پاسخ محکم فرمانده عالیرتبه ارتش به سخنگوی طالبان؛ دیگران نمی‌توانند برای ما تعیین تکلیف کنند

پاسخ محکم فرمانده عالیرتبه ارتش به سخنگوی طالبان؛ دیگران نمی‌توانند برای ما تعیین تکلیف کنند

فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: برای انسداد مرزها دیگران نمی‌توانند برای ما تعیین تکلیف کنند چرا که در تمام کشورها برای ایجاد امنیت این کار متداول است و کسی هم نمی‌تواند اعتراض کند.

به گزارش همشهری‌آنلاین، امیر سرتیپ کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سفر به مرز ایران و افغانستان، انسداد نوار مرزی دو کشور را از مهمترین طرحهای ملی کشور دانست و گفت: در طرح انسداد مرزهای شمال شرق کشور که به طول ۷۴ کیلومتر است توسط یگان‌های مهندسی در حال اجرا است.

سرتیپ حیدری افزود: همه کشورهای هم‌مرز جمهوری اسلامی به حسن همجواری همیشه احترام گذاشته و احترام می‌گذاریم و هیچ زمانی جمهوری اسلامی قصد تهدید، تعدی، تجاوز و تصرف یک وجب از خاک و سرزمین کشورهای همسایه نداشته و ندارد.

در ادامه فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: تامین امنیت پایدار رسالتی است که بر دوش نیروهای مسلح است و این امنیت پایدار زمانی با پهپاد یا با دوربین انجام می‌شود و زمانی هم با حضور فیزیکی با انسداد مرزها صورت می گیرد؛ بنابراین دیگران نمی‌توانند برای ما تعیین تکلیف کنند که قرار است ما در مرزهای خود چه کاری انجام دهیم.

وی تاکید کرد: اینکه ما می‌خواهیم در مرزهای خود امنیت ایجاد کنیم تشخیص نظام مقدس جمهوری اسلامی است که چگونه می‌خواهد این کار را انجام دهد.

سرتیپ حیدری گفت: می‌خواهیم در مرزهایمان انسداد انجام دهیم و مبادرت به این کار هم داریم چرا که در تمام کشورها متداول است که با اختیار و طرح و برنامه خود انسداد مرز ایجاد می کنند.

به گزارش همشهری آنلاین، سرتیپ کیومرث حیدری در راهپیمایی چهل‌وپنجمین سالگرد پیروزی انقلاب در مشهد درباره سفر خود به مرز مشترک ایران و افغانستان، گفته بود که در مرزهای شمال شرق عملیات انسداد مرز در حال انجام و نسبت به گذشته بسیار پیشرفت داشته است‌ و امیدواریم بتوانیم انسداد مرزهای شمال شرق را تکمیل کنیم.

این اظهارات واکنش سخنگوی حکومت طالبان را برانگیخت. ذبیح‌الله مجاهد، در این باره نوشت: در عموم اقدامات مرزی از هر کشور صورت می‌گیرد باید تفاهمات هم باشد. دوم این که هیچ کشور از افغانستان نباید هراس داشته باشد به شمول جمهوری اسلامی ایران باید مطمئن باشند از افغانستان به آن‌ها آسیب نمی‌رسد. افغانستان اهل امنیت است، ثبات است. زمان‌های که امنیت نبود جنگ بود اشغال بود اگر هم‌چون کاری می‌شد یک توجیه می‌داشت حال نیاز به این اقدامات دیده نمی‌شود.