن یا درام به واسطه موسیقی‌های هیجان‌انگیزی که در پس‌زمینه این صحنه‌ها حضور دارد، تقویت می‌شوند. همین امر موسیقی متن مجموعه فیلم‌های «هری پاتر» را به یکی از بهترین موسیقی‌های متن در میان آثار فانتزی تبدیل کرده.

گردنبند مدل هری پاتر یادگاران مرگ

۵. مجموعه فیلم‌های «سرگذشت نارنیا» (The Chronicles Of Narnia)

سرگذشت نارنیا

هری گرگسون ویلیامز موسیقی متن فوق‌العاده‌ای برای مجموعه فیلم‌های «سرگذشت نارنیا» ساخته، موسیقی متنی که احساس شگفتی و ماجراجویی را به نحو احسن به مخاطب منتقل می‌کند؛ دقیقاً ویژگی‌هایی که موسیقی متن یک فیلم فانتزی باید از آن‌ها برخوردار باشد.

موسیقی متن اصلی فرنچایز که بی‌نظیر است، در کنار موسیقی متن صحنه‌های جنگی حماسی و البته موسیقی لحظات کوچک ماجراجویانه، باعث می‌شود فیلم‌های «سرگذشت نارنیا» به این اندازه حس و حال جادویی و باشکوهی داشته باشند. یکی از ویژگی‌های آهنگسازی خوب این است که پس از شنیدن آن لابه‌لای صحنه‌های یک فیلم سینمایی یا سریال تلویزیونی، دیگر نمی‌توان آن اثر را با موسیقی متن متفاوتی تصور کرد. با در نظر گرفتن تمام این موارد، فیلم‌های «سرگذشت نارنیا» بیشتر موفقیت خود را به آهنگسازی هری گرگسون ویلیامز میدون هستند.

کتاب ماجراهای نارنیا 2 شیر ساحره و کمد لباس اثر سی اس لوئیس

۶. مجموعه فیلم‌های انیمیشنی «چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم» (How To Train Your Dragon)

چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم

فرنچایز «چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم»یکی دیگر از فرنچایزهای ژانر فانتزی است که به واسطه موسیقی متن خود موفق‌تر ظاهر شدند. موسیقی متن «چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم» ساخته جان پاول، با نامزد شدن برای دریافت جایزه اسکار ارزش موسیقایی خود را ثابت کرد.

مضامین موسیقی فیلم «چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم» لحظات خوب داستان را تقویت می‌کند و آن‌ها را با آواهای قهرمانانه همراه می‌کند. این در حالی است که لحظات احساسی فیلم با آهنگسازی‌ هوشمندانه و تکان‌دهنده پاول، عمیق‌تر شده و تأثیر بیشتری روی مخاطب می‌گذارد. پاول همچنین با خلق یک موسیقی به یاد ماندنی و منحصر به فرد، هویت هنری «چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم» را تثبیت کرده است.

ماگ هومرو طرح چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم مدل MG4023

۷. سریال «ویچر» (The Witcher)

The Witcher

سریال «ویچر» که از شبکه نتفلیکس پخش می‌شود نیز موسیقی متن فوق‌العاده زیبایی دارد که به ایجاد هویت زیباشناختی آن کمک می‌کند. موسیقی‌های متن سریال «ویچر» را آهنگسازانی به نام‌های سونیا بلوسووا، جوزف تراپانس و جیونا اوستینلی ساخته‌اند. موسیقی متنی که کاملاً با لنزهای تیره دوربین و نور کم سریال مطابقت دارد و به فضاسازی آن، و ایجاد یک احساس مرموز و پیشگویانه کمک می‌کند.

سریال «ویچر»‌ همچنین دارای چند ترانه عالی است که بلافاصله پس از انتشار فصل اول آن سر زبان‌ها افتاد، به ویژه آهنگی که شخصیت یسکیر (دندلایون) می‌خواند، یعنی «یک سکه برای ویچرت بینداز» (Toss A Coin to Your Witcher). از موسیقی متن مخصوص شخصیت‌های سریال گرفته تا آهنگ‌های یسکیر و موسیقی متن اصلی، سریال «ویچر» با موسیقی‌های درجه یک اشباع شده است. امری که کیفیت کلی سریال را بسیار بالا برده..

