نیویورک سیتی کجاست؟ آیا پایتخت آمریکا است؟ + نکات جالب

نیویورک سیتی کجاست؟ آیا پایتخت آمریکا است؟ + نکات جالب

پایتخت آمریکا کجاست؟

در سال 1789، نیویورک به عنوان اولین پایتخت رسمی آمریکا معرفی شد، ولی فقط یک سال در این جایگاه باقی ماند. به عبارتی نیویورک اولین پایتخت ایالات متحده آمریکا بود، اما به دلایل مختلفی دیگر پایتخت آمریکا نشد؛ برای مثال موقعیت نیویورک در آمریکای مرکزی نیست و به همین دلیل، علی‌رغم اهمیت اقتصادی‌ و سیاسی، به عنوان پایتخت انتخاب نشد و واشنگتن پایتخت آمریکا شد. با این وجود، بسیاری هنوز به اشتباه فکر می‌کنند پایتخت آمریکا نیویورک است، زیرا احتمالاً نام نیویورک بیشتر از نام هر شهر دیگری در آمریکا به گوش افراد می‌رسد.

نیویورک
نیویورک پایتخت آمریکا 

لقب نیویورک چیست؟

هر شهری لقب خاص خودش را دارد. حتما بارها شنیده‌اید که لقب نیویورک سیب بزرگ است. این نام، اولین بار توسط جان فیتز جرالد در روزنامه نیویورک مورنینگ تلگراف (New York Morning Telegraph) بر سر زبان‌ها افتاد. او واژه سفر به سیب بزرگ را برای سفرش به نیویورک به کار برده بود. داستانش به این شرح است که محققان به این نتیجه رسیده بودند اسب‌ها به سیب علاقه زیادی دارند و احتمالا به همین دلیل میدان‌های بزرگ اسب‌دوانی در نیویورک نیز به سیب معروف هستند و میدان‌های کوچک نیز به صحنه‌های گاوبازی شهرت دارند. پس از این اتفاق بسیاری از خوانندگان جاز در آهنگ‌های خود، آمریکا را سیب بزرگ خطاب می‌کردند و رفته‌رفته این لقب رواج یافت. البته ناگفته نماند که نیویورک بیش از 10 لقب دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به گاتهام اشاره کنیم.

علت نامگذاری نیویورک چیست؟

وقتی کمپانی خز هلند در منطقه نیویورک شروع به کار کرد، مهاجران هلندی هم برای کار به این منطقه آمدند. همین دلیل هم باعث شد تا قسمت جنوبی منطقه منهتن را «نیو آمستردام» به معنای آمستردام جدید نام‌گذاری کنند. آن زمان فرمانده مستعمره هلندی‌ها تمامی زمین‌های منهتن را به قیمت 24 دلار از سرخ‌پوست‌ها خریده بود. تا این که انگلیسی‌ها این شهر را اشغال کردند و به افتخار پادشاهشان «دوک یورک»، نام این شهر را به «نیو یورک» تغییر دادند.

نیویورک سیتی
نیویورک سیتی پرجمعیت‌ترین شهر آمریکا

تنوع نژاد در نیویورک

نیویورک یکی از متنوع‌ترین شهرهای دنیا از نظر نژاد و زبان است. مردم این شهر به 200 زبان مختلف صحبت می‌کنند. اگر در نیویورک زندگی کنید، هر روز با افرادی مواجه می‌شوید که با زبانی صحبت می‌کنند که حتی یک کلمه از آن‌ را تا‌به‌حال نشنیده‌اید. برخی از افراد ادعا دارند که بیش از 800 زبان در نیویورک وجود دارد، اما هیچ مدرکی برای اثبات این آمار وجود ندارد. با این حال حتی 200 زبان مختلف در یک شهر نیز آمار حیرت‌انگیزی است.

newyork
نیویورک از گوناگون‌ترین شهرهای جهان

کد پست اختصاصی برای یک برج

ساختمان امپایر استیت (The Empire State Building) دارای یک کد پستی اختصاصی است. همچنین این ساختمان یکی از اصلی‌ترین نمادهای نیویورک به‌شمار می‌رود که 443 متر ارتفاع دارد و تا پیش از ساخت مرکز تجارت جهانی به عنوان بلندترین ساختمان این شهر شناخته می‌شد. ساخت امپایر استیت بسیار زودتر از برنامه پیش رفت، به‌طوری که در کمتر از بیست ماه کار، آماده تأسیس شد. این ساختمان هم‌اکنون 92 سال دارد و قرار نیست به این زودی‌ها از بین برود.

