۱۰ اپلیکیشن برتر برای برنامه‌ریزی درسی دانش‌آموزان و دانشجویان

۱۰ اپلیکیشن برتر برای برنامه‌ریزی درسی دانش‌آموزان و دانشجویان

به نقل از دیجیکالا:

امروزه با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از کارها به وسیله‌ی گوشی موبایل و اپلیکیشن‌های درون آن انجام می‌شود، پس شاید ایده‌ی بدی نباشد که از انواع اپلیکیشن‌های مربوط به برنامه‌ریزی درسی که در اختیار شما قرار دارند، برای سازماندهی امور تحصیلی خود استفاده کنید. در عین حال شما به عنوان یک دانش‌آموز و یا دانشجو، مسئول پیگیری تاریخ آزمون‌ها، منابع آزمون‌ها، تکالیف درسی و امتحانات نهایی هستید. علاوه بر این موارد ممکن است که در فعالیت‌ها و کلاس‌های خارج از مدرسه نیز شرکت کنید. به همین دلیل احتمالا به یاد داشتن تاریخ و روزهای مختلف کلاس‌ها برای شما کمی دشوار می‌شود! در چنین شرایطی است که استفاده از یک اپلیکیشن برنامه‌ریزی درسی اهمیت پیدا می‌کند. حال قبل از هر چیزی اگر به فکر خرید یک گوشی موبایل جدید و خوب هستید، دکمه‌ی زیر مختص شماست.

برترین اپلیکیشن‌‌ها برای برنامه‌ریزی درسی و مطالعاتی

در مقدمه‌ی این مطلب به صورت کاملا خلاصه کاربرد اپلیکیشن‌های برنامه‌ریزی درسی را برای شما شرح دادیم. اگر واقع‌بینانه فکر کنیم، دیگر منطقی نیست که مثل گذشته همه چیز را در کاغذ بنویسیم و بهتر است که به سراغ استفاده از اپلیکیشن‌های موجود در این حیطه برویم. با این کار نه تنها سازماندهی کارها و امور تحصیلی برای ما راحت‌تر می‌شود، بلکه دیگر کاغذی مصرف نمی‌کنیم و به محیط‌ زیست نیز کمک می‌کنیم. حال اگر نظر شما هم این است که به سراغ استفاده از اپلیکیشن برنامه‌ریزی درسی بروید، ما در ادامه‌ی مطلب ده مورد از برترین اپلیکیشن‌های این حوزه را برای شما به صورت کامل بررسی می‌کنیم. این اپلیکیشن‌ها عبارتند از:

۱) Chipper

اپلیکیشن برنامه‌ریزی درسی

Chipper یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌‌ها برای مطالعه و برنامه‌ریزی در میان دانش‌آموزان است. استفاده از این برنامه می‌تواند مهارت مدیریت زمان شما را تقویت کند. این اپلیکیشن با امکانات زیادی به شما در برنامه‌ریزی و مطالعه دروس کمک می‌کند. به عنوان مثال شما می‌توانید به سادگی تمام دوره‌هایی که در حال حاضر می‌گذرانید را به آن اضافه کنید و آن‌ها را بر اساس زمان و تاریخ در برنامه سازماندهی کنید.

Chipper همچنین به شما امکان می‌دهد تا تاریخ آزمون‌ها، تاریخ سررسید ارائه‌ی تکالیف و مقالات و آزمایشگاه‌ها را هم به تقویم خود اضافه کنید. این برنامه به شما کمک می‌کند تا از تکالیف درسی خود به موقع مطلع شوید. احتمالا برای شما هم این ویژگی جالب باشد که وقتی برای مطالعه کردن دروس آماده باشید، می‌توانید اپلیکیشن را باز کنید و تایمر را تنظیم کنید.

سپس این برنامه به شما پاداشی را در قالب یک نوع پول خیالی در حین مطالعه و انجام وظایف می‌دهد. شما در واقع هیچ یک از این درآمدها را در زندگی واقعی دریافت نمی‌کنید، اما این کار یک انگیزه خوب برای ادامه‌ی حرکت شما به سمت جلو و پیشرفت درسی خواهد بود. متأسفانه در حال حاضر این برنامه تنها برای سیستم‌عامل اندروید قابل دانلود و استفاده است و نسخه iOS آن موجود نیست.

