هر آنچه از تفاوت نهال گردو چندلر و فرنور باید بدانید

هر آنچه از تفاوت نهال گردو چندلر و فرنور باید بدانید

مثل هر پدیده‌ ی دیگری در جهان اطراف ما، تفاوت‌ها عامل اصلی به وجود آمدن ویژگی‌های مختلف در باغداری و کشاورزی هستند. تفاوت در مقدار باردهی دو نهال، تفاوت در نژاد دو گیاه، نوع گلدهی دو درخت و… همگی از مجموعه تفاوت‌هایی هستند که جهان اطراف ما بر پایه‌ی آن‌ها شکل گرفته است.

تفاوت میان دو درخت یا دو نهال گردو اثری مستقیم در نوع کارکرد آن‌ها، نوع محصول تولیدی و سایر شاخصه‌های آن دارد. مقایسه گردو چندلر و فرنور؛ موضوعی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت پس تا انتها همراه ما باشید.

نهال گردو چندلر چه ویژگی‌هایی دارد؟

در جریان مقایسه گردو چندلر و فرنور؛ مهمترین ویژگی نهال گردو چندلر این است که درخت‌های گردو حاصل از آن، میوه‌هایی بسیار درشت تولید می‌کنند. نهال گردو چندلر دیر گل می‌دهد و باید حسابی در پرورش آن صبور باشید و به گیاه اجازه‌ی رشد بدهید.

تحقیقات و تجربیات محققان کشاورزی و کشاورزان مختلف نشان داده است نهال گردو چندلر بسیار پرمحصول است و در صورتی که شرایط رشد آن استاندارد باشد، علاوه بر تولید گردوهایی درشت و سنگین، از هر درخت حاصل از آن مقدار زیادی گردو نیز به دست می‌آید.

همچنین از شما دعوت می شود جهت مشاهده لیست قیمت خرید 17 نهال گردوی پربار با تخفیف عیدانه لینک زیر از سایت آریا نهال را لمس یا کلیک نمایید:

https://ariyanahal.ir/خرید-نهال-گردو/

دلایل محبوبیت نهال گردو چندلر:

تولید انبوه محصول، بارآوری میوه‌های درشت و پرمغز و همچنین زودبازده بودن این نهال، باعث شده است تا این نهال نه تنها عملکردی موفق داشته باشد، بلکه در میان کشاورزان بسیار محبوب گردد.

نهال گردو چندلر معمولا در سال اول، میوه‌دهی را آغاز می‌کند اما محققان کشاورزی معتقدند باید برای راندمان بهتر درخت، از برداشت میوه‌های آن در سال اول خودداری کرد. آن‌ها معتقدند بهتر است در سال اول، مثل دو سال نخست رشد نوزاد انسان، انرژی نهال صرف رشد، قوام اندام‌ها و در نهایت قوی‌شدن آن‌ها شود.

نهال گردو

آشنایی با نهال گردو فرنور:

نهال گردو فرنور یکی دیگر از انواع نهال‌های پیوندی است که یک ویژگی مهم، آن را نسبت به سایر هم خانواده‌هایش متمایز کرده است؛ این نهال گردو به‌خوبی در برابر سرما مقاومت کرده و می‌تواند حتی در دمای بسیار پایین هم به زندگی ادامه دهد.

نهال گردو فرنور برای آنکه به مرحله‌ی بازدهی برسد و میوه‌ی آن قابل برداشت باشد، به بیش از سه سال زمان نیاز دارد و کشت آن در باغاتی که نیازمند باردهی سریع محصول هستند، انتخاب مناسبی نیست. اما در برخی از مناطق که سرمای هوا مانع از کشت هر نوع دیگری از نهال درخت گردو می ‌شود، می‌توان فرنور را بدون نگرانی از آسیب آن در برابر سرما کاشت و پس از چند سال، محصولات آن را برداشت کرد.

مقایسه گردو چندلر و فرنور:

⦁ این دو نوع نهال گردو که از تغییر ژنوتیپ گیاه حاصل شده‌اند، مقاومت و بارداری بهتر و بیشتری نسبت به اجداد خود نشان می‌دهند.
⦁ در حقیقت در جریان بهسازی این نهال‌ها، نقص‌هایی که باعث ضعیف‌شدن درختان قبلی می‌شد شناسایی شده است تا گیاه عملکرد بهتری از خود به نمایش بگذارد.
⦁ بنابراین در مقایسه گردو چندلر و فرنور، باید به این نکته توجه داشته باشید.

 مقایسه گردو چندلر و فرنور؛ رنگ و اندازه مغز:

در جریان مقایسه گردو چندلر و فرنور، آنچه از نهال گردو چندلر و نهال گردو فرنور به دست می‌آید دارای مغزی درشت و پرملات، رنگی روشن و کیفیتی بسیار بالا است. مشخص است که این دو مورد باتوجه به اصلاحات ژنتیکی صورت گرفته بر روی این نهال‌ها به دست آمده‌اند و نقش مهمی در پرطرفدار شدن این نهال‌ها دارند.

حتما شما هم بارها و بارها در تبلیغات گردو شنیده‌اید که گردوی مرغوب را با عنوان «گردوی کاغذی» معرفی می‌کنند و مردم هم علاقه‌ی بیشتری به گردوهایی دارند که دارای پوستی کاغذی هستند. پوست کاغذی درواقع به پوسته‌ی گردوهایی گفته می‌شود که پس از رسیدن میوه‌ی گیاه به راحتی شکسته شود و نیازی به اهرم فلزی مثل گوشت‌کوب یا گردوشکن نداشته باشد.

مقایسه گردو چندلر و فرنور؛ چربی و مواد تشکیل دهنده مغز:

برتری دیگر این دو نهال نسبت به سایر نهال‌های مشابه، میزان روغنی است که از هر مغز گردو به دست می‌آید. نسبتی که میان درصد مغز و درصد پوسته هم وجود دارد از دیگر معیارهای کیفیت‌سنجی مغز گردو است.
با این تعریف جالب است بدانید که با مقایسه مقایسه گردو چندلر و فرنور، مشاهده شده مغز گردوی حاصل از نهال گردو چندلر، نزدیک به 60 درصد کل میوه را به خود اختصاص می‌دهد درحالی که درصد مغز میوه‌ی فرنور به کل آن، زیر 50 درصد است.

این موضوع یعنی مغز حاصل از نهال گردو چندلر بسیار به‌صرفه ‌تر از مغز حاصل از نهال گردو فرنور است. چربی حاصل از مغز هر دو نهال هم اگرچه در میزانی یکسان اندازه‌گیری شده است اما آزمایش‌های مختلف ثابت کرده‌اند روغن حاصل از مغز نهال گردو چندلر بیشتر از روغن حاصل از مغز نهال گردو فرنور است.

آریا نهال، جامع ترین سایت فروش نهال گردو در ایران

شما عزیزان جهت تمایل به خرید نهال عمده ( بیش از 5 عدد) می توانید در مرورگر خود با سرچ ( نهالستان آریا نهال) به نشانی وب سایت آریا نهال مراجعه نمایید تا پایان اسفند با تخفیف عیدانه خرید نهال گردو خود را ثبت نمایید. فروش نهال تمامی ارقام با ضمانت بازگشت کالا و مجوز رسمی جهاد کشاورزی صورت می پذیرد.

منبع: ariyanahal.ir