پولیش ناخن چیست و روش صحیح انجام آن چگونه است؟

پولیش ناخن چیست و روش صحیح انجام آن چگونه است؟

پولیش ناخن یا لاک زدن یکی از کارهای آرایشی مورد علاقه بسیاری از خانم ها است که برای زیبا و براق کردن ناخن های دست و پا انجام می شود.

به نظر بسیاری از خانم ها لاک زدن یک کار ساده است که نیازی به تخصص خاصی ندارد در حالی که اغلب آن ها با روش صحیح لاک زدن ناخن آشنا نیستند و معمولا از نتیجه کار خود رضایت چندانی ندارند.

در ادامه مطلب آموزش حرفه ای و صحیح پولیش ناخن را قرار داده ایم.  همراه باشید.

آموزش گام به گام پولیش ناخن

مرحله 1

قبل از شروع کار بسیار مهم است که در صورت نیاز ناخن های خود را به اندازه دلخواه کوتاه کرده و سوهان بکشید تا بعد از پولیش ناخن ها زیباتر و صیقلی تر شده و به راحتی و با گیر کردن به لباس و لوازم دیگر نشکنند.

هنگام استفاده از سوهان مطمئن شوید آن را فقط در یک جهت می کشید و هرگز از دو جهت سوهان را روی ناخن نکشید.

همچنین برای از بین بردن هر گونه برجستگی زائد در انتهای ناخن ها و یکدست کردن آن ها از بافر ناخن چهار طرفه استفاده کنید، در این کار زیاده روی نکنید زیرا اصطحکاک بیش از حد باعث گرم شدن ناخن شده و آن را ضعیف می کند.

هنگام بافر کردن گاهی بافر را بلند کنید که اصطحکاک بیش از حد ایجاد نشود.

لازم به ذکر است بافر چهار طرفه دارای چهار سطح مختلف است که می توانید از سطح درشت آن برای شروع کار استفاده کرده و ناخن را شکل دهید، از دو سطح ریزتر برای صاف کردن و از بین بردن برجستگی های کناره ناخن ها استفاده کنید و سطح بسیار صاف آن را برای براق کردن ناخن به کار ببرید.

حتما بخوانید : چگونه ناخن های سفید داشته باشیم؟

مرحله 2

آموزش تصویری پولیش ناخن
آموزش تصویری پولیش ناخن

هنگامی که برای پولیش ناخن به آرایشگاه می روید طراحان حرفه ای ناخن معمولا کوتیکول های ناخن را جدا می کنند تا لاک روی ناخن جلوه زیباتری داشته باشد اما اگر در این کار حرفه ای نیستید هرگز کوتیکول ها را جدا نکنید زیرا احتمال زیادی دارد که به ناخن خود آسیب بزنید.

کوتیکول ها در واقع از ناخن محافظت می کنند بنابراین به جای جدا کردن آن ها سعی کنید از روغن کوتیکول استفاده کنید که ظاهر خشک آن ها را مرطوب و نرم می کند.

مرحله 3

بعد از پیرایش ظاهر ناخن و قبل از لاک زدن مهم است که ناخن ها را خوب شسته و هرگونه آلودگی، رطوبت و آثار پولیش قبلی را از روی آن ها پاک کنید.

دست های خود را با آب و صابون بشویید، اگر احساس می کنید لک های لاک قبلی هنوز روی ناخن ها وجود دارد یک توپ پنبه آغشته به استون روی آن ها بکشید تا کاملا پاک شوند.

قبل از شروع کار دست ها را کاملا خشک کنید زیرا باقی ماندن قطرات ریز آب روی ناخن باعث ناهموار به نظر رسیدن لاک روی ناخن خواهد شد.

مرحله 4

در انتخاب لاک ناخن دقت کنید که کیفیت خوبی داشته باشد، لاک های با کیفیت بهتر روی ناخن نشسته و ماندگاری بیشتری نیز دارند در حالی که پولیش ناخن با لاک های ارزان قیمت و نامرغوب زیبایی چندانی نخواهد داشت، زود از ناخن جدا می شود، طول عمر آن ها نیز کمتر بوده و داخل بطری زودتر خشک می شود.