دانلود از گوگل پلی استور

۲) Classify

اپلیکیشن برنامه‌ریزی درسی Classify

دومین اپلیکیشن برتر برای برنامه‌ریزی درسی این لیست را به Classify اختصاص دادیم. اگر به دنبال اپلیکیشنی ساده برای سازماندهی تکالیف، پروژه‌ها و آزمون‌های خود هستید، اپلیکیشن Classify مختص شماست. رابط کاربری این برنامه به شکلی طراحی شده تا شما در هیچ بخشی سردرگم نشوید و به راحتی بتوانید همه‌ی موارد را ثبت و مدیریت کنید. اگر تکنیک شما برای مطالعه (Pomodoro) پومودورو است، اصلا نگران نباشید؛ چرا که در این برنامه می‌توانید به سراغ بخش Pomodoro بروید و از آن استفاده کنید.

در عین حال شما می‌توانید برای هر بخشی که دوست دارید یک عکس و یا یک فایل PDF را پیوست کنید تا در هر زمانی که نیاز بود، از آن‌ها استفاده کنید. با این کار دیگر هیچ چیز را فراموش نخواهید کرد. در نهایت نیز تاریخ ارائه‌ی تکالیف و همچنین تاریخ آزمون‌ها را در آن اضافه کنید و تنطیم کنید که برنامه چه مقدار زودتر هر یک از آن‌ها را به شما یادآوری کند. در ادامه شما می‌توانید این اپلیکیشن را برای گوشی موبایل خود دانلود کنید.

 

دانلود از گوگل پلی استور

۳) My Study Life

اپلیکیشن برنامه‌ریزی درسی My Study Life

شما با استفاده از اپلیکیشن My Study Life به راحتی می‌توانید تکالیف، کلاس‌ها و امتحانات خود را به صورت یک برنامه‌ی هفتگی زیبا بسازید. هنگامی که کلاس‌های خود را به آن اضافه کنید، می‌توانید اطلاعات دقیقی در مورد آن‌ها مانند شماره کلاس، تکالیف، زمان کلاس و حتی نام استاد را نیز وارد کنید.

همچنین اگر به خاطر سپردن تعطیلات یا چرخش زمان کلاس‌های برا شما دشوار است، می‌توانید این اطلاعات را در My Study Life بنویسید. داشبورد این اپلیکیشن تمامی تکالیف، امتحانات و کلاس‌های آینده را به شما به صورت کاملا منظم نمایش می‌دهد. به این ترتیب هرگز تکالیف و موعد تحویل آن‌ها را فراموش نخواهید کرد. این برنامه برای درس خواندن قابلیت‌های واقعا جذابی دارد که بهتر است برای یک بار هم که شده آن‌‌ها را امتحان کنید.

دانلود از گوگل پلی استور

۴) Power Planner

اپلیکیشن برنامه‌ریزی درسی Power Planner

چهارمین اپلیکیشن برتر برای دانشجویان و دانش‌آموزان در این لیست Power Planner نام دارد. شما در این برنامه می‌توانید زمان‌بندی مطالعاتی خود را نیز بسازید. پاور پلنر به شما کمک می‌کند تا زمان کلاس‌های خود را نیز ثبت کنید تا هیچ کلاسی را از دست ندهید. شما همچنین می‌توانید با استفاده از این اپلیکیشن زمان آزمون‌های خود را ثبت و پیگیری نمایید و در نهایت تکالیف خود را به موقع به اساتید خود ارائه دهید. یکی از ویژگی‌های مهم و البته جذاب Power Planner این است که می‌توانید آن را به گوگل کلندر خود وصل کنید.

جدای از موارد قبل شما می‌توانید معدل خود را با وارد کردن نمرات تکالیف و نمرات آزمون‌ها در عرض چند دقیقه تخمین بزنید. با این حال اگر می‌خواهید بیش از یک ترم و پنج نمره را برای هر کلاس اضافه کنید، باید چند دلار برای نسخه پریمیوم این برنامه هزینه بپردازید که این کار منطقی به نظر نمی‌رسد. در مجموع برای کارهای عادی و روزمره شما می‌توانید از نسخه رایگان این اپلیکیشن برای اندروید و iOS استفاده کنید.

دانلود از گوگل پلی استور

۵) Lessons School Planner

اپلیکیشن برنامه‌ریزی درسی Lessons School Planner

اپلیکیشن برنامه‌ریزی درسی Lessons School Planner در وهله‌ی اول به انرژی شما برای مطالعه و همچنین افزایش بهره‌وری در انجام کارها فکر می‌کند. در نگاه اول تنها کاربرد این اپلیکیشن درست کردن فهرست کارهای درسی و مطالعاتی به نظر می‌رسد ولی اگر کار کردن با آن را به خوبی یاد بگیرید، می‌توانید از ویژگی‌های خوب و خاص آن همانند درست کردن طرح‌های مطالعاتی برای دروس استفاده کنید.

