چهار روش برای شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی

چهار روش برای شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی

به نقل از دیجیکالا:

تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی مولفه‌هایی دارد که می‌توان از طریق چند روش نسبت به آنها مطلع شد. در این مقاله قصد داریم چهار راه حل برای شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی را معرفی کنیم.

آیا شما در حال مشاهده تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی هستید؟ پاسخ به این سوال در زمان حال حاضر کار بسیار دشواری است؛ چرا که هوش‌های مصنوعی متعددی مثل دال-ای، میدجورنی و Stable Diffusion به راحتی می‌توانند تصاویر بی‌نظیری را تولید کنند. با این حال، همان طور که می‌توان عکس‌های ویرایش شده توسط فتوشاپ را با روش‌های مختلف شناسایی کرد، راه حل‌هایی برای تشخیص شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی هم وجود دارد. در این مقاله چهار روش را توضیح می‌دهیم.

۱. بررسی عنوان، توضیحات، کامنت‌ها و تگ‌ها

شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی

در حال حاضر هیچ منع قانونی برای بهره‌برداری از هوش‌های مصنوعی به منظور تولید تصاویر وجود ندارد. با این حال، تصاویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی معمولا اطلاعاتی در عنوان یا توضیحات خود دارند.

یکی دیگر از بخش‌های خوبی که می‌توان مورد تجزیه و تحلیل قرار داد، بخش کامنت‌هاست. برای مثال در تصاویر بالا، از یک خط فرمان برای تولید یک اثر هنری استفاده شده است.

جدا از عنوان، توضیحات و بخش کامنت‌ها، شما همچنین می‌توانید به صفحه‌ی پروفایل تصاویر برای بررسی سرنخ‌ها مراجعه کنید. طبیعتا مشاهده‌ی واژه‌های میدجورنی (Midjourney) یا دال-ای (DALL-E) که دو اسم هوش مصنوعی مشهور تولید کننده تصاویر هنری محسوب می‌شوند، حجت را تمام می‌کند که تصاویر توسط هوش مصنوعی ایجاد شده‌اند.

کتاب هوش مصنوعی اثر نوید فرخی انتشارات سبزان

برخی از جوامع هنری آنلاین مثل DeviantArt تصاویری مبتنی بر هوش مصنوعی را در یک طبقه‌بندی جداگانه تحت عنوان هنر هوش مصنوعی دسته‌بندی می‌کنند. با گشت و گذار در این نوع سایت‌ها شما می‌توانید برچسب‌هایی که نویسنده‌ها یا صاحبان پست می‌زنند را به منظور بررسی مصنوعی بودن تصاویر چک کنید.

اگر تصاویری را در شبکه‌های اجتماعی مشاهده کرده‌اید، شما می‌توانید با مشاهده‌ی هشتگ‌ها نسبت به مصنوعی بودن تصاویر اطمینان حاصل کنید.

۲. یافتن واتر مارک

شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی

یکی دیگر از سرنخ‌ها برای شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی، بررسی واتر مارک‌هایی است که هوش مصنوعی پس از خلق و انتشار تصاویر تولید می‌کند. برای مثال هوش مصنوعی DALL-E 2 روی تمامی تصاویری که از سایت دانلود می‌کنید یک واتر مارک قرار می‌دهد. هر چند، این واتر مارک در وهله‌ی اول شاید چندان مشخص نباشد. برای مثال آیا شما می‌توانید واتر مارک را روی تصویر بالا پیدا کنید؟

کتاب هوش مصنوعی رویکردی مدرن اثر استورات جی. راسل و پیتر نورویگ انتشارات مدیریت دانش جلد 1

شما می‌توانید واتر مارک دال-ای را در گوشه‌ی پایین سمت راست تصویر ببینید. واتر مارک مورد نظر در قالب پنج دایره‌ی رنگی روی تصویر حک شده است. اگر شما این واتر مارک را روی یک تصویر مشاهده کردید، قطع به یقین تصویر مورد نظر توسط هوش مصنوعی ساخته و پرداخته شده است.

با این حال جالب است بدانید که دانلود همین عکس‌های بالا بدون واتر مارک به شدت آسان است. جالب‌تر این موضوع است که دانلود تصاویر هوش مصنوعی بدون واتر مارک، خلاف قوانین شرکت OpenAI نیست. بنابراین، تا زمانی که شما دیگران را نسبت به ماهیت تصاویر فریب ندهید، دانلود تصاویر بدون واتر مارک هیچ منع قانونی ندارد. برای مثال، اگر شما تصاویر هوش مصنوعی را به نام خود زده یا به فروش برسانید، این رویه خلاف قوانین OpenAI است و در جوامع بین المللی مورد پیگرد قرار می‌گیرد.

