گلکسی واچ سامسونگ چطور میزان استرس را اندازه‌گیری می‌کند؟

گلکسی واچ سامسونگ چطور میزان استرس را اندازه‌گیری می‌کند؟

گلکسی واچ سامسونگ قابلیت‌های مختلفی دارد اما شاید برای شما جالب باشد که ساعت‌های هوشمند سامسونگ می‌توانند میزان سطح استرس را هم اندازه‌گیری کنند. در این مقاله قصد داریم هر آنچه باید درباره نحوه اندازه‌گیری میزان استرس توسط ساعت هوشمند سامسونگ بدانید را توضیح دهیم.

گلکسی واچ سامسونگ جدا از کمک به حفظ تناسب اندام و سلامتی، این گجت جذاب می‌تواند میزان سطح استرس شما را با استفاده از سنسورهای پیشرفته و الگوریتم‌های مختلف بررسی کند. در این مقاله تلاش می‌کنیم نحوه اندازه‌گیری میزان سطح استرس را توسط گلکسی واچ سامسونگ به زبان ساده توضیح دهیم.

ساعت هوشمند سامسونگ مدل Galaxy Watch6 Classic 47mm
۱۳,۰۰۰,۰۰۰
۱۲,۶۹۹,۹۰۰
تومان
خرید گلکسی واچ سامسونگ از دیجی کالا

مشاهده همه

نحوه اندازه‌گیری میزان سطح استرس توسط گلکسی واچ سامسونگ

گلکسی واچ سامسونگ

یکی از قابلیت‌های هیجان انگیز در ساعت‌های هوشمند، توانایی در اندازه‌گیری میزان سطح استرس محسوب می‌شود. با وجود این موضوع که مکانیسم‌های متنوعی در برندهای مختلف مشاهده می‌شود، اغلب ساعت‌های هوشمند مثل سامسونگ دارای سنسورهای داخلی برای رصد اطلاعات فیزیولوژی مانند نرخ ضربان قلب، میزان سطح اکسیژن خون و هدایت الکتریکی پوست است.

ساعت هوشمند سامسونگ مدل Galaxy Watch5 44mm

پس از کسب پارامترهای مذکور و ترکیب اطلاعات آنالیز شده با الگوریتم‌های هوشمند دستگاه، نتایج مورد نظر به دست می‌آید. علاوه بر پارامترهای گفته شده مولفه‌هایی مثل سن، ارتفاع، وزن و اطلاعات پایه‌ای هم به منظور اندازه‌گیری میزان سطح استرس مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر همین اساس، ساعت‌های هوشمند می‌توانند بر اساس قابلیت‌های مختلف یک وسیله‌ی بسیار کاربردی و مقرون به صرفه تلقی شوند.

رصد نرخ ضربان قلب

گلکسی واچ سامسونگ

تمام مدل‌های گلکسی واچ سامسونگ دارای قابلیت رصد نرخ ضربان قلب هستند که می‌توانند به طور دائم ضربان قلم را بسنجند. این مدل حسگر از نورهای LED و فرو سرخ به منظور سنجش تغییرات بهره‌برداری می‌کنند.

استرس اغلب موجب افزایش نرخ ضربان قلب می‌شود. گلکسی واچ سامسونگ شما می‌تواند تفاوت‌های نرخ ضربان قلب را ضبط کند. این میزان تغییرات تحت عنوان «نرخ تغییر ضربان قلب» (HRV) شناخته می‌شود که برای اندازه‌گیری دقیق میزان سطح استرس حیاتی است.

ساعت هوشمند سامسونگ مدل Galaxy Watch4 40mm بند سیلیکونی

یک گلکسی واچ سامسونگ از سه روش مطمئن برای اندازه‌گیری نرخ ضربان قلب بهره می‌برد. شما می‌توانید همچنین قابلیت رصد نرخ ضربان قلب را به طور دائم روی گجت خود فعال کرده تا هر زمان که بخواهید یک الگوی کامل از تغییرات ضربان قلب خود را در بلند مدت مشاهده کنید.

