چطور از بخارگر استفاده کنیم؟ ترفندها و روش‌های متفاوت

چطور از بخارگر استفاده کنیم؟ ترفندها و روش‌های متفاوت

بخارگر لباس راهی عالی برای از بین بردن چین و چروک لباس است. این وسیله ساده و کاربردی به شما کمک می‌کند تا بدون هیچ دردسری لباس‌های تمیز و اتو کشیده داشته باشید. بخارگرها با گرما و بخار آب کار می‌کنند. آب درون این دستگاه بخار می‌شود و بعد از طریق یک نازل به لباس می‌رسد. بخار آب الیاف پارچه را نرم می‌کند و چین و چروک آن را از بین می‌برد. اگرچه بخارگر به اندازه اتوهای عادی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، راهی سریع و آسان برای از بین بردن چین و چروک انواع مختلف پارچه است. بعد از اینکه بهترین اتو بخار ایستاده را انتخاب کردید، باید طرز استفاده از آن را بدانید. در این مقاله درباره طرز استفاده بخارگر، ترفندهای آن و کاربردهای دیگر این نوع اتو بخار توضیح می‌دهیم.

آیا بخارگر هر پارچه‌ای را اتو می‌کند؟

قبل از اینکه طرز استفاده بخارگر را بدانید، باید نوع پارچه‌هایی که از طریق این وسیله اتو می‌شوند را بشناسید. از جمله مهم‌ترین مزایای اتو بخار ایستاده یا همان بخارگر این است که برای رفع چین و چروک هر نوع پارچه‌ حتی منسوجات ظریف مانند ابریشم به کار می‌رود.

بخار آب داغ الیاف پارچه را به شکل طبیعی خود بازمی‌گرداند. نازل بخارگر از سطح داغ و سوزان یک اتوی عادی بهتر عمل می‌کند. بااین‌حال، بخار دادن پارچه‌هایی که از پوست حیوانات ساخته شده‌اند مانند چرم و جیر درست نیست. بخار آب چنین پارچه‌هایی را خراب می‌کند و بهتر است که برای رفع چین و چروک این پارچه‌ها و لباس‌ها آن‌ها را به خشک‌شویی ببرید.

طرز استفاده بخارگر

صاف کردن یک تی‌شرت به کمک یک بخارگر

طرز استفاده اتو بخار ایستاده بسیار ساده است. تنها کاری که باید انجام بدهید این است که مراحلی که توضیح می‌دهیم را مو به مو اجرا کنید.

مرحله اول: مخزن بخارگر را پر کنید و آن را به برق بزنید

بهتر است برای به کار بردن بخارگر از آب جوشیده یا آب مقطر استفاده کنید. با وجود این، اگر چنین آب جوشیده سرد شده یا آب مقطر در دسترستان نیست، می‌توانید از آب لوله‌کشی هم استفاده کنید. مخزن بخارگر را از آب پر کنید. مطمئن شوید که درب مخزن به خوبی محکم شده است. سپس، آن را در جای خود قرار دهید. اگر از بخارگر عمودی استفاده می‌کنید، بهتر است که آب را مستقیما در مخزن بریزید.

مرحله دوم: لباس را روی چوب‌لباسی قرار دهید

رایج‌ترین روش در طرز استفاده بخارگر این است که لباس را به چوب‌لباسی آویزان کنید. برخی از بخارگرهای ایستاده مجهز به آویز لباس هستند اما هنگام استفاده از بخارگر باید از چوب‌لباسی خود استفاده کنید.جایی را پیدا کنید که نزدیک به پریز برق باشد. لباس را به قلاب، چوب‌لباسی یا حتی میله پرده آویزان کنید.

اتو بخار سوناشی مدل SGS-315

اتو بخار سوناشی مدل SGS-315

۱,۹۳۰,۰۰۰
۱,۴۹۹,۰۰۰ تومان

مرحله سوم: انتهای لباس را در دست بگیرید

برای داشتن نتیجه‌ای حرفه‌ای، موقع استفاده از بخارگر لبه پایین لباس را در دست بگیرید و به آرامی پارچه لباس را بکشید. این کار باعث می‌شود که چروک‌های سخت راحت‌تر از بین بروند.

