نحوه ساخت باربیکیو آجری، مزایا و معایب آن

نحوه ساخت باربیکیو آجری، مزایا و معایب آن

امروزه باربیکیو آجری به دلیل ساخت آسان، مقرون به صرفه بودن و زیبایی، نمونه ای از پرطرفدارترین انواع کباب پز و باربیکیو می باشد. در ادامه این مطلب از ساختمانچی به بیان جزئیات بیشتر در مورد این المان، مزایا، معایب و نحوه ساخت آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

ویژگی های باربیکیو آجری

همان گونه که در بالا نیز اشاره شد، امروزه استفاده از انواع کباب پزها طرفداران زیادی دارد. به گونه ای که انواع سیار آن نیز تولید می شود و این امکان را برای افراد فراهم می کند که در کمپ و طبیعت گردی نیز از آن استفاده کنند.

در میان انواع مختلف کباب پز، انواع آجری طرفداران خاص خود را دارد، چرا که این گونه باربیکیوها حسی نوستالژی داشته و ساخت آن ها نیز آسان می باشد.

برای ساخت این محصول، از آجر نسوز استفاده می شود، چرا که در دما و حرارت بالا این متریال آسیب نمی بیند و به همین خاطر می تواند ظاهر خود را در طول زمان حفظ کند. استفاده از آجرهای تزئینی برای ساخت این المان می تواند به زیبایی هرچه بیش تر آن کمک کند.

اگر تصمیم دارید خودتان نمونه ای از این کباب پزها را بسازید، بهتر است برای انتخاب متریال مناسب با یک متخصص در این زمینه صحبت کنید و از او راهنمایی بخواهید.

مزایای باربیکیو آجری

استفاده از این محصول مزایایی به همراه دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساخت آن نسبت به نمونه های دیگر هزینه کمتری دارد.
  • ساخت کباب پز آجری آسان است و با یک آموزش صحیح می توان نسبت به ساخت آن اقدام کرد.
  • امکان ساخت آن ها در اشکال مختلف وجود دارد. برای مثال می توان آن ها را به شکل مسقف یا روباز ساخت.
  • اگر به دنبال طعم دودی مواد غذایی هستید، باربیکیو آجری می تواند گزینه ای مناسب برای انتخاب باشد.
  • باربیکیو آجری، در برابر شرایط مختلف آب و هوایی از مقاومت بالایی برخوردار می باشد.
بخوانید!  ایده های طراحی انواع آلاچیق چوبی[مدرن،سنتی،کلاسیک و گرد]

معایب کباب پز آجری

در کنار مزایایی که از آن ها نامبرده شد، استفاده از این المان معایبی نیز به همراه دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تمیز کردن این مدل کباب پز کار آسانی نیست.
  • روشن و خاموش کردن آن کمی دشوار است و زمان گرم شدن آن طولانی می باشد.

آموزش ساخت باربیکیو آجری

آنچه که در ابتدای کار باید نسبت به آن تصمیم گیری شود، انتخاب مکان مناسب برای ساخت باربیکیو آجری می باشد. برای مثال بد نیست به ساخت آن در نزدیک محل نشیمن در محوطه فکر کنید.

برای شروع کار باید به دنبال خرید ست کامل گریل باربیکیو باشید. ست باربیکیو آجری شامل المان هایی از جمله سینی زغال باربیکیو، سینی گریل و در صورت تمایل سینی گرم نگهدارنده غذا می باشد.

کباب پز آجری

برای تخمین تعداد آجری که برای این کار لازم است می توانید از سینی گریل استفاده نمایید. به این منظور سینی گریل را روی زمین قرار دهید و آجرها را اطراف آن را بچینید.

برای اندازه گیری ارتفاع باید توجه داشته باشید که در هنگام استفاده و ایستادن پشت آن راحت باشید. به طور کلی می توان گفت در بیشتر موارد، از 7 تا 9 ردیف آجر استفاده می شود.

حالا نوبت به ساخت باربیکیو می رسد. برای انجام این کار در ابتدا یک لایه آجر را در اطراف سینی باربیکیو قرار دهید تا بتوانید آن را اندازه گیری کنید.

پس از مشخص شدن چگونگی چیدمان، آجرها را بردارید و از یک لایه ملات در زیر آن ها استفاده کنید تا در جای خود فیکس شوند.

بخوانید!  با انواع مدل های روکش و کاور استخر آشنا شوید!

به منظور ساخت دیوار باربیکیو بهتر است چیدمان آجرها به شکلی باشد که به برش زنی آجر نیاز نداشته باشید. در هر ردیف از قراردادن آجر، اتصالات را نصب کنید، تا دیوار از استحکام کافی برخوردار باشد. در هر مرحله از قرار دادن آجرها بر روی یکدیگر، ملات اضافی بیرون زده از آنها را قبل از خشک شدن پاک کنید.

زمانی که به ارتفاع مورد نظر رسیدید، در قسمت چپ یک زاویه ایجاد کنید و دیواری برای قراردادن سینی زغال ایجاد کنید. پس از اتمام کار به مدت 48 ساعت قبل از استفاده، اجازه دهید تا ملات ها به طور کامل خشک شود.

نگهداری از باربیکیو آجری

بدون شک هرچه از این مدل کباب پز بیشتر استفاده کنید، ظاهر آن در طول زمان بیشتر تغییر می کند. استفاده از برخی اسپری های براق کننده و محافظ و یک برس سیمی می تواند در حفظ زیبایی این المان به شما کمک کند.

بهتر است پس از هر بار استفاده مواد غذایی بجامانده بر روی سینی گریل را با استفاده از برس سیمی پاک کنید و از اسپری روغن گیاهی بر روی آن استفاده نمایید.

این کار از زنگ زدگی احتمالی سینی نیز جلوگیری می کند. هم چنین پس از هر بار استفاده بهتر است خاکسترها را جدا کنید تا در دفعات بعدی غذا طعم بهتری داشته باشد.

کلام پایانی

آن چه در این نوشته از ساختمانچی به بیان آن پرداختیم نکاتی در خصوص ساخت باربیکیو آجری و مشخصات این المان می باشد. آیا تاکنون به ساخت چنینی المانی در باغ یا حیاط خانه خود فکر کرده اید؟ در صورت تمایل نظرات خود در این زمینه را با ما در میان بگذارید.