لوبریکانت چیست؟ فواید، عوارض و طریقه مصرف ژل لوبریکانت

لوبریکانت چیست؟ فواید، عوارض و طریقه مصرف ژل لوبریکانت

لوبریکانت چیست؟ فواید و عوارض مصرف ژل لوبریکانت

ژل لوبریکانت (Lubricant Gel) یک ژل بهداشتی است و در مواردی که نیاز به داشتن یک محلول روان‌کننده باشد، استفاده می‌شود. در این مطلب می‌خواهیم در مورد این موضوع صحبت کنیم که ژل لوبریکانت چیست و چند نوع دارد؟ عوارض ژل لوبریکانت چیست؟ آیا استفاده از ژل لوبریکانت مانع بارداری می‌شود؟ آیا ژل لوبریکانت و روان‌کننده در بارداری عوارض یا ضرر دارد؟ با ما همراه باشید.

کاربرد ژل لوبریکانت چیست؟

ژل لوبریکانت ماده‌ای روان کننده است که در موارد مختلف کارآیی دارد. شایع‌ترین کاربرد این ژل در رابطه جنسی است. یکی از مشکلاتی که در هنگام رابطه جنسی ممکن است طرفین با آن روبرو شوند، درد زیاد است. این درد در خانم‌ها شایع است و باعث پایین آمدن میزان رضایت در رابطه است.

برای کم کردن این درد، راه‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از ژل‌های روان‌کننده است. ژل‌های لوبریکانت خاصیت روان‌کنندگی دارند. یعنی با نرم کردن واژن خانم‌ها، راه ورود را باز کرده و از درد در هنگام رابطه کم می‌کنند. در واقع لوبریکانت برای کم کردن درد و بیشتر کردن لذت آمیزش، استفاده می‌شود  میزان رضایت را در طرفین بالا خواهد برد.

کاربرد ژل لوبریکانت در زمان معاینه پزشک زنان هم به چشم می‌آید. پزشک از این ژل‌ها برای انجام یک معاینه راحت و بدون درد استفاده می‌کند. علاوه بر واژن، برای معاینات مقعدی هم پزشکان از ژل لوبریکانت استفاده می‌کنند.

کاربرد دیگر این ژل در هنگام سونوگرافی است. پزشک مقداری از این ژل را روی بدن بیمار قرار داده و سونوگرافی را انجام می‌دهد. ژل لوبریکانت انواع مختلفی دارد که با توجه به نیاز افراد می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

انواع ژل لوبریکانت

ژل‌ لوبریکانت محلول در آب

این نوع ژل لوبریکانت، هم در روابط جنسی کاربرد دارد و هم متخصص زنان برای معاینه و سونوگرافی از آن استفاده می‌کند. طرز استفاده از ژل لوبریکانت محلول در آب، با دیگر ژل‌ها تفاوتی ندارد. در واقع فقط در مواد تشکیل دهنده با هم متفاوتند. این نوع ژل حساسیت ایجاد نمی‌کند و به راحتی هم شسته می‌شود. در هنگام رابطه جنسی، ژل‌های بر پایه آب، آسیبی به کاندوم وارد نمی‌کنند. به همین دلیل راحت‌ترین و قابل استفاده‌ترین ژل‌ها در هنگام نزدیکی هستند. شاید تنها ایراد این ژل را بتوان، زود خشک شدن آن دانست.

گفتیم که این نوع ژل حساسیتی به وجود نمی‌آورد. به همین دلیل پزشک با خیال راحت آن را برای معاینه واژینال خانم‌ها استفاده می‌کند. علاوه بر این موارد، برای معاینه مقعدی هم از ژل لوبریکانت محلول در آب استفاده می‌کنند که حساسیتی ایجاد نکند.

ژل لوبریکانت بر پایه روغن

یک نوع دیگر از ژل لوبریکانت، حاوی مقادیری وازلین یا روغن نارگیل است. این نوع ژل را برای روابط جنسی استفاده نمی‌کنند زیرا ممکن است ایجاد حساسیت کند. از طرف دیگر این نوع ژل ممکن است باعث پارگی کاندوم هم بشود که خود مشکلی متفاوت ایجاد می‌کند. به دلیل اینکه روغن نارگیل میزان PH‌ واژن را نیز تغییر می‌دهد، استفاده از این نوع ژل ممکن است احتمال رشد باکتری در این قسمت را زیاد کند.

