۱۰ ابرقهرمانی که قدرت فراانسانی ندارند

۱۰ ابرقهرمانی که قدرت فراانسانی ندارند

ابرقهرمانانی که قدرت‌ فراانسانی ندارند شاید در ابتدا کمی ضعیف به نظر برسند، اما این افراد به ‌شیوه‌ی منحصربه‌فرد و مخصوص به خودشان، حساب دشمنان‌ را کف دستشان می‌گذارند.

ابرقهرمان ‌بودن تنها به داشتن شنل و قدرت‌های ابرانسانی و ماورایی خاص مرتبط نیست، بلکه بیشتر به داشتن یک نام خوفناک، عزم راسخ و راه‌ورسمی درست بستگی دارد. قطعاً نمی‌توان جذابیت قدرت پرتوهای لیزری و داشتن توانایی پرواز کردن و نامرئی شدن را در ابرقهرمانان نادیده گرفت، اما گذر زمان ثابت کرده که شجاعت، جسارت و مهارت افراد عوامل اصلی و تعیین ‌کننده در هر نبرد و داستان پیرامون آن هستند. همانطور که احتمالا می‌دانید بسیاری از قهرمانان، قدرت‌های مافوق بشری ندارند، اما با توانایی‌های ویژه و تاکتیک‌های بدیع و سبک منحصربه‌فردشان در مبارزه، به نحو تماشایی‌تری به مصاف با ابرشروران داستان می‌روند که اصلا همین دلیل محبوبیت آن‌ها نزد مخاطبین است.

پس با وجود عزمی راسخ و نگرشی خاص، دیگر چه نیازی به توانایی‌های مافوق بشری است؟ همچنان که اشاره کردیم حتی می‌توان گفت که این ابرقهرمانان تحسین‌برانگیزتر هم هستند زیرا بیننده، به‌ راحتی می‌تواند با آن‌ها همذات‌پنداری ‌کند و بدون اینکه اعتماد به نفسش را از دست بدهد خودش را جای او بگذارد؛ همچنین بار دیگر، این باور را ثابت می‌کند که هرکسی با هر طرز فکری در کنار توانایی‌های مناسب و انتخاب‌های درست، می‌تواند ابرقهرمان زندگی خودش باشد. در این مقاله تعدادی از ابرقهرمانان پرطرفدار معرفی شده‌اند که بدون هیچ قدرت مافوق بشری دخل آدم‌بدها و ابرشروران را می‌آورند.

۱۰. استار-لرد (Star-Lord)

 استار لرد یک دو رگه‌ی انسان و بیگانه و رهبر تیم ابرقهرمانی «نگهبانان کهکشان» است و در گروه ابرقهرمانانی که قدرت فراانسانی ندارند قرار می‌گیرد

در دنیای سینمایی مارول MCU، پیتر کویل، با نام مستعار «استار-لرد»، به‌ عنوان پسر یکی از «سلستیال‌ها» (گروهی متشکل از شخصیت‌های خیالی در کتاب‌های کمیک آمریکایی. سلستیال‌ها مخلوقاتی انسان‌نما و بزرگ، فوق‌العاده قدرتمند و از کهن‌ترین نژادهای فضایی در جهان مارول کامیکس به‌ شمار می‌روند.) معرفی می‌شود که همین نسبت خاصش با آن‌ها، او را ذاتا فوق‌العاده قدرتمند کرده‌ است. با این ‌حال، برخلاف تصوری که ممکن است با توجه به اصالت کیهانی‌اش در ذهنتان شکل بگیرد، کویل هیچ قدرت مافوق بشری خاصی ندارد و یک انسان معمولی است. او که حاصل یک اتحاد مستحکم بین بیگانگان و انسان‌هاست، ترکیبی از ویژگی‌های طبیعی را دارد که نه تنها موجب بالارفتن طول عمر او می‌شود، بلکه استحکام و پایداری بیشتر جسمی‌اش را نیز افزایش می‌دهد.

