معماری تودور، نماد انگلستان

معماری تودور، نماد انگلستان

معماری تئودور، یک سبک معماری در انگلستان است و اولین سبکی است که در طول دوره رنسانس و معماری گوتیک در انگلستان بین سال های 1485 تا 1558 پایه گذاری شد.

این سبک در زمان سلطنت پادشاهان تئودور که از سال 1485 با به سلطنت رسیدن هنری هفتم شروع شد، مورد استفاده قرار می گرفت. سلطنت تئودور با مرگ الیزابت اول در سال 1603 به پایان رسید.

سلطنت الیزابت اول تاثیر بسزایی در سبک ساختمان سازی انگلستان گذاشت و متعلق به دوره خاصی از تاریخ است. سبک تئودور در خانه هایی که به سبک قرون وسطای انگلستان بنا شدند و حتی خانه های امروزی نیز وجود دارد.

سقف های مثلثی شکل و نمای نیمه چوبی این خانه ها، مشخصه اصلی و خاص آن ها محسوب می شود. در طراحی خانه به سبک تئودور متریال چوب هم در داخل خانه و هم بیرون آن نمایان می شود.

چنانچه عاشق معماری رومانتیک باشید، معماری تئودور به شما پیشنهاد می شود. زیرا خانه های این چنینی درست مثل خانه هایی هستند که در فیلم های سینمایی مشاهده می کنید.

با این مقدمه، در ادامه این نوشته از ساختمانچی به بیان نکات بیشتر در خصوص این نوع سبک معماری می پردازیم. با ما همراه باشید.

ویژگی های نمای بیرونی خانه با سبک معماری تئودور

 • استفاده از مصالح ساده چون آجر، سنگ، چوب و گچ
 • تزئین نصف نمای خانه با استفاده از سیمان، گچ، سنگ یا آجر
 • درب های ورودی آرک دار تزئین شده با آجر و سنگ
 • سردرهای سنگی بر روی درب و پنجره های آرک دار
 • سقف های مثلثی شکل متعدد با زوایای مختلف در کنار هم
 • سقف های کاهی
 • دودکش های بلند و تزئینی و در صورت امکان بزرگ
 • پنجره های بزرگ
 • پنجره با سردرب
 • پنجره های سایبان دار
 • پنجره های بلند
 • درب های سنگین چوبی با تزئینات هنری
معماری دوره تئودور

خانه های سبک معماری تئودور معمولا غیر متقارن بوده و ساختار آن ها آزاد است. از شکل مستطیل برای ساخت این خانه ها استفاده می شود که رایج ترین شکل برای این خانه ها محسوب می شود.

نمای روبرویی خانه با پهلوگاه های زیبا ساخته می شود و یک میدان وسیع در جلوی خانه قرار دارد. در رابطه با ورودی خانه، باید بگوییم که معمولا به شکل آرک ساخته و با سنگ های بزرگ به صورت خطی تزئین می شود.

همچنین سنت جالبی در رابطه با این خانه ها وجود دارد که افراد اکثرا از آن پیروی می کنند، نشان های نظامی خانواده همواره بالای درب قرار می گیرند.

ویژگی های فضای داخلی خانه به سبک معماری تئودور

 • یک اتاق مرکزی فوق العاده
 • شومینه سنگی و صندلی کنار آن
 • تکه چوب یا تکه آهن های سنگین و عریض مورد استفاده در خانه
 • استفاده از چوب با رنگ های تیره
 • کنده کاری بر روی دیوار
 • کاغذ دیوارهای طرح دار
 • کارهای هنری بر روی آهن
 • سنگفرش های سنگین در کنار درب ورودی
 • کف زمین مستحکم ساخته شده از چوب و آهن
 • قالیچه
 • پرده های ضخیم و هم اندازه با کف زمین
 • پارچه های سنگین
 • مبلمان صمیمانه
معماری تئودور خانه

نکات مهم در اعمال جزئیات معماری تئودور

اگر طرفدار فیلم ها و افسانه های رمانتیک هستید، سبک معماری تئودور در خانه باعث می شود از اوقاتی که در خانه به سر می برید، نهایت لذت را ببرید.

بخوانید!  معرفی اجزای اصلی ساختمان

سبک تئودور نماد انگلستان در قرن شانزدهم میلادی است و همه ما می دانیم که چه ظاهر شیکی داشته و دارد. چنانچه می خواهید سبک معماری تئودور را به خانه های خود بیاورید، باید نکاتی را در نظر بگیرید:

اثرپذیری از فرهنگ کشور فرانسه

از آن جایی که فرانسه به کشور عشق مشهور است و سبک تئودور به میزان زیادی یادآور این کشور است، بین این سبک و این کشور ارتباط واضحی وجود دارد. با افزودن جزئیات فرانسوی، شما به سرعت می توانید این سبک را به خانه خود بیاورید.

سبک تئودور

نمای خارجی نیمه چوب

نمای روبرویی خانه که نیمی از آن از چوب ساخته شده است، مشخصا شناخته شده ترین جزئیات سبک تئودور می باشد. این نما بیننده را به اشتباه می اندازد و این تصور را به وجود می آورد که تماما با یک نمای چوبی مواجه شده است.

این ایده از قرون وسطا می آید و باعث می شود سبک معماری تئودور امروزه به حالت خود باقی بماند. شما همچنین می توانید در نمای ورودی از ساختار بدون پوشش و نیمه چوبی استفاده کنید.

جزئیات سبک تئودور

ترکیب رنگ ها

طرح های خاص باعث می شود خانه شما پر از رنگ های متضاد شود. با ایجاد تضاد و جذابیت در نمای بیرونی خانه، نتیجه کار بسیار فوق العاده خواهد شد.

اصولا در طراحی خانه های تئودور از رنگ های طوسی، قهوه ای، سفید و کرم بیشتر از سایر رنگ ها استفاده می شود. طراحی محوطه بیرون از منزل با گل های رنگارنگ و زیبا نیز نمای خانه را دو برابر زیباتر جلوه می دهد.

طراحی خانه های تئودور

سقف شیب دار

سقف شیبدار از جمله ویژگی هایی است که تمام خانه های سبک معماری تئودور از آن برخودارند. این سقف ها به زیبایی خانه و کلبه می افزایند و همینطور برای خانه های این سبکی که سقف آن ها بسیار تزئین شده، مناسب هستند و توجه همه را بر می انگیزند.

دیزاین معماری با مصالح مختلف و متنوع انتخابی عالی است، چرا که شما در انتها به نمایی زیبا در خارج از خانه می رسید که انتظارات شما را برآورده می کند.

خانه های ساخته شده با سبک تئودور

درب ورودی

چنانچه می خواهید از سبک معماری تئودور پیروی کنید، دیزاین درب ورودی شما نقش مهمی در این رابطه ایفا می کند. تزئین درب با سنگ یا آجر بسیار ضروری است و به افراد این حس را می دهد که به دوره ای از زمان گذشته و با فضایی عاشقانه پاگذاشته است.

از سبک تئودور پیروی کنید

ترکیب مدرن

خانه های تئودور مدرن می توانند از کاه، سنگفرش و روکش های فلزی به رنگ آجر بنا شوند. این ترکیبی است که باعث می شود خانه شما زیاد قدیمی به نظر نرسد، اما در عین حال آن حالت فرهیخته و سنتی خود را نیز حفظ کند.

خانه های تئودور مدرن

سبک انگلیسی

اگر با شنیدن سبک تئودور در قرن اخیر، خانه ای وسیع در تصور شما نقش می بندد و فکر می کنید که خانه شما برای چنین سبکی کوچک است، کاملا در اشتباه هستید.

در واقع جذابیت سبک های انگلیسی حتی در خانه های کوچک نیز محسوس است. خانه های بزرگ فضای زیادی دارند، اما از طرفی خانه های کوچک آسایش، راحتی و فضایی دنج و صمیمانه هم در داخل و هم در خارج از خانه ایجاد می کنند.

