هرآنچه باید درباره‌ی سرطان سینه بدانید

هرآنچه باید درباره‌ی سرطان سینه بدانید

به نقل از دیجیکالا:

سرطان سینه زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های سینه دچار جهش شده و شروع به تقسیم و تکثیر می‌کنند. افراد ممکن است بر اثر آن ابتدا متوجه یک توده در سینه، تغییر رنگ، تغییر بافت یا علائم دیگر شوند. این بیماری سالانه افراد زیادی را هم از لحاظ جسمی و هم روحی درگیر خود می‌کند. در این مقاله از دیجی‌کالا مگ قصد داریم شما را با این بیماری بیشتر آشنا کنیم و راه‌های پیشگیری آن را بررسی کنیم؛ با ما همراه باشید.

سرطان سینه چیست؟

سرطان زمانی اتفاق می‌افتد که تغییراتی به نام جهش در ژن‌هایی که رشد سلولی را تنظیم می‌کنند، رخ دهد. جهش‌ها به سلول‌ها اجازه‌ی تقسیم و تکثیر به روشی کنترل نشده را می‌دهند. سرطان سینه مجموع همین اتفاقات است که در سلول‌های سینه رخ می‌دهد. به طور معمول، سرطان در لوبول‌ها یا مجاری سینه تشکیل می‌شود.

لوبول‌ها غده‌هایی هستند که وظیفه‌ی تولید شیر را بر عهده دارند. مجاری پستان هم مسیرهایی هستند که شیر را از غدد به سمت نوک سینه هدایت می‌کنند. همچنین سرطان ممکن است در بافت چربی یا بافت پیوندی فیبری سینه هم رخ دهد.

سلول‌های سرطانی کنترل نشده اغلب به سایر بافت‌های سالم سینه هم حمله می‌کنند و حتی می‌توانند به غدد لنفاوی زیربغل و زیر بازوها هم پیشروی کنند. زمانی که سلول‌های سرطانی وارد غدد لنفاوی شوند، می‌توانند به سایر قسمت‌های بدن هم دسترسی پیدا کنند و گسترش یابند.

نشانه‌ها و علائم سرطان سینه

علائم سرطان سینه

سرطان سینه در مراحل اولیه ممکن است هیچ نشانه‌ای از خود بروز ندهد. در بسیاری از موارد، تومور سرطانی ممکن است بسیار کوچک و غیرقابل لمس باشد، اما هر ناهنجاری در آزمایش ماموگرافی قابل مشاهده و تشخیص خواهد بود.

اگر بتوان تومور را احساس کرد، اولین نشانه معمولا یک توده داخل سینه است که قبلا وجود نداشته و اکنون می‌توانید آن را حس کنید. البته لازم به ذکر است که همه‌ی توده‌ها سرطانی نیستند. هر نوع از سرطان سینه می‌تواند علائم مختلفی داشته باشد؛ اما بسیاری از این علائم می‌توانند مشابه هم باشند که در ادامه برخی از شایع‌ترین علائم آن را آورده‌ایم:

 • یک توده یا یک بافت ضخیم در سینه که احساس متفاوتی نسبت به بافت سینه دارد.
 • احساس درد در سینه
 • پوست قرمز، بی‌رنگ یا حفره‌دار روی سینه
 • تورم در همه یا بخشی از سینه
 • ترشحات از نوک سینه (به غیر از شیر مادر)
 • ترشح خون از نوک سینه
 • لایه لایه یا پوسته پوسته شدن سینه یا نوک سینه
 • تغییر ناگهانی و بدون دلیل در سایز یا فرم سینه
 • نوک سینه‌ی فرو رفته
 • تغییرات غیرطبیعی در ظاهر پوست سینه
 • توده یا تورم در قسمت زیر بازو

در این بخش لازم به ذکر است که اگر هر کدام از این علائم را دارید، به معنی این نیست که دچار سرطان سینه شده‌اید. به عنوان مثال، احساس درد در سینه یا یک توده می‌تواند ناشی از یک کیست خوش‌خیم باشد. با این حال، اگر توده‌ای در سینه‌ی خود احساس کردید یا علائم دیگر دارید، برای آزمایشات و معاینه‌ی دقیق حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

انواع سرطان سینه

سرطان سینه انواع مختلفی دارد، اما آن را می‌توان به ۲ دسته‌ی کلی تقسیم کرد؛ تهاجمی و غیرتهاجمی.

