چرا لیگ اورواچ از بین رفت؟

چرا لیگ اورواچ از بین رفت؟

اورواچ (Overwatch) یکی از عناوین به شدت محبوب چند نفره در چند سال اول عرضه بود که با توجه به سیاست‌های اشتباه شرکت بلیزارد (Blizzard) طرفداران خود را از دست داد. بازی اورواچ اولین عنوان این شرکت در سبک شوتر قهرمانی بود که به بهترین نحو این سبک را به کاربران ارائه داده و تجربه خاصی را برای کاربران می‌ساخت.

بازی اورواچ در سال ۲۰۱۶ عرضه شد. این بازی از زمان عرضه توانست موفقیت خوبی کسب کند و حتی به بهترین بازی سال ۲۰۱۶ میلادی تبدیل شد. رفته رفته این بازی به گسترش خود ادامه داد تا اینکه سیستم نوبت نقش (Role Queue) را معرفی کرد. از اینجا بود که اورواچ روند نزول خود را طی کرد تا در زمان عرضه اورواچ ۲ این روند به اوج خود رسید.

بلیزارد با اورواچ ۲ یک سیستم تجاری کاملاً جدید را آزمایش می‌کرد. به این شکل اورواچ به یک بازی رایگان و سرویس آنلاین تبدیل شد. این موضوع باعث می‌شد که تعدادی از قهرمان‌های بازی از ابتدا قفل باشد و کاربر با هزینه کردن یا پیشرفت در بازی آن‌ها را دریافت کند. حتی برای اورواچ ۲ سیستم بتل پس (Battle Pass) نیز عرضه شد که به طور کامل با روند اورواچ ۱ تفاوت داشت. در اورواچ ۱ شما یکبار ۶۰ دلار برای خرید بازی هزینه می‌کردید و پس از آن دیگر نیازی به صرف هزینه نداشتید و تمام محتوای الحاقی به صورت رایگان برای شما در دسترس بود.

در دوران اوج اورواچ این بازی یک لیگ مخصوص خود به نام لیگ اورواچ (Overwatch League) داشت. به این شکل که کاربران حرفه‌ای این بازی در سرتاسر دنیا با یکدیگر رقابت کرده که به بهترین تیم در این بازی تبدیل شوند. با توجه به این که اورواچ یکی از بهترین عناوین آنلاین در سبک تیمی بود، استقبال بسیار خوبی از این لیگ شد. حال طبق اخباری که اخیراً عرضه شده، لیگ اورواچ دیگر وجود نخواهد داشت.

اتمام لیگ اورواچ

پایان راه لیگ اورواچ

حال طبق چیزی که اعلام شده شرکت سازنده تصمیم گرفته تا لیگ اورواچ را کنار بگذارد. این تصمیم بلیزارد به این معنا نیست که دیگر حالت رقابتی برای این بازی وجود نداشته باشد ولی دیگر نام آن لیگ اورواچ نخواهد بود و بستر آن نیز تغییر خواهد کرد. اینکه شرکت سازنده برای اورواچ ]چه برنامه‌ای را تدارک دیده، در ادامه توضیح خواهیم داد. سخنگوی شرکت بلیزارد درباره‌ی این تغییر گفت:

ما از لیگ اورواچ گذر کرده و در حال ارتقاء مسابقات رقابتی اورواچ به یک سمت جدید هستیم. ما از تمام افرادی که از لیگ اورواچ حمایت کردند تشکر می‌کنیم و با تغییری که ایجاد شده مسیر لیگ اورواچ را کامل خواهیم کرد. به زودی بلیزارد اطلاعات بیشتری از این مسابقات جدید اورواچ منتشر خواهد کرد.

حدود یک ماه پیش فینال مسابقات لیگ اورواچ برگزار شد. در آن زمان آینده این بازی مشخص نبود و شرکت سازنده همچنان نمی‌دانست چه تصمیمی باید برای آن بگیرد. طبق چیزی که اعلام شده بود اکتیویژن بلیزارد صدها نفر را از بخش ورزش‌های الکترونیک اخراج کرده بود و اعلام کرد که ادامه لیگ اورواچ بستگی به تصمیم و مدیریت تیم‌ها دارد. پس از رأی‌گیری‌هایی که انجام شد پایان راه لیگ اورواچ اعلام شد و بلیزارد مجبور شد هزینه زیادی پرداخت کند.