سبک تئودور در قرن اخیر

منظره بیرون منزل

نمای روبرویی خانه تنها قسمت مهمی نیست که باید در سبک تئودور مورد توجه قرار گیرد. مواردی که اطراف خانه هستند نظیر استخر و حصار خانه بهتر است با سنگ و آجر مزین شوند.

بخوانید!  دیوار پیش ساخته و انواع آن

شما چه بخواهید این فضا را اختصاصی کنید و برای این کار تلاش بیشتری کنید و چه صرفا مسیر پیاده روی خانه را از این مصالح بسازید، در هر صورت به نتیجه ای عالی خواهید رسید.

سبک تئودور چیست

آشپزخانه

آشپزخانه شما می تواند کابینت هایی با تزئینات دستی داشته باشد و بسیار دیدنی تر و زیباتر گردد. شما برای این کار می توانید از چوب و آهن استفاده کنید. در گذشته همچنین از آرک مسطح استفاده می کردند و این خود تبدیل به نماد بارز سبک تئودور شد.

خانه سبک تئودور

چنانچه می خواهید خانه تئودور قدیمی خود را بازسازی کنید و یا صرفا می خواهید سبک تئودور را به خانه جدید خود اضافه کنید، نکاتی وجود دارند که باید از آن ها آگاه باشید.

بسیاری از پنجره ها نوری که برای گیاهان لازم است را از خود عبور می دهند. شیشه اصلی پنجره، شکل هندسی به شکل الماس دارد که مختص دوره تئودور می باشد.

چنانچه همواره آرزوی داشتن خانه ای جمع و جور دور از شهر، جایی که در آن هنگامی که از مردم و کلا هر کسی خسته شوید بتوانید مخفی شوید، در سر داشتید، سبک تئودور بهترین گزینه برای شما محسوب می شود.

دوره تئودور

معماری تئودور در زمانی ابداع شد که هنرهای دستی بسیار محبوب بودند و هر قطعه در خانه از با کیفیت ترین مواد تولید می شد. اضافه کردن هر المانی که این حس را به خانه شما می آورد، طبیعتا بسیار مطلوب خواهد بود.

خانه های مدرن مزایای خود را دارند اما در اکثر موارد این گرما و صمیمت در آن ها وجود ندارد. با سبک تئودور وضعیت بدین گونه نیست. فضای خانه یادآور زمان های دور است و شما می توانید در کنار شومینه بنشینید و لذت ببرید.

چنانچه زمین شما مساحت زیادی داشته باشد و در فکر این هستید که چگونه از این فضا استفاده کنید، ساخت یک خانه تئودور که یادآور یک قلعه است، مطمئنا ایده ای فوق العاده خواهد بود!

ساختمان دوره تئودور

کلام پایانی

سبک تئودور بهترین سبک برای کسانی است که شیفته فضایی دنج و گرم هستند که تنها خانه می تواند آن را به ارمغان بیاورد. سنگ، آجر و چوب مصالحی هستند که در این معماری به کرّات استفاده می شوند و از محبوبیت این مصالح هیچ وقت کم نمی شود.

شما چه در فکر افزودن ویژگی های این سبک به خانه مدرن خود باشید و از سبک های دیگر نیز استفاده کنید و چه بخواهید خانه ای با سبک معماری تئودور بسازید، مطمئن باشید که راه درست را در پیش گرفتید.

با توجه به اندازه خانه، چیزهای بسیار زیادی وجود دارد که می توانید در خانه خود امتحان کنید. از خانه کوچک و دنج تا قلعه ای بزرگ با سبک تئودور، در هر صورت خانه شما تحسین برانگیز خواهد بود.

چنین خانه ای ممکن است نادر باشد، زیرا برای افراد معمولی مناسب نیست؛ بلکه برای آن دست از کسانی ایده آل است که سلیقه ای کلاسیک دارند و زیبایی و کیفیت حقیقی این خانه ها را درک می کنند.