ولاگ با لنز اولترا واید؛ یک انتخاب درست یا اشتباه بزرگ؟

ولاگ با لنز اولترا واید؛ یک انتخاب درست یا اشتباه بزرگ؟

به نقل از دیجیکالا:

آیا ضبط ولاگ با یک لنز اولترا واید کار درستی است یا باید از لنزهای دیگر به این منظور استفاده کرد؟ در این مقاله قصد داریم مزایا و معایب استفاده از لنزهای اولترا واید را بررسی کنیم.

چه از لنزهای ۰.۵x آیفون استفاده کنید و چه از لنزهای اولترا وایدِ یک دوربین عکاسی، به نظر می‌رسد لنزهای اولترا واید برای ضبط ولاگ ایده‌آل‌تر است. در ادامه قصد داریم مزایا و معایب بهره‌برداری از این مدل لنزهای عکاسی را مرور کنیم.

استفاده از لنزهای اولترا واید برای ولاگ

از لحاظ فنی هر نوع لنز که فاصله کانونی فول فریم آن معادل ۳۵ میلی‌متر یا حتی کمتر باشد، تحت عنوان لنز اولترا واید یا فوق عریض شناخته می‌شود. این مدل لنزها برای عکاسی‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، استفاده از یک لنز عریض ۳۵ میلی‌متری علنا هیچ سودی نخواهد داشت؛ چراکه در حالت سلفی به غیر از صورت خودتان، چیز دیگری را نمی‌توانید در قاب تصویر قرار دهید.

برای ضبط ولاگ، اعداد و ارقام مربوط به لنز حول و حوش ۲۴ میلی‌متر به نظر کفایت می‌کند. روی یک دوربین APS-C، لنز ۱۶ میلی‌متر اکثر برندها نظیر سونی و برای دوربین‌های APS-C برند کانن (Canon)، لنز ۱۵ میلی‌متر مطلوب خواهد بود. برای ولاگ با یک عدد دوربین روی دست، شما فاصله کانونی بیشتری خواهید داشت.

مزایا استفاده از لنزهای اولترا واید برای ضبط ولاگ دستی

در ادامه چند مزیت در بهره‌برداری از این مدل لنزها را توضیح می‌دهیم.

۱. انعطاف‌پذیری بیشتر برای کادربندی

اگر لنزهای دوربین‌تان به اندازه کافی عریض نیست، شما باید خودتان را نسبت به کادر دوربین تنظیم کنید. لنزهای اولترا واید به آسانی شما را در مرکز قاب قرار می‌دهند تا شما کمتر درگیر پروسه‌ی کادربندی شده و بیشتر حول و حوشِ تولید محتوا تمرکز کنید.

اگر لنز دوربین بیشتر از اندازه‌ی مورد نیاز عریض است، شما می‌توانید قاب مورد نظر را در هنگام ویرایش کراپ (Crop) کنید. به خاطر بسپارید که شما همیشه می‌توانید فوتیج خود را کراپ کنید اما شما نمی‌توانید چیزی اضافه بر سازمان به کادرها اضافه کنید.

لنز دوربین سیگما مدل LENS SIGMA FOR SONY E 16MM F1.4 DC DN CON

علاوه بر موارد گفته شده، بسیاری از دوربین‌ها در هنگام ضبط فرمت‌های مشخصی از ویدیوها نظیر ۴K ۳۰ فریم، فاکتورهای اضافی جذابی به منظور کراپ دارند. یک لنز الترا وایدتر به شما کمک می‌کند تا هر چیزی که می‌خواهید را در کادر جا دهید.

برای مقایسه، تصویر زیر با استفاده از سونی a6600 با لنز ۱۶ میلی‌متری به دو شیوه‌ی غیر کراپ و دستی گرفته شده است.

لنز اولترا واید

در تصویر بعدی، ما دقیقا همین لنزها را داریم اما با کراپ ۱.۵x به دلیل ضبط با کیفیت ۴K و نرخ فریم ۳۰.