شهر نیویورک ‏
ساختمان امپایر استیت از نمادهای نیویورک 

بیشترین فیلم‌برداری جهان در پارک مرکزی

یکی از معروف‌ترین پارک‌های آمریکا و جهان، یعنی سنترال پارک در نیویورک واقع شده است. جالب است بدانید سالانه 42 میلیون نفر از سنترال پارک نیویورک دیدن می‌کنند. البته این تعداد فقط به آمار بازدید گردشگران از آن مربوط نیست، بلکه رکوردهای جهانی بسیاری هم در آن ثبت شده است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به رکورد بیشترین فیلم‌برداری جهان در این پارک اشاره کنیم. تاکنون بیش از 532 فیلم سینمایی در پارک مرکزی آمریکا فیلم‌برداری شده است.

سنترال پارک نیویورک
سنترال پارک نیویورک از معروف‌ترین پارک‌های جهان

چشمان انیشتین در تماشای نیویورک

حتما در مورد استخراج مغز انیشتین و نگهداری آن در موزه عجیبی به نام موزه ماتر در فیلادلفیا چیزهای زیادی شنیده‌اید، اما نکته اینجاست که علاوه بر مغز، چشمان او نیز سالیان سال است که در نیویورک محبوس است. چشم‌های این دانشمند بزرگ پس از مرگش دزدیده شد و هم‌اکنون در مکانی از این شهر، در یک گاو صندوق نگهداری می‌شوند. مالک این گاوصندق فردی به نام هنری آبرامز است، او از سال 1939 دکتر چشم‌پزشک انیشتین بود. علاوه بر انیشتین، اعضای بدن افراد مهم همچون جرج واشنگتن و ناپلئون بناپارت نیز در نیویورک نگهداری می‌شود.

maxresdefault.jpg
چشمان آلبرت انیشتین در نیویورک

بزرگ‌ترین متروی جهان در نیویورک

یکی از بزرگ‌ترین سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی متروی جهان در نیویورک است. اگر بخواهید تمام ایستگاه‌های متروی نیویورک را طی کنید، ممکن است 24 ساعت طول بکشد. این متروی وسیع از 34 خط و 460 ایستگاه تشکیل شده است. اولین راهبر زن مترو در جهان، در سال 1917 در نیویورک استخدام شد. یکی از نکات جالب در مورد متروی نیویورک این است که اگر شما پای خود را روی صندلی‌ها بگذارید، نه‌تنها به دیگران بی‌احترامی کرده‌اید، بلکه مرتکب جرم شده‌اید و پلیس می‌تواند شما را دستگیر کند.

متروی نیویورک.jpg
متروی نیویورک از قدیمی‌ترین متروهای جهان

نیویورک شهر ثروتمندان

بیش از یک میلیون نفر از جمعیت نیویورک، ثروتمندان هستند. به عبارت دیگر، از هر 21 نفر در نیویورک، یک نفر میلیونر است. تعجب کردید؟ در واقع هیچ شهری در دنیا مانند نیویورک سیتی میزبان افراد میلیونر نیست. پس از نیویورک شهرهای توکیو، لس‌آنجلس، هنگ‌کنگ و لندن به ترتیب در سایر رتبه‌های ثروتمندترین شهرهای جهان هستند. طبق آخرین آمارگیری‌ها در سال 2021 در لیست 400 فرد ثروتمند آمریکا، بیش از 60 نفر در نیویورک زندگی می‌کردند.