از طرفی دیگر، هوش مصنوعی میدجورنی از واتر مارک به هیچ وجه استفاده نکرده و تصمیم‌گیری درباره‌ی مصنوعی بودن تصاویری که توسط میدجورنی خلق می‌شود کاملا به کاربر بستگی دارد.

۳. تحریف هوش مصنوعی در تصاویر

شاید در مرتبه‌ی اول متوجه تحریف یا تغییر خاصی در تصاویر هوش مصنوعی نشوید اما اگر به تصاویر هوش مصنوعی با دقت بیشتری نگه کنید، برخی از علائم تصویر عجیب و غریب به نظر می‌رسد. برای مثال، در تصویر بالا شما چند سگ را مشاهده می‌کنید که دور یک میز غذاخوری نشسته‌اند اما با یک نگاه دقیق‌تر می‌توان متوجه شد که چشم‌ بعضی از سگ‌ها گمشده‌ است. همچنین صورت بعضی از سگ‌ها از حالت عادی و طبیعی خارج شده است.

این اثر که در حال تماشا هستید به نقاشی‌های سبک امپرسیونیستی شباهت دارد که از خطوط کوتاه رنگ تشکیل شده‌ است. اگر بخواهید از راه دور به تصویر نگاه کنید شاید متوجه بسیاری از ایرادات نشوید اما شما با تماشای نزدیک، این قدرت را پیدا خواهید کرد با جزئیات بیشتر پیرامون این نقاشی مواجه شوید. این مسئله تنها مختص به حیوانات نبوده و تصاویر انسان‌ها که توسط هوش مصنوعی تولید می‌شود هم نقص‌هایی دارند.

کتاب هوش مصنوعی کاربردی اثر راوی ب. میشرا انتشارات دانشگاهی کیان

برای مثال به تصویر بالا نگه کنید که توسط هوش مصنوعی ایجاد شده و از وب‌سایت This Person Does Not Exist دانلود شده است. آیا متوجه چیز عجیبی شده‌اید؟ در نگاه اول شاید همه تصور کنند که این تصویر متعلق به یک فرد است اما با یک نگاه دقیق‌تر متوجه خواهید شد که روی یک چشم فرد، عینک به طور واضح وجود داشته و روی چشم دیگر، عینک به سختی قابل مشاهده است. گویا بخش سمت راست عینک با پوست فرد ترکیب شده است.

با وجود این موضوع که احتمالا چنین ایراداتی با پیشرفت فناوری هوش مصنوعی برطرف می‌شود، همچنان خنده‌دار است که چرا هوش‌های مصنوعی نمی‌توانند تصاویر مربوط به دست‌ انسان‌ها را بدون نقص تولید کنند.

معمولا تصاویر مربوط به دست که توسط هوش مصنوعی تولید می‌شود، انگشت‌های اضافه دارد. با این حال، تولید تصاویر صحیح پیرامون زاویه‌ی دست‌ها یا نحوه‌ی تعامل دست با سوژه‌های دیگر همچنان برای هوش مصنوعی چالش برانگیز است. در هر صورت، تصاویر مربوط به دست که توسط هوش مصنوعی تولید می‌شود، به شدت غیر طبیعی است.

وقتی نوبت به تصاویر واقعی از انسان می‌رسد، چند نشانه‌ی مرتبط به هوش مصنوعی دیگر هم وجود دارد که می‌توانید به دنبال آنها باشید:

  • گوشواره گمشده یا ناهماهنگ
  • پس‌زمینه‌ی محو که بیشتر شبیه به بافت شده
  • متن در پس‌زمینه غیر قابل تشخیص یا بیهوده است
  • نامتقارن بودن اجزای صورت (برای مثال دندان‌ها از حول محور مرکز خارج شده‌اند یا اندازه چشم‌ها متفاوت است)
  • بخش‌های مختلف عکس طوری به نظر می‌رسد که گویا نقاشی شده‌اند
  • اشیایی مثل عینک یا گوشواره با پوست بدن انسان ترکیب می‌شوند
  • دست‌ها حاوی انگشت‌های بیشتر بوده یا غیر طبیعی به نظر می‌رسد

با این که حالا ما از نشانه‌های مختلف هوش مصنوعی مطلع شدیم، همچنان شناسایی تصاویر جعلی از واقعی کار بسیار دشواری است.