لیگ اورواچ یک ورزش الکترونیک گران قیمت بود. به این شکل که شرکت بلیزارد مجبور شد حدود ۱۲۰ میلیون دلار به ۲۰ تیمی که وارد بازی شدند بدهد. نکته جالب اینجاست که در زمانی که این لیگ پایه‌گذاری شد تیم‌های شرکت‌کننده هر کدام ۲۰ میلیون دلار به بلیزارد دادند تا شروع به کار کند. در ادامه نیز هر جایگاه خالی به قیمت ۳۵ میلیون دلار فروخته شد و این باعث شد که اکتیویژن و بلیزارد حدود ۴۰۰ میلیون دلار قرض داشته باشد. البته این ۴۰۰ میلیون دلار در کنار لیگ مجموعه کال آو دیوتی است. چند وقت پیش بود که شرکت بلیزارد اکتیویژن این ۴۰۰ میلیون دلار را به طور کامل پرداخت کرد.

اینطور که به نظر می‌رسد شرکت اکتیویژن بلیزارد قصد دارد رقابت‌های جدی اورواچ ۲ را به همراه ESL FACEIT برگزار کند. این شرکت در سال ۲۰۲۲ توسط Savvy Gaming Group در کشور عربستان سعودی خریداری شد و حدود ۱.۵ میلیارد دلار قیمت داشت.

لیگ اورواچ

زمانی که لیگ اورواچ در سال ۲۰۱۶ معرفی شد، انتظار می‌رفت که ورزش‌های دیجیتال را به یک رقابت‌های اصلی و واقعی مثل لیگ‌های فوتبال یا هاکی تبدیل کند. به این شکل که هر شهر یا کشور یک تیم داشته و برای رقابت با تیم‌های دیگر باید به یک شهر دیگر سفر می‌کرد. مشکل اینجاست که صاحبان سنتی دنیای ورزش مثل رابرت کرفت (Robert Kraft) که صاحب New England Patriots است، وارد سرمایه گذاری در آن شدند و مانع از رسیدن لیگ اورواچ به جایگاه حقیقی آن شدند.

در فصل‌های اول لیگ اورواچ، مسابقات بیشتر در خارج از محل برگزاری معمول مسابقات بلیزارد یعنی Blizzard Arena اجرا می‌شدند. حتی برخی تیم‌ها سیستم میزبان و مهمان را پیاده کرده و روی ساخت مراکز بسیار خاص برای این لیگ تمرکز کردند. برای مثال تیم فیلادلفیا منطقه‌ای به نام فیوژن (Fusion Arena) را طراحی کرد که حدود ۵۰ میلیون دلار ساخت آن هزینه برداشت. نکته جالب اینجاست که هنوز از این مکان استفاده چندانی نمی‌شود و اکثر جایگاه‌های آن خالی است. این وضعیت میزبان و مهمان در حال اوج گرفتن بود که دنیا وارد قرنطینه و دوران کووید شد که مسابقات اورواچ به حالت آنلاین محدود شدند.

از آن زمان لیگ اورواچ نزول خود را آغاز کرد. به این شکل که اسپانسرهای بزرگ تصمیم گرفتند که پول خود را از این لیگ خارج کرده و مشکلاتی که برای بلیزارد و اکتیویژن از لحاظ قانونی پیش آمد وضعیت را بدتر کرد. چیزی که باعث شد لیگ اورواچ اعتبال خود را از دست داده و تبدیل به یک سری مسابقات بسیار معمولی بشود.

همه موارد گفته شده باعث شدند که لیگ اورواچ به طور کامل از بین برود. به حدی که خود شرکت نیز تصمیم به منحل کردن آن گرفته و بلیزارد برنامه‌های دیگری برای آن داشته باشد. نکته اصلی اینجاست که شرکت سازنده همچنان از این بازی و رقابت‌های آنلاین آن ناامید نشده است. به همین دلیل شرکت قصد دارد تا رقابت‌های جدی آن را ادامه داده و تلاش کند تا اورواچ همچنان زنده بماند. با این حال تا زمانی که این برنامه جدید اعلام شود، برنامه خاصی برای مسابقات جدی اورواچ وجود نداشته و لیگ اورواچ نیز از بین خواهد رفت.

منبع: Polygon