کودکان قبل از شروع مدرسه باید چه چیزهایی را بلد باشند؟

کودکان قبل از شروع مدرسه باید چه چیزهایی را بلد باشند؟

 

به نقل از دیجیکالا:

کاملا طبیعی است که به خاطر فرستادن فرزندتان به مدرسه، مضطرب باشید. به عنوان یک والد، شما می‌خواهید مطمئن شوید که قبل از شروع مدرسه، کودکتان به اندازه‌ی کافی آمادگی دارد تا بتواند با محیط جدید سازگار شود، دوستان جدید پیدا کند و هر زمان به کمک نیاز داشت،‌ نیاز خود را به طور واضح با معلم خود در میان بگذارد.

تحقیقات نشان می‌دهند که کودکانی که برای سال اول مدرسه آماده می‌شوند، شانس بیشتری برای سازگاری و موفقیت دارند. همچنین این آمادگی به آن‌ها کمک می‌کند تا شروع بهتر و قابل توجه‌ای برای سال‌های بعدی داشته باشند.

مدرسه‌ باید بتواند فهرستی از مواردی که انتظار دارد فرزند شما بداند، در اختیارتان قرار دهد. در این مقاله، ۹ مورد از چیزهایی را که کودکان باید قبل از شروع مدرسه یاد بگیرند،‌ نوشته‌ایم. این موارد به آن‌ها کمک می‌کند تا با اعتماد به نفس و آمادگی بیشتری، بزرگ‌ترین ماجراجویی زندگی‌شان تا این لحظه را، شروع کنند.

۱. خواسته‌های ساده را انجام دهند

بیشتر کودکان تا قبل از شروع مدرسه، باید بتوانند به دستورها و خواسته‌های دو تا سه قسمتی گوش کنند و آن‌ها را انجام دهند.

کاری که می‌توانید انجام دهید: کارهای روزانه‌ی خانه را به کودکتان بسپارید، مانند جمع کردن اسباب‌بازی‌هایش یا چیدن میز صبحانه. از خواسته‌های دو قسمتی مثل «اسباب‌بازی‌ها را جمع کن و در جعبه بگذار»، و سه قسمتی مثل «قاشق‌ها، لیوان‌ها و دستمال‌ها را روی میز بگذار» استفاده کنید.

۲. در مورد نیازهایشان گفت‌وگو کنید

کودکان باید بتوانند نیازهای خود را به طور واضح با معلم خود در میان بگذارند.

کاری که می‌توانید انجام دهید: فرزند خود را تشویق کنید تا با جملات کامل ۵ تا ۶ کلمه‌ای صحبت کند، مانند: «لطفا کمی آب به من بدهید»، یا «برای این کلمه نیاز به کمک دارم». همیشه آن‌ها را تشویق کنید که احساسات و نیازهای خود را توضیح دهند، مانند: «من گرسنه هستم»، «پایم درد می‌کند»، یا «من دوست دارم بیرون از خانه بازی کنم».

۳. خودشان لباس بپوشند و غذا بخورند

کودکان تا قبل از شروع مدرسه، باید بتوانند به راحتی لباس بپوشند و دکمه‌ها و زیپ‌های لباس‌هایشان را ببندند. آن‌ها همچنین باید بتوانند قوطی آبمیوه‌ و ظرف غذای خود را باز کنند و بند کفش‌هایشان را ببندند؛ هرچند برخی از کودکان تا قبل از ۶ سالگی، نمی‌توانند این کار را انجام دهند.

کاری که می‌توانید انجام دهید: هر روز صبح به فرزندتان کمک کنید تا لباس‌‌هایش را بپوشد و تا زمانی که خودش بتواند این کار را به صورت مستقل انجام دهد، این روند را ادامه دهید. این لباس پوشیدن شامل بستن زیپ شلوار، دکمه‌ها پیراهن، پوشیدن و درآوردن جوراب و دستکش نیز می‌شود.

به کودک خود یاد بدهید که چگونه بسته‌بندی مواد غذایی را باز کند و او را به خاطر انجام دادن کارهای یک پسر بزرگ یا دختر بزرگ تحسین کنید.

۴. اسباب‌بازی‌هایشان را با دیگران به اشتراک بگذارند و نوبت بگیرند

بهبود کار گروهی قبل از شروع مدرسه

بخش بزرگی از چالش شروع مدرسه، مربوط به خوب بودن با دیگران،‌ تکمیل یک کار یا پروژه از طریق کار گروهی و رفتار محترمانه با دیگران است.

کاری که می‌توانید انجام دهید: در خانه بازی‌های رومیزی «board games» انجام دهید تا فرزندتان با مفهوم نوبت گرفتن آشنا شود. اگر چند فرزند دارید، آن‌ها را تشویق کنید تا با هم روی مسئولیت‌های خانه کار کنند.

۵. داستان‌های ساده را بفهمند و بازگو کنند

در سال اول مدرسه،‌ کودکان باید بتوانند داستان‌های پنج تا ده دقیقه‌ای را بشنوند و بفهمند. بیشتر آن‌ها می‌توانند داستان‌های ساده‌ای را که شنیده‌اند بازگو کنند، و حتی ممکن است برخی شروع به گفتن داستان اصلی کنند.

