پیامکی که برای همه افراد بالای ۱۸ سال ارسال می‌شود

پیامکی که برای همه افراد بالای ۱۸ سال ارسال می‌شود

وزارت بهداشت از ماه گذشته پویشی را با عنوان «غربالگری پرفشاری خون و دیابت» آغاز کرده که اگر چه اوایل تنها در روستاها و شهرهای زیر ۲۰هزار نفر به اجرا درآمد، اما حالا به‌صورت کشوری اجرا می‌شود.

زندگی‌مان پر شده از پیامک‌های تبلیغاتی که وقت و بی‌وقت برایمان ارسال می‌شود و ما هم یا بلاک‌شان می‌کنیم یا می‌گذاریم‌شان توی اسپم تا از شرشان خلاص شویم. اما در بین همه این پیامک‌ها که هر چند دقیقه یک‌بار صدای گوشی‌هایمان را در می‌آورد، گاهی پیامک‌های مهمی هم پیدا می‌شود که با اینکه به‌صورت جمعی ارسال شده، اما به‌نفع‌مان است که ببینیم‌شان.

از آنجایی که دو بیماری دیابت و فشار خون در کشورمان در حال گسترش است، وزارت بهداشت از ماه گذشته پویشی را با عنوان «غربالگری پرفشاری خون و دیابت» آغاز کرده که اگر چه اوایل تنها در روستاها و شهرهای زیر ۲۰هزار نفر به اجرا درآمد، اما حالا به‌صورت کشوری اجرا می‌شود و به همین دلیل این وزارتخانه تصمیم دارد در ادامه، برای آگاهی مردم و مشارکت‌شان در این پویش، با یک سرشماره مشخص پیامک ارسال کند.

بیشتر بخوانید:

این پیامک که شما را دعوت به شرکت در پویش غربالگری پرفشاری خون و دیابت می‌کند، حاوی یک لینک است که با زدن روی این لینک، لازم است که کد ملی، شماره تلفنی به نام همان کد ملی و تاریخ تولد خود را ثبت کنید؛ با انجام این فرایند یک کد برای شما پیامک می‌شود که با تأیید و ثبت آن وارد سامانه اصلی می‌شوید و می‌توانید پس از مطالعه راهنمای مخصوص، پرسش‌نامه را تکمیل کنید.

درصورتی‌که براساس اظهارنامه‌ای که پرکرده‌اید، در خطر شناخته شوید، باید به‌صورت ناشتا (منظور از ناشتا ۸ساعت عدم‌دریافت کالری کافی است و افراد می‌توانند آب ساده بنوشند) به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید و آزمایش فشارخون یا دیابت رایگان بدهید. این پویش تا ۱۵دی‌ماه ادامه دارد و قرار است طی این پویش همه افراد ۱۸سال و بالاتر (متولدین قبل از ۱/۸/۱۳۸۴) ساکن در کشور گروه هدف آن هستند، تحت غربالگری پرفشاری خون و دیابت قرار گیرند.