چگونه بهترین رشته‌ی ورزشی را انتخاب کنیم؟

چگونه بهترین رشته‌ی ورزشی را انتخاب کنیم؟

به نقل از دیجیکالا:

همان‌طور که می‌دانید، یک لیست بلند بالا از رشته‌های ورزشی وجود دارد که شما می‌توانید طبق سلیقه‌تان و همچنین در نظر گرفتن برخی فاکتورها، انتخاب کنید. بهتر است که همیشه قبل از انتخاب یک رشته‌ی ورزشی، برخی جوانب را در نظر بگیرید، زیرا در غیر اینصورت ممکن است کلیات ورزش را اشتباه متوجه شوید و به طور کل از ورزش کردن پشیمان شوید!‌ در این مطلب از دیجی‌کالا مگ به شما می‌گوییم که چگونه می‌توانید بهترین رشته‌ی ورزشی را برای خود انتخاب کنید.

۱. از دوستان خود نظر بپرسید

در اولین قدم، برای اینکه روحیه و شخصیت خود را بهتر بشناسید، می‌توانید از دوستان نزدیک خود مشاوره بگیرید. بهتر است درباره‌ی این موضوع با یکی از دوستانتان که ورزشکار است یا علاقه‌مند به ورزش است، نظر بپرسید. همچنین اگر رشته‌ی خاصی را در ذهن دارید می‌توانید با شریک زندگی خود نیز صحبت کنید تا بفهمید آیا تصمیم‌تان منطقی است یا خیر.

افرادی ورزشکاری که دائما به دنبال یک سبک زندگی سالم باشند، در این مورد می‌توانند به راحتی شما را راهنمایی کنند. همچنین برخی وب‌سایت‌های آنلاین هستند که با پرسیدن چند سری سوال، به شما راهنمایی می‌کنند که در چه زمینه‌ای از ورزش می‌توانید موفق‌تر و باانگیزه‌تر باشید.

۲. وضعیت سلامتی خود را در نظر داشته باشید

رشته‌ی ورزشی، باید متناسب با وضعیت جسمانی و سلامتی شما انتخاب شود. ورزش‌های مختلف شدت‌های مختلفی دارند و نیازمند قدرت بدنی و زمان متفاوتی هستند. اگر جز دسته افرادی هستید که یک مشکل جسمانی دارید یا قبلا جراحی انجام داده‌اید، قبل از شروع هر کاری باید با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

برای مثال، ورزش‌هایی مثل پیلاتس و یوگا دارای حرکات اصلاحی بیشتری هستند و طبق وضعیت بدنی خاص شما (مثلا کمردرد، زانودرد و…) طبقه‌بندی می‌شوند. یا معمولا به افرادی که دچار مشکلات قلبی هستند توصیه می‌شود ورزش‌های هیجانی و سنگین مثل بوکس را انتخاب نکنند.

۳. مجموعه‌ای از ورزش‌های را امتحان کنید

بدنسازی

قبل از اینکه تصمیم بگیرید کدام رشته‌ی ورزشی را می‌خواهید انجام دهید، می‌توانید چند مورد از آن‌ها را امتحان کنید. با این کار شما ورزش‌های مختلف را می‌توانید با معیارهایتان مقایسه کنید و همانی را انتخاب کنید که احساس بهتری به شما می‌دهد و مطمئن هستید انگیزه‌تان را در طول ورزش از دست نخواهید داد.

برای مثال، اگر کل عمرتان از فوتبال نگاه کردن متنفر بودید، قطعا انتخاب رشته‌ی فوتبال یا فوتسال برایتان معقولانه نخواهد بود. و برعکس اگر همیشه از طرفداران تیم‌های بسکتبال بوده‌اید و بازیکنان آن را دنبال می‌کردید، شاید انجام دادن بسکتبال هم برایتان جذاب و هیجان‌انگیز باشد.

۴. ویژگی‌های فیزیکی‌تان را در نظر بگیرید

در حالی که اکثر ورزش‌ها تمرکزی هستند و شما با انجام دادنشان پیشرفته‌تر خواهید شد، اما برخی ورزش‌ها نیازمند قدرت بدنی خاصی هستند. برای مثال در ورزش راگبی افراد به نسبت فوتبالیست‌ها باید عضلانی‌تر باشند و قدرت بدنی خیلی بالایی داشته باشند، اما در ورزشی مثل تنیس هرکسی می‌تواند از پایه شروع کند و به مرور موفق شود.

۵. علایق خود را ارزیابی کنید

شنا

همان‌طور که در بالاتر ذکر کردیم، اگر رشته‌ی ورزشی که انتخاب می‌کنید مطابق با سلیقه‌ی شما نباشد، به مرور از آن زده خواهید شد و انگیزه‌تان را از دست خواهید داد. برای مثال،‌ یک هوادار والیبال مطمئنا می‌تواند از بازی کردن آن نیز لذت ببرد.