«استار-لرد» شخصیت مستحکمی است که تنها به ذکاوت، تفنگ شیمیایی، چکمه‌های موشکی و روحیه تزلزل‌ناپذیرش متکی است، نه به توانایی‌های خارق‌العاده‌ی نداشته‌اش. اگرچه او هیچ ابرقدرتی ندارد اما با توانایی رهبری فوق‌العاده‌اش گروه «نگهبانان کهکشان» (Guardians of Galaxy) را به وجود آورد و ارزش و قابلیت‌های بالای خود را با دقت استثنایی‌اش در تیراندازی و تسلطش بر انواع هنرهای رزمی بیگانه به همه اثبات کرد. او در کنار دوستان و یاران همیشگی‌اش، بدون ترس و با استفاده از سلاح‌های قدرتمندی که تکنولوژی در اختیارش گذاشته، بی‌باکانه از کهکشان محافظت می‌کند و نمونه‌ای کامل از یک یاغی دلیر با قلبی از جنس طلا را تجسم می‌بخشد.

اکشن فیگور مدل نگهبانان کهکشان کد 24-2039 بسته 6 عددی
بازی Marvel’s Guardians of the Galaxy مخصوص PC

۹. بتمن (Batman)

بتمن یکی از محبوب‌ترین ابرقهرمان‌های دنیاست که قدرت‌های فراانسانی ندارد و با تکیه بر هوش و تکنولوژی مبارزه می‌کند

«بتمن» (Batman) بدون شک یکی از مشهورترین ابرقهرمانان تاریخ و یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های «دنیای توسعه یافته‌ی دی سی» (DC) است که علی‌رغم تمام کارهای متحیرالعقولی که از او می‌بینیم، در کمال تعجب هیچ قدرت مافوق بشری، توانایی‌های جادویی و یا ویژگی‌های فرازمینی ندارد. او در دسته‌ی ابرقهرمانانی که قدرت فراانسانی ندارند قرار می‌گیرد و تنها با تکیه بر مهارت‌های بی‌نظیرش در مبارزات تن‌به‌تن و استفاده از ابزار و تکنولوژی‌های پیشرفته‌ای که به واسطه‌ی ثروتش به آن‌ها دست یافته به یک ابرقهرمان کاریزماتیک تبدیل شده ‌است. بروس وین، شخصیت اصلی و پشت‌پرده‌ی این ابرقهرمان است که به‌ واسطه‌ی این دو شخصیت، یک زندگی چندگانه را مدیریت می‌کند. او مرد ثروتمندی است که بیشتر ثروت خود را صرف حمایت از افراد ضعیف و امور خیریه می‌کند، و شخصیت خیرخواه، باهوش و ابرقهرمانش را پشت یک چهره‌ی مرد بی‌خیال و اهل سرگرمی‌های گران قیمت پنهان کرده ‌است.

میزان هوش و زیرکی «بتمن» را می‌توان از عکس‌العمل‌های حساب شده و نقشه‌های استراتژیکش در شرایط مختلف متوجه شد. او همچنین ثابت کرد که قهرمان واقعی باید باتدبیر، فداکار،صبور و باهوش باشد. علاوه‌ بر این‌ها، توانایی او در پیش‌بینی حرکات دشمن و خواندن دست آن‌ها پیش از هر اتفاقی در کنار به‌ کارگیری فناوری‌های پیشرفته، او را به یک ابرقهرمان شاخص و استثنایی تبدیل کرده‌ است که از محبوبیت خارق‌العاده‌ای در میان طرفداران این ژانر برخوردار است.

فیگور مدل بتمن طرح شوالیه
۴۹۹,۰۰۰
۳۷۴,۲۵۰
تومان
خرید محصولات بتمن در دیجی‌کالا

مشاهده همه

۸. بیوه‌ی سیاه (Black Widow)

بیوه‌ی سیاه هم در گروه ابرقهرمانانی که قدرت فراانسانی ندارند قرار می‌گیرد و علی‌رغم این موضوع تا پای جان از دوستانش محافظت می‌کند