بهترین لنز اولترا واید

در عوض با بهره‌برداری از لنزهای ۱۲ میلی‌متر، ما تصاویر عریض‌تری را تجربه کرده‌ایم.

خرید لنز اولترا واید

در نهایت، ما تصویری را با لنزهای ۱۲ میلی‌متری با کراپ ۴K و نرخ ۳۰ فریم می‌بینیم:

بهترین لنز اولترا واید موجود در بازار

به صورت دستی تمامی این گزینه‌ها قابل استفاده هستند اما فاصله کانونی ۱۲ میلی‌متری عریض‌تر به انعطاف‌پذیری بیشتر در کادربندی ختم شده است.

۲. صدای بهتر

لنزهای اولترا واید به شما کمک می‌کنند شما تا جای ممکن دوربین‌تان را به خود نزدیک‌تر نگه دارید. بر همین اساس، میکروفون هم به شما نزدیک‌تر خواهد بود. بنابراین، می‌توان با کیفیت صدای بهتر ولاگ را ضبط کرده و از طرفی دیگر صدای پس‌زمینه هم کمتر خواهد شد.

لنز دوربین کانن مدل EF 16-35mm f/4L IS USM

این مورد یک قانون اساسی در تکنیک استفاده از میکروفون به شمار می‌رود: به طور کلی، شما دلتان می‌خواهد تا میکروفون را به دهان خود نزدیک کرده تا کیفیت صدای به مراتب بهتری را نسبت به حالت عادی تجربه کنید. این مسئله حتی در بهره‌برداری از میکروفون‌های تخصصی‌تر در زمینه‌ی ولاگ نظیر میکروفون‌های شاتگان هم صدق می‌کند؛ چرا که نزدیک نگه داشتن میکروفون‌ها موجب می‌شود تا فضای بیشتری بین میزان صدای شما و صدای پس زمینه محیط ایجاد شود.

۳. حمل آسان‌تر

لنز فوق عریض

اگر لنزهای شما برای کادربندی خودتان به اندازه کافی عریض نیست، شما احتمالا هر از گاهی باید دستان خود را به طور کامل باز کرده تا دوربین را در حالت مناسب قرار دهید. این مسئله احتمالا با یک موبایل خسته‌کننده خواهد بود؛ به خصوص این که شما از یک دستگیره مثل GorillaPod استفاده کنید.

لنز با زاویه‌ی عریض‌تر به شما کمک می‌کند تا دوربین را تا جای ممکن نزدیک خود نگه داشته یا از گرفتن اکستندر یا هر دو مورد چشم‌پوشی کنید. همین مسئله ساده موجب می‌شود تا استقامت بدنی شما برای ضبط ولاگ به مدت طولانی‌تر بیشتر حفظ شود.

لنز دوربین سیگما مدل LENS SIGMA FOR SONY E 16-28MM F2.8 DG DN CON

اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که حتی وسایلی مثل سه پایه کوچک هم با خود بیرون نمی‌برید، این یعنی شما علاقه‌مند هستید تا راحت‌تر رفت و آمد ‌کنید. بنابراین، بهره‌برداری از لنزهای اولترا واید برای شما که وسایل خود را در تمام روز با خود حمل می‌کنید بسیار سودمند به نظر می‌رسد.

معایب لنزهای اولترا واید برای ولاگ

لنزهای فوق عریض برای ولاگرها فوق العاده عالی و کاربردی به نظر می‌رسند اما این دسته از ابزار مفید، بدون نقص هم نیستند! در ادامه، چند مورد از نقاط ضعف این لنزها را توضیح می‌دهیم.

