پیروزی «بازی‌های گرسنگی» و انیمیشن «ترول‌ها ۳» بر فیلم ابرقهرمانی «مارول‌ها» (باکس آفیس هفته)

پیروزی «بازی‌های گرسنگی» و انیمیشن «ترول‌ها ۳» بر فیلم ابرقهرمانی «مارول‌ها» (باکس آفیس هفته)

فیلم «بازی‌های گرسنگی: تصنیف پرندگان آوازخوان و مارها» (and Snakes The Hunger Games: The Ballad of Songbirds) محصول لاینزگیت که بعد از نزدیک به یک دهه دوباره طرفدارانش را به شهر دیستوپیایی پانم بازمی‌گرداند، در اولین هفته اکران خود ۴۴ میلیون دلار از ۳۷۷۶ سینمای آمریکای شمالی و ۹۸ میلیون دلار در سطح جهان بدست آورد. با وجود اینکه فروش اولیه بلیت‌های این فیلم به اندازه قسمت اصلی که جنیفر لارنس را به سمت ستاره‌ شدن سوق داد و الهام‌بخش سه دنباله دیگر شد موفقیت‌آمیز نبود، اما برای پیروزی در برابر سه تازه‌وارد دیگر، «ترول‌ها متحد می‌شوند» (Trolls Band Together) محصولی از یونیورسال و دریم‌ورکس، فیلم هیجان‌انگیز «شکرگزاری» (Thanksgiving) سونی و کمدی ورزشی «هدف بعدی پیروزی است» (Next Goal Wins) به کارگردانی تایکا وایتیتی کافی بود.

اگرچه «تصنیف پرندگان آوازخوان و مارها» به طور قابل توجهی کمتر از نسخه‌های قبلی خود فروخت و هر یک از چهار قسمت «بازی‌های گرسنگی» با حداقل ۱۰۰ میلیون دلار در باکس آفیس داخلی عرضه شده بودند، تحلیلگران بر این باورند که این فیلم در اکران سینمایی خود جایگاه خوبی دارد. هزینه تولید آن ۱۰۰ میلیون دلار است، که بیشتر از اولین فیلم «بازی‌های گرسنگی»، اما به طور قابل توجهی کمتر از سه دنباله آن است.

دیوید ای گراس، مدیر شرکت مشاوره فیلم می‌گوید: «این افتتاحیه بسیار خوبی برای یک پیش‌درآمد اکشن ماجراجویی است. به طور متوسط، پیش‌درآمدها با تقریبا نیمی از افتتاحیه فیلم قبلی شروع می‌شوند و رقم این هفته نزدیک به آن است.»

ریچل زگلر و تام بلیث بازیگران فیلم «تصنیف پرندگان آوازخوان و مارها» را شامل می‌شوند که بر اساس رمانی نوشته سوزان کالینز در سال ۲۰۲۰ ساخته شده است. این فیلم مستقلی در مجموعه ۳ میلیارد دلاری «بازی‌های گرسنگی» است که شش دهه قبل از اینکه کتنیس اوردین شجاعانه داوطلب شود، اتفاق می‌افتد. داستان درباره کوریولانوس اسنو جوانی است که بعدا رئیس ظالم شهر دیستوپیایی پانم می‌شود و همچنین لوسی گری بیرد که در دهمین دوره بازی‌های گرسنگی سالانه او را راهنمایی می‌کند. نظرات اولیه نسبت به فیلم متفاوت بوده و ۶۰٪ در راتن تومیتوز و امتیاز B+ را در سینما اسکور از مخاطبان عموما جوان بدست آورده است. احتمالا این فیلم از افزایش تبلیغات دیرهنگام سود برده است که به بازیگران اجازه داد فیلم خود را تبلیغ کنند. بازیگرانی چون ویولا دیویس، پیتر دینکلیج و هانتر شفر فرصتی برای تبلیغ فیلم قبل از اکران در سینماها بدست آوردند.

انیمیشن ترول‌ها متحد می‌شوند

انیمیشن ترول‌ها متحد می‌شوند

در رتبه دوم «ترول‌ها متحد می‌شوند» طبق انتظارات ۳۰.۶ میلیون دلار از ۳۸۷۰ سینما کسب کرد. این سومین افتتاحیه موفق برای یک فیلم انیمیشن در سال جاری است. این انیمیشن با فاصله بسیار کمی بعد از فیلم‌های «برادران سوپر ماریو» (Super Mario Bros) با ۱۴۶ میلیون دلار و «مرد عنکبوتی: میان دنیای عنکبوتی» (Spider-Man: Across The Spider-Verse) با ۱۲۰ میلیون دلار قرار گرفت. این انیمیشن‌ها و همچنین «بنیادین» (Elemental) و «گربه‌ چکمه‌پوش: آخرین آرزو» (Puss in Boots: The Last Wish) فروش موفقی داشتند و هفته‌های زیادی در باکس آفیس باقی ماندند. با توجه به امتیاز A در سینما اسکور می‌توان پیش‌بینی کرد که «ترول‌ها ۳» هم چند هفته آینده در جدول باکس آفیس باقی بماند.