ناتاشا رومانوف، که اغلب او را با نام «بیوه‌ی سیاه» (Black Widow) می‌شناسیم یکی از شناخته شده‌ترین ابرقهرمانان «دنیای سینمایی مارول» (MCU) است که از کودکی در اتاق قرمز تحت آموزش قرار گرفته. او در زمانی که بسیار جوان بود از یک دوره‌ی مخفی برای تربیت جاسوسان و قاتلان باهوش در KGB خارج شد و به بخشی از افراد تیم ضدتروریسم «شیلد» (S.H.I.E.L.D) پیوست و به یک ابرقهرمان قابل اتکا تبدیل شد. اگرچه او ذاتا مقاوت بیشتری در برابر بیماری‌ها و پیر شدن دارد، اما دارای هیچ قدرت مافوق بشری مشخصی نیست و در رویارویی با تبهکاران تنها بر مهارت‌ها و توانایی‌های مرگبار خود تکیه می‌کند. اگر فانی بودن «بیوه‌ی سیاه» را در نظر نگیریم، او به خاطر توانایی‌های مبارزه‌‌ی تن‌به‌تن خارق‌العاده‌اش است که به یکی از اعضای اصلی گروه «انتقام‌جویان» (Avengers) تبدیل شده.

ناتاشا علی‌رغم رفتارهای اغلب انزواطلبانه و سرد و خشکش، ذاتی بسیار مهربان و لطیف دارد و در بسیاری از مواقع، ویژگی‌های عمیق انسانی مانند همدلی و از خودگذشتگی را از نشان می‌دهد. احتمالا لحظه‌ای را به خاطر می‌آورید که او در لحظه‌ی مهم و سرنوشت‌ساز فیلم «انتقام‌جویان: پایان بازی» (Avengers: Endgame) جانش را در راه به ‌دست ‌آوردن «سنگ روح» (یکی از سنگ‌های ابدیت) فدا می‌کند. این عمل فداکارانه‌ی او نمونه‌ی بارز از از جان‌گذشتگی تزلزل‌ناپذیرش در مسیر دستیابی به هدف است و بار دیگر قدرت واقعی او را که در انسانیت و شجاعت بی‌نظیرش نهفته به اثبات می‌رساند.

کتاب بیوه سیاه تا ابد سرخ اثر مارگارت استول نشر باژ جلد 1
کتاب بیوه سیاه انتقام سرخ اثر مارگارت استول نشر باژ جلد 2

۷. هاوک‌آی یا شاهین‌چشم (Hawkeye)

جرمی رنر ایفاگر نقش یکی از مهم‌ترین ابرقهرمانانی که قدرت فراانسانی ندارند یعنی هاک‌آی است

پیشینه‌ی کلینت بارتون که با نام «هاوک‌آی» (Hawkeye) شناخته می‌شود، برخلاف نمونه‌های کمیک او، در «دنیای سینمایی مارول» (MCU) نامشخص است. طبق داستان‌های کمیک این شخصیت، او مهارت‌های تیراندازی با کمان خود را به دلیل بزرگ‌ شدن در یک کارناوال به دست آورده و بعد از اینکه فعالیت‌های «مرد آهنی» (Iron Man) را از نزدیک می‌بیند، تصمیم می‌گیرد که از استعدادهای خود در مسیر فعالیت‌های ابرقهرمانانه استفاده کند. او موفق شد با تکیه بر توانایی‌های استثنایی‌اش در تیراندازی و بعد از پشت‌ سر گذاشتن یک سری شرایط پیچیده، به یکی از اعضای حیاتی گروه «انتقام‌جویان» تبدیل شود.

با وجود آنکه «شاهین‌چشم» دارای قدرت ابرانسانی نیست اما در نوک قله‌ی توانایی‌های انسانی قرار دارد. او آکروبات‌بازی فوق‌العاده، شمشیربازی استثنایی و تیراندازی بزرگ است و همانطور که گفتیم از کودکی در یک کارناوال و توسط خلافکاران چیره‌دستی مثل «تیر حیله» و «شمشیرزن» آموزش دیده ‌است. او پس از پیوستن به گروه «انتقام‌جویان» توسط «کاپیتان آمریکا» آموزش تاکتیک‌های نظامی، هنرهای رزمی و مبارزات تن‌به‌تن دیده ‌است در استفاده از اکثر سلاح‌های دوربرد، مخصوصاً تیر و کمان حرف اول را می‌زند و همواره چندین «پیکان حیله» – که اصلی‌ترین سلاح اوست – را با خود حمل می‌کند.

«ها,ک‌آی» حالا عضو هسته‌ی اصلی گروه «انتقام‌جویان» است اما برخلاف همتایان ابرقهرمانش، او تنها یک انسان معمولی با مهارت‌های خارق‌العاده‌ای در تیراندازی با کمان است که با تلاش و پشتکار زیاد توانسته جایگاه خود را در دنیایی مملو از ابرقهرمانان و ابرشرورها تثبیت کند. بنابراین، تنها توانایی منحصربه‌فرد او در تیراندازی است که توانسته او را در جهانی تحت سلطه‌ی قدرت‌های ماورایی به یک ابرقهرمان قدرتمند تبدیل کند.