مرحله چهارم: دهانه بخارگر را روی پارچه فشار دهید

دکمه بخار اتو بخار ایستاده را فشار دهید تا بخار آب آزاد شود. بخارگرهای عمودی به طور مداوم بخار تولید می‌کنند. موقع آزاد شدن بخار از دهانه بخارگر، آن را در مقابل پارچه بگیرید و از بالا به پایین یا به طرفین حرکت دهید. مهم‌ترین نکته در این مرحله از طرز استفاده بخارگر این است که بخارگر را روی پارچه نگه دارید.

ترفندهای مهم استفاده از بخارگر

انواع مدل‌های بخارگر

برای اینکه چین و چروک لباس‌ها را بهتر برطرف کنید، باید تکنیک‌های این کار را بدانید. مهم‌ترین ترفندها برای صاف شدن لباس‌های به‌شدت چروک عبارت‌اند از:

  • سعی کنید لباس را از داخل اتو کنید. برای از بین بردن چین و چروک روی پیراهن‌های دکمه‌دار، بلوز، تی‌شرت و لباس‌هایی مانند آن بهتر است که آن‌ها را از داخل اتو کنید. بخار دادن لباس از داخل به شما این امکان را می‌دهد که حین استفاده از اتو بخار ایستاده، چین و چروک‌ها را بهتر ببینید.
  • برای اتو کردن یقه، سرآستین و سجاف‌ها از ابزارهای بخارگر استفاده کنید. ابزارهای بخارگر که در برابر حرارت ایمن هستند، می‌توانند هنگام بخار دادن جزئیات لباس از قبیل یقه، سرآستین و سجاف مؤثر باشند. دستکش محافظ حرارتی و کیسه‌های محافظ حرارت از جمله ابزارهای یک بخارگر هستند که به شما کمک می‌کنند. این ابزارها را می‌توانید موقع بخار دادن لباس پشت پارچه آن نگه دارید تا چین و چروک‌ها بهتر برطرف شوند.
  • سعی کنید از بخارگر به صورت افقی استفاده کنید. می‌توانید لباس‌های خود را به صورت افقی اتو کنید. روی یک میز یک حوله پهن کنید. سپس، لباس‌ها را روی آن قرار بدهید و آن‌ها را با استفاده از اتو بخار ایستاده اتو کنید. برای این کار می‌توانید از تخت‌خوابتان هم استفاده کنید. از این راه، بدون استفاده از میز اتو چین و چروک لباس‌هایی مانند شلوار را به‌راحتی از بین می‌برید.
  • اجازه بدهید تا لباس خشک شود. بعد از بخار دادن، لباس شما برای چند دقیقه مرطوب خواهد بود. علاوه بر این، ممکن است که لکه‌های آب کوچکی روی لباس ببینید. نگران نباشید، این اتفاق کاملا طبیعی است و لباس شما پس از چند دقیقه خشک می‌شود. بهتر است پیش از پوشیدن لباس یا آویزان کردن آن در کمد، اجازه بدهید تا به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه لباس به همان حالت باقی بماند. با این کار، به لباس زمان کافی برای خشک شدن می‌دهید.
  • بخارگر مناسب انتخاب کنید. مهم‌ترین نکته علاوه بر آنچه توضیح دادیم، این است که بخارگری متناسب با نیازهای خود تهیه کنید. در واقع، باید ابتدا تصمیم بگیرید که از بخارگر چگونه استفاده می‌کنید. آیا به دنبال اتو بخار ایستاده‌ای هستید که در اتاق شما باقی بماند یا بخارگری می‌خواهید که بتوانید آن را با خود به این طرف و آن طرف ببرید؟ حمل‌ونقل برخی از انواع اتو بخار ایستاده راحت‌تر از سایرین است و برخی از آن‌ها نسبت به بقیه فضای بیشتری اشغال می‌کنند. از آن گذشته، برخی از بخارگرها دستی هستند و برخی دیگر امکان بخاردهی عمودی دارند.
اتو بخار پارس خزر مدل SI-702
۱,۹۲۱,۲۰۰
تومان
خرید انواع اتو بخار

مشاهده همه

روش‌های شگفت‌انگیز برای استفاده از بخارگر لباس

بخار آبی که از یک بخارگر خارج می‌شود، تنها برای برطرف کردن چین و چروک لباس‌ها مفید نیست. این بخار می‌تواند کثیفی و گرد و غبار را هم از بین ببرد. این بخارگر به ظاهر ساده به شما کمک می‌کند تا در بسیاری از هزینه‌های خانه‌داری صرفه‌جویی کنید. در ادامه، ۶ کاربرد بخارگر به جز اتو کردن لباس‌ها را می‌خوانید.