فیلم خانواده‌پسند «ترول‌ها» با صداپیشگی آنا کندریک و جاستین تیمبرلیک ماجرایی درباره یک گروه پسرانه به سبک انسینک را به نمایش می‌گذارد. این انیمیشن تاکنون ۷۶.۳ میلیون دلار در باکس آفیس بین‌المللی و ۱۰۸ میلیون دلار در سطح جهانی کسب کرده، در حالی که هزینه تولید آن ۹۵ میلیون دلار بوده است.

قضاوت در مورد عملکرد سومین دنباله با توجه به اینکه «تور جهانی ترول‌ها» (Trolls World Tour) در سال ۲۰۲۰ با تعطیلی سینماها به خاطر همه‌گیری کرونا مواجه بود غیرممکن است. اولین فیلم «ترول‌ها» در سال ۲۰۱۶، با فروش داخلی ۴۶ میلیون دلاری کارش را آغاز کرد و ۳۵۰ میلیون دلار در باکس آفیس جهانی بدست آورد.

با انبوه اکران‌های جدید، فروش بلیت دنباله‌ی ابرقهرمانی دیزنی «مارول‌ها» (The Marvels) تا ۷۹ درصد کاهش یافت و رکورد شرم‌آور دیگری را به ثبت رساند؛ بزرگ‌ترین افت فروش هفته دوم (با فاصله زیاد) در تاریخ دنیای سینمایی مارول. قبل از این، «مرد مورچه‌ای و زنبورک: شیدایی کوانتومی» (Ant-Man and the Wasp: Quantumania) با ۶۹.۹ درصد رکورددار افت فروش در هفته دوم بود.

پس از بدترین شروع در کل دنیای سینمایی مارول، «مارول‌ها» با ۱۰.۲ میلیون دلار از ۴۰۳۰ سینما در جایگاه سوم قرار گرفت و مجموع فروش داخلی خود را به ۶۵ میلیون دلار رساند. با توجه به بودجه بیش از ۲۲۰ میلیون دلاری فیلم چنین عملکرد ضعیفی در باکس آفیس بسیار نادر است. این اولین فیلم دنیای سینمایی مارول است که در باکس آفیس داخلی کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار فروش دارد.

فیلم «شکرگزاری» به کارگردانی الی راث با ۱۰.۲ میلیون دلار از ۳۲۰۴ سالن و کمی کم‌تر از حد انتظار کارش را آغاز کرد. این فیلم از لحاظ فروش با «مارول‌ها» مساوی شد، بنابراین جایگاه چهارم جدول باکس آفیس را کسب کرد. هزینه تولید این فیلم فقط ۱۵ میلیون دلار بوده است، بنابراین هنوز هم می‌تواند تا پایان اکران باکس آفیس خود به سود خوبی برسد. پاتریک دمپسی و ادیسون ری، گروه بازیگران «روز شکرگزاری» را تشکیل می‌دهند که حول محور یک قاتل مرموز است که پس از پایان جمعه سیاه، ساکنان پلیموث ماساچوست را به وحشت می‌اندازد. این فیلم امتیاز B- در سینما اسکور و ۸۳% را در راتن تومیتوز کسب کرد.

«پنج شب با فردی» (Five Nights at Freddy’s) فیلم ترسناک دیگر، اقتباسی از بازی ویدیویی محصول یونیورسال و بلومهاوس، با ۳.۵ میلیون دلار از ۲۸۲۹ سینما، رتبه پنجم را کسب کرد. پس از چهار هفته اکران، این فیلم با بودجه متوسط توانست ۱۳۲ میلیون دلار در آمریکای شمالی و ۲۷۱ میلیون دلار در سراسر جهان به دست آورد.

کمدی درام «جاماندگان» (The Holdovers) به کارگردانی الکساندر پین و بازی پل جیاماتی در نقش اصلی که چهارمین هفته اکران خود را پشت سر می‌گذارد با ۲.۷ میلیون دلار مجموع درآمد خود را در آمریکای شمالی به ۸.۳۵ میلیون دلار رساند و در رتبه ششم جدول قرار گرفت.

