همه به دنبال این گوجه فرنگی گمشده بودند!

همه به دنبال این گوجه فرنگی گمشده بودند!

بخشی از ایستگاه فضایی بین‌المللی به یک باغچه برای کاشت و برداشت سبزیجات تبدیل شده است. باتوجه به سبک زندگی سخت در فضا، وجود هر مدل از سبزی برای تغذیه فضانوردان، ارزشی مانند طلا دارد چون قوت غالب فضانوردان در مدت اقامت چندماهه در فضا، عمدتا از خوراکی‌های بسته‌بندی‌شده تامین می‌شود.

به نقل از یورونیوز، دقیقا به خاطر همین است که فرانک روبیو، فضانورد آمریکایی حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی به شخصیت اصلی یک معمای فضایی تبدیل شد؛ معمایی که حل آن ماه‌ها طول کشید. ماجرا از این قرار بود که این فضانورد در اوایل امسال یکی از اولین گوجه‌فرنگی‌هایی که در فضا رشد کرده است را برداشت کرد. ولی آنطور که باید، از آن مراقبت نکرد.

روبیو در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «من آن گوجه فرنگی را در یک کیسه کوچک گذاشتم و در همان لحظه هم یکی از کارکنان ایستگاه فضایی در حال اجرای یک رویداد با جمعی از بچه‌های مدرسه‌ای‌ بود. من هم فکر کردم خیلی جالب می‌شود اگر این محصول را به آنها نشان بدهم و بگویم: هی بچه‌ها، این اولین گوجه فرنگی است که در فضا برداشت شده است. مطمئن بود که آن را در جای خود با چسب محکم کردم ولی بعد برگشتم و دیدم که دیگر آنجا نیست.»

هر چیزی که در محیط بدون جاذبه ایستگاه فضایی رها شود می تواند شناور شود و در گوشه و کنار پنهان و گذرگاه‌های هزارتوی این آزمایشگاه فضایی قرار بگیرد، آزمایشگاهی که بخش‌های مختلف آن وسعتی به اندازه یک زمین فوتبال دارد.

فرانک روبیو می‌گوید در مجموع شاید ۸ تا ۲۰ ساعت از وقت آزاد خود را صرف جستجو برای پیدا کردن این گوجه فرنگی کرده است. او می‌گوید: «وقتی نتوانستم آن را پیدا کنم خیلی‌ها گفتند احتمالا خودش گوجه‌فرنگی را خورده است. برای همین، من بیشتر می‌خواستم آن را پیدا کنم تا ثابت کنم گوجه فرنگی را نخوردم. اما پیدا نشد که نشد.» روبیو قرار است ۲۷ سپتامبر به زمین برمی‌گردد،‌آنهم در حالیکه این محصول گرانبها هنوز در ایستگاه فضایی گم پیدا نشده بود.

بیشتر بخوانید:

تا اینکه در جریان کنفرانس خبری چهارشنبه، سایر اعضای تیم هفت نفره حاضر در ایستگاه فضایی خبر دادند که گوجه فرنگی را پیدا کرده‌اند. یاسمین مقبلی، فضانورد ناسا گفت: «روبیو تا مدت‌ها به خاطر خوردن این گوجه فرنگی سرزنش می‌شد، اما الان دیگر می‌توانیم او را تبرئه کنیم.» فضانوردان مشخص نکردند که این گوجه فرنگی دقیقا کجا پیدا شده یا در چه وضعیتی بوده است.