نبض بورس در هفته آینده چگونه خواهد زد؟ | انتظار برای بهتر شدن شرایط بازار

نبض بورس در هفته آینده چگونه خواهد زد؟ | انتظار برای بهتر شدن شرایط بازار

شاخص کل بورس تهران در همه مبادلات هفته جاری نزول کرد با این حال سطح معاملات خرد در سطح ۴.۵ هزار میلیارد تومان حفظ شد که علامت مثبتی برای بهبود عملکرد بورس در هفته آینده است.

به‌ گزارش همشهری آنلاین، شاخص کل بورس تهران معاملات هفته جاری را با روند منفی آغاز کرد و به پایان رساند.

در این هفته همچنین برخلاف انتظار نزدیک به ۱۲۰۰میلیارد تومان نقدینگی از بازار سهام خارج شد. با وجود این روند نزولی ارزش معاملات خرد در سطح ۴هزارو۵۰۰میلیارد تومان حفظ شد. این در حالی است که تا قبل از آذرماه ارزش معاملات خرد، ماه‌ها در سطح ۲هزار میلیارد تومان بود.

مقایسه ارقام هفته جاری با قبل از آذرماه نشان می‌دهد که با وجود نزول‌های بورس بسیاری از سهامداران انتظار یک رشد دوباره را در بورس می‌کشند و این موضوع می‌تواند معاملات هفته بعد را تحت‌تأثیر قرار دهد.

از نظر تکنیکی نیز به‌نظر می‌رسد شاخص بورس در یک محدوده اصلاح به سرمی‌برد اما به‌طور دقیق نمی‌توان زمان پایان این اصلاح را شناسایی کرد. با همه اینها می‌توان گفت در هفته آینده معاملات بورس متعادل خواهد شد و نسبت به بازار سراسر منفی هفته جاری متفاوت‌تر خواهد بود.

بسیاری از تحلیل گران و فعالان بازار انتظار دارند بعد از یک دوره اصلاح کوتاه مدت، روند صعودی بورس آغاز شود. از نظر تکنیکی انتظار می رسود روند نزولی شاخص بورس در محدوده دو میلیون و ۱۵۰ هزار واحد به پایان برسد.

ضمن اینکه باید در نظر گرفت هر سال همزمان با نزدیک شدن به روزهای پایان سال ورود نقدینگی به بازار سهام افزایش می یابد و همین عامل منجر به رشد شاخص های بورس می شود. از سوی دیگر برنامه های سازمان بورس برای تجدید ارزیابی دارایی شرکت ها نیز می تواند اثر مضاعفی بر شاخص های بورس داشته باشد.

اخبار تایید نشده حاکی ازآن است که برخی هلدینگ های بزرگ صنعتی با افزایش سرمایه پیشنهادی سازمان بورس از محل تجدید ارزیابی دارایی های بورس موافقت کرده اند و قرار است به سرعت این طراح را در هیات مدیره شرکت های خود تصویب کنند. با توجه به اثر گذاری این شرکت های بزرگ بر بازار سهام انتظار می رود اجرای این برنامه ها نیز اثر مثبتی بر شاخص بورس داشته باشد.