این برنامه از قبل نام برخی از دروس را اضافه کرده که شما می‌توانید وابسته به نیاز خود از آن‌ها استفاده کنید و یا این که به سراغ درست کردن موارد جدید بروید. ثبت کردن تاریخ امتحانات و ارائه‌ی تکالیف نیز جزو دم دستی‌ترین ویژگی‌های Lessons School Planner به حساب می‌آیند. حالا شما می‌توانید با استفاده از گزینه‌های زیر این برنامه را برای گوشی موبایل اندرویدی خود دانلود کنید.

دانلود از گوگل پلی استور

۶) Study Bunny: Focus Timer

اپلیکیشن برنامه‌ریزی درسی Study Bunny: Focus Timer

احتمالا شما هم وقتی عکس بالا را مشاهده کرده‌اید، محو جذابیت این برنامه و طراحی آن شده‌اید. Study Bunny یک برنامه مطالعه‌ی غیر‌معمولی است که مطالعه‌ را برای شما بسیار سرگرم‌کننده‌ می‌کند. این اپلیکیشن برای شروع یک خرگوش کارتونی را به شما نمایش می‌دهد که به عنوان شریک و رقیب مطالعاتی کنار شما خواهد بود تا شما حس بهتری در هنگام مطالعه کردن و درس خواندن داشته باشید.

از دیگر ویژگی‌های این اپلیکیشن می‌توان به زمان‌بندی جلسات مطالعه، ایجاد فهرست کارها، ایجاد فلش کارت و پیگیری پیشرفت دروس نیز اشاره کرد. زمانی که شما در این برنامه شروع به مطالعه می‌کنید، سکه‌هایی به دست می‌آورید که در نهایت می‌توانید از آن‌ها برای درمان خرگوش خود استفاده کنید.

نکته جالب ماجرا این جاست که می‌توانید برای تغذیه و سفارشی کردن دوستتان (خرگوش) اقلامی بخرید که به شما انگیزه می‌دهد تا یک جلسه طولانی مطالعه را به پایان برسانید. در واقع این برنامه از روش‌های جالب و مختلفی استفاده می‌کند تا شما زمان مطالعه‌ی بیشتری در طی روز داشته باشید. به همین سادگی!

دانلود از گوگل پلی استور

۷) Vaia

اپلیکیشن برنامه‌ریزی درسی Vaia

اپلیکیشن Vaia که در گذشته StudySmarter نام داشت، یک برنامه مفید برای برنامه‌ریزی مطالعه است که به شما امکان می دهد تا با دانش‌آموزان دیگر در سراسر جهان همکاری کنید. برای کمک به شما در صرفه جویی زمان، این برنامه امکان استفاده از فلش کارت‌‌های افراد دیگر را نیز فراهم کرده است. این بدان معناست که شما می‌توانید فلش کارت‌های دروس مختلف را جستجو کنید و از مواردی که سایر کاربران قبلاً ساخته‌اند نیز استفاده کنید.

علاوه بر موارد بالا شما در این اپلیکیشن میتوانید جزوه‌های خود را آپلود کنید و سپس روی آن‌ها حاشیه‌نویسی و یا نت‌برداری کنید. در عین حال می‌توانید وارد گروه‌های مطالعاتی با دیگر دانش‌آموزان و یا دانشجویان شوید. در نهایت هنگامی که می‌خواهید پیشرفت خود را بررسی کنید، می‌توانید از نمودارهای داخلی این اپلیکیشن استفاده کنید.

دانلود از گوگل پلی استور

۸) myHomework Student Planner

اپلیکیشن برنامه‌ریزی درسی myHomework Student Planner

این اپلیکیشن به زبان ساده راهی برای پیگیری مطالعات شما خواهد بود. برای شروع کار با myHomework Student Planner شما باید برنامه‌ی کلاس‌ها و تکالیف خود را در آن وارد کنید. سپس اپلیکیشن یک برنامه‌ی کلاسی رنگی مثل تصویر بالا برای شما ایجاد می‌کند. با این کار سازماندهی کلاس‌ها و یا امتحانات برای شما راحت‌تر از گذشته خواهد بود. شما همچنین می‌توانید برای هر یک از دروس یک فهرست تکلیف ایجاد کنید تا بدانید چه تکلیفی را باید در چه تاریخی به استاد مربوطه ارائه دهید. پس اگر شما هم به دنبال اپلیکیشنی ساده در این حوزه می‌گردید، به هیچ عنوان از دانلود کردن این برنامه غافل نشوید.