۴. بهره‌برداری از یک شناساگر تصاویر هوش مصنوعی

بعضی از کاربرها بدون هیچ معطلی از ابزارهایی کمک می‌گیرند تا سریع به نتیجه برسند. برای مثال شرکت اوپتیک (Optic) ابزارهایی را بر بستر وب به منظور شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی ارائه می‌کند.

ابزار وب‌سایت AI or Not به شما کمک می‌کند خیلی سریع تصویر را روی سایت بارگذاری کرده و سپس متوجه شوید آیا تصویر توسط هوش مصنوعی ایجاد شده است یا خیر. این وب سایت ادعا می‌کند قادر است تصاویر مربوط به هوش‌های مصنوعی قدرتمند حال حاضر مثل میدجورنی، دال-ای و Stable Diffusion را شناسایی کند.

کتاب قدم اول هوش ‌مصنوعی اثر هنری برایتون

این ابزار با آی پی ایران باز نشده و شما باید از ابزار دور زدن تحریم‌ها به منظور استفاده از قابلیت‌های برنامه استفاده کنید. این ابزار نسبت به سایر برنامه‌هایی که توسط ما آزمایش شد، نتیجه‌ی بهتری داشته است. با این حال، تجزیه و تحلیل‌های این وبسایت هم می‌تواند اشتباه باشد.

از آنجایی که نتایج به دست آمده توسط این وب‌سایت‌ها می‌تواند مطمئن نباشد، ترکیب این روش با سایر راه حل‌های دیگر که در این مقاله توضیح دادیم می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای شناسایی تصویر تولید شده توسط هوش مصنوعی محسوب شود.

با تمام این تفاسیر می‌توان امیدوار بود ابزارهای شناساگر هوش مصنوعی در آینده پیشرفت قابل توجهی پیدا کنند. برای مثال می‌توان به ابزار شناسایی دیپ فیک که توسط مایکروسافت منتشر شد اشاره کنیم که در زمان انتشارش با تحسین بسیاری از کارشناسان روبه‌رو شد اما ایرادات اساسی داشته است. با این حال، بهینه‌سازی این نرم افزارها زمان‌بر خواهد بود.

چه انتظاری از آینده داریم؟

بدون هیچ شک و شبهه، هوش‌های مصنوعی در طول سال‌های آینده پیشرفت چشمگیری پیدا خواهند کرد و قطع به یقین به زمانی خواهیم رسید که تصاویر خلق شده توسط هوش مصنوعی به شدت واقعی و بدون نقص به نظر می‌رسند. اگر به این نقطه از زمان برسیم، احتمالا نمی‌توان صرفا با بررسی المان‌های بصری غیر طبیعی متوجه مصنوعی بودن تصاویر شد.

امیدوار هستیم همان‌طور که هوش‌های مصنوعی پیشرفت می‌کنند، به تبع شناساگرهای هوش مصنوعی هم به مراتب قوی‌تر عمل کنند. حداقل کاربرها بتوانند با بررسی تصاویر در سایت و برنامه‌ها از جعلی بودن تصاویر اطمینان حاصل کنند. با تمام این تفاسیر، شرکت OpenAI توصیه کرده درباره‌ی این نوع تصاویر با یکدیگر صادق باشیم.

تصاویر ساخته شده توسط هوش مصنوعی به مرور بهتر خواهند شد و احتمالا در آینده به یک تیم زبده برای شناسایی تصاویر جعلی نیاز پیدا خواهیم کرد. با این اوصاف، در مقاله‌ی حال حاضر سعی شده راه حل‌های کنونی برای افزایش آگاهی کاربرها ارائه شود. شما همیشه می‌توانید از شناساگرهای تصاویر هوش مصنوعی استفاده کنید اما به خاطر داشته باشید که حتی این ابزارها هم می‌توانند با ارائه‌ی نتایج نادرست، شما را به اشتباه بیندازند.

منبع: makeuseof

سوال و جواب‌های رایج
هوش‌های مصنوعی خلق کننده تصاویر کدام‌اند؟
میدجورنی و دال-ای دو مورد از مشهورترین هوش‌های مصنوعی خلق کننده تصاویر محسوب می‌شوند.
چطور می‌توان تفاوت تصاویر هوش مصنوعی را با تصاویر واقعی شناسایی کرد؟
آیا سایت‌های ردیابی تصاویر هوش مصنوعی هم خطا دارند؟