چند نکته جدید برای تقویت و زیبایی ناخن هاتون

چند نکته جدید برای تقویت و زیبایی ناخن هاتون

نکات جدید برای داشتن ناخن های قوی و سالم

اگر ناخن های شکننده و ضعیفی دارید، می توانید با تکنیک هایی آن ها را بهبود ببخشید، تکنیک هایی متفاوت با آنچه تا کنون خوانده اید که در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک این مراحل را به شما معرفی خواهیم کرد.

تقویت و زیبایی ناخن

دور نگهداشتن از آب

هنگامی که صحبت از قدرت بخشیدن به ناخن ها می شود، باید مراقب باشید که آن را در معرض آب زیاد قرار ندهید زیرا باعث نرم شدن ناخن ها خواهد شد. آبرسانی بیش از حد باعث می شود که آب زیادی داخل ناخن جمع شود و رطوبت زیاد داخل آن تبخیر شود و این گونه ناخن ها پوسته پوسته و نرم خواهند شد. پس برای نرم نگه داشتن ناخن ها همیشه هنگام شستن ظرف یا انجام کار هایی که با آب برخورد دارند، از دستکش استفاده کنید.

ظرف شستن

سوهان کشی مناسب

سوهان کشی را همیشه در یک جهت انجام دهید. سوهان را به سمت بالا بدهید و با ضربات برگشتی از آسیب دیدگی و شکنندگی ناخن ها جلوگیری کنید. مهم ترین نکته ای که باید در نظر بگیرید، این است که از یک سوهان باکیفیت استفاده کنید تا باعث شکنندگی و آسیب به ناخن ها نشود.

دوری از مواد شیمیایی

مواد شیمیایی غلیظ عامل شکنندگی، خشکی و نازک شدن ناخن ها هستند. بسیار مهم است که از لاک ناخن، چسب ناخن و استون اجتناب کنید. این مواد عامل ایجاد حساسیت می شوند و باعث آسیب به ناخن ها خواهند شد.

استون

مراقبت از کوتیکول ها

معمولا افراد ناخن کار و متخصص در این زمینه بر این عقیده هستند که هیچ دلیلی برای کوتاه کردن کوتیکول ها وجود ندارد، زیرا آن ها بخشی از پوست هستند و محافظت خوبی از ناخن را به انجام می رسانند. هنگامی که کوتیکول را کوتاه می کنید، شاید زیبا به نظر برسد اما دو الی سه روز بعد پوسته پوسته می شود.

کوتاه کردن کوتیکول ها باعث ایجاد عفونت، شکنندگی، خطوط سفید و دیگر مشکلات ناخن خواهد شد. اگر ظاهر کوتیکول ها را دوست ندارید، می توانید کمی آن ها را عقب بزنید اما بیش از حد درگیر نباشید. سعی کنید برای سالم نگهداشتن شان، آن ها را مرطوب کرده و با روغن های تقویتی، سالم نگه دارید.

استراحت به ناخن

اگر جزو افرادی هستید که مدام از لاک استفاده می کنید، بهتر است که چند وقت یکبار به ناخن خود استراحت بدهید و روی آن ها لاک نزنید زیرا باعث می شود که سطح ناخن نتواند نفس بکشد و باعث شکنندگی و ضعف ناخن خواهد شد.

مانیکور

رژیم غذایی سالم

یکی از راه های کلیدی برای تقویت ناخن ها استفاده از رژیم غذایی سالم است. مواد غذایی مثل بلوبری سرشار از آنتی اکسیدان هستند و از سلول های بدن در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کنند و همچنین گیاهان برگ دار نیز آهن مورد نیاز بدن را تامین می کنند. بادام هم سرشار از منیزیم بوده که از نرم شدن ناخن ها جلوگیری خواهد کرد. غلات کامل، سبزیجات، میوه و پروتئین هم جزء مواد غذایی مناسب برای شما خواهند بود.

انجام کار های ناخن در منزل

اگر فکر می کنید که ناخن هایتان نیاز به مراقبت دارد، می توانید همین کار را در منزل انجام دهید. از ماسک های مرطوب کننده صورت برای ناخن هایتان هم استفاده کنید. اگر ناخن هایتان زرد شده است، از خمیر آبلیمو با جوش شیرین استفاده کنید و 15 دقیقه آن را روی ناخن نگه دارید تا لکه ها از بین برود. اگر کوتیکول ها خیلی خشک شده اند، می توانید از روغن زیتون یا روغن نارگیل روی ناخن خود استفاده کنید.

مراقبت از ناخن

کوتاه کردن ناخن ها

درست است که شما ناخن بلند با شکل زیبا را دوست دارید اما بهتر است که ناخن های خود را کوتاه کنید. هر چه قدر که ناخن ها بلند تر باشند، زودتر می شکنند. ناخن های کوتاه کم تر در معرض شکنندگی هستند.

مراجعه به متخصص پوست

اگر ناخن های شما شکننده باشد، فرقی هم ندارد که چقدر آن ها را تقویت کنید زیرا در هر صورت ضعیف هستند و بهتر است به متخصص مراجعه کنید. او می تواند مشکل ریشه ای را پیدا کند و با تجویز درمان های مناسب، مشکل را بهبود ببخشد.