چگونه بفهمیم کسی از استوری اینستاگرام ما اسکرین‌شات گرفته است؟

چگونه بفهمیم کسی از استوری اینستاگرام ما اسکرین‌شات گرفته است؟

احتمالا برای شما هم این مورد رخ داده که از استوری اینستاگرام افراد مختلف به هر دلیلی اسکرین‌شات بگیرید. در عین حال بسیاری از افراد دوست ندارند که کسی از استوری آن‌ها عکس بگیرد و یا به هر طریقی آن تصویر و یا ویدیو را ذخیره کند؛ چرا که گرفتن اسکرین‌شات از استوری اینستاگرام به نوعی نقض کار حریم شخصی آن فرد محسوب می‌شود. اینستاگرام در سال ۲۰۱۸ برای مدت کوتاهی این قابلیت را فعال کرد تا هر شخص متوجه شود که چه افرادی از استوری او اسکرین‌شات گرفته‌اند. با این حال دیگر این ویژگی در دسترس نیست و باید به دنبال راهی برای پیدا کردن افرادی که از استوری ما اسکرین‌شات گرفته‌اند، باشیم. حال قبل از هر چیزی اگر شما هم به فکر خرید یک گوشی موبایل جدید با قیمتی مناسب هستید، دکمه‌ی زیر مختص شماست.

آیا گرفتن اسکرین‌شات از استوری اینستاگرام افراد مختلف اشکالی دارد؟

اسکرین‌شات از استوری اینستاگرام

همگی ما می‌دانیم که استوری‌های اینستاگرام فقط ۲۴ ساعت در صفحه‌ی شخص مورد نظر باقی می‌مانند و سپس پاک می‌شوند و اگر شما از آن اسکرین‌شات بگیرید، تصویر را برای همیشه ذخیره کرده‌اید. به همین دلیل وقتی یک شخص تصویر و یا ویدیویی را استوری می‌کند، یعنی دوست ندارد که آن را برای مدت طولانی در صفحه‌ی خود ذخیره کند؛ مگر این که استوری را در بخش هایلایت اینستاگرام خود ذخیره کند که در چنین شرایطی دیگر شما نیز به ذخیره کردن آن تصویر برای خود احتیاجی نخواهید داشت.

پس گرفتن اسکرین‌شات از استوری اینستاگرام افراد به صورت کلی کار درستی نیست. از طرف دیگر گرفتن استوری اینستاگرام از نظر فنی برای صفحه‌ی شخص مورد نظر اشکالی ایجاد نخواهد کرد. با این حال دقت داشته باشید که محتوایی که هر فرد در اینستاگرام تولید و منتشر می‌کند، فقط مختص آن فرد است و طبق قوانین اینستاگرام افراد دیگر نباید از آن محتوا برای صفحه‌ی خود بدون ذکر منبع استفاده کنند.

در نتیجه کار درست و اخلاقی این است که اگر می‌خواهید از استوری یک فرد اسکرین‌شات بگیرید، از ایشان اجازه بگیرید. اگر این کار از نظر شما دشوار است و یا منطقی به نظر نمی‌رسد، به این موضوع فکر کنید که شاید گرفتن اسکرین‌شات از استوری آن فرد نیز منطقی و جایز نباشد.

گوشی موبایل سامسونگ مدل Galaxy S23 Ultra دو سیم کارت ظرفیت 256 گیگابایت و رم 12 گیگابایت - ویتنام

آیا زمانی که از استوری یک شخص اسکرین‌شات می‌گیریم، برای او پیام ارسال می‌شود؟

اسکرین‌شات از استوری اینستاگرام

در سال ۲۰۱۸ اینستاگرام قابلیتی را برای کاربران خود فراهم کرد تا به راحتی متوجه شوند که کدام حساب‌های کاربری از استوری آن‌ها اسکرین‌شات گرفته‌اند. بسیاری از کاربران این ویژگی را دوست داشتند و بسیاری از افراد به علت این که بعد از گرفتن اسکرین‌شات به راحتی شناسایی می‌شدند، نسبت به این ویژگی معترض بودند. سرانجام پس از گذشت مدتی کوتاه و همزمان با شکایت‌هایی که از اینستاگرام بابت این ویژگی می‌شد، اینستاگرام این قابلیت را غیرفعال کرد.

آیا برنامه‌‌ی دیگری برای شناسایی افرادی که از استوری ما اسکرین‌شات گرفته‌اند، وجود دارد؟

احتمالا شما هم تاکنون تبلیغات اپلیکیشن‌های مختلفی را دیده‌اید که ادعای آن‌ها ارائه‌ی ویژگی‌هایی خاص برای حساب کاربری شما در اینستاگرام است. با این حال موارد بسیار کمی وجود دارند که حتی در تبلیغات خود به شناسایی افرادی که از استوری شما اسکرین‌شات گرفته‌اند، اشاره کنند.