۱. لنزهای خوب، گران قیمت هستند

لنز اولترا واید چیست

لنزهای عریض به طور کلی مزایای بسیار خوبی دارند اما خرید یک لنز مقرون به صرفه کار چندان آسانی نیست. برای مثال لنزهای اولترا واید mm ۱۱-۲۰ برای دوربین‌های Sony APS-C تقریبا ۸۰۰ دلار قیمت دارد. به غیر از لنز کیفت mm ۱۶-۵۰ سونی برای دوربین‌های APS-C، می‌توان ادعا کرد تمامی گزینه‌ها در فاصله کانونی ۱۶ میلی‌متر (معادل ۲۴ میلی‌متر فول فریم) یا بیشتر حداقل ۴۰۰ دلار قیمت‌گذاری شده‌اند. شما می‌توانید به منظور تهیه لنز برای دوربین‌های فول فریم، قیمت گفته شده را دو برابر کنید.

لنزهای با کیفیت بالا تقریبا همگی گران قیمت هستند و بسیاری از ولاگرها ترجیح می‌دهند در ابتدای کار خود با ابزارهای مقرون به صرفه‌تر کار کنند. البته، اگر شما یک ولاگر گوشی هوشمند هستید، شما احتمالا لنزهای ۰.۵x دارید. علاوه بر این موارد، برخی از لنزهای فوق عریض هم در عینِ قیمت ارزان، به طرز شگفت انگیزی عملکرد خوبی دارند.

۲. اعوجاج بصری

اعوجاج بصری لنز چشم ماهی

لنزهای اولترا واید می‌توانند موجب اعوجاج بصری شوند؛ به خصوص این که شما از لنزهای چشم ماهی استفاده کنید. برای مثال می‌توان عکس بالا را مشاهده کنید که به دلیل وجود لنزهای چشم ماهی، اشیای موجود در تصاویر از حالت طبیعی خود خارج شده‌اند.

اگر چه، شما می‌توانید به آسانی این مشکل را با استفاده از سایر لنزهای اولترا واید برطرف کرده و دوربین خود را در فاصله‌ی منطقی‌تری برای ضبط قرار دهید.

۳. دامنه‌ی زوم محدود

با وجود این موضوع که لنزهای اولترا واید برای ولاگ دستی ایده‌آل به نظر می‌رسند، این ابزار برای زمانی که می‌خواهید روی عکس‌های پرتره یا ویدیوهای غیر سلفی مرتب زوم کنید، چندان اید‌ه‌آل محسوب نمی‌شوند.

لنز دوربین فوجی فیلم مدل XF 23mm f/2 R WR

برای ولاگ شاید لنزهای مذکور مناسب باشند، اما از این لنزها برای عکس‌برداری و ضبط فیلم از سوژه‌های دور دست نمی‌توان به خوبی بهره‌برداری کرد. برای کاربردهای گفته شده، می‌توان به جای لنزهای اولترا واید از لنزهای تله فوتو استفاده کرد. لنزهای اولترا واید همچنین بوکه و عمقِ میدان کمتری نسبت به لنزهای پرتره و تله دارند، هر چند فاصله کانونی، تنها عامل بوکه تلقی نمی‌شود.

یک پروسه ضبط ولاگ ساده‌تر

عکاسی در سفر

با تهیه لنزهای اولترا واید شما می‌توانید راحت‌تر دوربین را نگه داشته، صدای با کیفیت‌تری را تجربه کرده و همچنین از سه پایه یا اکستندر هم استفاده نکنید. بر همین اساس، پروسه ضبط ولاگ ساده‌تر و آسان‌تر می‌شود.

بنابراین، اگر تصمیم گرفته‌اید به طور جدی به ضبط ولاگ بپردازید، خرید یک لنز اولترا واید مقرون به صرفه می‌تواند اولین خرید مهم شما در این ماجراجویی جدید محسوب شود.

منبع: makeuseof

سوال و جواب‌های رایج
به چه لنزهایی اولترا واید گفته می‌شود؟
از لحاظ فنی هر نوع لنز که فاصله کانونی فول فریم آن معادل ۳۵ میلی‌متر یا حتی کمتر باشد، تحت عنوان لنز اولترا واید یا فوق عریض شناخته می‌شود.
آیا هر چه فاصله کانونی لنزهای اولترا واید کمتر باشد بهتر است؟
مهم‌ترین ایراد لنزهای اولترا واید چیست؟