هیوندای توسان 2023

هیوندای توسان 2023

به علت ممنوعیت واردات خودرو به ایران، توسان NX4 در سال های ابتدایی تولید از ورود به خاک ایران محروم بود. اما با رفع شدن این ممنوعیت در سال 1401، هیوندای توسان 2023 در لیست واردات شرکت کرمان موتور، نمایندگی رسمی هیوندای در ایران قرار گرفت.

مشخصات فنی هیوندای توسان 2023

هیوندای توسان 2023 از یک موتور 4 سیلندر 2 لیتری تنفس طبیعی با سیستم سوخت رسانی MPi بهره می برد که توانایی تولید 154 اسب بخار قدرت در 6200 دور در دقیقه و 192 نیوتن متر گشتاور در 4500 دور در دقیقه را دارد. این توان تولیدی با انتقال از طریق یک گیربکس  6 دنده اتوماتیک AT به چرخ های جلو، می توانند توسان جدید را طی 10.8 ثانیه از سرعت 0 به 100 کیلومتر بر ساعت برسانند.

04.webp

 

هیوندای توسان جدید در محور جلو از سیستم تعلیق مک فرسون و ترمز های دیسکی خنک شونده و در محور عقب از سیستم تعلیق مولتی لینک و ترمز های دیسکی بهره می برد. همچنین ترمز های این خودرو به سیستم هایی نظیر ترمز ضد قفل ABS، توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD و ترمز کمکی BA نیز مجهزند.

توسان 2023 به عنوان یک کراس اور متوسط دیفرانسیل جلو وزنی 1428 کیلوگرمی داشته و میانگین مصرف سوخت آن در یک سیکل ترکیبی شهر و اتوبان برابر با 8.1 لیتر بنزین در هر 100 کیلومتر رانندگی است.

ایمنی هیوندای توسان 2023

هیوندای توسان 2023 به 6 ایربگ برای سرنشینان جلو، جانبی هایی جلو و پرده ای مجهز است. همچنین این خودرو با شرکت در تست های تصادف موسسه یورو انکپ موفق به کسب 5 ستاره ایمنی شده تا خودرویی مطمئن در حوادث رانندگی به شمار آید. همچنین کراس اور متوسط هیوندای با بهره بردن از سیستم های کمک رانندگی نظیر سیستم کنترل پایداری ESP، سیستم کنترل کشش TCS و سیستم کمک حرکت در سربالایی HAC تجربه سواری ایمن تری را برای سرنشینان خود فراهم می کند.

 

03.webp

 

امکانات رفاهی هیوندای توسان 2023

با توجه به این که هنوز کاتالوگ رسمی توسان وارداتی 2023 منتشر نشده، بنابراین نمی توان به طور دقیق درباره آپشن های این خودرو صحبت کرد. اما انتظار می رود که این خودرو به امکاناتی نظیر شیشه بالابر های برقی، آینه های جانبی برقی، سقف پانوراما یا سانروف، سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک، سیستم ورود بدون کلید و استارت دکمه ای، کروز کنترل، گرمکن صندلی های جلو، ترمز پارک برقی و اتوهلد مجهز باشد.

 

06.webp

طراحی ظاهری هیوندای توسان 2023

ظاهر توسان 2023 به طور کلی از زبان طراحی جدید هیوندای پیروی کرده و بی شباهت به محصولات دیگر این کمپانی نظیر الانترا 2023 نیست. با این حال، توسان کاملا شبیه به سایر محصولات هیوندای نبوده و فرم منحصر به فردی برای خود دارد.

 

01 (3).webp

 

در نمای جلو هیوندای برای کراس اور محبوب خود از یک جلوپنجره فریم لس استفاده کرده که با دی لایت ها یکپارچه شده اند و چراغ های اصلی نیز در گوشه های سپر ها قرار گرفته اند. این فرم طراحی به تازگی در میان کراس اور های چینی نیز محبوب شده و می بینیم که خودرویی نظیر فونیکس FX هم دقیقا از همین سبک طراحی بهره می برد. البته قطعا با کیفیت کمتر از هیوندای!

 

01.webp

 

نمای کناری هیوندای توسان 2023 محل دیدار حجم هایی بسیار عجیب با خطوط تیز است؛ طراحان هیوندای با استفاده از حجم پردازی بسیار اغراق آمیز در گلگیر ها و درب ها و استفاده از رینگ های بزرگ با طرح مدرن، کاملا نمای کناری توسان 2023 را متفاوت با هر خودرویی در خیابان خلق کرده اند.

 

02 (3).webp

 

نمای عقب هیوندای توسان جدید نیز کاملا متناسب با ترند روز طراحی شده و استفاده از چراغ عقب یکپارچه به خوبی نشان دهنده این موضوع است. قسمت پایین سپر عقب نیز میزبان یک  دیفیوزر با طرح الماسی است که کمتر در نگاه مخاطبان دیده شده. نکته جالب در مورد طراحی عقب IX35 2023، جایگیری لوگوی هیوندای روی شیشه عقب است!

 

کابین و فضای داخلی هیوندای توسان 2023

کابین هیوندای توسان 2023 طراحی کاملا قرینه ای دارد که در نوع خود جالب توجه است، در واقع هیوندای با استفاده از یک صفحه کیلومتر دیجیتالی کوچک کاری کرده تا اگر کلاستر و فرمان خودرو را حذف کنیم، طراحی داشبورد در قسمت چپ و راست کاملا قرینه باشند.

 

09.webp

 

در نمای روبروی راننده یک فرمان 4 شاخه با طراحی اسپرت قرار دارد که متفاوت با سایر غربیلک های اغلب سه شاخه موجود در بازار است. قسمت میانی داشبورد نیز میزبان یک مانیتور بزرگ و پنل سیستم تهویه مطبوع هستند. در کنسول میانی نیز لیور دنده و کلید های ترمز پارک و اتوهلد به چشم می خورند.

 

هیوندای توسان 2023 در بازار؛ قیمت و رقبا

هیوندای توسان 2023 با ورود به بازار ایران وارد رقابت مستقیم با کیا اسپورتیج 2023 و خودرو هایی نظیر فونیکس FX پریمیوم خواهد شد. گمرک ایران قیمت توسان 2023 را 35 هزار و 571 یورو اعلام کرده و پیش بینی می شود که به علت سابقه درخشان توسان در ایران و محبوبیت این خودرو، نسل جدید آن نیز موفقیت نسل های قبلی خود را تکرار کند. داشتن برند معتبر، موتور MPi (با حساسیت کمتر به بنزین) و خدمات پس از فروش گسترده، توسان 2023 ارزش بالایی برای خرید در بازار ایران خواهد داشت.