گران‌فروشی یا حذف بسته‌های اینترنتی را به این شماره گزارش کنید

گران‌فروشی یا حذف بسته‌های اینترنتی را به این شماره گزارش کنید

با تأیید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و بعد از حدود ۶سال تعرفه اپراتورهای ارتباطی به میزان حداکثر ۳۴درصد افزوده شد.

به گزارش همشهری آنلاین، این تصمیم به‌دنبال درخواست‌های متعدد اپراتورها در سنوات اخیر گرفته شد. به گزارش همشهری، در همین راستا پس از دریافت مستندات مورد نیاز از اپراتورها، جلسات متعددی در سازمان تنظیم مقررات به‌عنوان نهاد ناظر دولتی بر عملکرد اپراتورهای ارتباطی برگزار شد. بررسی‌های کارشناسی حاکی از آن بود که درصورت تداوم وضعیت فعلی، آنها نه‌تنها امکان توسعه شبکه را نخواهند داشت، بلکه امکان نگهداری شبکه فعلی را هم ندارند که در نتیجه کیفیت شبکه و خدمات آنها در ماه‌ها و سال‌های آتی قطعا روند نزولی پیدا می‌کند.

در نخستین روز تغییر قیمت، برخی از هموطنان از حذف برخی بسته‌های قبلی و یا تغییر قیمت بیش از ۳۴درصد گلایه داشتند که درپی آن، سازمان تنظیم مقررات اعلام کرد هیچ‌کدام از بسته‌هایی که طی ماه‌های گذشته در درگاه‌های فروش اپراتورها وجود داشته‌اند، حذف نشده‌ است و فقط همگی در سقف ۳۴درصد افزایش قیمت در دسترس کاربران قرار دارند. بررسی‌های انجام‌شده از وب‌سایت دو اپراتور همراه اول و ایرانسل نیز حاکی از آن است که تمامی بسته‌های قبلی اکنون با افزایش حدود ۳۴درصدی در دسترس کاربران قرار دارند.

این اولین‌بار است که سازمان تنظیم مقررات در مقابل افزایش تعرفه اینترنت، تعهداتی را برای بهبود کیفیت شبکه موبایل (مانند افزایش ۳۰درصدی سرعت در لایه دسترسی، رسیدن به پوشش ۹۶درصدی اینترنت نسل چهارم، تحت پوشش قرار گرفتن حداقل ۱۰درصد از جمعیت کشور از اینترنت نسل پنجم و…) از اپراتورها اخذ کرده و حتی این تعهدات را ضمیمه پروانه فعالیت آنها کرده است تا از ضمانت اجرایی لازم هم برخوردار باشد.

همچنین وزارت ارتباطات هم اقدامات زیرساختی گسترده‌ای را مانند افزایش ۷۰درصدی ظرفیت شبکه زیرساختی کشور، اجرای طرح ملی فیبرنوری منازل و کسب‌وکارها و… را در سایر لایه‌های شبکه (مانند هسته و انتقال) در دست اقدام دارد تا توسعه همزمان اجزای مختلف شبکه، منجر به افزایش کیفیت چشمگیر تجربه کاربری هموطنان شود.

سازمان تنظیم مقررات از عموم کاربران خواسته چنانچه با افزایش قیمتی بالاتر از ۳۴درصد و یا با حذف بسته‌ای که در سال اخیر در درگاه فروش اپراتورها عرضه می‌شده است، مواجه شدند، موضوع را به سامانه شبانه‌روزی ۱۹۵ اطلاع دهند تا به‌صورت فوری و خارج از نوبت به آن رسیدگی شود.