ژل لوبریکانت همراه با سیلیکون

این نوع ژل هم مانند ژل‌های بر پایه روغن، می‌تواند بستری برای رشد باکتری‌ها باشد. با اینکه در مقایسه با ژل‌های بر پایه آب، مدل سیلیکونی، هم قابلیت روان‌کنندگی بیشتر دارند و هم دوام بیشتر، اما به دلیل اینکه یک لایه از خود در واژن باقی می‌گذارند، خیلی در روابط جنسی توصیه نمی‌شوند. اما از طرف دیگر این نوع ژل، آسیبی به کاندوم نمی‌زند. اما باید حتما بعد از رابطه، واژن با آب گرم و صابون شسته شود.

انواع ژل لوبریکانت

عوارض جانبی ژل لوبریکانت

به دلیل نوع استفاده ژل‌های لوبریکانت، معمولا در تهیه این ژل‌ها تلاش می‌شود تا از مواد بی‌ضرر استفاده شود. اما استفاده از ژل لوبریکانت چه مضراتی دارد؟ ژل لوبریکانت محلول در آب هیچ عارضه‌ای ندارد اما  ژل‌هایی که بر پایه روغن یا سیلیکون هستند، ممکن است در افرادی ایجاد حساسیت یا خارش کند.

در میان مزایا و معایب انواع ژل روان‌کننده لوبریکانت در رابطه جنسی باید به پارگی کاندوم اشاره کرد. این را باید از عوارض ژل لوبریکانت برای مردان دانست. مشکلی که بیشتر با استفاده از ژل لوبریکانت بر پایه روغن یا سیلیکون پیش می‌آید. البته اگر جنس کاندوم از لاتکس باشد این پارگی هم اتفاق نخواهد افتاد.

فواید ژل لوبریکانت

در مورد فواید این ژل، در توضیح انواع ژل‌ها مواردی را ذکر کردیم. اما اگر بخواهیم به اختصار در این مورد بگوییم باید به چند مورد اشاره کنیم: بالا بردن کیفیت ارتباط جنسی، کم کردن خشکی واژن، بالا بردن زمان رابطه جنسی و افزایش میزان رضایت، کم کردن درد در رابطه جنسی، تسهیل کار پزشکان در هنگام معاینات و انجام سونوگرافی.

گفتگوی آنلاین با متخصص زنان و زایمان

مقدار و روش استفاده از ژل لوبریکانت

استفاده از این ژل کار راحتی است. کافی است مقداری از آن با دست به موضع مورد نظر مالیده شود. مقدار این ژل نباید خیلی کم و نه خیلی زیاد باشد. ممکن است در ابتدای کار، یخ بودن آن کمی حس ناخوشایند داشته باشد اما خیلی زود این حس از بین می‌رود. شل کردن عضلات لگن باعث می‌شود که ژل بهتر در موضع مورد نظر قرار بگیرد.

استفاده از ژل لوبریکانت در دوران بارداری

دوران بارداری حساسیت‌های خاص خودش را دارد. به دلیل خشک شدن واژن، رابطه جنسی در این دوران کمی سخت می‌شود و افراد به ژل لوبریکانت در بارداری فکر می‌کنند. اما در این میان ممکن است این سوالات هم برای فرد پیش بیاید که آیا استفاده از ژل لوبریکانت در بارداری ضرر دارد؟ یا آیا استفاده از روان‌کننده‌ها در بارداری خطرناک است؟ استفاده از ژل لوبریکانت چه تاثیری بر بارداری دارد؟ پاسخ تمام این سوالات یک جمله است. استفاده از ژل لوبریکانت در اقدام بارداری و استفاده از لوبریکانت در دوران بارداری هیچ ضرری ندارد. آیا استفاده از ژل لوبریکانت مانع بارداری می‌شود؟ خیر. تا کنون هیچ مطلبی در مورد تاثیر لوبریکانت و روان کننده جنسی بر باروری و در بارداری اعلام نشده است. با این حال می‌توانید برای اطیمنان بیشتر از مشاوره پزشک زنان آنلاین نیز کمک بگیرید.

بهترین ژل لوبریکانت کدام است و از کجا تهیه شود؟

در مورد فواید و عوارض مصرف ژل لوبریکانت بهتر است قبل از اقدام به خرید تحقیق کرده و سپس بهترین مارک ژل لوبریکانت را تهیه کنید. قیمت ژل لوبریکانت در داروخانه‌های مختلف معمولا یکسان است اما برندهای مختلف هر کدام قیمتی جداگانه دارند. ژل لوبریکانت را باید در جای خشک و خنک نگهداری کرد. در این زمینه و البته در مورد سایر محصولات پزشگی می‌توانید از خدمات مشاوره آنلاین پذیرش ۲۴ نیز استفاده کنید.

۲.۶/۵ (۱۸ نظر)