۶. شخصیت و نیازهایتان را در نظر بگیرید

رشته‌ی ورزشی که با روحیات و شخصیت شما و همچنین نیازهایتان مطابقت داشته باشد، مطمئنا شما را باانگیره‌تر خواهد کرد. به عنوان مثال، افراد رقابتی معمولا دوست دارند که در ورزش‌های تیمی مثل والیبال، فوتبال، قایق‌سواری و… شرکت کنند. از سوی دیگر افرادی هم هستند که شخصیت رقابتی دارند، اما از جمعیت شلوغ متنفرند؛ این افراد معمولا ورزش‌های انفرادی مثل دوچرخه‌سواری، بدنسازی، دو میدانی و ورزش‌هایی از این دست را ترجیح می‌دهند.

۷. سبک زندگی‌تان چگونه است؟

اگر چیزی در زندگی‌تان وجود دارد که نمی‌توانید آن را تغییر دهید، سبک زندگی شما محسوب می‌شود. انتخاب یک رشته‌ی ورزشی تاثیر زیادی بر روی سبک زندگی شما خواهد گذاشت. البته که شما می‌توانید از تکنیک‌های مدیریت زمان استفاده کنید و با برنامه‌ریزی، هم به زندگی و کارتان برسید و هم به ورزش؛ اما برخی افراد شرایط کاری بسیار فشرده‌ای دارند و از طرفی برخی ورزش‌ها هم نیازمند زمان بیشتری هستند.

۸. خلق و خوی شما اهمیت زیادی دارد

تی آر ایکس

یک ورزش فقط مربوط به شما و توپ یا دستگاه‌های ورزشی نمی‌شود؛ بلکه فراتر از این‌هاست. یک رشته‌ی ورزشی مناسب باید بتواند احساسات و حال و هوای شما را خوب و متعادل کند. همچنین در برخی ورزش‌ها مهم است که شما فرد خوش‌اخلاقی باشید.

برای مثال، در ورزش‌های گروهی مثل فوتبال، بسکتبال، هندبال و…، شما باید روحیه‌ی تیمی داشته باشید و بتوانید با افراد مختلف کنار بیایید؛ اگر جز دسته افرادی هستید که زود عصبانی می‌شوید یا نمی‌توانید با اخلاق افراد مختلف سازش کنید، این نوع ورزش‌ها مناسب شما نخواهند بود.

یا اگر خلق و خوی آرامی دارید، ورزش‌های هیجانی مثل ایروبیک می‌توانند بعد از مدتی شما را زده کنند. در عوض ورزش‌هایی مثل شنا و یوگا می‌توانند انتخاب بهتری برای شما باشند.

۹. دسترسی سریع و راحت

قبل از انتخاب یک رشته‌ی ورزشی، حتما شرایط مکانی را در نظر بگیرید. باشگاه باید نزدیک شما باشد تا بتوانید به راحتی با آن ارتباط برقرار کنید. اگر باشگاه شما فاصله‌ی خیلی زیادی داشته باشد، هر بار پیاده‌روی کردن ممکن است بعد از مدتی شما را خسته کند. حتی اگر با ماشین رفت و آمد می‌کنید، هزینه، ترافیک و زمان زیادی را باید برای رفت و برگشت در نظر بگیرید.

۱۰. پیچیدگی و سهولت ورزش

در هنگام انتخاب رشته‌ی ورزشی، گزینه‌های متنوعی پیش روی شما قرار خواهد داشت؛ اما برخی ورزش‌ها نیاز به تمرکز بیشتر دارند و به طور کلی پیچیده‌تر هستند؛ مثل هنرهای رزمی، فوتبال یا ژیمناستیک. اگر به دنبال ورزشی هستید که پیچیدگی کمی داشته باشد و بتوانید به کمک آن روحیه‌ی خود را کمی عوض کنید و سلامت خود را بهبود ببخشید، می‌توانید به سراغ ورزش‌هایی مثل دو میدانی و دوچرخه‌سواری بروید.

و در نهایت

انتخاب یک رشته‌ی ورزشی کاملا سلیقه‌ای است و هیچ‌کس نمی‌تواند شما را اجبار به انتخاب آن کند. همه‌ی ورزش‌ها می‌توانند شما را به آن چیزی که می‌خواهید برسانند؛ فرقی نمی‌کند هدفتان از ورزش کردن تناسب اندام باشد، اصلاح مشکلات جسمی باشد یا صرفا برای روحیه‌ی بهتر و سلامتی بیشتر می‌خواهید ورزش کنید. لیست متنوعی از ورزش‌ها وجود دارند که شما با در نظر گرفتن علاقه، شرایط زندگی و جسمی خود بتوانید آن‌ها را انتخاب کنید. امیدواریم مواردی که در این مطلب به شما معرفی کردیم برایتان کارآمد باشند.

منبع: The12thman