نحوه تمیز کردن صفحه نمایش تخت انواع تلویزیون و مانیتور

نحوه تمیز کردن صفحه نمایش تخت انواع تلویزیون و مانیتور

هنگام تمیز کردن تلویزیون ها و مانیتورهای صفحه تخت که بیشتر آنها از نوع LCD هستند – از جمله LCD هایی که با نور پس زمینه LED کار می کنند – و همچنین انواع پلتفرم هایی که دارای صفحه نمایش لمسی هستند لازم است به نکات مهمی توجه داشته باشید.

صفحه های CRT قدیمی، مانیتورها و تلویزیون های قدیمی که از “لامپ” استفاده می کنند در واقع صفحه نمایشی مانند شیشه دارند و شما می توانید از شیوه های تمیز کردن وسایل شیشه ای برای نگهداری و نظافت آن ها استفاده کنید.

اما صفحه نمایش فلت یا تخت و صفحه های لمسی نسبت به CRT حساسیت بیشتری داشته و ممکن است در هنگام تمیز کردن خراشیده شده یا آسیب ببیند، این مسئله در مورد صفحه لپ تاپ، تبلت، گوشی های هوشمند، بوک ریدرها یا کتاب خوان ها نیز صدق می کند.

نکته 1: تلویزیون های پلاسما اگرچه از صفحه نمایش های لمسی و شیشه ای استفاده می کنند، اما پوشش ضد آفتابی که در ساخت اغلب آن ها به کار رفته موجب حساسیت زیاد صفحه می شود. توصیه می شود هنگام تمیز کردن این نوع نمایشگرها نیز به نکاتی که در ادامه بیان خواهیم کرد توجه داشته باشید.

نکته 2: این مقاله در مورد تلویزیون های تولید شده توسط برندهای معتبر از جمله ال جی، سامسونگ، پاناسونیک، سونی و ویزیو می باشد اما برای سایر برند ها نیز قابل استفاده است.

چگونه مانیتور یا تلویزیون صفحه تخت خود را تمیز کنیم؟

اگر قصد دارید مانیتور، تلویزیون، صفحه لپ تاپ یا دستگاه های مشابهی که صفحه تخت دارند را در مدت کوتاه و در عرض چند دقیقه تمیز کنید توصیه می شود مراحل زیر را انجام دهید:

1- قبل از نظافت دستگاه را خاموش کنید. بدون شک هنگامی که صفحه تاریک است تشخیص لکه های روغنی یا آلودگی های روی آن راحت تر خواهد بود. با خاموش بودن دستگاه از فشردن تصادفی دکمه ها نیز جلوگیری می شود، این مورد به خصوص هنگام تمیز کردن دستگاه هایی با صفحه لمسی مانند تبلت، آی پد و غیره بسیار رخ می دهد.

2- برای تمیز کردن از یک پارچه خشک و نرم استفاده کنید و این کار را تا حد امکان به آرامی انجام دهید، بهتر است پارچه مورد استفاده از نوع میکرو فایبر باشد، اگرچه از تخته پاک کن هایی که برای پاک کردن ماژیک استفاده می شوند نیز می توان برای این منظور بهره برد.

3- اگر لکه کثیف یا روغنی با پارچه خشک از بین نرفت لازم نیست فشار روی صفحه را بیشتر کنید زیرا فشار مستقیم بر روی صفحه نمایش می تواند موجب از بین رفتن پیکسل ها شود، صفحه نمایش لپ تاپ، مانیتورها و صفحه نمایش تلویزیون های LCD / LED در این مورد حساس تر هستند. اگرچه این مسئله در صفحه نمایش های تلویزیون، لپ تاپ و مانیتورهای لمسی معمولا مشکلی ایجاد نمی کند اما در این موارد نیز دقت عمل داشته باشید.

4- در صورت لزوم پارچه را با آب مقطر یا مخلوط آب مقطر و سرکه سفید با نسبت یکسان مرطوب کنید. بسیاری از شرکت ها بطری های کوچک حاوی تمیز کننده صفحه نمایش تخت عرضه می کنند که می توانید از آن ها برای این منظور استفاده کنید.

5- لبه پلاستیکی دور صفحه نمایش را می توان با هر نوع پاک کننده چند منظوره ای تمیز کرد، حین کار دقت کنید که ماده پاک کننده با صفحه نمایش تماس نداشته باشد.

نکات مهم

1- برای پاک کردن صفحه نمایش از حوله، دستمال توالت، دستمال کاغذی یا تکه ای از پیراهن خود استفاده نکنید، این مواد که معمولا نرم نیستند می توانند صفحه نمایش را خراش دهند.

2- از محصولاتی که حاوی آمونیاک، الکل اتیل و مشروبات الکلی قوی، تولوئن (حلال های رنگ) و همچنین استون یا اتیل استات به عنوان تمیز کننده استفاده نکنید. این مواد شیمیایی ممکن است با مواد به کار رفته در ساخت و روکش صفحه تخت واکنش نشان دهند، در این صورت ممکن است صفحه نمایش به طور دائم تغییر رنگ داده یا صدمه مشابه دیگری به آن وارد شود.

3- هرگز مایع تمیز کننده را مستقیم بر روی صفحه نمایش اسپری نکنید زیرا ممکن است به داخل دستگاه نفوذ کرده و به آن آسیب برساند. حتماً محلول تمیز کننده را ابتدا بر پارچه اسپری کنید و سپس اقدام به تمیز کردن صفحه نمایش نمایید.

4- نکته آخر این که مهم نیست تلویزیون شما 8K، 4K یا 1080P یا HD باشد، این اعداد و نشانه ها تنها مشخص کننده تعداد پیکسل در هر اینچ هستند و در واقع صفحه نمایش آن ها از مواد اولیه متفاوتی ساخته نشده است، بنابراین مراحل ذکر شده برای رزولوشن های مختلف کاربرد دارد.

منبع: lifewire