لاین نوری و انواع فرم‌های هندسی قابل اجرا

لاین نوری و انواع فرم‌های هندسی قابل اجرا

لاین نوری یکی از پرطرفدارترین روش‌های نورپردازی است که در تمام فضاهای مسکونی، اداری و تجاری کاربردهای زیادی دارد و میتوان آن‌ها را مطابق با سلیقه خود و یا سبک معماری فضا طراحی کرد.

لاین نوری را می توان به جز نحوه نصب آن که به 3 حالت روکار، توکار و روکار دسته بندی می شود، بر اساس فرم چراغ ها نیز تقسیم بندی کرد. لاین نوری قابلیت ساخت و تولید به شکل خطوط صاف و شکسته و همچنین خطوط منحنی را دارند. همچنین می توانند بر اساس خواسته و سلیقه ی کارفرما، در فرم های سفارشی نیز تولید شوند.

لاین نوری مزیت های زیادی دارد که مهم ترین دلیل محبوبیت این نوع چراغ برای نورپردازی در بین طراحان و مهندسان معمار و برای مصرف کنندگان سازگار بودن با انواع سبک‌های معماری است. در زیر به برخی از اصلی ترین ویژگی های لاین نوری اشاره شده است.

اصلی ترین مزیت‌های لاین نوری:

  • سبک بودن لاین نوری در انواع آن
  • ایجاد روشنایی یکنواخت و عدم ایجاد خیرگی و آزار چشم
  • قابلیت اجرا و نصب انواع لاین نوری اعم از توکار، روکار و آویز، متناسب با شرایط فضای مورد استفاده
  • امکان استفاده از انواع لاین نوری در کاربری های گوناگون اداری، درمانی، مسکونی و …
  • قابلیت تنظیم شدت و رنگ نور در انواع آن
  • قابل اجرا به عنوان یک عنصر دکوراتیو و ایجاد جذابیت بصری در محیط
  • امکان ترکیب انواع لاین نوری با معماری و سایر عناصر موجود در آن فضا
  • مصرف انرژی پایین تر انواع لاین نوری در مقایسه با سایر ادوات روشنایی موجود

معماری مینیمال یک فضا، امروزه فقط به دنبال روشن کردن یک فضا نیست بلکه میخواهد با طراحی و نورپردازی مناسب به فضا عمق و بعد بدهد. امروزه استفاده از لاین نوری در انواع شکل‌های هندسی بسیار مورد استقبال قرار گرفته شده و از دید معماران و طراحان داخلی محبوب است و به دلیل سفارشی سازی آن میتوان ایده‌های خلاقانه‌ای برای نورپردازی محیط مورد نظر خود طراحی کرد که در این مقاله به بررسی برخی از طرح‌های هندسی که بسیار ترند شده است، می‌پردازیم.

لاین نوری مثلثی

مثلث یکی از المان‌ و طرح‌هایی است که به شدت در معماری و دکوراسیون داخلی کاربرد دارد و به نوعی، هوشمندی خاصی را به ذهن القا می‌کند. شکل مثث در ذهن به این صورت تداعی میشود که اگر راس مثلث به سمت بالا باشد حالت مردانه و اگر به سمت پایین باشد حالتی زنانه دارد. می‌توان در فضاهای مختلف، با استفاده از لاین نوری مثلثی هم یک جلوه‌ای ویژه به فضا داده و هم بر کانسپت دکوراسیون فضا تاکید کرد و همچنین کاربری آن فضا را نیز برجسته کرد. لاین نوری مثلثی نیز مانند سایر مدل‌های لاین نوری، هم در ابعاد از پیش تعیین شده و هم در ابعاد سفارشی تولید می‌شود.

لاین نوری هگزاگون

لاین نوری شش ضلعی یا هگزاگون یکی از بهترین لاین‌های نوری، مخصوصا در دکوراسیون داخلی با طرح‌هایی که از پیش تعیین شده است. استفاده از لاین نوری شش ضلعی در فضاهایی مانند اداره و یا رستوران، می‌تواند باعث ایجاد حس خوب اعمم از اجتماع و حضور افراد مختلف در فضا و در کنار یک دیگر در آرامش و نظم را به خوبی تقویت کند.

لاین نوری منحنی (curve)

لاین نوری منحنی یا کرو (curve)، نور خطی است که بدنه آن به جای خطوطی شکسته، دارای انحنا و قوس و خم است. در واقع با استفاده از فناوری لاین نوری منحنی می‌توان چراغ‌هایی به شکل دایره، نیم دایره، و یا مربع‌هایی که گوشه‌های آن خم شده باشد یا شکل‌های سفارشی که با استفاده از خطوط منحنی طراحی شده‌اند را در محیط مورد نظر نورپردازی کرد. نور خطی curve نیز در انواع شکل‌های توکار، روکار و آویز قابلیت استفاده دارد. از نظر مقدار و کیفیت نور خروجی، لاین نوری رینگی یا کرو، تفاوتی با سایر لاین‌های نوری ندارد، زیرا در این چراغ‌ها ماژول‌ها با ابعاد طولی کوچکتری درکنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

لاین نوری رینگی یا دایره‌ای

لاین نوری رینگی که در دایره‌های کوچک و بزرگ با ابعاد سفارشی شما تولید می‌شود، یکی از بهترین نوع لاین نوری برای استفاده در مرکز بخش‌های مختلف مانند پذیرایی یا لابی هتل‌ها و ساختمان است. می‌توانید با تنظیم چند لاین نوری بزرگ و کوچک در ارتفاعات مختلف ، لاین نوری را به صورتی بچینید که از پایین به شکل زنجیرهای در هم گره خورده دیده شود.

برای استفاده انواع فرم‌های هندسی لاین نوری برای نورپردازی فضای خود میتوانید با مشاوران اکووات در ارتباط باشید.