همچنین توصیه می شود از لاک هایی که حاوی سه ماده فرمالدئید، تولوئن و دی بوتیل فتالات هستند اجتناب کنید زیرا در طولانی مدت اثر منفی روی سلامتی به جا می گذارند، اگرچه معمولا برای کسانی که به ندرت از پولیش ناخن استفاده می کنند خطر چندانی ندارند.

مرحله 5

آموزش تصویری پولیش ناخن
آموزش تصویری پولیش ناخن

قبل از پولیش ناخن لازم است سطح ناخن ها را با لایه ای از برق ناخن بپوشانید، این کار از لاک ناخن محافظت کرده، باعث می شود لاک بهتر روی ناخن بنشیند، دوام بیشتری داشته باشد و با جلوگیری از تماس لاک با سطح ناخن از لکه دار شدن لاک های تیره تر و زرد شدن آن جلوگیری می کند.

هنگام خرید برق ناخن نیز سعی کنید برندهای با کیفیت را انتخاب کنید.

یک لایه نازک برق ناخن را 3 بار روی هر ناخن بکشید و منتظر بمانید تا کاملا خشک شود.

مرحله 6

آموزش تصویری پولیش ناخن
آموزش تصویری پولیش ناخن

حالا نوبت قسمت اصلی کار یعنی لاک زدن یا پولیش ناخن است.

برس لاک را در حدی به لاک آغشته کنید که تنها برای کشیدن یک لایه نازک روی هر ناخن کافی باشد، سپس با سه حرکت به قسمت وسط و دو بخش کناری هر ناخن لاک بزنید و حدود 2 دقیقه منتظر بمانید تا خشک شود.

بعد از خشک شدن لایه اول لاک، از همان تکنیک سه حرکتی برای لایه دوم استفاده کنید و منتظر بمانید خشک شود.

آموزش تصویری پولیش ناخن
آموزش تصویری پولیش ناخن

اگر تمایل دارید رنگ لاک تیره تر به نظر برسد می توانید سومین لایه را نیز بعد از خشک شدن لایه دوم اعمال کنید در غیر این صورت همین دو لایه کافی است.

مرحله 7

آموزش تصویری پولیش ناخن
آموزش تصویری پولیش ناخن

بعد از اتمام مراحل لاک زدن، باید از پوششی روی ناخن ها استفاده کنید تا مدت طولانی تری دوام آورده و لاک از ناخن جدا نشود.

بنابراین بعد از خشک شدن کامل لاک مجددا برق ناخن را با تکنیک سه حرکتی و در یک جهت روی ناخن های خود اعمال کنید و منتظر بمانید تا برق ناخن کاملا خشک شود.

اگر از خشک شدن ناخن ها قبل از اعمال برق ناخن مطمئن نیستید و نمی خواهید به آن دست بزنید کافیست یک لایه نازک برق ناخن روی یکی از ناخن های خود بکشید اگر برس آن رنگی شد یعنی لاک هنوز خشک نشده و باید کمی بیشتر منتظر بمانید.

برای خشک شدن سریع تر لاک می توانید ناخن ها را داخل آب بسیار سرد یا یخ قرار دهید. اگرچه بهتر است این کار را تنها در مواردی که عجله دارید انجام دهید.

مرحله 8

در حین لاک زدن احتمالا متوجه شده اید که بخشی از پوست اطراف ناخن ها نیز به لاک آغشته و باعث شلخته شدن ظاهر آن ها شده است.

برای از بین بردن این شلختگی کمی منتظر بمانید تا لاک ناخن کاملا خشک شود، سپس از یک قلم موی نازک آغشته به استون استفاده کنید و آن را به آرامی در اطراف ناخن ها بکشید تا ظاهر مرتبی پیدا کند.

اگر این کار را بلافاصله بعد از لاک زدن انجام دهید احتمال زیادی دارد که لاک روی ناخن ها نیز پاک شود.

مرحله 9

از لاک های خود به خوبی مراقبت کنید، در صورتی که لاک در معرض نور یا گرما قرار بگیرد ممکن است غلظت و رنگ آن تغییر کند بنابراین سعی کنید آن ها را در محیط خنک و تاریک نگهداری کرده و در صورت تمایل داخل یخچال قرار دهید.

منبع: wikihow