سرطان سینه‌ی غیرتهاجمی به عنوان سرطان درجا هم شناخته می‌شود. در سرطان سینه‌ی تهاجمی، سلول‌های سرطانی از مجاری سینه به سمت قسمت‌های دیگر سینه گسترش پیدا می‌کنند، اما در سرطان غیرتهاجمی سلول‌های سرطانی از بافت اصلی منتشر نمی‌شوند.

این ۲ دسته برای توصیف رایج‌ترین انواع سرطان سینه استفاده می‌شوند که عبارت‌اند از:

 • کارسینوم مجاری شیری درجا (DCIS)؛ یک بیماری غیرتهاجمی که در آن سلول‌های سرطانی به مجاری داخل سینه محدود می‌شوند و به بافت‌های اطراف سینه حمله نکرده‌اند.
 • کارسینوم لوبولار درجا (LCIS)؛ نوعی از سرطان که در غدد تولید کننده‌ی شیر رشد می‌کند. مانند DCIS، این سرطان هم به بافت‌های اطراف حمله نکرده‌اند.
 • کارسینوم مجرای مهاجم (Invasive ductal carcinoma)؛ شایع‌ترین نوع سرطان سینه است. در IDC سرطان از مجاری شیر شروع می‌شود و سپس به بافت‌های مجاور سینه حمله می‌کند. هنگامی که سلول‌های سرطانی به بافت‌های خارج از مجاری شیر گسترش پیدا کنند، می‌توانند به اندام‌ها و بافت‌های دیگر هم برسند و آن‌ها را هم درگیر کنند.
 • کارسینوم لوبولار تهاجمی (Invasive lobular carcinoma)؛ این نوع از سرطان ابتدا در لوبول‌ها تولید و بعد به بافت‌های مجاور حمله می‌کنند.

برخی از انواع دیگر سرطان که کمتر رایج است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیماری پاژه نوک سینه؛ این نوع سرطان از مجاری نوک سینه شروع می‌شود و در عین رشد کردن بر روی پوست و هاله‌ی سینه هم تاثیر می‌گذارد.
 • تومور فیلودس؛ این تومور بسیار نادر بوده و در بافت پیوندی سینه رشد می‌کند. اکثر این تومورها خوش‌خیم، اما در برخی موارد سرطانی هستند.
 • آنژیوسارکوم؛ نوعی از سرطان که بر روی رگ‌های خونی یا رگ‌های لنفاوی سینه رشد می‌کند.

سرطان التهابی سینه

سرطان التهابی سینه (IBC) یک نوع سرطان نادر اما تهاجمی است. با توجه به تحقیقات موسسه ملی سرطان (NCI)، این نوع سرطان تنها بین ۱ تا ۵ درصد ممکن است رخ دهد. در این شرایط سلول‌ها غدد لنفاوی نزدیک سینه‌ها را مسدود می‌کنند و به همین دلیل رگ‌های لنفاوی سینه نمی‌توانند به درستی تخلیه شوند.

سرطان التهابی سینه به جای ایجاد تومور، باعث قرمزی، تورم و احساس گرمای شدید در سینه‌های شما می‌شود. در این نوع سرطان، سینه‌ها ممکن است حفره‌دار و ضخیم به نظر برسد؛ مثل پوست پرتقال. IBC می‌تواند بسیار تهاجمی باشد و به سرعت پیشرفت کند؛ به همین دلیل مهم است که در صورت مشاهده علائم فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

سرطان سینه سه‌گانه‌ی منفی (TNBC)

