مهمانان زمستانی تالاب انزلی از راه رسیدند

مهمانان زمستانی تالاب انزلی از راه رسیدند

تالاب انزلی علاوه بر زیبایی‌های خاص‌اش، یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های زمستان‌گذرانی پلیکان‌ها در ایران است و این روزها دسته پلیکان‌های سفید مهاجر بار دیگر برای زمستان‌گذرانی مهمان این تالاب بین‌المللی شده‌اند.

تالاب انزلی با وسعت ۱۹هزارو۴۸۵ هکتار در حوزه استحفاظی شهرستان‌های بندرانزلی، صومعه سرا، رشت و خمام قرار دارد و در فصول مختلف سال پذیرای بیش از ۲۶۰گونه از انواع پرندگان است. همچنین این تالاب مهم‌ترین زیستگاه زمستان گذرانی انواع پرندگان آبزی زمستان گذران در استان گیلان است و هر ساله بیش از ۱۰۰هزار پرنده آبزی در این تالاب‌ زمستان‌گذرانی می‌کنند.

در ایران ۲ گونه پلیکان سفید و پلیکان خاکستری زیست می‌کنند و هر دو این گونه‌ها در استان گیلان دیده می‌شوند و زمستان‌ها را در تالاب انزلی می‌گذرانند و انزلیچی‌های مهمان‌نواز نیز از گذشته‌های دور با این مهمانان زمستانی خو گرفته‌اند و آیین میزبانی را با دل‌های گرم خود به خوبی به جای می‌آورند. نان و دان دادن به پرندگان مهاجر منظره زیبایی خلق می‌کند و اهالی شهر روی پل غازیان، پل انزلی، کنار ساحل و نزدیکی مرداب می‌توانند دقایقی را به دور از هیاهوی زندگی ماشینی سر کنند.

بیشتر بخوانید: