چگونه آیفون ریفربیش شده (Refurbished) را تشخیص دهیم؟

چگونه آیفون ریفربیش شده (Refurbished) را تشخیص دهیم؟

به نقل از دیجیکالا:

بسیاری از کاربران با مفهوم آیفون ریفربیش شده (Refurbished) که از آن‌ها تحت عنوان آیفون‌های رفرش یا ریپک شده هم یاد می‌شود، آشنایی دارند. اما برای افرادی که با این مدل آیفون‌ها آشنایی ندارند، در ادامه به این مفهوم می‌پردازیم و سپس نحوه‌ی تشخیص مدل‌های آیفون ریفربیش شده را توضیح می‌دهیم.

آیفون ریفربیش شده چیست؟

آیفون ریفربیش شده به زبان ساده به آیفون‌های دارای مشکلات فنی گفته می‌شود که بعد از بازگشت به نمایندگی‌های شرکت اپل و برطرف شدن مشکل موردنظر، بار دیگر راهی بازار شده‌اند. اپل مانند دیگر محصولات این شرکت، در مورد این مدل گوشی‌ها هم استانداردهای سختگیرانه‌ای دارد تا آیفون‌های ریفربیش شده توسط متخصصان این شرکت، بدون مشکل خاصی به دست خریداران برسند.

آیفون ریفربیش شده

در برخی منابع آمده که آیفون‌های ریفربیش شده ممکن است خط و خش داشته باشند. واقعیت این است که اگر این آیفون‌ها توسط خود اپل ریفربیش شده باشند، پس از بدنه‌ی کاملا جدید و بدون هیچگونه خط و خش بهره می‌برند. اما در این میان شرکت‌ها و افراد زیادی در سرتاسر جهان هستند که آیفون‌های مشکل‌دار را تعمیر می‌کنند و آن‌ها را به عنوان آیفون‌های نو به فروش می‌رسانند. برای این دسته از آیفون‌ها، اپل درجه‌بندی A و B را ارائه می‌دهد که آیفون‌های مبتنی بر درجه A کیفیت بسیار بالایی دارند ولی مدل‌های دارای درجه B ممکن است دارای خط و خش باشند. البته برخی از این مدل‌ها هم بدون دریافت مجوز از اپل، به فروش می‌رسند.

طبیعتا مدل‌های ریفربیش شده به دلیل قیمت پایین‌تری که نسبت به مدل‌های اصلی دارند، مورد توجه زیادی قرار می‌گیرند. اما متاسفانه در بازار ایران، بسیاری از این مدل‌ها را به عنوان مدل‌های نو به فروش می‌رسانند. بنابراین اگر نگران این موضوع هستید، می‌توانید به سادگی چنین چیزی را بررسی کنید.

چگونه آیفون‌ ریفربیش‌ شده را تشخیص دهیم؟

اول از همه راهی بخش تنظیمات آیفون شوید و در قسمت General روی About ضربه بزنید.

آیفون ریفربیش شده

در این قسمت، اطلاعات مهمی در مورد آیفون به نمایش در می‌آید. در این میان با با شماره مدل گوشی کار داریم.

آیفون ریفربیش شده

  • اگر شماره مدل با M آغاز شده، پس یک مدل نو خریداری کرده‌اید.
  • اگر شماره مدل با F آغاز شده، پس توسط اپل یا یکی از اپراتورهای مخابراتی رفربیش شده است.
  • اگر شماره مدل با P آغاز شده، پس یک مدل شخصی‌سازی شده با حکاکی خریداری کرده‌اید.
  • اگر شماره مدل با N آغاز شده، پس یک مدل جایگزین برای آیفون خراب است که اپل آن را ارائه کرده.

متاسفانه همانطور که کمی بالاتر گفتیم، برخی از آیفون‌ها توسط شرکت‌ها و افراد مختلف ریفربیش می‌شوند و هیچ مجوز خاصی هم از اپل دریافت نمی‌کنند. برای این مدل از آیفون‌ها، برای بررسی اینکه گوشی دست دوم هست یا نه، باید به این سایت سر بزنید و شماره سریال را وارد کنید که ببینید آیا قبلا فعال شده یا نه. البته با توجه به محدودیت‌های بازار ایران، فعال بودن گوشی لزوما به معنای دست دوم بودن آیفون موردنظر نیست اما در هر صورت راهکار مناسبی برای بررسی این موضوع محسوب می‌شود.

منبع: HowToGeek

سوالات متداول
آیفون ریفربیش شده چیست؟
آیفون ریفربیش شده به زبان ساده به آیفون‌های دارای مشکلات فنی گفته می‌شود که بعد از بازگشت به نمایندگی‌های شرکت اپل و برطرف شدن مشکل موردنظر، بار دیگر راهی بازار شده‌اند.
آیا به غیر از اپل، مراکز دیگری هم چنین کاری را انجام می‌دهند؟
راهنمای خرید گوشی موبایل
راهنمای خرید آیفون