سرطان سینه سه‌گانه‌ی منفی یکی دیگر از انواع سرطان نادر است. طبق گفته‌ی انجمن سرطان آمریکا (ACS) این نوع سرطان تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد از افراد مبتلا به سرطان سینه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علائم اصلی تومور در این نوع سرطان عبارت‌اند از:

 • تومور فاقد گیرنده‌های استروژن است؛ این‌ها گیرنده‌هایی روی سلول‌ها هستند که به هورمون استروژن متصل می‌شوند. اگر تومور دارای گیرنده‌های استروژن باشد،‌ این هورمون می‌تواند سرطان را تحریک کند تا بیشتر رشد کند.
 • تومور فاقد گیرنده‌های پروژسترون است؛ این گیرنده‌ها سلول‌هایی هستند که به هورمون پروژسترون متصل می‌شوند. اگر یک تومور دارای گیرنده‌های پروژسترون باشد، این هورمون می‌تواند رشد سرطان را تحریک کند.
 • تومور پروتئین گیرنده‌ی فاکتور رشد اپیدرمی (HER2) را روی سطح خود ندارد؛ HER2 پروتئینی است که به رشد سرطان سینه کمک می‌کند.

اگر تومور این سه معیار را داشته باشد، به آن سرطان سینه‌ی سه‌گانه‌ی منفی می‌گویند. این نوع سرطان سینه نسبت به انواع دیگرسریع‌تر رشد می‌کند و گسترش پیدا می‌کند. درمان این نوع سرطان بسیار دشوار است، زیرا هورمون تراپی برای سرطان سینه موثر نیست.

درجه‌بندی و سطوح سرطان سینه

سطوح سرطان سینه

پزشکان سرطان سینه را بر اساس اندازه‌ی تومور و میزان گسترش آن به سطوح مختلف تقسیم می‌کنند.

سرطان‌هایی که بزرگ هستند یا به بافت‌ها یا اندام‌های مجاور حمله کرده‌اند در مرحله‌ی بالاتری نسبت به سرطان‌هایی قرار دارند که کوچک هستند یا هنوز در پستان وجود دارند. برای اینکه پزشک تشخیص دهد سرطان در کدام مرحله قرار دارد، باید موارد زیر را بررسی کند:

 • سرطان تهاجمی است یا غیرتهاجمی؟
 • تومور سرطان چه‌قدر رشد کرده است؟
 • آیا غدد لنفاوی درگیر شده‌اند یا خیر؟
 • آیا سرطان به بافت‌ها یا اندام‌های مجاور رسیده است یا خیر؟

سرطان سینه ۵ مرحله‌ی اصلی دارد؛ از ۰ تا ۵.

مرحله‌ی صفر سرطان سینه

مرحله‌ی صفر DCIS است؛ یعنی سرطان هنوز در سینه و در مجاری آن محدود شده است و هنوز به بافت‌های مجاور گسترش پیدا نکرده است.

مرحله‌ی ۱ سرطان سینه

 • سطح ۱A؛ عرض تومور ۲ سانتی‌متر یا کمتر است. در این مرحله غدد لنفاوی تحت تاثیر قرار نگرفته‌اند.
 • سطح ۱B؛ در این مرحله یا تومور وجود ندارد یا عرض آن ۲ سانتی‌متر و کمتر است. در این سطح، سرطان به غدد لنفاوی رسیده است.

مرحله ۲ سرطان سینه

 • سطح ۲A؛ در این مرحله یا تومور کوچک‌تر از ۲ سانتی‌متر بوده و به یک تا ۳ غده‌ی لنفاوی مجاور گسترش پیدا می‌کند یا اینکه عرض تومور به ۵ سانتی‌متر می‌رسد اما به هیچ گره‌ی لنفاوی راه پیدا نکرده است.
 • سطح ۲B؛ در این مرحله یا عرض تومور بین ۲ تا ۵ سانتی‌متر است و به یک تا ۳ غده‌ی لنفاوی راه یافته یا اینکه عرض تومور بزرگ‌تر از ۵ سانتی‌متر بوده ولی به غدد لنفاوی گسترش پیدا نکرده است.