بهتر است بدانید که استفاده از چنین اپلیکیشن‌‌هایی که هیچ کدام نیز مورد تایید اینستاگرام نیستند اصلا منطقی نیست. شما با استفاده از آن‌ها شاید چند ویژگی خاص را در حساب کاربری اینستاگرام خود تجربه کنید ولی احتمال هک شدن و نفوذ به صفحه‌ی خود را نیز افزایش داده‌اید که این کار اصلا منطقی نیست. بنابراین در هیچ شرایطی گول چنین تبلیغاتی را نخورید و اصلا این برنامه‌ها را دانلود نکنید. مطمئن باشید که ویژگی‌های موجود در اینستاگرام می‌توانند به اندازه‌ی کافی در راستای پیشرفت پیج شما مفید باشند.

نکته‌ی مهم: شما می‌توانید تا زمانی که استوری فعال است، متوجه شوید که چه کسانی آن را مشاهده کرده‌اند. در عین حال پس از گذشت ۴۸ ساعت حتی اگر استوری خود را هایلایت کنید، باز هم متوجه نخواهید شد که چه کسانی استوری شما را مشاهده کردند مگر این که استوری شما را در آن بخش لایک کرده باشند و یا این که اکنون از بخش هایلایتی که ایجاد کرده‌اید، آن را لایک کنند.

گوشی موبایل اپل مدل iPhone 13 Pro Max A2644 دو سیم‌ کارت ظرفیت 256 گیگابایت و رم 6 گیگابایت - نات اکتیو

چگونه استوری اینستاگرام خود را از برخی افراد پنهان کنیم؟

اسکرین‌شات از استوری اینستاگرام

حال اگر شما نگران این هستید که برخی افراد از استوری شما اسکرین‌شات بگیرند، می‌توانید به سراغ پنهان کردن استوری خود از چنین افرادی بروید. نکته جالب ماجرا این است که شما بدون بلاک و یا آنفالو کردن این افراد، فقط با استفاده از یک ویژگی اینستاگرام به نام Hide your Story می‌توانید این کار را انجام دهید. پس همین حالا مراحل زیر را به ترتیب طی کنید و استوری خود را از افراد مشکوک و یا هر فرد دیگری پنهان کنید. این مراحل عبارتند از:

مرحله‌ی اول: در ابتدا اپلیکیشن اینستاگرام را روی دستگاه خود باز کنید و وارد حساب کاربری خود شوید.

مرحله‌ی دوم: اکنون پیج شخص مورد نظر که می‌خواهید استوری شما را نبیند، پیدا و باز کنید.

مرحله‌ی سوم: سپس روی علامت ۳ نقطه در بالای صفحه سمت راست ضربه بزنید.

اسکرین‌شات از استوری اینستاگرام

مرحله‌ی چهارم: همانند تصویر بالا گزینه‌ی Hide your Story را انتخاب نمایید.

مرحله‌ی پنجم: اکنون پیامی مبنی بر پنهان شدن استوری‌های شما برای شخص مورد نظر را مشاهده می‌کنید. در نتیجه این شخص نه می‌تواند استوری شما را ببیند و نه این که از آن اسکرین‌شات بگیرد.

مرحله‌ی ششم: این مراحل را برای افراد مورد نظر خود تکرار کنید تا بتوانید با خیال راحت استوری‌های خود را منتشر کنید. در عین حال بهتر است که صفحه‌ی اینستاگرام شما قفل باشد تا این افراد نتوانند حتی با حساب‌های کاربری دیگر نیز استوری شما را مشاهده کنند. به همین سادگی!

فهمیدن اسکرین‌شات از استوری اینستاگرام هنوز هم آسان نیست!

اسکرین‌شات از استوری اینستاگرام

همان‌طور که با خواندن این مطلب نیز متوجه شده‌اید، هنوز هم هیچ راه سریع و کاملی برای پیدا کردن افرادی که از استوری شما اسکرین‌شات گرفته‌اند، وجود ندارد. پس در ابتدا گول تبلیغات اپلیکیشن‌های جایگزین اینستاگرام را نخورید و آن‌ها را دانلود نکنید. در وهله‌ی دوم نیز سعی کنید که افراد مشکوک را از صفحه‌ی خود بیرون کنید و یا استوری خود را از آن‌ها پنهان کنید. در عین حال برای امنیت بیش‌تر، صفحه‌ی اینستاگرام خود را قفل کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید که شاید منتشر نکردن تصاویر خصوصی در اینستاگرام، بهترین راه نجات از این موضوع باشد. حالا بگویید که آیا راه دیگری برای پیدا کردن افرادی که استوری اینستاگرام ما اسکرین‌شات گرفته‌اند، می‌شناسید؟ شما همچنین می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما و دیگر کاربران دیجی‌کالا مگ در میان بگذارید.

منبع: LouiseM