مدل اولد استیم دک با مجموعه‌ای از پیشرفت‌های سخت‌افزاری به‌زودی عرضه می‌شود

مدل اولد استیم دک با مجموعه‌ای از پیشرفت‌های سخت‌افزاری به‌زودی عرضه می‌شود

کمپانی ولو (Valve) به تازگی از نسخه‌ی اولد کنسول دستی خود یعنی استیم دک (Steam Deck OLED) رونمایی کرده است.

استیم دک اولد اندازه و مشخصات فنی اصلی استیم دک را حفظ می‌کند، بنابراین همه‌ی بازی‌های تایید شده‌ی فعلی روی مدل‌های اولد به صورت یکسان اجرا می‌شوند، اما کنسول جدید دارای یک نمایشگر بهبود یافته است که بزرگتر است و از فناوری HDR استفاده می‌کند. مدل‌های جدید اولد در ۱۶ نوامبر (۲۵ آبان) با قیمت ۵۴۹ دلار برای مدل ۵۱۲ گیگابایتی و ۶۴۹ دلار برای مدل ۱ ترابایتی به فروش می‌رسند. همچنین در حال حاضر قیمت ۳۹۹ دلاری نسبتا کمتری برای مدل معمولی و فعلی ۲۵۶ گیگابایتی وجود دارد که به عنوان جایگزینی مناسب برای قیمت قدیمی باقی مانده است.

نسخه‌ی جدید همچنین دارای عمر باتری بیشتر، وزن سبک‌تر، خنک‌کننده‌ی بهتر، فضای ذخیره‌سازی بیشتر و ماژول Wi-Fi سریع‌تر است. از طرفی اندازه‌ی صفحه نمایش اکنون ۷.۴ اینچ (بیشتر از ۷ اینچ قبلی) با نرخ تازه‌سازی ۹۰ هرتز (بیشتر از ۶۰ هرتز قبلی) و حداکثر روشنایی ۱۰۰۰ نیت (بیشتر از ۴۰۰ نیت قبلی) است. برای طرفداران اندازه‌گیری‌های دقیق نیز وزن اولد اکنون در مدل‌های مختلف خود به طور میانگین ۶۴۰ گرم است که پنج درصد کمتر از ۶۶۹ گرم مدل LCD آن است. ابعاد آن ۲۹۸ میلی‌متر در ۱۱۷ میلی‌متر در ۵۰ میلی‌متر است که افزایشی یک میلی‌متری در ارتفاع به خود دیده است.

استیم دک اولد

در رابطه با صرفه‌جویی در باتری، ولو تخمین می‌زند که Steam Deck OLED قبل از نیاز به شارژ جدید در مقایسه با مدل فعلی حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد بیشتر دوام می‌آورد که این ناشی از یک باتری بزرگتر ۵۰ وات بر ساعت نسبت به مدل قبلی ۴۰ وات بر ساعت، یک APU جدیدتر با انرژی کارآمدتر و صرفه‌جویی نمایشگر اولد است. در این میان علی‌رغم باتری بزرگ‌تر، همان‌طور که گفته شد نسخه‌ی اولد به طور کلی سبک‌تر است و دلیل آن استفاده از صفحه‌ نمایش اولد است که نازک‌تر و سبک‌تر است. مسئله‌ی حرارت نیز بهبود یافته به طوری که دستگاه خنک‌تر می‌ماند و ماژول Wi-Fi 6E ارتباط را سریع‌تر از همیشه می‌کند.

اگر به دنبال مدل ۱ ترابایتی هستید، کیف جدیدی خواهید داشت که هم نوعی کاور داخلی و هم کاور یرونی دارد که اولی بسیار باریک‌تر است و دستگاه را قابل حمل‌تر می‌کند. طبق گفته‌ی سازندگان به نظر می‌رسد که بسیاری از این ویژگی‌ها قرار بوده در نسخه‌ی اصلی استیم دک لحاظ شود. برخی از تغییرات مبتنی بر تجربه‌ی کاربری نیز وجود دارد. در نهایت گفتنی است که نسخه‌های فعلی ۶۴ و ۵۱۲ گیگابایتی استیم دک قیمت خود را به ۳۴۹ و ۴۴۹ دلار کاهش داده‌اند که با توقف تولید به تعداد محدود در دسترس هستند.

منبع: Eurogamer