مرحله‌ی ۳ سرطان سینه

 • سطح ۳A؛ سرطان به ۴ تا ۹ گره‌ی لنفاوی زیربغلی گسترش پیدا کرده یا غدد لنفاوی داخل سینه را بزرگ کرده است. سایز تومور ممکن است هر اندازه‌ای باشد. یا اینکه تومورها بزرگ‌تر از ۵ سانتی‌متر هستند و سرطان به یک تا ۳ گره‌ی لنفاوی زیربغلی یا قفسه‌ی سینه راه پیدا کرده است.
 • سطح ۳B؛ تومور به دیواره‌ی قفسه‌ی سینه حمله کرده و ممکن است به ۹ گره‌ی لنفاوی هم راه پیدا کرده باشد.
 • سطح ۳C؛ سرطان در ۱۰ (و بیشتر) گره‌ی لنفاوی زیربغلی، گره‌های لنفاوی نزدیک ترقوه و گره‌های داخلی سینه یافت می‌شود.

مرحله‌ی ۴ سرطان سینه (سرطان متاستاتیک پستان)

در مرحله‌ی چهارم، تومور هر سایز و اندازه‌ای می‌تواند داشته باشد. سلول‌های سرطانی به غدد لنفاوی نزدیک و دور و همچنین اندام‌های دور گسترش یافته‌اند.

سرطان سینه در آقایان

اگرچه آقایان مقدار کمی از آن را دارند، اما آن‌ها هم مثل خانم‌ها بافت سینه دارند. آقایان هم ممکن است دچار سرطان سینه شوند، اما این اتفاق در آقایان بسیار کمیاب است. طبق تحقیقات ACS، سرطان سینه در مردان سیاه پوست ۷۰ برابر کمتر از زنان سیاه پوست است. این سرطان در مردان سفید پوست هم ۱۰۰ برابر کمتر از زنان سفید پوست است.

گفته می‌شود که سرطان سینه در آقایان به اندازه‌ی خانم‌ها می‌تواند جدی باشد و گسترش پیدا کند. همچنین علائم آن هم مشابه است. اگر علائم و هرگونه تغییر در بافت سینه احساس کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

شانس درمان سرطان سینه

شانس درمان این بیماری به عوامل مختلفی بستگی دارد. دوتا از مهم‌ترین عوامل، نوع سرطان و مرحله‌ی رشد سرطان در زمان تشخیص است. عوامل دیگری که ممکن است در این موضوع تاثیرگذار باشد، عبارت‌اند از:

 • سن
 • جنسیت
 • نژاد
 • سرعت رشد سرطان

تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهند که میزان مرگ و میر بر اثر سرطان سینه در افراد رنگین پوست در مقایسه با افراد سفید پوست، بیشتر است. یکی از دلایل این موضوع می‌تواند نابرابری‌ها در مراقبت‌های پزشکی باشد.

البته خبر خوب این است که شانس درمان این بیماری در حال بهبود است. با توجه به گفته‌ی ACS در سال ۱۹۷۵، شانس درمان سرطان سینه و بقا برای ۵ سال در زنان ۷۵.۲ درصد بوده است. اما این شانس در زنانی که بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ تشخیص داده شدند، ۹۰.۶ درصد بود.

تشخیص سرطان سینه

برای تشخیص اینکه علائم شما ناشی از سرطان است یا یک وضعیت خوش‌خیم سینه، پزشک علاوه بر معاینه‌ی سینه، یک معاینه‌ی فیزیکی کامل نیز انجام می‌دهد. آن‌ها همچنین ممکن است یک یا چند آزمایش مخصوص را درخواست کنند تا بفهمند چه چیزی باعث علائم شما می‌شود. آزمایشاتی که به پزشک در تشخیص دقیق بیماری کمک می‌کند، عبارت‌اند از:

 • ماموگرام یا ماموگرافی؛ رایج‌ترین روش برای بررسی بافت داخلی و زیرین سینه، تصویربرداری و تست ماموگرام است. بسیاری از خانم‌های ۴۰ ساله و بالاتر، سالانه برای بررسی سرطان سینه این تست را انجام می‌دهند. همچنین اگر پزشک شما مشکوک به وجود یک تومور شود این تست را برایتان تجویز خواهد کرد. اگر مورد غیرطبیعی در تست شما مشخص شود، پزشک آزمایشات بیشتری را درخواست می‌کند.
 • سونوگرافی سینه؛ در این روش از امواج صوتی برای تصویربرداری از بافت‌های عمیق در سینه استفاده می‌شود. سونوگرافی می‌تواند به پزشک کمک کند تا توده‌های تومور و کیست‌های خوش‌خیم را تشخیص دهد.

علاوه بر این موارد، روش‌هایی مثل نمونه‌برداری از سینه (بیوپسی سینه) یا MRI هم ممکن است توسط پزشک تجویز شود.

اگر پزشک شما بعد از ماموگرافی یا سونوگرافی مشکوک به سرطان سینه شود، ممکن است آزمایش بیوپسی سینه را انجام دهد. در این آزمایش، پزشک یک نمونه بافت را از ناحیه‌ی مشکوک خارج می‌کند تا آزمایشات لازم را روی آن انجام دهد.

انواع مختلفی از بیوپسی سینه وجود دارد. معمولا پزشک از یک سوزن برای گرفتن نمونه بافت استفاده می‌کند. سپس آن را به آزمایشگاه می‌فرستد. اگر آزمایش سرطان مثبت باشد، آزمایشگاه می‌تواند آن را بیشتر آزمایش کند تا به پزشک شما بگوید سرطان از کدام نوع است.

درمان سرطان سینه

مرحله‌ی سرطان سینه، میزان تهاجمی بودن آن (با توجه به نوع سرطان) و اندازه‌ی تومور در تعیین نوع درمان موثر هستند. برای شروع، پزشک اندازه، مرحله و درجه‌ی سرطان را مشخص می‌کند. درجه‌ی سرطان میزان احتمال رشد و گسترش آن را مشخص می‌کند. بعد از تشخیص این مورد، پزشک راه‌های درمانی را بررسی خواهد کرد.

جراحی رایج‌ترین روش برای درمان سرطان سینه است. بسیاری از افراد درمان‌های اضافی مانند شیمی‌درمانی، درمان هدف‌مند، پرتودرمانی یا هورمون‌درمانی را نیز انجام می‌دهند.

جراحی

جراحی سینه

انواع مختلفی از جراحی برای درمان سرطان سینه استفاده می‌شود:

 • لامپکتومی (Lumpectomy)؛ در این روش تومور و برخی از بافت‌های اطراف آن برداشته می‌شود و بقیه‌ی سینه دست نخورده می‌ماند.
 • ماستکتومی (Mastectomy)؛ در این روش جراح کل سینه را برمی‌دارد. در جراحی ماستکتومی دوبل، جراح هر دو سینه را برمی‌دارد.
 • بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان (Sentinel node biopsy)؛ در این جراحی تعدادی از غدد لنفاوی که در ارتباط با تومور هستند را نمونه‌برداری می‌کند. در صورتی که غدد دارای سرطان باشند، جراحی شده و برداشته می‌شوند.
 • ماستکتومی پروفیلاکتیک مقابل (Contralateral prophylactic mastectomy)؛ حتی اگر سرطان در یک سینه وجود داشته باشد، برخی ترجیح می‌دهند که این جراحی را انجام دهند. در این روش جراح سینه‌ی سالم را هم برمی‌دارد تا خطر ابتلای مجدد به سرطان را کاهش دهد.

پرتو درمانی

در این روش، پرتوهای پرقدرت سلول‌های سرطانی را هدف‌گذاری کرده و از بین می‌برند. در اکثر پرتو درمانی‌ها از یک پرتوی خارجی توسط یک دستگاه برای این کار استفاده می‌شود، اما پیشرفت‌های علمی باعث شده‌اند که پزشکان بتوانند سلول‌های سرطانی را از داخل بدن هم مورد هدف قرار دهند. به گفته‌ی Breastcancer.org، این نوع درمان، براکی تراپی (brachytherapy) نامیده می‌شود.

برای انجام براکی تراپی، جراحان دانه‌ها یا گلوله‌های رادیواکتیو را داخل بدن و نزدیک به تومور جاگذاری می‌کنند. این گلوله‌ها برای مدتی در آن ناحیه می‌مانند و سلول‌های سرطانی را نبود می‌کنند.

شیمی درمانی

شیمی درمانی

شیمی درمانی یک روش دارویی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی است. برخی افراد ممکن است فقط نیاز به شیمی درمانی داشته باشند، اما برخی دیگر این روش را باید در کنار روش‌های دیگر مثل جراحی انجام دهند.

برخی افراد ابتدا تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند و بعد درمان‌های دیگر مثل شیمی درمانی یا پرتو درمانی را انجام دهند (درمان کمکی). برخی دیگر ممکن است نیاز باشد ابتدا شیمی درمانی را برای کوچک کردن سرطان (نئوادجوانت درمانی) و بعد عمل جراحی را انجام دهند. البته لازم به ذکر است که شیمی درمانی عوارض ناخواسته‌ی زیادی هم دارد.

هورمون درمانی

هورمون درمانی

اگر نوع سرطان سینه به هورمون‌ها حساس باشد، ممکن است پزشک شما هورمون درمانی را برایتان تجویز کند. استروژن و پروژسترون می‌توانند رشد تومورهای سرطان سینه را تحریک کنند. در روش هورمون درمانی، تولید این هورمون‌ها در بدن یا گیرنده‌های هورمونی روی سلول سرطانی مسدود می‌شود. این عمل می‌تواند رشد سرطان را تا حدودی متوقف کند.

داروها

درمان‌های خاصی برای مقابله و حمله به بی‌نظمی‌ها و جهش‌ها در سلول‌های سرطانی طراحی شده است. برای مثال، تراستوزوماب می‌تواند تولید پروتئین HER2 در بدن را مسدود کند. HER2 به رشد سلول‌های سرطان سینه کمک می‌کند، بنابراین مصرف دارویی که تولید آن را کند کند، می‌تواند پروسه‌ی رشد سرطان را هم کند کند.

مراقبت‌های لازم در سرطان سینه

اگر توده یا بافت غیرطبیعی در سینه‌ی خود احساس کردید یا دیگر علائم را داشتید، حتما برای مشاوره با پزشک متخصص، نوبت بگیرید. لزوما این علائم به معنی سرطان سینه نخواهند بود، اما آن‌ها را نادیده نگیرید. به خاطر داشته باشید که تشخیص زودهنگام، کلید درمان این بیماری است. سرطان سینه در مراحل اولیه اغلب قابل درمان و پیشگیری است؛ هرچه‌قدر این بیماری گسترش پیدا کند، درمان آن نیز دشوارتر خواهد بود.

عواملی که می‌توانند باعث سرطان سینه شوند

چندین عامل وجود دارد که می‌تواند ریسک مبتلا شدن به سرطان سینه را افزایش دهد. با این حال داشتن هر کدام از این عوامل به معنی این نیست که شما حتما دچار سرطان سینه خواهید شد؛ اما برخی از عوامل را نمی‌توان نادیده گرفت، مثل ژنتیک و سابقه‌ی خانوادگی.