جاکلیدی طرح جرمی رنر هاوک آی مدل S1355
خرید محصولات انتقام‌جویان در دیجی‌کالا

مشاهده همه

۶. گرین اَرو (Green Arrow)

گرین ارو از ابرقهرمانانی که نیروی فراانسانی ندارند محسوب می‌شود و ویژگی‌های خاصش او را به بتمن دوم بدل کرده است

«گرین ارو» (Green Arrow) نیز مانند «هاوک آی» مهارت‌های بی‌نظیری در تیراندازی با کمان دارد و دقت قابل توجهش در تیراندازی را در نقطه‌ی اوج داستان فیلم «راهزن» (Quiver)، با پرتاب ۳۳ تیر در دقیقه، – به‌طور میانگین هر ۱.۸۱ ثانیه یک تیر – به همه ثابت کرد. سرعت و دقتی که عملاً او را برای اکثر حریفانش دست‌ نیافتنی می‌کند.

جدا از مهارت‌های شگفت‌آور «گرین ارو» در تیراندازی با کمان، او یک مبارز سرسخت و میلیاردری باهوش با تجهیزات پیشرفته‌ی بی‌حدومرزی است که تنها مانعی که می‌تواند او را محدود کند، خلاقیت خودش است. همین ویژگی‌ها در ابتدای حضورش او را به دیگر ابرقهرمان شناخته شده‌ی دنیای «دی‌سی» یعنی بتمن شبیه می‌کرد. «گرین ارو» یکی از اعضای مهم لیگ عدالت (Justice League) نیز به حساب می‌آید و به کمک توانایی‌ها و آموزش‌های چندگانه‌ی خود به‌ یک مبارز و رهبر منحصربه‌فرد با نیرویی مهیب تبدیل شده ‌است.

اکشن فیگور طرح One 12 مدل Green Arrow
پازل 35 تکه طرح گرین ارو مدل NI1173

۵. نیک فیوری (Nick Fury)

نیک فیوری نیز با تمام ویژگی‌های منحصربه‌فردش در گروه ابرقهرمانانی که نیروی فراانسانی ندارند قرار می‌گیرد

«نیک فیوری» (Nick Fury) یکی از ارکان اصلی «دنیای سینمایی مارول» (MCU) به‌ شمار می‌آید که با درایت و مهارت رهبری بالایش موجب به وجود آمدن «مأموران شیلد» (Agents of S.H.I.E.L.D)، مأمورdت‌های قهرمانانه‌ی «بیوه‌ی سیاه»، گروه «انتقام‌جویان» و تمام دنیای سینمایی مارول شده‌ است. این نفوذ و تخصص فیوری است که قهرمانان را گرد هم می‌آورد و همچنین، حضور فعالی که در کنار بهترین مأمورانش دارد او را به رهبری بی‌همتا تبدیل می‌کند. فیوری در نبردهای مسلحانه و غیرمسلحانه بسیار حرفه‌ای است. او در ارتش و دوران جنگ‌جهانی دوم بوکسور سنگین‌وزن بود و کمربند مشکی تکواندو و کمربند قهوه‌ای جوجیتسو دارد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید، «کاپیتان آمریکا» توسط نیک فیوری هنرهای رزمی را فرا گرفته است.

فیوری چندین بار مرگ خود را به‌ شیوه‌ای استادانه صحنه‌سازی کرده تا با استفاده از ارتباطات جهانی و گسترده‌اش، به‌ طرز ماهرانه‌ای از دستگیر شدن رهایی پیدا کند. او توانایی‌اش در فرار و به‌ ظاهر نامرئی‌ و محو شدن را بدون تکیه بر قدرت‌های ماورالطبیعی به‌ دست آورده‌ است که همین موضوع، او را به یکی از خطرناک‌ترین افراد روی کره‌ی زمین تبدیل کرده. همچنین، حیله‌گری، نفوذ و هوش استراتژیکش، از او رهبری درجه یک و کاریزماتیک ساخته که تمام ابرقهرمانان برای حل مشکلاتشان رویش حساب می‌کنند.