آمریکا
نیویورک سیتی یکی از ثروتمندترین شهرهای جهان

لهستانی‌های ساکن نیویورک

نیویورک، بعد از ورشو (Warsaw)، بیشترین جمعیت از لهستانی‌ها را دارد. یکی از اصلی‌ترین دلایل شهرت نیویورک در همین متنوع بودن نژادهایش خلاصه می‌شود. به طور کلی حدود 2.7 درصد از جمعیت نیویورک را لهستانی‌ها تشکیل می‌دهند. اجداد این افراد از مهاجرانی هستند که در قرون گذشته به دلایل مختلفی همچون مشکلات سیاسی، اقتصادی و مذهبی به قاره آمریکا مهاجرت کرده‌اند. در حال حاضر، جمعیت لهستانی‌های نیویورک از 218 هزار نفر نیز عبور کرده است.

نیویورک
نیویورک از بزرگ‌ترین شهرهای جهان

اولین پیتزافروشی آمریکا

حتما می‌دانید که نیویورک به پیتزاهای خوشمزه‌اش شهرت دارد. یکی از حقایق جالبی که باید در مورد نیویورک بدانید این است که اولین پیتزافروشی آمریکا در این شهر تأسیس شد. این پیتزافروشی از اواخر قرن نوزدهم تاکنون، طرفداران بسیاری در آمریکا دارد و نام آن پیتزافروشی لومباردی است. مهاجران ایتالیایی بسیاری در لومباردی مشغول به کار شدند. به همین دلیل طعم پیتزای اصیل ایتالیایی در این پیتزافروشی زبانزد همه مردم است.

پیتزا لومباردی.jpg
عکسی قدیمی از اولین پیتزافروشی‌های لومباردی در نیویورک

بیشترین‌ چینی‌های آمریکا در نیویورک

علاوه بر جمعیت برخی از مهاجران اروپایی، بزرگ‌ترین جمعیت مهاجران آسیایی ایالات متحده نیز در نیویورک زندگی می‌کنند. این آمار علاوه بر آمریکا، در جهان نیز بسیار قابل توجه است. به‌طوری که جمعیت چینی‌های این شهر، از هر شهری در دنیا (البته به‌غیر از شهرهای کشور چین) بیشتر است. 6 درصد از جمعیت ساکنین نیویورک سیتی را چینی‌ها تشکیل می‌دهند که جمعیت آن‌ها حدودا به 900 هزار نفر می‌رسد. لازم به ذکر است تنها یک‌هشتم این جمعیت در محله چینی‌ها زندگی می‌کنند.

جشن های نیویورک
سال نو چینی در نیویورک 

بزرگ‌ترین ذخیره طلا

پیش‌تر از آمار ثروتمندان نیویورک گفتیم. بد نیست کمی‌ هم درباره ذخایر عظیم طلای این شهر بگوییم. 25 درصد شمش‌های طلای دنیا در مخازن وال استریت (Wall Street) ذخیره شده‌اند. این محل بانک «فدرال رزرو» کشور آمریکاست. این خزانه، بزرگ‌ترین ذخیره طلا در جهان را به خود اختصاص داده است، به‌طوری که در این شهر از حدود 497000 شمش طلا به شدت محافظت می‌شود. وزن طلاهای این گنجینه عظیم بیش از 6200 تن است. این مکان حدود 24 متر پایین‌تر از خیابان و 15 متر پایین‌تر از سطح دریا قرار دارد.

وال استریت نیویورک
نیویورک از ثروتمندترین شهرهای آمریکا

بوق زدن ممنوع

اگر در نیویورک بوده باشید، بی‌شک هزاران بار در خیابان صدای بوق ماشین‌ها را شنیده‌اید، اما باید بدانید که بوق زدن در نیویورک در حقیقت ممنوع است. بوق زدن برای سلام و خداحافظی یا موارد غیرضروری در نیویورک پیگرد قانونی دارد و هر راننده‌ای در هر شرایطی که بوق می‌زند، باید برای این کار خود دلیل قانع‌کننده‌ای داشته باشد. این قانون در ساعات 7 صبح تا 11 شب، بسیار سختگیرانه‌تر اجرا می‌شود.

