محورهای اصلی بودجه ۱۴۰۳ شهرداری تهران | ماموریت حمل و نقل باز هم در اولویت بودجه ریزی

محورهای اصلی بودجه ۱۴۰۳ شهرداری تهران | ماموریت حمل و نقل باز هم در اولویت بودجه ریزی

مدیرکل برنامه و بودجه شهرداری تهران گفت: در بودجه پیشنهادی باید ۶۰تا ۷۰درصد را به ماموریت حمل‌ونقل که شامل فعالیت‌های ۲ معاونت حمل‌ونقل‌وترافیک و فنی‌وعمرانی می‌شود، اختصاص دهیم.

امیر شهرابی، مدیرکل برنامه و بودجه شهرداری تهران در گفت‌وگو با همشهری درباره بودجه‌ریزی ۱۴۰۳ شهرداری تهران، اظهار کرد: برای بودجه‌ریزی سال ۱۴۰۳ما یک کتاب داریم که ملاک عمل ماست و آن برنامه چهارم تحول شهر تهران است. هنگام برنامه‌ریزی برای بودجه مکلف هستیم بودجه‌ای که به شورای شهر ارسال می‌کنیم، براساس این برنامه باشد.

وی ادامه داد: در این برنامه، ۵محور کلیدی داریم که اصلی‌ترین و بیشترین سهم را حوزه حمل‌ونقل و ترافیک دارد و ۷۰درصد سهم ریالی به این بخش اختصاص پیدا کرده. برهمین اساس در بودجه پیشنهادی باید ۶۰تا ۷۰درصد را به ماموریت حمل‌ونقل که شامل فعالیت‌های ۲ معاونت حمل‌ونقل‌وترافیک و فنی‌وعمرانی می‌شود، اختصاص دهیم.

شهرابی افزود: در بودجه سال ۱۴۰۲نیز سهم اصلی را موضوع حمل‌ونقل داشت و ۶۴درصد از سهم ریالی پروژه‌های سرمایه‌ای را به این حوزه اختصاص دادیم. برای سال ۱۴۰۳نیز به همین صورت عمل خواهیم کرد و برای تکمیل رینگ‌های بزرگراهی، تقاطع‌ها و کلان‌پروژه‌های عمرانی در قالب این ماموریت بودجه مناسب را تصویب خواهیم‌کرد.

مدیرکل برنامه و بودجه شهرداری تهران تصریح کرد: بعد از ماموریت حمل‌ونقل، حوزه محیط‌زیست و آلودگی هوا، مسائل اجتماعی و فرهنگی، ایمنی و بافت فرسوده و توسعه مدیریت هوشمندسازی به‌ترتیب در اولویت‌های بعدی قرار خواهد گرفت که مجموع این ماموریت‌ها، ۳۰درصد بودجه را شامل می‌شود. اما باتوجه به اهمیت موضوع نوسازی بافت فرسوده نیز همانند سال گذشته، در تبصره‌ها اجازه مازاد بر بودجه به سازمان نوسازی برای بافت فرسوده خواهیم داد که سال گذشته ۲هزار میلیارد تومان بود و امسال این رقم افزایش خوبی خواهد داشت تا در قالب تامین مسکن جایگزین، سازمان نوسازی حرکت کند.

وی گفت: این دوره سومین سال بودجه‌بندی مدیریت ششم شهر است. در این ۳سال در پاییز همواره دخل و تصرف‌هایی در بودجه سال داشتیم. در سال اول معتقد بودیم که بودجه نامتوازن بود که اصلاحیه کاهش سقف دادیم، سال گذشته اصلاحیه در جابه‌جایی سقف دادیم، امسال نیز متمم بودجه ارائه کردیم. در واقع با لایحه متمم، شهرداری تهران ۳۱هزار میلیارد تومان درآمد بیشتر را محقق خواهد کرد و از این درآمد مازاد بر سقف بودجه، برای پروژه‌های اولویت‌دار و سرمایه‌ای همچنین برای کسری حقوق اختصاص خواهیم داد.

شهرابی بیان کرد: موتور شهرداری تهران برای فعالیت‌های عمرانی در سطح شهر به خوبی روشن شده است که نمود آن را در حجم تولید آسفالتی که داشتیم یا سایر کلان‌پروژه‌هایی که در شهر شاهد هستیم دیدیم. برهمین اساس نیاز است که برای تکمیل این پروژه‌ها ردیف‌ها را افزایش دهیم.

مدیرکل برنامه و بودجه شهرداری تهران خاطرنشان کرد: پیش‌بینی رقم پیشنهادی بودجه برای سال ۱۴۰۳بیش از ۱۱۰هزار میلیارد تومان خواهد بود که با یک ضریب ۴۰درصدی به متمم بودجه ۱۴۰۲ که ۳۱هزار میلیارد تومان افزایش بر بودجه مصوب شده است، می‌توان رقم پیشنهادی را برای بودجه ۱۴۰۳پیش‌بینی کرد. البته این رقم هنوز نهایی نشده و جلسات برای بودجه‌ریزی دقیق و هدفمند برای سال آینده ادامه دارد.