 • سن؛ خطر ابتلا به سرطان سینه با افزایش سن، بالا می‌رود. بیشتر سرطان‌های تهاجمی در زنان بالای ۵۵ سال دیده می‌شود.
 • نوشیدن الکل
 • بافت سینه‌ی متراکم؛ بافت سینه‌ی متراکم بررسی و خواندن ماموگرافی را سخت می‌کند و خطر ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهد.
 • جنسیت؛ به گفته‌ی ACS، زنان سفید پوست ۱۰۰ برابر بیشتر از مردان سفید پوست و زنان سیاه پوست ۷۰ برابر بیشتر از مردان سیاه پوست در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.
 • ژنتیک؛ افرادی که دارای جهش‌های ژن BRCA1 و BRCA2 باشند به نسبت افراد دیگر، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند. سایر جهش‌های ژنی نیز می‌توانند این ریسک را افزایش دهند.
 • قاعدگی زودرس؛ اگر اولین پریود خود را قبل از ۱۲ سالگی داشتید، احتمال ابتلا به این بیماری می‌تواند بیشتر شود.
 • زایمان در سنین بالا؛ ریسک مبتلا شدن به سرطان سینه در خانم‌هایی که اولین فرزند خود را بعد از ۳۵ سالگی به دنیا می‌آورند، بیشتر می‌شود.
 • هورمون درمانی؛ افرادی که پس از یائسگی داروهای استروژن و پروژسترون را برای کمک به کاهش علائم یائسگی خود مصرف کرده یا می‌کنند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه هستند.
 • وراثت؛ اگر یکی از اقوام خانم نزدیک به شما (مادر، مادربزرگ، خواهر یا دختر) دچار این بیماری شده باشد، احتمال ابتلا به آن در شما هم بالا خواهد بود.
 • یائسگی دیررس؛ افرادی که بعد از ۵۵ سالگی یائسه می‌شوند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.
 • هرگز باردار نشدن؛ احتمال ابتلا به سرطان سینه در افرادی که هرگز باردار نشده‌اند یا بارداری نیمه‌کاره داشته‌اند، بیشتر است.
 • سابقه‌ی داشتن سرطان سینه؛ اگر قبلا درگیر این بیماری بوده‌اید، خطر ابتلا به آن در سینه‌ی دیگر یا ناحیه‌ی دیگری از همان سینه‌ی آسیب دیده وجود دارد.

چگونه می‌توان از بروز سرطان سینه جلوگیری کرد؟

ماموگرافی

هرچند که برخی از عوامل ایجاد کننده‌ی این بیماری را نمی‌توان کنترل کرد، اما دنبال کردن یک سبک زندگی سالم، انجام منظم آزمایشات و انجام اقدامات پیشگیرانه که توسط پزشک توصیه شود، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد.

برای مثال، افرادی که اضافه وزن شدیدی دارند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. حفظ یک رژیم غذایی سالم، ورزش کردن و مدیریت وزن می‌تواند خطر آن را کاهش دهد.

انجام منظم ماموگرافی می‌تواند به شما کمک کند که از این بیماری پیشگیری کنید. به گفته‌ی کالج پزشکان آمریکا (ACP):

 • خانم‌های ۴۰ تا ۴۹ ساله الزامی برای انجام سالانه‌ی ماموگرافی ندارند، اما این بسته به ترجیح شما و بررسی‌های پزشکتان نیز دارد.
 • خانم‌های ۵۰ تا ۷۴ ساله باید یک سال در میان آزمایشات ماموگرافی را انجام دهند.
 • تست ماموگرافی برای خانم‌های بالای ۷۴ سال پیشنهاد نمی‌شود.

به طور کلی برای اینکه خیالتان راحت‌تر باشد، بهتر است با یک پزشک معتمد درباره‌ی نگرانی‌ها و شرایط خود مشورت کنید تا او اقدامات لازم و تست‌های مناسب شما را برایتان توضیح دهد و تجویز کند.

فشارسنج دیجیتال بازویی امرن مدل M3
۲,۸۹۱,۴۹۰
۲,۶۸۹,۰۰۰
تومان
خرید ابزار سلامت

مشاهده همه

حرف آخر

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، سرطان سینه دومین سرطان شایع در زنان است و این موضوع از لحاظ روحی نیز بسیار آزاردهنده است. کلید درمان این بیماری، تشخیص به موقع آن است؛ بنابراین در صورتی که علائم غیرطبیعی مشاهده کردید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید و سالانه آزمایشات لازم را برای پیشگیری از این بیماری انجام دهید.

منبع: Healthline