اکشن فیگور مدل نیک فیوری کد 0038

۴. مرد آهنی (Iron Man)

 مرد آهنی که نقش او را رابرت داونی جونیور بازی می‌کند از ابرقهرمانانی که قدرت فراانسانی ندارند محسوب می‌شود

با وجود اینکه «مرد آهنی» (Iron Man) تنها یک انسان معمولی به نام تونی استارک است که هیچ‌گونه توانایی مافوق بشری ندارد و در دسته‌ی ابرقهرمانانی که قدرت فراانسانی ندارند قرار می‌گیرد اما به‌ عنوان یکی از قوی‌ترین اعضای گروه «انتقام‌جویان» (Avengers) و شاید تأثیرگذارترین ابرقهرمان تاریخ که عمدتاً به‌ خاطر نقشش در نجات جهان در فیلم «انتقام‌جویان: پایان بازی» (Avengers: Endgame) آن را به دست آورده شناخته می‌شود. همچنین، ساخت لباس «مرد آهنی» که یک شگفتی در دنیای فناوری و تکنولوژی به‌ حساب می‌آید، یک خلاقیت پیشگامانه و نشانه‌ای از هوش سرشار تونی استارک است که به او امکان پرواز با یک وسیله‌ی نقلیه زرهی تما‌م‌عیار و مبارزه به عنوان یک انسان با امکانات بی‌شمار را می‌دهد.

تونی استارک، همیشه یکی از افراد پیشگام در زمینه‌ی نوآوری‌های علمی است که همواره برای بهتر کردن جهان تلاش می‌کند و البته از زیر مسئولیت بلایای ناشی از اقدامات قهرمانانه‌ی خود شانه خالی نمی‌کند و به راست‌وریس کردن آن‌ها می‌پردازد. صرف‌نظر از قابلیت‌های باور نکردنی لباس «مرد آهنی»، استارک همواره بر اهمیت ارزش درونی افراد تأکید دارد و معتقد است که قدرت واقعی از درون نشأت می‌گیرد و داشتن این زره نمادین است و اهمیت چندانی ندارد.

تونی استارک یک مخترع نابغه و متخصص در رشته‌های مختلف است که از رقبای اصلی خود – مثل بروس بنر – در رشته‌های مهندسی مکانیک و مهندسی برق بار علمی بالاتری دارد. او به عنوان یکی از باهوش‌ترین شخصیت‌های دنیای مارول شناخته می‌شود و اگرچه در ابتدا مردی مغرور و بسیار خوشگذران بوده که به چیز دیگری جز خودش اهمیت نمی‌دهد اما بعد از ساخت زره‌های مرد آهنی و تجربه کردن اتفاقات تاثیرگذار و جنگ‌های بسیار اخلاق او دگرگون می‌شود. در بسیاری از منابع گفته شده که تونی استارک شخصیتی است که در طی سری فیلم‌های «انتقام‌جویان» (Avengers) بیشترین قوس اخلاقی و شخصیتی را تجربه کرده.

خرید محصولات مرد آهنی در دیجی‌کالا

مشاهده همه

۳. دردویل (Daredevil)

دردویل از ابرقهرمانانی که قدرت فراانسانی ندارند محسوب می‌شود اما حواس چهارگانه‌ی خارق‌العاده‌اش چیزی از قدرت‌های مافوق بشری کم ندارد

«دردویل» (Daredevil) هیچ قدرت مافوق بشری قابل ذکری ندارد، اما در عوض دارای حواس چهار‌گانه‌ی (بجز بینایی) شنوایی، لامسه، بویایی و چشایی‌ خارق‌العاده‌ای است که او را منحصربه‌فرد می‌کند. او به دلیل برخود چشمش با مواد شیمیایی سمی، بینایی‌اش را از دست داده، اما همین امر موجب تقویت استثنایی دیگر حواسش شده‌ است. حواس او به قدری قدرتمند است که می‌تواند تعداد گلوله‌های تفنگ را تنها با در دست‌ گرفتن و بررسی وزن آن تشخیص دهد و حتی میزان نمک استفاده شده را تنها از روی طعم چیزی تخمین بزند!