گردنبند مدل گرگ THE WITCHER

۸. سریال «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت» (The Rings Of Power)

حلقه‌های قدرت

با وجود آنکه موسیقی متن سریال «حلقه‌های قدرت» به پای موسیقی متن سه‌گانه اصلی پیتر جکسون نمی‌رسد، اما آهنگسازی بیر مک‌کریری همچنان ماهرانه است و به خوبی نویسندگی و کارگردانی «حلقه‌های قدرت» را تکمیل می‌کند. گفتنی است که با وجود عدم رضایت جمعیت قابل توجه‌ای از هواداران «ارباب حلقه‌ها» از داستان سریال، اغلب آن‌ها موسیقی متن آن را تحسین می‌کردند.

اگر بخواهیم به یکی از شایسته‌ترین موسیقی‌های متن «حلقه‌های قدرت» اشاره کنیم، باید سراغ «Nori Brandyfoot» برویم که در کنار موسیقی متن اصلی سریال بسیار خاص و عالی ظاهر می‌شود. موسیقی متن سریال «حلقه‌های قدرت» موفق شده عظمت دنیایی که جی. آر. آر. تالکین خلق کرده را به تصویر بکشد. به لطف تنوعی که موسیقی متن سریال دارد، شخصیت‌های شرور آن ترسناک‌تر و قهرمانان آن شجاع‌تر جلوه کرده‌اند.

۹. سریال «غریبه» (Outlander)

غریبه

سریال «غریبه» یکی دیگر از سریال‌های فانتزی است که موهبت داشتن موسیقی متن فوق‌العاده نصیبش شده. موسیقی متن «غریبه» نیز به دست بیر مک‌کریری خلق شده. موسیقی متن سریال درست در زمان مناسب در پس‌زمینه ظاهر می‌شوند و صحنه‌هایی که از فقدان دیالوگ رنج می‌برند را تصاحب می‌کنند، در مواقعی هم که موقعیت اقتضا می‌کند، بلافاصله ناپدید می‌شوند.

«غریبه» نمونه‌ای عالی از سریالی است که در لحظات آرام خود به موسیقی متن ظریف و در لحظات پرتنش خود به موسیقی متن قهرمانانه با صدای بلند احتیاج دارد. مک‌ریری با آهنگسازی برای سریال «غریبه» مهارت و نبوغ خود را به نمایش گذاشته و البته ثابت کرده می‌تواند موسیقی‌هایی خلق کند که به خودی خود، ارزش شنیدن را دارند.

۱۰. انیمیشن سریالی «آواتار: آخرین بادافزار» (Avatar: The Last Airbender)

آواتار: آخرین بادافزار

جرمی زاکرمن موسیقی متن سریال «آواتار: آخرین بادافزار» را ساخته که چیزی از شاهکار کم ندارد. موسیقی متن اصلی سریال بزرگ‌ترین لحظات آن را به حسی فراموش‌نشدنی از ابهت و معنا آغشته می‌کند؛ امری که باعث می‌شود این سریال فانتزی حماسی‌تر جلوه کند.

موسیقی متن سریال با موسیقی‌های هیجان‌انگیزی مانند «Leaves From the Vine» قلب مخاطب را لمس می‌کند؛ موسیقی مذکور، موسیقی گیرایی است که کاملاً می‌تواند مخاطبان را به گریه بیندازد. تصور اینکه «آواتار: آخرین بادافزار» بدون موسیقی متن باورنکردنی زاکرمن می‌توانست به چنین ارتباط عاطفی قوی‌ای با مخاطبان دست پیدا کند، واقعاً دشوار است.

تابلو مدل آواتار آخرین بادافزار طرح جوخه بومرنگ مجموعه 4 عددی

منبع: SCREEN RANT