۱۰ مهارت مهم زندگی که تا قبل از ۱۰ سالگی باید به فرزندتان بیاموزید

۱۰ مهارت مهم زندگی که تا قبل از ۱۰ سالگی باید به فرزندتان بیاموزید

به نقل از دیجیکالا:

در دنیای مدرن امروزی چیزهای زیادی وجود دارند که کودکان باید یاد بگیرند، اما متاسفانه به بسیاری از آن‌ها‌ توجه نمی‌شود. در سال ۲۰۱۴، نتیجه‌ی یک مطالعه نشان داد که ۵۷ درصد کودکان سه تا پنج ساله می‌توانند حداقل از یک اپلیکیشن در تلفن‌ هوشمند استفاده کنند، اما فقط ۱۴ درصد آن‌ها قادر هستند بند کفش‌های خود را ببندند. به گفته‌ی محققان، بسیاری از والدین به جای اینکه اجازه دهند فرزندشان از خودش مراقبت کند، همه‌ی کارها را برای او انجام می‌دهند. والدین باید کودک را برای راه آماده کنند، نه راه را برای کودک. به همین دلیل، تصمیم داریم در مقاله‌ی امروز دیجی‌کالا مگ به مهم‌ترین مهارت های زندگی برای کودکان اشاره ‌کنیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

مهم‌ترین مهارت های زندگی برای کودکان زیر ۱۰ سال

اگر فرزند خردسال دارید، آموزش مهارت‌های زیر را در اولویت قرار دهید:

۱. تهیه‌ی یک غذای ساده

از کودک خود بخواهید که در آماده کردن غذا به شما کمک کند و در مقابل خرابکاری‌های او آرامش خود را حفظ کنید. برای مثال، کودک می‌تواند بریدن موز را با چاقوی پلاستیکی تمرین کند یا ماست را با قاشق داخل کاسه بریزد. همچنین کودکان بالای پنج سال می‌توانند نحوه‌ی درست کردن ساندویچ یا اسموتی را یاد بگیرند. اگر با توجه به سن کودک به‌تدریج مهارت‌های مربوط به آشپزی را به او یاد بدهید، تا سن ۱۰ سالگی باید بتواند با نظارت شما از اجاق گاز استفاده کند.

۲. استفاده‌ی هوشمندانه از اینترنت

با توجه به اینکه کودکان بخش زیادی از وقت خود را صرف استفاده از لپ‌تاپ یا موبایل می‌کنند، آموزش چند قانون برای استفاده‌ی ایمن از دنیای دیجیتال ضروری است. به محض اینکه فرزندتان توانست بدون نظارت از فناوری‌های دیجیتال استفاده کند، اقدامات زیر را انجام دهید:

 • به کودک کمک کنید رمزی انتخاب کند که حدس زدن آن سخت است و به او بگویید که هرگز آن را با کسی به جزء شما به اشتراک نگذارد.
 • مطمئن شوید که فرزندتان فقط با افرادی که در زندگی واقعی می‌شناسد چت می‌کند و اطلاعات شخصی مانند تاریخ تولد، آدرس خانه یا شماره‌ی تلفن خود را در اختیار دیگران قرار نمی‌دهد.
 • از فرزندتان بخواهید که قبل از دانلود کردن چیزی یا کلیک کردن روی آگهی‌های تبلیغاتی، اجازه بگیرد یا از شما کمک بخواهد.
 • مهم‌تر از همه، به فرزندتان بگویید که می‌تواند برای رفع هر مشکلی به شما مراجعه کند. این موضوع مهمی است که باید همواره به کودک خود یادآوری کنید.

۳. شستن لباس

آموزش شستن لباس به کودکان

یکی از مهم‌ترین مهارت های زندگی برای کودکان که معمولا مورد غفلت قرار می‌گیرد، شستن لباس است. بسیاری از نوجوانان بدون اینکه بدانند چگونه لباس‌هایشان را بشویند، وارد دانشگاه می‌شوند. اجازه ندهید فرزند شما هم این گونه بزرگ شود. وقتی کودک به سن ۶ سالگی می‌رسد، می‌تواند نحوه‌ی شستن لباس را بیاموزد. به فرزندتان نشان دهید که چگونه مقدار پودر را اندازه بگیرد، آن را به ماشین لباسشویی اضافه کند، تنظیمات را انجام دهد و سپس دستگاه را روشن کند.

۴. کاشت نهال

بسیاری از کودکان کاشت بذر را در کلاس درس یاد می‌گیرند، اما درباره‌ی نحوه‌ی انتقال نهال به باغچه آموزش نمی‌بینند. برای اینکه این مهارت را به کودک بیاموزید، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مکانی را برای کاشت نهال آماده کنید؛ در صورت امکان، حدود پنج سانتی‌متر کود طبیعی یا کمپوست روی خاک بریزید، کلوخ‌ها را بشکنید و خاک را آبیاری کنید تا مرطوب شود.
 • یک گودال کوچک حفر کنید؛ از کودک بخواهید که یک گودال کمی بزرگ‌تر از ظرف گیاه حفر کند.
 • نهال را بردارید؛ از کودک بخواهید ۲ انگشت خود را از هم جدا کند تا ساقه‌ی گیاه بین آن‌ها قرار بگیرد. سپس گلدان را کمی برعکس کنید تا گیاه از آن خارج شود.
 • نهال را بکارید؛ هنگامی که گیاه را از گلدان خارج کردید و داخل خاک قرار دادید، از فرزندتان بخواهید در گودال خاک بریزد و به‌آرامی آن را فشار دهد.
 • گیاه را آبیاری کنید؛ اجازه دهید کودک با آبپاش به گیاه آب بدهد.