دردویل استفاده‌ی استراتژیکی از حواس تقویت‌ شده‌ی خود می‌کند و این موضوع، نه‌ تنها نابینا بودنش را جبران می‌کند، بلکه موجب پیروزی مداومش در نبرد علیه دشمنان ابرقهرمان و عادی می‌شود. دردویل یک شخصیت مهم است و توانایی‌ها و نبوغ منحصربه‌فردش، او را به چهره‌ای استثنایی و ضروری در دنیای ابرقهرمانان تبدیل کرده‌ است. او به خاطر مذهبی و کاتولیک بودنش و همچنین مرزهای اخلاقی خاصی که برای خودش مشخص کرده دشمنانش را نمی‌کشد و آن‌ها را پس از دستگیری به پلیس تحویل می‌دهد، زیرا بر این باور است که همه می‌توانند تغییر کنند. از نکات جالب توجه درباره‌ی «دردویل» دوستی او با «مرد عنکبوتی» (Spider Man) و «پانیشر» (Punisher) است که در ماموریت‌هایشان به یکدیگر کمک می‌کنند.

۲. نایت وینگ (Nightwing)

نایت وینگ اولین دستیار بتمن پیش از آلفرد است و جزو ابرقهرمانانی که قدرت فراانسانی ندارند محسوب می‌شود

«نایت‌وینگ» (Nightwing)، که با نام «دیک گریسون» نیز شناخته می‌شود، یکی از اعضای اصلی خانواده‌ی «بتمن» – حتی پیش از آلفرد -، اولین دستیار، وفادارترین معتمد و تشویق کننده‌ی او به حمایت از افراد ناتوان و سرپرستی‌ گرفتن کودکان یتیم است.

گریسون توسط یکی از بهترین مبارزان دنیای کمیک بوک‌ها یعنی بتمن، آموزش دید و به مجموعه‌ای از سلاح‌ها و ابزارهای پیشرفته دسترسی داشت. همچنین، توانایی‌های آکروباتیک استثنایی و نقش رهبری‌اش در گروه تایتان‌های نوجوان، مهارت‌های او را ثابت می‌کند که در نهایت، نشان‌ دهنده‌ی پیشرفت و رشد او بدون داشتن هیچ‌گونه قدرت ماورایی و ابرانسانی است.

فیگور اسپین مستر مدل نایت وینگ Nightwing

۱. هیت گرل (Hit-Girl)

هیت گرل در گروه ابرقهرمانانی که قدرت فراانسانی ندارند قرار دارد اما توانایی‌های دیگرش او را به شدت منحصربه‌فرد کرده است

میندی مک‌کریدی ممکن است در ابتدا یک کودک ۱۱ ساله‌ی معمولی باشد، اما وقتی شخصیت «هیت گرل» (Hit-Girl) در او شکل‌ گرفت، آنقدر قوی شد که توانایی شکست‌ دادن مردان بالغ یا حتی یک گروه خلافکار متشکل از افراد خشن را بدون هیچ زحمتی به دست آورد. اما این مهارت‌های خاص او بیشتر از اینکه به خاطر توانایی‌های مافوق بشری باشد، ناشی از تمرین‌های رزمی فشرده و آموزش کار با سلاح‌هایی است که آن‌ها را از پدرش، دیمون مک‌کریدی یا همان big Daddy یاد گرفته‌.

در فیلم «کیک-اس» (Kick-Ass) محصول سال ۲۰۱۰، این کاراکتر از یک دختر پرمدعای بی‌عرضه به یک قهرمان واقعی تغییر مسیر داد و قدرت رزمی بی‌بدیلش را با مبارزه و شکست‌ دادن افراد گوناگون، حتی «پانیشر» (The Punisher) به همه نشان داد! یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این شخصیت دوست داشتنی و الهام‌بخش، نه فقط توانایی‌های استثنایی‌ او، بلکه پختگی و سنجیدگی رفتار و افکارش علی‌رغم سن کمش است که در دنیای خیابانی ابرقهرمان‌ها اعتبار بی‌نظیری به او می‌بخشد. فراموش نکنید که او فقط یک دختر ۱۱ ساله است که در گروه ابرقهرمانانی که قدرت فراانسانی ندارند قرار می‌گیرد اما کاملا توانایی رقابت با آن‌ها را دارد.

برچسب بدنه خودرو استیک طرح پانیشر خطی کد Pun01

منبع: movieweb