کاری که می‌توانید انجام دهید: اگر تاکنون در خانه‌تان برنامه‌ی منظمی برای مطالعه نداشته‌اید، بدانید که هیچ‌وقت برای شروع دیر نیست. مطالعات متعدد نشان می‌دهند که کودکانی که در خانه به طور منظم، برای آن‌ها کتاب خوانده می‌شود،‌ شانس بیشتری برای موفقیت در مدرسه دارند. با کشیدن نقاشی، استفاده از عروسک‌ها و اجرای نقش، فرزندتان را تشویق کنید تا داستان‌هایی را که خوانده‌اید، برای شما بازگو کنند.

۶. اشیاء را دسته‌بندی کنند

کودکان باید بتوانند اشیاء را بر اساس ویژگی‌های ساده مثل رنگ‌،‌ شکل و کاربرد «مانند غذا،‌ لباس، چیزهایی که می‌توانید با آن‌ها آشپزی کنید»، مرتب و دسته‌بندی کنند.

کاری که می‌توانید انجام دهید: از کتاب‌ها، آهنگ‌ها و بازی‌های حدس زدنی استفاده کنید تا به کودکتان درباره‌ی چیزهای مخالف آموزش دهید. این موضوع به آن‌ها کمک می‌کند که متوجه شوند اشیاء را می‌توان بر اساس ویژگی‌هایشان شناسایی کرد. برای یاد دادن دسته‌بندی، حداقل به دو نوع وسیله‌ی متفاوت نیاز دارید، سپس به تدریج تعداد آن‌ها را به سه و چهار یا بیشتر افزایش دهید.

بازی آموزشی مونته سوری اشکال هندسی مدل R4

۷. الگوها، اشکال و رنگ‌های اساسی را تشخیص دهند

این مهارت‌های اساسی به کودک شما کمک می‌کند تا مهارت‌های ریاضی و دانش‌ آن‌ها تقویت شود.

کاری که می‌توانید انجام دهید: به کودک خود کمک کنید تا زمانی که در بیرون از خانه هستید، الگوهای مختلف را پیدا کند؛ بهتر است این کار را به یک بازی سرگرم‌کننده تبدیل کنید؛ مثلا پیدا کردن الگوهای موجود در لباس‌ها، در پیاده‌رو یا در یک عکس.

نمودارها و تصاویر رنگ‌ها و اشکال را در خانه‌تان آویزان کنید و اجازه دهید فرزندتان آن‌ها را با آبرنگ، خاک رس یا خمیر بازی امتحان کند تا با رنگ‌ها و اشکال مختلف آشنا شود.

بازی آموزشی ریاضی مدل اشکال هندسی

۸. بعضی از اعداد را تشخیص دهند و کاربرد آن‌ها را بدانند

تشخیص اعداد قبل از شروع مدرسه

در سال اول مدرسه، برخی از کودکان می‌توانند تا ۳۰ بشمارند و بگویند چه عددی قبل یا بعد از یک عدد معین.

کاری که می‌توانید انجام دهید: به فرزندتان کمک کنید تا به صورت منظم به اعداد اشاره کند؛ در تلویزیون، کتاب‌ها، کیبورد یا تلفن. همچنین بسیاری از کتاب‌های کودکان یا بازی‌های آنلاین وجود دارند که شمارش را به کودکان آموزش می‌دهند. به فرزند خود آموزش دهید که چگونه از اعداد در زندگی روزمره استفاده کند؛ مانند حفظ کردن امتیاز در طول بازی، شمارش، اندازه‌گیری و وزن کردن وسیله‌ها.

بازی آموزشی اعداد مدل چوب خط
۳۴۹,۰۰۰
۳۱۸,۰۰۰
تومان
انواع بازی برای آموزش اعداد

مشاهده همه

۹. بعضی از کلمات پرتکرار را تشخیص دهند

یادگیری تشخیص دادن کلمات پرتکرار برای کودکان، برای این که بتوانند به خوانندگان خوبی تبدیل شوند، بسیار مهم است. بیشتر کودکان می‌توانند تا سال اول دبستان، حدود ۲۰ کلمه پرتکرار مانند «من،‌ است،‌ این، نه و ما» را تشخیص دهند.

کاری که می‌توانید انجام دهید: ۱۰۰ کلمه‌ی پرتکرار بیشتر از ۵۰ درصد متون ابتدایی را تشکیل می‌دهند؛ بنابراین هر چقدر کودک شما زودتر بر این کلمات تسلط پیدا کند، اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت و مهارت خواندن او سریع‌تر روان و خوب می‌شود.

با وجود این که یادگیری تعداد انگشت‌شماری از این کلمات برای رشد مهارت‌های اولیه‌ی خواندن بسیار مفید است، اما اگر فرزندتان نتوانست تا قبل از شروع مدرسه، این موضوع را درک کند، نیازی به نگرانی نیست.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منبع: readingeggs