از طرفی دیگر، اگر شما قصد دارید به طور متناوب نرخ ضربان قلب را بررسی کنید، شما می‌توانید گلکسی واچ خود را به شیوه‌ای طراحی کنید تا هر ۱۰ دقیقه نرخ ضربان قلب شما را ثبت کند. شما همچنین می‌توانید نرخ ضربان قلب را به طور دستی هم تنظیم کنید. برای انجام این کار، ابتدا Samsung Health را نصب کرده و سپس به مسیر Settings > Samsung Health > Heart Rate رفته و از میان لیست، گزینه‌های موجود مد نظرتان را انتخاب کنید.

حسگر فعالیت الکترو-درمال (EDA)

گلکسی واچ سامسونگ

گلکسی واچ سامسونگ شما همچنین دارای حسگر فعالیت الکترو-درمال است. این حسگر می‌تواند هدایت الکتریکی پوست شما را بسنجد. این مولفه زمانی که فرد تحت استرس است، تغییر پیدا می‌کند. این حسگر ابتدا ولتاژهای ثابت و غیر قابل شناسایی را به پوست انتقال داده و در مرحله بعد پاسخ‌های الکتریکی کوچکی را که توسط غدد عرق اکرین تولید می‌شود را اندازه‌گیری می‌کند. این حسگر می‌تواند میزان سطح استرس را به راحتی بررسی کند. این فناوری کمک می‌کند تا به درک منسجم‌تری از استرس و تاثیرش روی بدن برسید.

ساعت هوشمند سامسونگ مدل Galaxy Watch3 SM-R850 41mm بند چرمی

ساعت‌های هوشمند با حسگرهای EDA معمولا دارای مناطقی فلزی یا رساناست که در تماس با پوست دست قرار می‌گیرند. این مناطق در واقع نقش الکترودها را برای اندازه‌گیری هدایت الکتریکی پوست بازی می‌کنند. رویه‌ی سنجش بر مبنای ترکیب مولفه‌های فرکانس بالا و پایین انجام می‌شود.

حسگر EDA اطلاعات را در یک بازه‌ی زمانی مشخص جمع‌آوری و سپس تجزیه و تحلیل می‌کند. نوسانات مختلف می‌تواند بیانگر بروز عواطف احساسی و استرس شود. بر مبنای تجزیه و تحلیل اطلاعات EDA، گلکسی واچ شما ممکن است نشانه‌هایی از سطح استرس را نشان دهد.

تجزیه و تحلیل الگو‌های خواب

گلکسی واچ سامسونگ

کیفیت پایین خواب یا میزان خواب ناکافی در افزایش میزان سطح استرس موثر است. همان‌طور که در گذشته به این موضوع اشاره کرده‌ایم، مدل‌های مختلف گلکسی واچ سامسونگ به طور مداوم نرخ ضربان قلب را رصد می‌کنند که این تغییرات بر مبنای سیستم عصبی خودمختار بوده و می‌تواند بیانگر میزان سطح استرس باشد.

گلکسی واچ سامسونگ با بهره‌برداری از شتاب‌سنج، الگوهای حرکت مبتنی بر خواب را شناسایی می‌کند. این اطلاعات در ترکیب با اطلاعات مربوط به نرخ ضربان قلب، شناسایی خر و پف و همچنین حسگرهای SpO2 می‌تواند وضعیت خواب، مراحل خواب و همچنین میزان تداخلات را رصد کنید. گلکسی واچ شما با بهره‌برداری از این مولفه‌ها می‌تواند فاکتورهای استرس مربوط به خواب را شناسایی کند.

رصد میزان استرس با گلکسی واچ سامسونگ

همان‌طور که شما متوجه شده‌اید، ساعت‌های هوشمند سامسونگ بر مبنای حسگرها و الگوریتم‌ها کار کرده و اطلاعات را آنالیز می‌کنند. با وجود این موضوع که حسگرهای موجود در گلکسی واچ یک ابزار کاملا حرفه‌ای محسوب نمی‌شود، همچنان می‌توان از قابلیت‌های گلکسی واچ سامسونگ برای درک میزان سطح استرس بهره‌برداری کرد. با بستن این گجت روی مچ دست، شما می‌توانید سبک زندگی بهتر و سالم‌تری را تجربه کنید.

منبع: makeuseof