واکنش پیر لوئیجی کولینا به حادثه فوتبال ترکیه ؛ شبیه سرطان است

واکنش پیر لوئیجی کولینا به حادثه فوتبال ترکیه ؛ شبیه سرطان است

رئیس کمیته داوران فدراسیون بین‌المللی فوتبال(فیفا) پس از حمله رئیس یک باشگاه ترکیه‌ای به داور دیداری در سوپرلیگ این کشور، توهین به داوران را به «سرطان» فوتبال تشبیه کرد.

به‌دنبال حمله فاروق کوکا، رئیس باشگاه آنکاراگوچو ترکیه به هلیل اومت ملر، داور دیدار این تیم برابر چای‌کار ریزه‌اسپور، فدراسیون فوتبال ترکیه تمام لیگ‌های این کشور را به حالت تعلیق درآورد.

این حادثه پس از به ثمر رسیدن گل ریزه‌اسپور در دقیقه ۹۷ وقت‌های تلف‌شده رخ داد و پس از مشت کوکا به صورت داور، دادگاهی در ترکیه دستور بازداشت مدیر خاطی را صادر کرد.

پیر لوئیجی کولینا، رئیس کمیته داوران فیفا که ماه گذشته در گفت‌وگویی درباره نگاه‌ها و توهین‌ها به داوران فوتبال هشدار داده و گفته بود که این ناهنجاری، فوتبال را خواهد کشت، پس از حادثه روز دوشنبه در لیگ ترکیه، بار دیگر لب به انتقاد گشود.

قاضی اسبق ایتالیایی در بیانیه‌ای دراین‌باره، گفت: ماه گذشته پس از جلسه‌ای با هیئت بین‌المللی فوتبال(ایفاب) گفتم که خشونت، حمله شفاهی و فیزیکی به داوران «سرطانی» است که به قیمت گرفتن جان فوتبال تمام خواهد شد.

وی افزود: داور نباید به خاطر تصمیماتی که می‌گیرد، کتک بخورد حتی اگر آن تصمیم اشتباه باشد. خودروی او نباید بمب‌گذاری یا به آتش کشیده شود آن هم به خاطر یک پنالتی!

کولینا تاکید کرد: متاسفانه این نمونه‌ها اغراق نیست چون بمب‌گذاری و به‌آتش کشیدن خودرو داوران اتفاقی است که در برخی کشورها رخ داده و اصلا هم نادر نیست. هلیل اومت ملر داور بسیار خوب و انسان درستی است. این را می‌گویم چون چندین بار او را در زمین بازی دیده‌ام و اوایل سال جاری در جام جهانی زیر ۲۰ سال آرژانتین هم با او مدتی را سپری کردم و نه‌تنها داوران بلکه هیچ انسانی لایق آنچه او دیروز در آنکارا تجربه کرد، نیست.

وی اضافه کرد: تصویر هلیل اومت در حالی که نقش زمین شده و و در حال لگد خوردن از ضاربان، سرش را بین دستانش گرفته بود و همچنین تصویر کبودی و ورم چشمش، هولناک بود. اما هولناک‌تر این است که بدانیم هزاران داور در سراسر دنیا در سطوح پایین‌تر فوتبال، شفاهی و فیزیکی هدف حمله قرار می‌گیرند و هیچ خبری از این حملات در رسانه‌ها نیست.

کوکا دیروز با انتشار بیانیه‌ای از سمت خود استعفا کرد و گفت که برای محافظت از باشگاه آنکاراگوچو، هوادارانش و همچنین جامعه‌ای که او و خانواده‌اش در آن زندگی می‌کنند، این تصمیم را گرفته است.