۵. نوشتن نامه

نامه نوشتن یکی از مهم‌ترین مهارت های زندگی برای کودکان زیر ۱۰ سال است. کودکان خردسال می‌توانند به یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود نامه بنویسند یا برای او نقاشی بکشند و نحوه‌ی ارسال آن را یاد بگیرند. کودکان بزرگ‌تر می‌توانند علاوه بر این کار، آدرس خود را روی پاکت اضافه کنند. در حین آموزش نامه‌نویسی به کودکان از فرصت استفاده کنید و پنج بخش اصلی نامه (شامل تاریخ، سلام کردن، متن اصلی، پایان و امضاء) را به او یاد بدهید.

۶. کمک کردن به کسی که در حال خفگی است

به گفته‌ی انجمن قلب آمریکا، کودکان ۹ ساله می‌توانند احیای قلبی ریوی (CPR) را یاد بگیرند. برای این کار از آن‌ها بخواهید که مانور هایملیخ (Heimlich) را روی عروسک تمرین کنند. اصول اولیه‌ی CPR عبارتند از:

 • از فرد بپرسید که آیا در حال خفه شدن است یا خیر. اگر نمی‌تواند پاسخ دهد، فورا برای کمک به او اقدام کنید.
 • از کسی بخواهید که با اورژانس (شماره‌ی ۱۱۵) تماس بگیرد.
 • مانور هایملیخ را شروع کنید. پشت فرد بایستید و دست‌های خود را دور او حلقه کنید. یکی از دست‌ها را مشت کنید و از سمت انگشت شست، آن را بالای ناف (درست زیر قفسه‌ی سینه) قرار دهید. دست دیگر خود را روی مشت‌تان بگذارید و به سمت داخل بدن و رو به بالا فشارهای سریع و قوی وارد کنید.
 • این کار را تا زمانی که جسم خارجی بیرون بیاید تکرار کنید.

۷. درمان زخم

راه درمان زخم

درمان زخم را هم می‌توان در لیست مهم‌ترین مهارت های زندگی برای کودکان زیر ۱۰ سال قرار داد. برای اینکه فرزندتان با دیدن خون نترسد، سعی کنید خودتان به آن واکنش شدید نشان ندهید. آکادمی پوست آمریکا توصیه می‌کند که جراحت‌های جزئی را با روش زیر درمان کنید:

 • برای جلوگیری از آلوده شدن زخم، دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.
 • محل زخم را با آب ولرم و صابون بشویید تا از هر گونه آلودگی پاک شود.
 • با یک پارچه‌ی تمیز روی زخم فشار وارد کنید تا خونریزی متوقف شود. معمولا این کار یک تا ۲ دقیقه طول می‌کشد. کمی وازلین روی زخم بمالید تا مرطوب بماند.
 • زخم را باندپیچی کنید.

۸. جهت‌یابی

اگر تا به حال در حین پیروی از دستورالعمل‌های GPS مسیر خود را گم کرده باشید، می‌دانید که نقشه‌خوانی اهمیت زیادی دارد. به فرزندتان اجازه دهید که در باغ وحش، موزه، پارک و… مسیر را به شما نشان دهد. این فعالیت‌ها مهارت جهت‌یابی کودک را تقویت می‌کنند.

۹. خرید مقایسه‌ای

یکی از مهم‌ترین مهارت های زندگی برای کودکان زیر ۱۰ سال، خرید هوشمندانه است. این مهارت به تمرین نیاز دارد و شامل یک رویکرد سه مرحله‌ای است:

 • همان‌طور که خرید می‌کنید، توضیح دهید؛ قیمت‌ها را با صدای بلند بگویید و درباره‌ی گزینه‌ی انتخابی‌ خود با فرزندتان صحبت کنید. برای مثال، بگویید «من از فروشگاه‌ی دیگری خرید می‌کنم، چون این کالا را ارزان‌تر می‌دهد». همچنین با او درباره‌ی چیزهایی که دوست دارید داشته باشید (برای جدیدترین مدل کفش) اما به‌دلیل محدود بودن بودجه‌ از خرید آن‌ها صرف‌نظر می‌کنید، گفت‌وگو کنید.
 • اجازه دهید فرزندتان پول بعضی از چیزها را بپردازد؛ به فرزندتان پول توجیبی بدهید و مسئولیت خرید بعضی از اقلام مثل اسباب بازی را به او محول کنید. این کار به کودک یاد می‌دهد که چگونه پول خود را پس‌انداز یا مدیریت کند.
 • بازی مواد غذایی را انجام دهید؛ هنگام خرید از سوپرمارکت یا فروشگاه‌های آنلاین، کودک خود را به چالش بکشید تا ارزان‌ترین خوراکی را پیدا کند.
انواع اسباب بازی

مشاهده همه

۱۰. کادو کردن هدیه

کودکان هدیه دادن را دوست دارند و کادو کردن هدیه باعث خوشحال‌تر شدن آن‌ها می‌شود. کودکان پیش‌دبستانی می‌توانند به بریدن کاغذ کادو و چسب زدن به آن کمک کنند. کودکان بزرگ‌تر می‌توانند با کمک شما سایر مراحل مانند برداشتن برچسب قیمت، پیدا کردن جعبه با اندازه‌ی مناسب و پیچیدن کاغذ کادو دور هدیه را انجام دهند.

کلام پایانی

کودک شما بیشتر از آنچه که تصور می‌کنید توانمند است. او می‌تواند بسیاری از کارها، از تهیه‌ی یک غذای ساده گرفته تا درمان زخم را انجام دهد. برای اینکه فرزند مستقلی داشته باشید و توانایی‌هایش را تقویت کنید، مهارت‌های فوق را به او یاد بدهید.

این مطلب صرفا جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: parents