۱. پاک کردن چربی‌های سخت

اگر بعد از آشپزی نمی‌توانید چربی‌های سخت تابه را از بین ببرید، از بخارگر استفاده کنید. طرز استفاده بخارگر برای از بین بردن چربی ظرف به این ترتیب است که باید آن را روی ناحیه چرب نگه دارید و منتظر بمانید تا چربی‌ها ذوب شوند. سپس، چربی را به راحتی پاک کنید.

۲. ضدعفونی کردن کانتر آشپزخانه

آیا می‌دانید چه چیزی ۹۹.۹ درصد از میکروب‌ها و باکتری‌ها را از بین می‌برد؟ بله، بخار آب داغ. در واقع، بخارگر لباس وسیله‌ای ساده و مؤثر برای تمیز کردن آشپزخانه و حمام است. با استفاده از این اتو بخار ایستاده می‌توانید کانتر را سریع و بدون مواد شیمیایی تمیز کنید.

۳. یخ‌زدایی فریزر

احتمالا برای شما هم بارها پیش آمده که بخواهید فریزر را تمیز کنید. در این صورت، باید ساعت‌ها منتظر بمانید تا یخ‌های فریزر آب شوند اما اگر عجله داشته باشید، یک بخارگر ساده به کمک شما می‌آید. باید ابتدا فریزر را از برق بکشید و بخارگر را برای مدتی بسیار کوتاه روبه‌روی یخ‌های آن نگه دارید.

۴. خشک‌شویی در خانه

انواع مدل‌های بخارگر

حقیقت این است که یک بخارگر لباس به شما این امکان را می‌دهد که مبلمان و لباس‌های خود را به بهترین شکل ممکن تمیز کنید و نیازی به بیرون بردن آن‌ها از خانه نداشته باشید. در واقع، تمام ملافه‌ها و مبلمان خانه شما بهتر و راحت‌تر تمیز می‌شوند. بنابراین، برای یک مرتبه هم که شده از بخارگر استفاده کنید تا بدون هیچ دردسری پرده‌ها، ملافه‌ها و مبلمانی تمیز داشته باشید.

۵. پاک کردن لکه‌های فرش

باور کنید یا نه، بخارگر لباس می‌تواند لکه‌های فرش شما را هم از بین ببرد. درست مثل یخ‌زدایی از فریزر یا تمیز کردن چربی‌ها، به راحتی نازل بخارگر را به سمت لکه‌ها بگیرید و منتظر باشید تا لکه‌ها نرم شوند. بعد از آن، می‌توانید لکه‌ها را به راحتی پاک کنید.

۶. تمیز کردن خودرو

اگر خودرویی همیشه پر از مسافر دارید، احتمالا درون کابین آن چند لکه و کثیفی وجود دارد که خودتان از آن‌ها خبر ندارید. بنابراین، بهتر است هوشمندانه عمل کنید و برای یک بار از بخارگر استفاده کنید. طرز استفاده بخارگر برای تمیز کردن خودرو هم بسیار ساده است. تنها کاری که باید انجام بدهید این است که بخارگر را روی صندلی‌ها و کف‌پوش‌های داخل خودرو بگیرید تا لکه‌ها نرم شوند. سپس، لکه‌ها را به راحتی پاک کنید.

کلام آخر

در این مقاله، طرز استفاده بخارگر را خواندید. توجه به مراحل استفاده از اتو بخار ایستاده و ترفندهای مربوط به آن به شما کمک می‌کند تا لباس‌ها و حتی خانه‌ای تمیز و مرتب داشته باشید. آیا شما تا به حال تجربه استفاده از بخارگر یا اتو بخار ایستاده را داشته‌اید؟ به نظر شما برای استفاده بهینه از بخارگر علاوه بر آنچه توضیح دادیم، چه ترفندهای دیگری وجود دارد؟ آیا شما از بخارگر برای موارد دیگر مثل تمیز کردن پرده‌ها یا مبلمان استفاده کرده‌اید؟ لطفا تجربیات‌تان در زمینه طرز استفاده بخارگر را برای ما و خوانندگان عزیز دیجی مگ بنویسید.

منبع: SteameryStockholm