بوق ممنوع.jpg
جریمه 350 دلاری برای بوق زدن در نیویورک

اولین پارک زیرزمینی جهان

فضای سبز وسیع نیویورک فقط روی زمین نیست، بلکه زیر سطح شهر هم پارک وجود دارد. اولین پارک زیرزمینی جهان، پارک لو لاین است که در نیویورک ساخته شده است. این پارک در جنوب شرقی شهر و در محله منهتن قرار دارد. لو لاین از فناوری خورشیدی ویژه‌ای برای تأمین نور گیاهان خود بهره می‌برد. این پارک پس از طراحی در سال 2019 و بازگشایی در سال‌های بعدی، به علت مشکلاتی مثل کمبود بودجه، موقتاً تعطیل شده است.

نیویورک
نخستین پارک زیرزمینی جهان در نیویورک

چهارمین کتابخانه بزرگ جهان در نیویورک

در کتابخانه عمومی نیویورک (New York Public Library) بیش از 50 میلیون کتاب وجود دارد! شاید فکر کنید که این کتابخانه، بزرگ‌ترین کتابخانه آمریکا باشد؛ اما کتابخانه کنگره آمریکا در واشنگتن با داشتن 120 میلیون کتاب نه‌تنها بزرگ‌ترین کتابخانه در آمریکا، بلکه، بزرگترین کتابخانه در جهان است. رتبه دوم و سوم بزرگ‌ترین کتابخانه‌های جهان نیز به سایر کشورها اختصاص دارند؛ رتبه چهارم بزرگ‌ترین کتابخانه‌های بزرگ جهان، به کتابخانه عمومی نیویورک اختصاص دارد.

کتابخانه نیویورک
کتابخانه عمومی نیویورک از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های جهان

سبک زندگی کلاسیک در نیویورک

هنگامی که صحبت از نیویورک آمریکا می‌شود، اکثر فکرها به سمت شهر پیشرفته‌ای می‌رود که ساکنان آن از نوین‌ترین تکنولوژی‌های دنیا پیروی می‌کنند؛ اما بد نیست بدانید در 80 کیلومتری نیویورک منطقه‌ای به نام برودرهف وجود دارد که ساکنینش بدون استفاده از هیچ‌گونه فناوری حتی تلفن و برق، زندگی می‌کنند. اگر علاقه‌مند هستید درباره این چهره از نیویورک بیشتر بدانید، می‌توانید قسمت سفر به نیویورک، سرزمین انسان‌های اولیه از پادکست رادیو ماجرا را گوش کنید.

زندگی کلاسیک.jpg
مردم برودرهف

پل بروکلین نیویورک قدیمی‌تر از پل برج لندن

شاید تعجب کنید، اما پل بروکلین که یکی از جاذبه‌های گردشگری نیویورک محسوب می‌شود، از پل برج معروف لندن قدیمی‌تر است! ساخت پل بروکلین در سال 1870 شروع شده و در سال 1883 به اتمام رسید. این پل که منهتن و بروکلین را به یکدیگر متصل می‌کند، تا سال 1903 طولانی‌ترین پل معلق جهان و اولین پل معلق جهان با کابل‌های فولادی بود. پل بروکلین و پل برج لندن که هر دو از نمادهای مشهور شهرشان به‌حساب می‌آیند، 11 سال با یکدیگر اختلاف سنی دارند.

Brooklyn-Bridge.jpg
پل بروکلین نیویورک

مجسمه آزادی فرانسوی در نیویورک

سمبل ایالات متحده آمریکا فرانسوی است! مجسمه آزادی آمریکا در سال 1886 و به مناسب صدمین سالگرد استقلال ایالات متحده، هدیه‌ای بود از جانب فرانسوی‌‌ها که در جزیره آزادی، واقع در بندر نیویورک نصب شد.