کمدی ورزشی «هدف بعدی پیروزی است» به کارگردانی و بازی وایتیتی در اولین نمایش داخلی خود شکست خورد و با ۲.۷ میلیون دلار از ۲۲۴۰ سینما در جایگاه هفتم قرار گرفت. بدون نقدها یا امتیازات مثبت تماشاگران (۴۱٪ در راتن تومیتوز و B+ در سینما اسکور)، این فیلم محصول سرچ لایت ممکن است در فصل شلوغ تعطیلات به مشکل بربخورد. مایکل فاسبندر در «هدف بعدی پیروزی است» بازی می‌کند که بر اساس داستان واقعی تیم فوتبال ساموآی آمریکا و مربی‌ای است که وظیفه دارد یک تیم همیشه بازنده را به قهرمان تبدیل کند.

فیلم کنسرت «تیلور سوییفت: تور دوره‌ها» (Taylor Swift: The Eras Tour) بعد از شش هفته همچنان به حضور در بین ده فیلم اول جدول باکس آفیس ادامه می‌دهد و این هفته با ۲.۴ میلیون دلار در جایگاه هشتم قرار می‌گیرد. این فیلم تا کنون ۱۷۵.۳۱ میلیون دلار در آمریکای شمالی درآمد داشته است.

درام زندگی‌نامه‌ای «پریسیلا» (Priscilla) به کارگردانی سوفیا کاپولا نهمین فیلم باکس آفیس این هفته است. این فیلم در چهارمین هفته اکران با ۲.۳۲ میلیون دلار مجموع فروش خود را در آمریکای شمالی به ۱۶.۹۸ میلیون دلار رسانده که با توجه به بودجه ۲۰ میلیون دلاری هنوز به سوددهی نرسیده است.

در جای دیگر، «قاتلان ماه گل» (Killers of the Flower Moon) ساخته مارتین اسکورسیزی در پنجمین هفته اکران خود با ۱.۹ میلیون دلار از ۱۷۱۴ سینما به رتبه دهم سقوط کرد. فروش بلیت فیلم حماسی جنایی ۲۰۰ میلیون دلاری با بازی لئوناردو دی‌کاپریو و رابرت دنیرو با ۶۳.۵ میلیون دلار در آمریکای شمالی و ۱۴۵.۷ میلیون دلار در سراسر جهان رو به اتمام است.

کتاب قاتلان ماه گل اثر دیوید گرن انتشارات مون

ارزیابی اینکه آیا این نتیجه برای چنین فیلم گران‌قیمتی موفقیت‌آمیز است یا نه، پیچیده است. این بسیار کمتر از درآمد فیلم‌های پرستاره اسکورسیزی است. اما اپل که از بودجه کلان حمایت و پارامونت را برای پخش آن به صورت نمایشی استخدام کرد، در مقایسه با عناوین سنتی هالیوود از معیارهای موفقیت یکسانی برخوردار نیست. برای کمک به توجیه هزینه‌های هنگفت، فیلم باید بتواند توجه اسکار و مشترکین جدید اپل تی‌وی پلاس را جلب می‌کند.

نام فیلم هفته اکران فروش آخر هفته فروش کلی
بازی‌های گرسنگی: تصنیف پرندگان آوازخوان و مارها
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes
۱ ۴۴.۰۰ ۴۴.۰۰
ترول‌ها متحد می‌شوند
Trolls Band Together
۱ ۳۰.۶۰ ۳۰.۶۰
مارول‌ها
The Marvels
۲ ۱۰.۲۰ ۶۵.۰۲
شکرگزاری
Thanksgiving
۱ ۱۰.۲۰ ۱۰.۲۰
پنج شب با فردی
Five Nights at Freddy’s
۴ ۳.۵۰ ۱۳۲.۶۱
جاماندگان
The Holdovers
۴ ۲.۷۰ ۸.۳۵
هدف بعدی پیروزی است
Next Goal Wins
۱ ۲.۵۰ ۲.۵۰
تیلور سوییفت: تور دوره‌ها
Taylor Swift: The Eras Tour
۶ ۲.۴۰ ۱۷۵.۳۱
پریسیلا
Priscilla
۴ ۲.۳۲ ۱۶.۹۸
قاتلان ماه گل
Killers of the Flower Moon
۵ ۱.۹۲ ۶۳.۵۷

* رقم فروش بر اساس میلیون دلار است و فروش داخلی فیلم‌ها در آمریکای شمالی را شامل می‌شود.

منبع: boxofficemojo