دانلود از گوگل پلی استور

۹) Smart Timetable

اپلیکیشن برنامه‌ریزی درسی Smart Timetable

همان‌طور که از نام این اپلیکیشن نیز مشخص است، شما باید یک جدول زمانی برای همه چیز درست کنید. پس در ابتدا باید نام و زمان همه‌ی کلاس‌ها و برنامه‌های خود را در این برنامه ثبت کنید. سپس با یک جدول زیبا و تمیز همانند تصویر بالا روبرو خواهید شد که به راحتی می‌توانید در هر زمانی که دوست داشتید، آن را سفارشی‌سازی کنید و رنگ هر مورد را تغییر دهید. قبل از زمان شروع هر یک از کلاس‌ها یک اعلان از Smart Timetable دریافت می‌کنید تا به موقع سر کلاس خود بروید و کلاس را از دست ندهید.

در عین حال شما می‌توانید اطلاعات اضافی در مورد هر کلاس از جمله نوع کلاس، ساختمان و شماره اتاق و حتی نام استاد خود را در برنامه وارد کنید و سپس یادداشت‌های مربوط به هر کلاس را در آن بارگذاری کنید. در طی هر روز نیز صفحه‌ی اصلی برنامه آپدیت می‌شود تا کلاس‌های مربوط به آن روز را در اولویت بالاتری مشاهده کنید. در واقع این برنامه هیچ بهانه‌ای برای درس نخواندن ما باقی نگذاشته است!

دانلود از گوگل پلی استور

۱۰) School Planner

اپلیکیشن برنامه‌ریزی درسی School Planner

اپلیکیشن برنامه‌ریزی درسی School Planner گزینه‌ها و قابلیت‌های بسیار زیادی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. در ابتدا شما می‌توانید به راحتی کلاس‌های خود را در این برنامه وارد کنید و یا از الگوهای پیش‌فرض موجود در آن استفاده کنید. اگر دوست دارید که همیشه نمودار نمرات، زمان مطالعه و یا موارد دیگر را به صورت جداگانه و منظم مشاهده کنید، این برنامه مختص شماست. نکته جالب ماجرا این جاست که شما حتی می‌توانید کارنامه‌های خود را نیز به صورت جداگانه در این برنامه بارگذاری و در هر زمان که دوست داشتید آن‌ها را مشاهده کنید. متأسفانه در حال حاضر این برنامه تنها برای سیستم‌عامل اندروید قابل دانلود و استفاده است و نسخه iOS آن موجود نیست.

دانلود از گوگل پلی استور

استفاده از اپلیکیشن برنامه‌ریزی درسی برای سازماندهی دروس و مطالعات

اپلیکیشن برنامه‌ریزی درسی

با بهترین برنامه‌های مدیریت مطالعه برای دانش‌آموزان و دانشجویان می‌توانید به درستی در مسیر خود قرار بگیرید. وقتی یک اپلیکیشن برنامه‌ریزی خوب برای مطالعه کردن دارید، می‌توانید با خیال راحت دروس خود را مطالعه کنید و در نهایت با گزارش‌های ماهیانه و هفتگی تمامی موارد را بررسی کنید. با این کار از شر یادداشت برداشتن از تایم مطالعه خود نیز خلاص می‌شوید. علاوه بر این موارد چنین اپلیکیشن‌هایی می‌توانند به عنوان یک یادآور شروع مطالعه یا تکمیل یک تکلیف مهم به شما کمک کنند. حال شما بگویید که چه اپلیکیشن‌های دیگری را در این حوزه می‌شناسید؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ما و دیگر کاربران دیجی‌کالا مگ در میان بگذارید.

منبع: MakeUseOf

سوالات متداول
چرا باید به سراغ استفاده از اپلیکیشن‌های برنامه‌ریزی درسی برویم؟
با استفاده از این اپلیکیشن‌ها برنامه‌ریزی برای مطالعه‌ی دروس و زما‌ن‌بندی کلاس‌ها دیگر مثل گذشته دشوار نخواهد بود و ما می‌توانیم از درس خواندن لذت ببریم.
آیا اپلیکیشن‌های برنامه‌ریزی درسی فقط برای دانش‌آموزان کاربردی هستند؟
استفاده از چنین برنامه‌هایی تا چه میزان در پیشرفت درسی ما تاثیرگذار خواهد بود؟