وقتی تهران با بارش برف غافلگیر نشد | مقایسه بارش برف در زمان زاکانی با حناچی و نجفی | برف روبی مکانیزه و محلول پاشی دو روش جدید

وقتی تهران با بارش برف غافلگیر نشد | مقایسه بارش برف در زمان زاکانی با حناچی و نجفی | برف روبی مکانیزه و محلول پاشی دو روش جدید

برف به‌رغم آنکه با شدت زیادی بارید و بسیاری از مناطق برف‌خیز شهر را کامل سفیدپوش کرد، اما معبری را مسدود نکرد و گذری را نبست.

همشهری آنلاین -فرناز محمدزاده، تهرانی‌ها صبح جمعه که چشم باز کردند بیشتر نقاط شهر را سفیدپوش دیدند. بارش برف در این روز تعطیل حال و هوای تازه‌ای به شهر بخشید و آخر هفته، ذوق و شعف خاصی را در دل اهالی پایتخت که درحال سپری‌کردن زمستانی گرم بودند، ایجاد کرد. پایتخت‌نشینان فکرش را هم نمی‌کردند بعد از عبور از دی‌ماه گرم و آلوده، بهمن‌ماه برفی و پاک را پیش‌رو داشته باشند. این بارش با وجود آنکه نسبت به بارش‌های روزهای گذشته شدت بیشتری داشت، اما نه‌تنها راه شهروندان بسته نشد، بلکه معبری هم دچار لغزندگی نبود. درواقع برف‌روبی مکانیزه در مناطق برف‌خیز، شرایطی را ایجاد کرد تا این برف خاطره زیبایی را در ذهن تهرانی‌ها حک کند.

روش‌های نوین برف‌روبی در بارش روز گذشته

بخشی از نقاط شهر مانند کوی فراز در منطقه ۲با محلول‌های جدید برف‌روبی و بخش دیگر با دستگاه‌ها و ماشین‌آلات مکانیزه، نمک‌پاشی شدند. در همین رابطه جانشین ستاد برف‌روبی سازمان پسماند شهرداری تهران به خبرنگار همشهری می‌گوید: ماشین‌آلات تخصصی برف‌روبی سازمان پسماند شامل ۲۵۰دستگاه در اختیار مناطق و ۵۸دستگاه به‌صورت پشتیبانی در اختیار خود سازمان است و این ۳۰۸دستگاه خودروهای مکانیزه برف‌روبی هستند که از عقب این خودروها نمک‌پاشی انجام می‌شود و از جلوی خودرو، تیغه برف را جمع‌آوری می‌کند. پدرام پورنصر در بخش دیگر صحبت‌های خود به ‌خودروهای محلول‌پاش اشاره کرد و گفت: علاوه بر این، خودروهای محلول‌پاش داریم که محلول استات منیزیوم را پخش می‌کنند. او تأکید کرد: این محلول‌ها باید قبل از شروع بارش در محلاتی که احتمال نشست برف وجود دارد پاشیده شود که به محض نشستن برف، ذوب شود. جانشین ستاد برف‌روبی سازمان پسماند شهرداری تهران ادامه می‌دهد: مناطق یک تا ۴ و مناطق برف‌خیز پایتخت مجهز به این خودروهای محلول‌پاش هستند و درواقع ۷دستگاه در تهران داریم که محلول‌پاشی را انجام می‌دهند.

کنترل معابر پایتخت با دوربین‌های شهری

مدیریت شهری آمادگی لازم برای برف‌روبی در سطح مناطق را با استفاده از شیوه‌های نوین دارد و ازاین‌سو با استفاده از دستگاه‌های مکانیزه، محلول‌پاشی و شن‌پاشی و همراهی نیروهای خدمات شهری به تردد راحت در سطح شهر کمک می‌کند. حسین نظری، معاون شهردار تهران از آمادگی تمام تجهیزات و ماشین‌آلات در سطح شهر خبر داد و اعلام کرد که نیروهای انسانی شهرداری نیز در معابر حضور داشتند و با تلاش آنها، خوشبختانه مشکل خاصی در سطح شهر وجود نداشت. او با اشاره به به‌کارگیری سامانه دوربینی شهرداری برای کنترل وضعیت معابر، گفت: توزیع شن و نمک به‌طور مرتب در حال انجام بود و در نقاطی که بارش برف بیشتر بود، از این تیغه‌ها استفاده شد. معاون شهردار تهران وضعیت برف‌روبی در پایتخت را مساعد اعلام کرد و یادآور شد: پس از بارش برف که در بعضی مناطق پایتخت از ۲روز گذشته آغاز شده، شاهد حضور شهروندان در خیابان‌ها و نشاط آنها بوده‌ایم؛ این در حالی است که خادمان مردم در مدیریت شهری با حداکثر توان به برف‌روبی معابر مشغولند تا کمترین مشکل را در تردد شهروندان شاهد باشیم.

تهران غافلگیر نشد

برف روز گذشته پایتخت، حال و هوای تازه‌ای ‌به شهر بخشید و هوای تهران را در وضعیت پاک قرار داد. این برف به‌رغم آنکه با شدت زیادی بارید و بسیاری از مناطق برف‌خیز شهر را کامل سفیدپوش کرد، اما معبری را مسدود نکرد و گذری را نبست. این درحالی است که یک زمانی نجفی، شهردار وقت از شهروندان خواست درختان برفی را بتکانند و حناچی، شهردار سابق نیز به‌دلیل غافلگیری در برف از شورای شهر تذکر گرفت.

تجربه موفق شهرداری در برف

بار دیگر بارش برف تجربه موفقی را در کارنامه مدیریت فعلی شهر به ثبت رساند و منجر به غافلگیری شهرداری نشد. براساس اعلام هواشناسی‌ها و پیش‌بینی‌های انجام‌شده، روز جمعه، روز برفی گزارش شده بود؛ برهمین اساس از یک شب قبل نمک‌پاشی توسط نیروهای شهرداری پایتخت آغاز شد. ستاد ویژه مدیریت بحران برف از ساعت ۳بامداد جمعه تشکیل شد و مدیران شهرداری دور یک میز نشستند و هماهنگی لازم را برای هم‌فکری بیشتر در راستای برف‌زدایی و مقابله با یخ‌زدگی معابر پایتخت انجام دادند که این امر موجب شد در همان ساعات ابتدای صبح روز جمعه هم وضعیت معابر اصلی و فرعی شهر در شرایط مناسب و عاری از هرگونه لغزش و یخ‌زدگی باشد. در این بارش، برف‌روبی به‌صورتی انجام شده بود که هیچ‌یک از معابر اصلی و بزرگراهی شهر لغزنده نبود و عبور و مرور خودروها به‌صورت عادی صورت گرفت. براساس گفته حسین‌نظری، معاون خدمات شهری شهرداری، با بارش برف در برخی از مناطق که با شدت بیشتری همراه بود، کارهای ویژه‌ای انجام شد تا مسیر شهروندان برای لحظات کوتاهی هم بسته نباشد، اما برف‌روبی و آمادگی برای عدم‌لغزندگی معابر در تمامی مناطق پایتخت دنبال شد.