این مجسمه که به مناسبت بزرگداشت دموکراسی و هم‌بستگی در آمریکا، به این کشور هدیه داده شد، توسط فردریک آگوست بارتولدی، مجسمه‌ساز فرانسوی طراحی شد و گوستاو ایفل، طراح برج ایفل، چهارچوب فلزی مجسمه آزادی را ساخت. مجسمه آزادی شامل 350 قطعه جداگانه بود که به مدت 4 ماه طول کشید تا در جزیره الیس سرهم شد. این مجسمه 46 متری مثل برج آزادی تهران نماد خوشامدگویی به مسافرانی است که به این شهر می‌آیند.

Liberty-statue.jpg
مجسمه آزادی

نیویورک، شهر پیتزاها

اگر علاقه‌مند به پیتزا هستید، قطعا نیویورک شهر آرزوهای شماست! وجود 1600 مغازه پیتزافروشی در یک شهر نشان از محبوبیت فراوان این غذا دارد. پیتزا که در آمریکا غذایی قدیمی محسوب می‌شود، به‌قدری در نیویورک محبوبیت دارد که می‌گویند برای توصیف تاریخچه‌اش تورهای گردشگری تدارک دیده‌اند.

داستان جالبی که خود آمریکایی‌ها از آن تعجب می‌کنند، این است که می‌گویند قیمت هر برش پیتزا، برابر با قیمت یک بلیط مترو است. به‌نحوی که وقتی قیمت بلیط مترو گران می‌شود، قیمت یک تکه پیتزا هم افزایش پیدا می‌کند. این فرضیه آنجایی به اثبات می‌رسد که تقریبا 50 سال است که این روال ادامه دارد. آمریکایی‌ها این مقوله عجیب را که باعث تعجب خودشان هم شده، اصل پیتزا نام‌گذاری کرده‌اند.

New-York-Style-Pizza.jpg
پیتزای نیویورکی

نیویورک، شهر تاکسی‌های زرد

خیابان‌های شهر نیویورک مملو از تاکسی‌های زرد است. به‌نحوی که در بعضی از خیابان‌هایش، تراکم تاکسی‌‎های زردرنگ بیشتر از سایر خودروهاست و این را در فیلم‌هایشان هم بسیار دیده‌ایم. البته اوایل، وقتی تاکسی‌ها وارد نیویورک شدند تا سال 1912 رنگ قرمز و سبز هم داشتند و بعد به رنگ زرد امروزی درآمدند تا مسافران راحت‌تر آنان را در خیابان پیدا کنند.

yellow taxi nyc.jpg
تاکسی‌های زرد نیویورک

نیویورک، شهر پرندگان

نیویورک از معدود شهرهای مدرن و شلوغی است که پرندگان از آن کوچ نکرده‌اند. در آمریکا 800 گونه پرنده مختلف وجود دارد که در این شهر نزدیک به 275 گونه به‌خصوص در پارک مرکزی نیویورک مشاهده شده‌اند که بسیار درصد قابل توجهی است. در این پارک، گونه‌های متفاوت و بسیار زیادی بسته به زمان‌های مختلف سال وجود دارد. درواقع می‌توان گفت سنترال پارک نیویورک، یکی از بهترین مکان‌ها برای مشاهده پرندگانی است که از سرتاسر جهان به آنجا می‌آیند. به‌نحوی که برخی ساکن همیشگی آنجا هستند و برخی دیگر هم جزو پرندگان مهاجر محسوب می‌شوند.

new-york-city-birds.jpg
پرنده‌ها در نیویورک

سخن آخر

امروزه هر کسی می‌داند که نیویورک کجاست و چه ویژگی‌هایی دارد، اما در این مطلب به حقایقی جالب از نیویورک آمریکا پرداختیم که مطمئنا هر کسی از تمامی آن‌ها آگاه نیست. به‌طور کلی نیویورک سیتی یکی از محبوب‌ترین شهرهای جهان است که بسیاری از آدم‌ها علاقه‌مند به سفر و زندگی در آن هستند. در آخر، اگر شما هم نکته‌ای جالب درباره این شهر پرجمعیت و مشهور می‌دانید یا تجربه سفر به آن را داشته‌اید، می‌توانید در قسمت نظرات، دانسته‌های خود را با سایر کاربران لست‌سکند به اشتراک بگذارید.